2 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 35. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

35. haftamızda fiziksel olarak yaşananları gözden geçirirsek, bel ağrılarım arttığı daha yorgun olduğum bir haftadaydım. Özellikle iş yerinde ihmal edip uzun oturma saatleri geçirirsem oldukça ağrılı zamanlarım oldu. Bu yüzden kendime sürekli kalk yürü hareket et diyorum, odamda masamın çevresinde esneme hareketleri yapıyorum. Buna ek olarak idrar yollarında küçük bir problem oldu sanırım. Bunun içinde 3-4 litre su içerek atlatmaya çalışıyorum. Hamilelik öncesinde de ne zaman bir sıkıntı hissetsem ilk çözüm denememdir su içmeyi arttırmak. Çözüm bulamazsam doktora başvururum. Önümüzdeki hafta randevumda bahsederim ama şimdilik acil bir durum yok.

Aysenur35

Geçen hafta bunu tek başıma yapamaz mıyım sorusuna istinaden ne güzel yorumlar geldi. Sizler normal doğumu destekleyen kadınlar ne harikasınız, ne güzel motivasyon nedenisiniz, çok teşekkürler. Ben de haftayı doğum videoları izleyerek, doğum için nefes çalışmalarını öğrenmeye çalışarak geçirdim. Öncelikle doğum videosu kısmını tavsiye etmiyorum, korkunç videolar var. Hatta eşime özellikle tembihledim sakın izleme diye. Zaten çok doğuma girme niyetinde değil, azıcık niyeti varsa korkarım o videolardan sonra onu da tamamen kaybedecek. Böyle makul aşk dolu bir video vardı, suda doğum(bana çok yakın gelmiştir hep) izlettim ama pek etkilendiğini söyleyemem.

Doğum nefesine gelince o kısımda 1-0 öndeyim. Sebebine gelince 1 sene kadar önce şan dersi aldım. Diyafram nerede, nasıl kullanılır iyi biliyorum. Tabii bunu görünce çok sevindim, hiç olmazsa bildiğim bir şey var diye düşündüm! Şan dersi almaya başlamamın sebebi merak duyduğum şarkı söyleme isteğimi profesyonelleştirmekti. Hocam bana ne için şan dersi aldığımı sorduğunda kendimi sahneye atınca rahat rahat şarkı söylemek istiyorum diye açıklamıştım! Sonra zaman içinde hocanın sayesinde şarkı söylemenin yanı sıra, çok güzel fiziksel ve psikolojik bir seans halini aldı.

İşte o nefes çalışmalarının tamamında diyaframın bir kas olduğunu öğreniyor ve geliştirmeye çalışıyorduk. Bu da çok güzel fiziksel bir egzersiz oluyordu. Önceleri bu nefes şekli alışık olmadığınız için baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi etkiler yapabilir. Ben bazı ders çıkışlarında öyle çok enerji harcıyor, terliyordum ki ders bitince üstümü değiştirmek zorunda kalıyordum. Sonrasında alışınca inanılmaz bir rahatlamaya sebep olur. Merak edenlere küçük bir deneme: ayağa kalkın veya bir sandalyede dik oturun nefes alın. Ciğerlere aldığınız nefes omuzlarınızın yukarı doğru kalkmasını sağlar. Diyaframa aldığınız nefeste omuzlarınız hareket etmez karnınız ve sırt kısmında beliniz dolar. Geliştirmek için nefes alınır şişme tamamlanınca nefes sonuna kadar ama gerçekten sonuna kadar bırakılır (karnınız sıkıştırılarak sırtınıza mümkün olduğunca yaklaştırılır).

Geliştirme egzersizlerinden biri de sırtüstü yatıp karnınıza bir kitap koyup onu hareket ettirerek çalışmaktır. Not: bu normal insanlar için geçerli egzersizler; hamilelikte nasıl yapılır hiç bir fikrim yok, SAKIN DENEMEYİN! İzlediğim videolardan ve okuduğum yazılardan gördüm ki bu kas işime yarayacak. Demek ki sadece şarkı söylemek değilmiş amacım şimdi bebeğime kavuşurken de o kasın faydası olacakmış. Yaşasın! O zaman her an doğumda şarkı söylemeye çalışan birini görebilirsiniz!

Bu araştırmalar sırasında annelerin tecrübelerinden o an için rahatlatacak bir imge oluşturmanın da faydası olduğunu okudum. Sürecin bir acı, sancı anı değil sonunda bir kavuşma anı olmasının düşünülmesi ve sıkıntılı anlarda annenin kendini rahat hissettiği bir ortamı hayal etmesi çok faydalıymış. Şimdi buraya bir imge arıyorum. Kendimi rahat hissettiğim ve hayalini kurabileceğim bir an.

İş yerinde son iki haftam, içim rahat değil. Gönül rahatlığı ile ohh deyip gidemeyeceğim. Bu hem biraz kişilikle hem de biraz içinde olduğum pozisyonun durumuyla alakalı. Yaptığımız iş başka insanların hayatlarını da etkiliyor. Bu yüzden önemsiyorum. Umarım kolay bir doğum kolay bir lohusalık olur, dualarım bunun için… İnanmak yarısı olduğuna göre, şimdiden bir kısmını hallettim sayılır.

Sevgiler, göbeklerinizden kucakladım.

Ayşe Nur

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yazar Hakkında

AYŞE NUR TURAN – 35 yaşında. İstanbul’da yaşıyor. 7 yıldır evli, 12 yıldır keyifle aynı ilişkiyi sürdürüyor. Bir şirkette departman müdürü olarak çalışıyor. Evi ve işi bir birine yan binalarda, sabah trafiği nedir, mesai yapılınca gece yarısı eve gelinir bilmiyor. Eşi finans sektöründe çalışıyor. Okumayı, yazmayı, yemek yapmayı, denizi, hayvanları, İstanbul’u seviyor. El becerisi gelişmiş; tesisattan, matkap kullanmaya kadar her türlü işi yapabiliyor. Son bir yıldır hamileyken evinde aldığı siyah bir kedi ve onun kalan bir yavrusu ile aynı evi paylaşıyor. Müzmin ikizler burcu, asla uslanmıyor. İlk bebeğine hamile, 2015 yılı bahar mevsiminde ona kavuşmayı bekliyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Buket Kubilay

    Merhaba Ayşenur, normal doğum yapmış bir tiyatro oyuncusu olarak, diyafram kasına hakim olmanın, karın kaslarının güçlü olmasının vs… işleri gerçekten çok kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Nefesi biliyor olman da keza öyle. Şan dersleri esnasında diyaframına hakim olabilmek için eminim kafanda görselleştirme yapmışsındır. İşte o da özellikle ıkınma aşamasında çok işe yarıyor. Bunun dışında bacak kaslarına da ihtiyaç duyacaksın o yüzden yürümeyi ihmal etme derim. Elbette önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı olması. Ama doğumun hissettirdiği o muhteşem hissi, bebeğinle birlikte hareket etmenin zevkini umarım sen de yaşarsın. Genelde insanlar çekilen sancılardan vs… bahsediyorlar. Oysa o kadar müthiş bir his ki! Benim aklımda kalan o. Sancı elbette çektim ama inan hatırlamıyorum. Doğum yaptığım hastanedeki hemşire, doğumdan sonra ” Sizin gibi pozitif hamilelerin doğumu da pozitif geçiyor” demişti. Bu cümleyi bana sonradan sevgili doulam hatırlatmıştı. O yüzden inanmak gerçekten işleri çok kolaylaştırıyor. Doğumun ne şekilde olursa olsun, bebeğini sağlıkla kucağına almanı ve her şeyi güzel hatırlamanı dilerim. Sevgiler

    • Sevgili Buket, güzel yönlendirmelerin için teşekkürler. İnşallah senin gibi pozitif bir doğum süreci geçirebilirim. Bunun için elimden geleni kendim ve bebeğim için yapacağım. Evet nefes çalışmalarında sürekli hocamın söylediği sesi kafana at dediği, nefesin içinden geçip boğazına takılmadan kafana ulaştığını ve oradan çıktığını düşünmeye çalışıyorduk. Anlıyorum dediğini bunu farklı bir şekilde kullanmaya çalışmalıyım. Destekleriniz çok iyi geliyor, çok teşekkür ederim 🙂