5 Yorum

Anne Direksiyonda

Hep derim ki: Araba kullanmak başka şey, İstanbul’da araba kullanmak başka şey…

Bir de şu var: Araba kullanmak başka şey, arabada çocuk varken araba kullanmak başka şey…

Bebeğiniz küçükken ayrı sorun: Emziği düşer. Gözüne güneş girer, çığlık atar. Altını kirletmiştir, ona kızar. Ki zaten otokoltuğunda olduğu için mutsuzdur, ona sinirlenir. Hiçbiri olmazsa çocuk uyur kalır, siz ‘acaba nefes alıyor mu?’ derdine düşersiniz.

Biraz daha büyüdüğünde bu sefer oyalama derdi başlar. Çocuk sıkılır, ha bire oyuncak uzatırsın ona. Onu atar, yenisini… Bir şeyler yiyordur, boğazına kaçar… Bu arada fonda sürekli çocuk şarkıları çalıyordur, korku filmi gibi!

İki çocuklu olunca bu sefer parametreler değişmiştir. İkinci çocuk küçükken birçok şeyi sil baştan yapmaya başlarsın. Ancak o da büyüyünce nurtopu gibi bir başka sorun ortaya çıkar: Arabada kavga… Biri diğerine sataşır, diğeri elindeki arabayı ona fırlatır, oğlum dur yapma etme derken direksiyonu ısırdığımı bilirim ‘Ya bi durun Allah aşkına bana kaza yaptıracaksınız!’ diye…

Velhasıl, araba kullanmak yeterince dikkat gerektiren bir olayken arabada çocuk varken araba kullanmak adeta bir sabır ve dikkat testi haline geliyor. Bir yandan çocuklarla uğraşacaksın, bir yandan önüne bakacaksın, bir yandan da -İstanbul gibi medeni (!) bir şehirdeysen- yolda her an karşına çıkabilecek her türlü şeye ve tabii ki kadın sürücü görünce (çocuklu çocuksuz fark etmez) salya akıtan magandalara karşı tedbirli olacaksın.

Kolay değil.

Berna Kasapoğlu Serdarlı, blog dünyasının bana kazandırdığı isimlerden… Üç çocuk annesi bir vlogger – yani bir video-blogger Berna; AilemizleTV üzerinden çeşitli videolarla paylaşımlarda bulunuyor. Anne Direksiyonda projesi de AilemizleTV’nin bir ürünü, Berna çektiği videolarla toplumu araba kullanan çocuklı kadınların yaşadıkları hakkında bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Anne Direksiyonda’yı Facebook ve Twitter hesaplarından ve AilemizleTV üzerinden takip edebilirsiniz.

AnneDireksiyonda

Berna’nın uzun zamandır üzerine çalıştığı bir proje Anne Direksiyonda… Geçtiğimiz hafta tanıtımı oldu ancak ben sırtımı sakatladığım için gidemedim. Trafikteki diğer sürücüleri, araba kullanan çocuklu bir kadının neler yaşadıkları konusunda bilgilendirmeyi hedefliyor proje… Bunu da Berna’nın çektiği videolarla yapmayı planlıyor.

“Anne sürücü acemi sürücü değildir. Tam aksine, araçta bebeğin dikkat dağıtan tüm hareketlerine rağmen dikkatini toplamayı başarabilen bilinçli sürücüdür”

diyor Anne Direksiyonda… Buna bir de araba kullanan annenin tek elinin olduğu gerçeğini eklemek lazım. Diğer eli ya arkada, çocuğa uzanıyor… Ya yan koltukta, arkada ağlayan çocuğa vermek üzere bir şeyler bulmaya çalışıyor… Dikkati dağıtmamaya çalışmak çok zor, ve dışarıdan gelen uyaranlar, yeşil ışık yanar yanmaz hareket etmedin diye arkadan yükselen kornalar annenin işini daha da zorlaştırıyor.

‘Arabada bebek var’ yazısı vardır ya hani, arabaların arkasına asılır… Hatta onun abartılmışları vardır, ‘Arabada prenses var, prens var’ falan diye… Onlar insanların ‘Ay ne şeker, arabada bebek varmış, oyyyy’ demeleri için değil. İnsanların ‘Aa bebek varmış, o zaman çarpmayayım’ demeleri için de değil. ‘Arabada bebek var’ uyarısı, ‘Acemi sürücü’ uyarısında olduğu gibi, ‘Bu araba kırmızı ışık yeşile döndüğü salise hareket etmezse o sırada çocuk emziğini düşürmüş ve şoför arka koltuğun arkasında emziği arıyor olduğu için olabilir, hemen kornaya abanmayın dellenmeyin’ demek için var. Yani ‘Az sabırlı olun’ demek için…  Ki ideal bir dünyada böyle bir uyarıya da gerek olmaması lazım. Arabada insan olmasının yeterli olması lazım. Ama ideal bir dünyada yaşamıyoruz.

Anne Direksiyonda işte bu farkındalığı yaratmayı hedefliyor. Her şeyin sanal paylaşımlar yoluyla hızla yayıldığı zamanımızda insanlar Berna’nın çektiği videoları seyredip ‘Arabada çocuk varken araba kullanmak zor işmiş, iyisi mi az sabırlı olayım’ dese, sonra etrafıyla paylaşsa ve böyle böyle bu bilinç yayılsa…

Hayat bayram olsa…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. ay sabah sabah guldurdun benı Elif yıne 🙂 sen cok yasa keşke dedıgın gıbı tum suruculer bılınclense hayat bayram olsa

  2. harikasın elif:) arabada bebek varmış o zaman çarpmayayım kısmına koptum:)

  3. Çok güzel bir proje olmuş, paylaşımınız için teşekkürler. Ben henüz hamileyim. Hergün evim ve işim arası araç kullanmak durumundayım. O kadar çileden çıktımki, arabada bebek var levhasını şimdiden astım, fakat buna rağmen sağ şerit dolu olmasına rağmen, 10 cm arkamdan selektör yapıp kornayla beni çıldırtan sürücülere dayanamıyorum artık. Hergün aynı stres..istanbul, izmir fark etmiyor..hatta izmirde kimse kimseye yol vermediği için kendimi daha da güvensiz hissediyorum..proje çok güzel düşünülmüş, yapabileceğim birşey olursa da elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

  4. Altına imzamı atmak isterim.

  5. kesinlikle paylaşıyorum blogumda facebookda instagramda izninizle..sevgiler…