9 Yorum

Şimal’in İkiz Gebelik Günlüğü, 28. hafta

Doktorların koyduğu ilk sınıra ulaştık, 28. hafta. 1 kilo sınırını geçtiğimizden bahsetmiştim, şimdi de hafta sınırını bekliyordum içten içe. Ona da ulaşınca ben yavaştan hazırlıklara hız vermeye başladım.

 • Geceliğimi internetten sipariş vermiştim, geldi. Hediye olan da ulaştı. Ayrıca annemden de gerekli olur diye önden tam düğmeli gecelik tipi bir pijama takımı hediye geldi.
 • Lohusa tacımı sipariş verdim, hazırlanıyor.
 • Anı defteri için sevgilimin ismi seçilmemiş minnak için iki isim arasındaki bocalamasının sonuçlanmasını bekliyorum, sonuçlanınca defter siparişini de vereceğim.
 • İnternet annelerinin “doğumdan sonra gerekli olur” uyarısı ile aldığım göğüs pedi ve göğüs ucun kremi siparişim, geldi.
 • Minnakların birer takım yenidoğan setleri geldi. İkinci takımları babanneden hediye geldi. Yıkanmayı bekliyorlar.
 • Eltimden (bu kelime hala bana çok garip gelir) park yatak hediye geldi, kullanım için alt süngerinin yapısını araştırmam gerekiyor.

İlk olarak elimizdeki tamamlanmışlar listesi bu. Bunun yanında hastane çantasını bloglardan derleyip toparlamaya çalışacağım. Fark ettiğiniz üzere her şey internet üzerinden, evden çıkamayınca elimizdeki en kullanışlı yöntem internet.

Ayrıca birkaç arkadaşım bana telefondan yazdırdı gerekli olanları, hatta sağolsunlar aldıkların ve beğendikleri kimi ürünün fotoğrafını bile çekip yolladılar. Yaşasın kadın dayanışması.

Simal28

Bu dönemde anneler yardımcı olmaya çalışsa da en yardımcı bilgiyi bana arkadaşlarım ve internet verdi. Sonuçta annem beni doğuralı 37, kardeşimi doğuralı 32 yıl olmuş. Hatırladığı şeylerin sınırlı olmasını geçtim artık kullanılan ürünler ve nitelikleri farklı. Bu nedenle günü yakalamak ancak doğum deneyimi en yakın olanla gerçekleşiyor. Hangi ürün kullanışlı ya da uygun fiyatlı genelde yakın deneyimliler ana yol gösteriyor. Bu hafta tekrar sahip olduğum güzel insanlara şükrediyorum.

Bu arkadaşlarımın bir kısmı bu hafta sonu kekler börekler yapıp bana gelecekler. Tam bir imece örneği, neredeyse herkes bir şeylerin ucundan tutmuş durumda. O kadar güzel bir duygu ki bu! Kadın dayanışması, hem de birbirini tanımayanlar bile birbiri ile haberleşiyor ya, ben kendimce çok keyifliyim. Bir de pazar günü gelip afiyetle güler eğlenirsek minnakların karnımdaki son 1 ya da 1,5 ayına girmiş olacağız. Doktorum 30’lu haftalara ulaşmaya kesin gibi bakıyor. Bu zaten ciğer geliştirme iğnesine yaklaşımdan kendisini gösteriyor, çünkü henüz iğneyi vurulmadım. Kasılmam olduğunda ya da doğuma yaklaştığımı düşündükleri zaman iğne vurulması konusunda mutabık kalındı. Böylelikle benim öyle mi yoksa böyle mi düşüncelerim kendiliğinden sonlanmış oldu. Zaten, genelde, önce ben endişeleniyorum sonra o konu bir şekilde kendiliğinden çözülüyor. İnşallah bu durumda da konu benim endişelenmem ile kalsın.

Bunların yanında düzenli uykuya veda edeli zaten haftalar olmuştu. En aralıksız uykum 3 saat. Onun öncesi ve sonrasında eğer 1’er saatlik öncül ya da artçılarım varsa da güzel. İşte bu uyku aralarında çok eğlenceliyim. 20. haftalara kadar iştahım normal gitmişti, bu haftalarda ise her uyandığımda önce buzdolabının önünde konaklıyorum. Soğuk su, maden suyu, meyve, biber, süt, muhallebi vs. O andaki hissiyatıma göre mutlaka tüketiyorum. Arada da eğlenceli durumlar yaşıyoruz tabii, örneğin geçen gece gözüm yarı kapalı muhallebi yerken elimden kayan muhallebi önce buzdolabına daha sonra yere çarparak paramparça oldu. Temizlemek ise seslere uyanan sevgiliye düştü. Yani evde ne aksilik olsa onun toparlamasına baktığı için benden bıkmış durumda. Bu aksilik dışında neye yardım etmek için elimi atsam ya bir şey kırıyorum ya da içindekileri döküyorum, o yüzden elimi bile atsam “aman sen dur!!” sesi geliyor bir yerlerden.

Doktorlar diyorlar ki hamilelere, stres olma, sakin ol. Bu mümkün mü çok merak ediyorum? Çok sakin, huşu içinde hamileliğini geçiren hamile oranı yüzde kaçtır acaba? Çoğunlukla evde kolumu kaldıramaz yattığım için nispeten günlerim sakin geçse de beni bile gelip buluyor dış etmenler. En son ki stres topum raporlu olduğum için iş yerinde imzalanacak bir belgeyi imzalayamamam, çözüm konusunda da tek olurun Çankırı’ya gitmek şeklinde önüme konulması oldu (aday memurluğumun kaldırılması için gerekli olan bir evrak). Neyse ki birkaç gün içinde kendimi toparladım, ki bunu yapabilmek için hep aklımdan “çocuklarını düşün” söz öbeği geçti. Eskiden olsa sakinleşmem zor olurdu, çünkü sinirlenince üzerindeki gerginlik ve ruh hali birkaç günden uzun sürebiliyordu. Şimdi stresten korumam gereken minik suratlar varlığı beni silkinip kendime getiriyor. Mecburen doğumun hemen akabinde minnakları evde bırakıp yarım gün bile olsa bana yollar göründü.

Haftalık kontrollerimiz haftada bir artık. İki doktor olunca haftada iki kez doktor kontrolü için evden çıkıyoruz. Genellikle kontrolleri beklemek beni yoruyor olmasına reğmen bugünki doktor kontrolünde bekleme salonu beni neşelendirdi. Kendiliğinden bir sohbet çemberi oluştu. Tekli gebelik, ikiz ve üçüz olmak üzere üç anne adayı konuşmaya başladık, gözler üçüz bebeklere hamile olup 35+3’te olan arkadaşta idi. İçim gitti geldiği haftaya ve minikleri bu haftaya kadar getirebildiği için, kendisine içten dileklerimizi ilettik. Gözlerinin içi gülüyordu, mutluluğu buram buram hepimizi sardı. Kontrolde, rahim kanalımın 2.7cm’i koruduğunu öğrendiğimde daha da mutlu oldum.

Sonuç, “Mutluluk bulaşıcı”.

Ankara’dan sevgilerle,

Şimal

Yazar Hakkında

ŞİMAL SEVİMAY BOR – 37 yaşında, Ankara’da yaşayan, yıllarca özel sektörde gece-gündüz, uykusuz çalışıp evlendikten sonra memur olmaya karar vermiş bir mimardır. Geç evlendiğinden de olacak ”çocuğumuz olsun” fikri de geç gelmiş, gelince de “eyvah biyolojik yaşım geçiyor!” telaşından “tüp bebek yöntemi” ile hamile kalmıştır. Burcu İkizler, yükseleni Başak olup kendi içinde bile korkuları, telaşları ve şaşkınlıkları kendini aşan bir kız çocuğu iken ikiz bebeklerinin haberini alması ile derin kuyulara düşmüştür. Üzerine “rahim ağzı yetmezliği” nedeniyle düştüğü yerden kalkamamış “yatarak hamilelik” ile tanışmıştır. Renkleri ve dokuları, müziği, kitaplarını ve onları okumayı, araştırmayı, paylaşmayı, ilgi şımarığı kedisi ve eşi ile hayatı paylaşmayı sever.

Şimal’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Hic tanismiyoruz ama, en merak ederek okudugum günlük sizinki ve 28. haftaya ulasmis olmaniza cok sevindim. Umarim saglikla alirsiniz kuzularinizi kucaginiza.

  Nacizane bir ürün tavsiyem olacak, iki minnak icin iki mama sandalyesi alacaksaniz, evde kaplayacaklari yeri düsünerek, benim aldigima en en cok memnun oldugum ürünü tavsiye ediyorum siddetle, su linkte bilgileri var:

  http://www.akakce.com/mama-sandalyesi/en-ucuz-chicco-mode-yukseltici-fiyati,3130709.html

  Biz bu yükselticiyi tepe tepe kullandik, her Türkiye’ye gelisimizde yanimizda tasidik, restoranlara götürdük, böylece her yerde yadirgamadan masada oturdu oglum. Simdi 2,5 yasinda, hala da kullaniyoruz 🙂

  Herhangi bir güvenlik sorunu ile de karsilasmadik, sandalyeye gayet saglam baglaniyor. Bebegin ayagini masaya dayayarak kendini geri itme ihtimaline karsi da duvara dayadik sandalyeyi.

  Sevgiler.

  • Selamlar,
   Mama sandalyesi için daha çok var diye düşünmüştüm ben de ama (adresleri vermemde bi sakınca var mı bilmiyorum ama) http://www.mylittleseat.com/ veya http://www.totseat.com/english/home/ adreslerindeki ürünleri görünce dayanamadım.İki miniği olacaklar için mantıklı uygun fiyatlı seçimler olabilir.
   Hatta el beceriniz varsa veya yapabilecek bir yakınınız varsa http://www.lacintenel.com/2011/10/kumas-mama-sandalyesi-yapm.html adresinde kumaş mama sandalyesinin nasıl yapıldığı anlatılmış.Anneannemiz daha doğmadan bize 1 adet dikiverdi hemen 🙂

   • Tuğbaaaa beni derinden yaraladın bak şimdi….. El becerisi dedin bitirdin beni. O kadar isterdim ki dikiş dikebilmeyi. Öğrenciliğimizde çılgınlar gibi maket yapardık, ordan gelen bir alışkanlık ben ellerimle üretmeyi çok severim. Ahşap boyamaya çalışırım nacizane, ve ilerde vaktim olunca dikiş öğrenmeyi çok istiyorum ama ne yazık ki bu sandalyeyi çıkaracak bilgi düzeyine kısa zamanda gelmem hayal.
    Artık tüketim çağının çılgın bir üyesi gibi bu kumaş sandalyelerden satın alma yolununa gidicem.
    Çokk teşekkür ederim 😉
    Sevgilerle.

  • Sevgili Seda çok teşekkür ederim güzel dileklerin için :). Bu güzel dileklerle bebişler sağlıkla gelecekler gibi görünüyor.
   Bir cümle vardır “Kör istemiş bir göz Alla ve rmiş iki göz diye” bu tavsiye de öyle oldu. Ben buna benzer bir sandalyeyi instagramda görüp beğenmiştim.
   Normal sandalyeye mi bağlıyoruz?
   Sevgiler.

  • Seda sana yazdığım yorumu aşağıda göreceksin 😉 Karışıklık oldu :D.

 2. Şimalcim 28. haftaya gelmiş olmana çok ama çok sevindim 🙂 ilk hedef ulaşıldı. yeni hedef 30 sonra 32. inşallah mümkün olduğunca çok dururlar içinde iki minnaklar 🙂 🙂
  benim hastane çantası listem bu şekildeydi; belki görmüşsündür ama yine burdan da yazayım yardımcı olması için:
  http://dubleanne.com/2014/10/14/hastane-cantasinda-neler-olmali/
  bir de tabii ikiz alışverişi listem:
  http://dubleanne.com/2014/02/13/ikiz-bebek-alisverisi/
  bundan sonra heyecanlı şeyler; hazırlıklar, alışveriş… sağlık olsun yeter ki.
  sevgiler. öpücükler.
  dubleanne

  • Başlarda bu haftalar uzak bir hayal gibi geliyordu :)))))….Herşey çok güzel ilerliyor da şu ağrılar ve halsizliğim olmasa…. Sanırım erken doğumu engelleyici kullandığım ilaçtan dolayı slow motion yaşıyorum ve hiçççççç birşey yapmak için istek ve gücüm yok.. Umarım yakın zamanda düzelirim.
   Bu haftanın tüm enerjisini de hoşgeldiniz partisinde harcadım..

   Listelerine bakıcam, zaten senin listelerinden ilerliyorum çoğunlukla ;)))))…..

   Sevgilerimle dubleanne ;)..

 3. Şimal seni merakla takip ediyorum. dilerim sağlıkla ve olabildiğinde zamanında kucağına alırsın kuzuları. bende şu an hamileyim ama henüz 11 haftalık:) biraz da riskli ilerliyor bakalım nasıl sonuçlanacak. yazıların bana umut oluyor bir anlamda. sevgiler 🙂

  • Buket ne mutlu bana :)… Yazmamın en büyük motivasyonlarından birini dile getirmişsin. Bu yazılar mutlu sonla bitmeli ki benden sonra bunu yaşayan hamilelere ufacık da olsa umut ışığı versin…
   Öncelikle doktorların yaptıklarına, sonra kendine çok güvenmelisin.

   Umudun hiç bitmesin…

   Sevgilerimle.