9 Yorum

MineCraft yasağına 15 alternatif

Aile Bakanlığı, tabletler ve akıllı telefonlar üzerinde oynanan MineCraft oyununa şiddet içerdiği gerekçesiyle inceleme başlatmış.

Elbette Aile Bakanlığı’nın, çocukların şiddet içeren dijital ortamlara maruz kalması konusundaki hassasiyeti takdire şayan, ve fakat, töre cinayetlerinin, tecavüz sahnelerinin ailecek seyredilen (!) dizi senaryolarının belkemiğini oluşturduğu, Polat Alemdar’ların gençliğin ikonu haline geldiği bir ülkede siz MineCraft’i yasaklasanız ne olur, yasaklamasanız ne olur? Hem yasak ne ayol?! Biz, Twitter’ın engellendiği gün Twitter kullanımında rekor kırmış milletiz, yasak bize söker mi Alla’sen?

Ne demiş eskiler: Bir şeyi popüler kılmak istiyorsan onu yasakla. Yani eskiler tam olarak öyle dememiş olabilirler hatta bu konuda bir şey demiş de olmayabilirler ama hepimiz biliyoruz ki bir şeyi yasaklamak, onun kullanımı/tüketimini engellemediği gibi tam tersi etki yaratıyor (karşıma sigara yasağını çıkarmayın, bozuşuruz. O yasak değil, kural). Anlayacağın ne MineCraft’i, ne başka bir şeyi yasaklayarak bir yere varamayız sevgili izleyenler. Ha, illa bir şeyleri yasaklamak mı istiyorsunuz? Buyrun size birkaç öneri:

 1. Okul kantinlerinde jelibon, lolipop ve bilumum abur cubur satılmasını yasaklayın.
 2. Eğitim sisteminin her sene değiştirilmesini, halihazırda fazlasıyla sıkıntısı olan devlet okullarının giderek daha da boşlanmasını yasaklayın.
 3. Cep telefonu şirketlerinin ‘Çocuğunuzun TEOG’da herkesin önüne geçebilmesi için TEOGbıdıbıdı yazıp falancafilanca numaraya mesaj gönderin’ diyebilmesini, eğitim öğretimin rant fırsatı haline getirilmesini yasaklayın.
 4. Aynı cep telefonu şirketlerinin, ‘parka gitmekten sıkılan çocukların ekran başına geçmesini’ ima eden saçma sapan pazarlama stratejileri uygulamasını yasaklayın. Eliniz değmişken memlekette çocukların oynayabileceği park kalmamasını, her açıklığa bir AVM kondurulmasını da yasaklayın.
 5. Doğru dürüst uygulanan, annenin ilk altı ay bebeğine anne sütünü kesintisiz verebilmesine olanak tanıyan, anne ve babanın beraber/dönüşümlü kullanabildikleri bir doğum izni politikası olmamasını yasaklayın.
 6. Çalışanlarının çocukların için kreş açması kanunen zorunlu olmasına rağmen kendini küçük işletme gibi gösterip bu sorumluluktan kaçan koskoca kurumları yasaklayın.
 7. Abur cubur türü yiyeceklerin, ‘Beni almazsan dünyanın en ezik çocuğu olursun’ türünden ürünlerin reklamının devlet televizyonunda yapılmasını yasaklayın.
 8. Dünya edebiyatının en önemli klasik eserlerinin yasaklanmasını yasaklayın.
 9. Çocukların arabada seyahat sırasında oto koltuğuna oturtulmamasını, anne-babalarının emniyet kemeri takmamasını yasaklayın. Ha bi dakka, onlar yasak zaten. Yani kanun var. O halde uygulayın. 
 10. Okullarda ayrımcılık yapılmasını, farklı gelişim gösteren çocukların -ister otizmli, ister fiziksel engelli, ister üstün yetenekli- kendilerine okul bulamamalarını yasaklayın.
 11. Eğitimde fırsat eşitsizliğini hepten yasaklayın.
 12. Derste konuşan öğrencilerine ‘Siz zaten başınızı örtmüyorsunuz, size tecavüz de mübah, kötülük de mübah’ diyen öğretmenin başka okulla atanmasını yasaklayın.
 13. Bi kere öyle bir insanın öğretmen olmasını zaten yasaklayın.
 14. Çocuktan gelin olmasını, çocuktan işçi olmasını, parkta oynaması gereken çocuğun çıplak ayaklarıyla sokakta mendil satmasını yasaklayın.
 15. Çocuk cezaevlerini kapatın ve yasaklayın.

Siz bunları yapın, söz ben MineCraft oynatmayacağım çocuğuma…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. sabah sabah ne etkili bir yazı olmuş öyle.. hakikaten minecraft a gelene kadaaaaaarrr… özellikle kantin ve sürekli değişen eğitim sistemi konusunda %1000 katılıyorum sana. eline sağlık canım..

 2. yazılarınızı severek takip ediyorum yanlız yazı fontunuzdan ötürü okumak değil sanki işkence lütfen yazı fontunuzu değiştirmeyi bi kez daha düşünürmüsünüz yazılarınızdan mahrum kalmak istemiyorumm. teşekkürler elif

 3. Elif’cim,
  Aile bakanlığı MineCraft’ı yasaklayadursun, Amerika’da oyunun kişisel gelişim ve psikoloji üzerine etkileri konuşuluyor..
  http://bigumigu.com/haber/minecraft-in-kisisel-gelisim-ve-psikoloji-uzerindeki-etkileri-sxsw-2015

 4. yine 10 numara 5 yildiz bir yazi olmus. yasak olan sey insana daha cazip gelir her zaman.

 5. Elifcim müsaadenle:
  Ufacık çocukları anaokuluna alırken nasıl bir akademik eğitim verdiklerini uzun uzun anlatan insanları da yasaklasınlar. Onların sadece oyuna ihtiyaç duyan çocuklar olduğunu unutanları da. İlk veli toplantısında (4 yaş) “buradan mezun olduğunda çocuğum TOEFL’dan x puanı alabilecek mi” diye sorulmasına neden olan anne-baba hırsını da yasaklasınlar, nolur. Eğitimin ve sağlığın her zerresini ranta çevirenleri de yasaklasınlar. Buldukları her alana yeni bir ev, site, residence yapıp, doğasız/ağaçsız yaşam alanları yaratanları toptan yasaklasınlar.

 6. Nerde gereksiz bir konu var tüm bakanlık ona seferber olur zaten… Şu 15 maddenin sadece birini yapsınlar da görelim…

 7. Seviyorum seni blogcu anne 🙂

 8. Bu buraya alakasız olacak ama okul kantini demişken; 4 yaşını henüz doldurmamış oğlumu kreşten alırken çantasına baktım minik bir paket haribo jel şeker vardı. Hışımla öğretmenine döndüm “bunu hangi veli gönderdi” diye sordum (özel durumlarda veliler paketlenmiş ve sağlıklı olmak şartı ile çocuklara dağıtılmak üzere yiyecek gönderiyorlar okula) “ben aldım” cevabını verdi öğretmenimiz benim şok olmaktan pörtlemiş gözlerime bakarak. Sadece ama bu çok sağlıksız bir ürün demem üzerine, küçücükmüş zaten o kadardan bir şey olmazmış dedi öğretmenimiz.. Öğretmenim azı çoğumu var sonuçta tadını alıyor hemde siz veriyorsunuz dedim.. O sırada oğlum ama onu bana öğretmenim verdi yiycem işte bananee diye bana çemkiriyordu..
  Diyeceğim o ki bu ülkede değişmesi gereken çok şey var çookkkk..