18 Yorum

Belki Biri de Sensin?

Şurada çocuklarını arabada seyahat ettirirken oto koltuğu kullanan bir avuç insanız. Kaç kişiyiz inan bilmiyorum, Türkiye’de bu konuda yapılmış geniş çaplı bir araştırmadan haberim yok.

Çocukları için oto koltuğu kullanan bu bir avuç insan arasında bunu doğru şekilde yapanların sayısı ise daha bile az. Neden biliyor musunuz? Çoğumuz neyi yanlış yaptığımızı bilmiyoruz.

Her şeyden önce oto koltuğunu araştırarak almıyoruz. Oto koltuğu bir aksesuar değil, bir güvenlik aracı. Amacına uygun üretilmiş olması çok önemli. En az o kadar önemlisi de güvenlik testlerinden geçmiş olması. ADAC, TCS, OAMTC, Stiftungwarentest gibi bağımsız test kuruluşları var, her dönem belli başlı oto koltuklarını test edip sonuçlarını yayınlıyorlar. Bu güvenlik testlerini geçen markalar test sonuçlarını web sitelerinde sergiliyorlar.

Bazılarımız arabasının ön yolcu koltuğundaki hava yastığını kapattırarak oto koltuğunu ön koltuğa yerleştiriyor. Doğru değil bu… Arabada seyahat eden çocuk için en güvenli yer arka koltuk. Hatta mümkünse arka koltuğun da ortası (çocuk sayısı arttıkça bunu yapmak zorlaşıyor).

Kimimiz terlemesin diye örtü seriyoruz altına… Bilmiyoruz ki oto koltuklarının terletmeyen kumaştan yapılmamasının bir sebebi var: Bir kaza anında alev almaması için, yanıcı olmayan kumaş kullanılması gerekiyor oto koltuklarında… Çocuğun altına terlemesin diye pamuklu örtü serdiğimiz zaman koltuğun bu özelliğini bozmuş oluyoruz. Ki yeni nesil oto koltukları pamuklu olmayan ama eskisine kıyasla daha iyi nefes aldıran kumaşlar kullanıyorlar artık…

Çocuğu oto koltuğuna yeterince sıkı sabitlemiyoruz. Oto koltuğunun markası ya da modeline göre 5-nokta emniyet kemeri ya da güvenlik yastığı, ne olduğu önemli değil; çocuğun bedeniyle, onu koltuğa sabitleyen aparat arasında fazla boşluk bırakıyoruz bilmeden. ‘Aman kemer çok sıkmasın’ diyoruz. ‘Güvenlik yastığı terletiyor, fazla yaklaştırmayayım‘ diyoruz. Halbuki kaza anında çocuğun bedeniyle kemer/güvenlik yastığı arasında kalan fazladan boşluk, onun yaralanma riskini arttırıyor. Buradaki mesafenin parmağımızın kolaylıkla girebileceği ancak kolay hareket edemeyeceği şekilde olması gerekiyor.

Çocuğu oto koltuğuna değil de uzay mekiğine oturtuyor gibi davranıyoruz: Astronot gibi giydirip pufidik montla oturtuyoruz… Bu onu terletip rahatsız etmenin de ötesinde bir risk oluşturuyor: Yine kemer/güvenlik yastığıyla çocuğun bedeni arasında -bu sefer göremediğimiz- bir hava boşluğu oluşturuyor. Bu da kaza anında yeterince korumuyor.

Emniyet kemerinin tokasını döndürerek takıyoruz. Farkında olmadan belki, belki de önemsemeden… Oysa kıvrılarak takılan emniyet kemeri kaza anında görevini yapamıyor.

Koltuğu arabaya sabitlemiyoruz. Ana kucağını boşluğa koyuyor, oto koltuğunu sabitlemeden seyahat ediyoruz. Kimimiz arkası yatsın diye yapıyor bunu, kimimiz çocuğa daha kolay ulaşabilmek için… Ana kucağının bazaya, oto koltuklarının ISOFIX bağlantılarıyla arabaya sabitlenmesinin bir sebebi var oysa ki…

Oto koltuğunun kullanım kılavuzunu okumuyoruz. Hadi okumayı sevmiyoruz diyelim; üreticilerin çoğu kurulum ve kullanım videolarını web sitelerinde, youtube’de yayınlıyorlar, onları da seyretmiyoruz. Oto koltuğunu yerleştirirken de, kullanırken de deneme-yanılma yoluyla hareket ediyor, hem zaman kaybediyor hem güvenlik riski alıyoruz. Kullanım kılavuzlarını okusak, videoları seyretsek belki yukarıdakilerin çoğunu yapmayacağız.

Bunları yaparken kimi zaman dikkatsizlikten, kimi zamansa çocuğumuzu rahat ettirmeyi düşünerek hareket ediyoruz. Ancak rahatlık, seyahat güvenliği ile çelişiyor bazen, onu unutuyoruz…

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göreyse orada oto koltuklarının yüzde 70’i hatalı kullanılıyormuş. Yüzde YETMİŞ. 10 kişiden 7’si yanlış kullanıyor, düşünsene… Amerika gibi, oto koltuğu kullanımının kanunen zorunlu olduğu ve denetiminin çok sıkı yapıldığı bir ülkede bile… Türkiye’de bununla ilgili veri ben bulamadım. Ulaştırma Bakanlığı’nın sitesine, DİE’ne baktım, bulamadım. Ama şöyle düşünüyorum: Çocukların ön koltukta kucağa oturtulduğu ya da arka koltukta karpuz gibi taşındığı bir ülkede yaşadığımızı düşünürsek Amerika’da 10’da yedi olan oranın burada da en az o kadar olduğunu hesap etmek zor değil. En az 10 kişiden yedisi oto koltuğunu yanlış kullanıyor. Ve o 7 kişiden biri sen olabilirsin.

O yüzden bence şimdi bilgisayarını/telefonunu (bu yazıyı nereden okuyorsan) yavaaaşça yere bırak ve çocuğunun oto koltuğunun kullanım kılavuzunu eline al. Ya da üreticisinin web sitesine gir, videolarını izle. Ve koltuğu doğru kullandığından emin ol. İyi çalış bak, haftaya yazılı yapacağım.

***

Kaynaklar: 

Kiddy

Bu yazı, bebek ve çocuklar için seyahat güvenliği ürünleri üreten Kiddy’nin desteği ile yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Bu bölümdeki diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

18 yorum

 1. Elif,
  biliyor musun ben senin bu tarz bilgilendirici (bebek/cocuk bakimi, alisveris listesi, seyahat guvenligi, urun secimi vb) yazilarini kaydetip bilgisayarimda bir dosyada sakliyorum. 2 gun sonra 20 haftalik hamile oluyorum. Gercekten cok yardimci oluyorsun. Bir cok kaynak var internette, derya deniz, ama sen benim guvenerek takip ettigim en birinci kaynaksin 🙂

  Sevgiler

 2. Merhaba,
  Ben oto koltuğumuzu değiştirme arefesindeyim. İki tane vardı, birini satıyorum. Şimdi 15-36 kg için olanlardan alacağım. Bu güvenlik sertifikalarındaki derecelendirmeleri anlayamıyorum. Kiddy örneğin kaç üzerinden kaç almış? Dercelendirmede nerede duruyor? Bu derecelendirme kuruluşlarının kiddy ile bir illiyet bağı var mı? Kiddy ile ilgili soruyorum, çünkü siz yetkililere direkt iletebiliyorsunuz. 2013 yazıyor sertifikalarda 2014 de ne olmuş? Zayıf yönlerini geliştirmişler mi?
  Daha önce oto koltuklarını satın aldığım mağaza örneğin kiddy satmıyor. Sebebini burada yazmak istemedim. Çünkü tamamen stratejik bi algı yönlendirmesi olabilir. Ben çok ciddiye alıyorum bu işi. Yanıtlarlarsa sorularımı çok sevinirim.

  Sevgiler,
  Çiğdem

  • Merhaba,

   Almanya’dan konuk okur olarak ben cevaplayayim dedim sorunuzu. ADAC (A-de-A-se) Almanya’nin otomobil sahiplerine yolda kalma vb. durumlarda yardim saglayan, tatil oncesi gidilecek rota hakkinda bilgi veren ve buna benzer pek cok destek hizmeti sunan bagimsiz bir kurum. Ben ADAC’nin testlerine cok güvenirim. Oglumun bisiklet kaskini, kendi bisiklet kaskimi bile onlarin test sonuclarina gore aldim. Bir gün araba alirsak, ADAC testleri koltuk seciminde en onemli kriterim olacak.

   ÖAMTC Avusturya’da, TCS de Isvicre’de ADAC’ye benzer kurumlarmis. Onlar da bagimsizdir herhalde, ama bilmiyorum net.

   ADAC’nin test sonuclari en yüksekten baslayarak “sehr gut”, “gut”, “befriedigend”, “ausreichend” ve “mangelhaft” olarak siniflandirilmis, ayrica bir not yok. Ilkokul yillarimizi anarak, pekiyi, iyi, orta, gecer ve basarisiz diye cevirebiliriz 🙂 Test edilen tüm koltuk modellerini su linke bulabilirsiniz, Google translate ile ortalama bir cevirisini gorebilir, koltugun adina tiklayarak nesi iyi nesi kotuymus detayli gorebilirsiniz. “Sehr gut”tan ( test sayfasinda koyu yesil) mümkünse sasmayin, “gut”tan (acik yesil) asagisina hic bakmayin derim ben 🙂

   http://www.adac.de/infotestrat/tests/kindersicherung/kindersitz-test/default.aspx?tabid=tab1

   Stiftung Warentest ise akliniza gelebilecek her türlü ürünü zaman zaman test eden bagimsiz bir vakif. Güvenilebilir yani. Bu vakif üstteki siniflandirmalarin yaninda not da verir, Almanya’da en iyi not 1.0 oldugundan, bize biraz ters geliyor tabii:

   Sehr gut: 1.0-1.4
   Gut: 1.5-2.4
   Befridiegend:2.5-3.4 vs.

   2013’te test edilen bir modeli 2014’te tekrar test etmemis olabilirler. Her testlerinde her model olmaz. Bazen bir modelle ilgili dergilerinde düzeltme yazisi cikar, su ozelligi iyi degildi, ama düzeltmisler yeniden test ettik derler, ama tabii bu bilgileri bulmaniz cok zor.

   Elbette ki isin icinde insan oldugu sürece, nerede olursa olsun testlere hile karistirma olayi her zaman mümkündür. Ama bu kurumlara da güvenemeyeceksek, kendimize baska neyi referans alabiliriz ki?

   Ha bir de Amazon.de’de koltuklara yapilmis yorumlari okurum ben, bazen testlerde ortaya cikmayan bir sorun, orada yorumlarda bulunuyor.

   Sevgiler.

  • Kiddy Turkiye

   Çiğdem hanım merhaba, öncelikle sorunuz için teşekkür ederiz. Testleri 4 ana grupta özetleyebiliriz. 1.cisi Avrupa standartlarına uyum testleri (ECE R 44). Devlet tarafından aranan test ECE R 44 tür. ECE R 44 temelde darbe, devrilme(roll over) ve bağlanma testleri içerir. Skor belirtilmez ürünün testi geçip geçmediğine bakılır. Zaman zaman da ithalatta yine devletin görevlendirdiği kuruluşlar aracılığı ile kullanılan kumaşlarda azo boyar madde limitlerinin ölçülmesi için tesadüfi örnekleme(random sampling) yöntemi ile numuneler alınıp test edilir. 2. kategori bağımsız test kuruluşları ADAC, STIFTUNG WARENTEST, TCS, ÖAMTC tarafından yapılan testlerdir. Bu testlerde test kuruluşuna firmalar yeni ya da test ettirmek istedikleri ürünlerini teslim ederler. Bu test kuruluşları tüm firmalara eşit uzaklıktadır. Testler belli periyotlarla yapılır. Bu kuruluşlar tarafından yapılan testlerin sonuçları herkese açık olarak yayınlanır. Bu noktada naçizane tavsiyemiz denemek istediğiniz markaya ait test sonuçlarını yabancı kaynaklardan da(google üzerinden olabilir) araştırmanızdır. Yukarıdaki bağımsız test kuruluşlarının yaptıkları testler güvenlik, ergonomi, kullanım kolaylığı ve kimyasal madde ölçümlemeleridir. Kiddy nin tüm ürünlerine ait test sonuçları linkteki gibidir: http://www.kiddy-shop.com.tr/awards. ADAC ve benzeri test kuruluşları test sonuçlarını GUT (iyi)/ SEHR GUT(Çok iyi) gibi ifadelerle, Stiftung warentest gibi test kuruluşları ise skor olarak yayınlar. Stiftung Warentestte alınan skor ne kadar düşük ise skor o kadar iyi olarak nitelendirilmektedir. Yukarıda Elif hanımın yazısı içerisinde kiddy phoenixfix pro2 test skorlarını inceleyebilirsiniz. 3. test kategorisi; best buy, made for mums gibi dergi ve benzeri yayın organlarının yaptıkları araştırma ve müşteri yorumları üzerine bir sıralama ya da ödüllendirme sistemi kurdukları testlerdir. Son kategori ise daha çok ürünün artı faydalarını öne çıkarmak üzere AGR (Alman sırt sağlığı organizasyonu ) ya da TUV Rheinald (bu kuruluşlar da bağımsız gözetim/ test kuruluşlarıdır) Uçakta kullanım sertifikası gibi devletçe bir zorunluluğu olmayan fakat firmaların gönüllü olarak başvuru yapıp ürünlerini teslim ettikleri testlerdir. Kiddy Türkiye strateji olarak kaliteli ürünleri (pek çok kaynaktan araştırılabilir) en uygun fiyatla sunmayı hedeflemektedir. Bu nedenle de satış kanalına yapacağı yatırımı ürün geliştirme, servis kalitesi ve kalite/fiyat performansında en iyi noktada kalabilme üzerine kurgulamıştır. Ürünler için 3 yıl garanti sağlamaktadır. Kiddy için çocuk güvenliği her şeyin ötesindedir ve bu sorumluluk bilinci ile Kiddy süreçlerini sizlere en açık şekilde ifade etmekten mutluluk duyar. Ürünlerle ilgili tüm soru ve görüşleriniz için bizimle musterihizmetleri@kiddy.de üzerinden direkt olarak da iletişime geçebilirsiniz. sevgi ve saygılarımızla. Kiddy Türkiye Müşteri Hizmetleri

  • İlettiği için Blogcu Anne’ye
   Yanıtladığı için Kiddy Türkiye’ye
   Çok teşekkür ederim.
   Ama Seda Hanım’a kalbim biraz daha torpilli teşekkür ediyor. Hiç de mecbur olmadığı halde bu kadar ayrıntılı yanıt yazdığı için.
   Sevgiler,
   Çiğdem

  • Merhabalar,

   Önemli konu. Oğlum 5.5 aylık olduğundan haftalardır ADAC ın Stiftungwarentest’in OAMTCnin sitesinden çıkmıyorum denebilir. Okuduklarımdan sonra ben seçenek olarak Kıddy Pheonixfix pro 2 de karar kıldım mesela. Elif Hanım’dan öğrendim Kiddy’yi. Sonra karıştır karıştır, sitelere gir çık, kaza testlerine bak, bağımsız kuruluşların değerlendirme raporlarını oku, sonuç: beyninden duman çıkan anne 🙂 Kiddy nin Pheonixfix i seçmemizdeki sebep 4. yaşından sonra 12 yaşa kadar olan koltuğa geçiş yapıp bunu (eğer yapmayı düşünürsek) ikinciye ayırmak. Nerdeyse bütün kuruluşlardan tama yakın not almış bir koltuk. 5 point harness system’ın tahtını yerinden oynatması bence çok etkileyici.
   1 beyin gıcıklayan durum bebeğin küçükken ön koruma yastığının arkasında kaybolması durumu ve bundan kaynaklı rahatsızlığı olabilir. Bu sebeple gidip denenmeli bence. Ya da çok da problem çıkarmayan bir bebekse eğer (ki bizimki bu kategoride) “alışsın zamanla. Onun güvenliği rahatından önemli” deyip alabilirsiniz de. Dolayısıyla beni pek kurcalayan bir durum olmadı bu.
   Bir başka önemli konu ise öne/arkaya dönük oturtma meselesi. Kendim de çözüm bulabilmiş değilim bu konuya ama giderek Avrupa’daki ülkelerin arkaya dönük oturtmanın alt yaş sınırını arttırmaları ve kaza testlerinde arkaya bakan koltukların daha az hasarla çıkmaları beni öncelikli olarak arkaya bakan koltuklara da itmiyor değil.

   • Zayif bebeklerin emniyet yastiginin arasindan, altından kayabildigini okumustum ben de, Amazon.de’deki yorumlarda. Ne kadar gercekci bilemiyorum tabii.

    • Evet Seda. Senin yorumu okuduktan sonra ben de Amazon.de’yi kurcaladım biraz. Kayma durumu olabileceği eleştirisini ben de okudum. Youtube’daki kaza testlerinden birine yapılan yorumlarda da kaza anında kafasını emniyet yastığına vurabileceği yazıyor küçük bebeklerin. Kaza testinde kullanılan dummy biraz daha büyük bir çocuk çünkü.

     Belki Kiddy Türkiye bu konulara da ışık tutmak ister:)

     • Esra hanım merhaba,

      0-13 kg (doğumdan yaklaşık 15 aya kadar) bebeklerin ana kucağında ve seyahat yönüne ters olarak yolculuk yapması önerilmektedir. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde yani 9 aydan itibaren boy ve kilo ölçümlemelerine göre uygun oto koltuğunda (bu da GRUP 1/ 9-18 kg veya GRUP 1,2,3/ 9-36 kg grubu) seyahat etmesi önerilmektedir. Markadan markaya değişebilmekle birlikte daha minyon çocukların 9-18 kg (GRUP 1) oto koltuğunda seyahat etmesi önerilmektedir. Kiddy GRUP 1 hem de GRUP 1,2,3 oto koltukları kategorisinde koltuktan ayrılabilir yükseklik ayarlama minderleri bulunmaktadır. Bu minderler; çift katlı, veya tek katlı olarak kullanılabilir, ya da ihtiyaç kalmadığından koltuktan kolayca çıkarılabilir. Bebeğin yaş ve kilosuna uygun koltuk seçimi; güvenlik yastığı ve emniyet kemerlerinin doğru konumlandırılması; Kiddy oto koltuklarının oturma kısımları üzerinde daha çok çocukların tabanda kaymasını engelleyen patiklerde bulunan antislip dot (plastik noktalar) bulunmaktadır. Yaş uyumu ve antislip taban çocuğun kaymasını engeller.

      Başın güvenlik yastığına çarpması sorunuzla ilgili ise yine ürün mutlaka bebeğin yaş ve kilosuna uygun seçilmeli. Herhangi bir kaza anında 5 nokta emniyet sistemi çocuğun omuzlarını geriye sabitlemekte ve baş ile boyun omuzları geride bırakıp ileri doğru hareket etmektedir. Bu da baş ve boyunda ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Diğer bir nokta ise bu yaş grubunda çarpışma anında baş ve dizler istemsiz hareket ettiğinden baş ve diz çarpışmaları yaşanabilmektedir. Güvenlik yastığında her ne kadar çocuğun vücuduna değen kısım maksimum 5 nokta emniyet sisteminin kemerlerinin çocuğun vücuduna değen kısımları kadar olsa da; tasarımı gereği çarpma anında yüzeyinde geniş bir salınım sağlar. Böylece baş-boyun-omuzlar aynı yönde geniş bir salınımla hareket edebilir. Baş boyun ve omuzların aynı yöne hareketi ciddi baş ve boyun yaralanmalarını önlerken salınımın geniş olması da baş ve diz çarpışmaları ile yine baş ve diz yaralanmalarını engellemeye yardımcı olur. Şunu da belirtmek isteriz ki çocuk seyahat güvenliğinde faaliyet gösteren pek çok firma her sektörde olduğu gibi tüketicilerine en iyisini sunmak için ürün geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Konu çocuk güvenliği olduğunda hassasiyet de son derece yüksek olmaktadır. Kiddy 9-15/18 kg arası Güvenlik yastığını benimsemiş olmakla birlikte; çocuk oto koltuğu konusunda üretim yapan 5 nokta emniyet sistemini ile üretim yapan firmalar da bu işin ciddiyeti ve sorumluluğu ile hareket etmekte ve güvenlik konusunda gerekli önlemleri geliştirerek almaya devam etmektedir. 5 nokta emniyet sistemi ile testlerde yüksek başarı gösteren markalar bulunmaktadır. Bu noktada seçim yaparken sizlere tavsiyemiz ürün yabancı marka ise sizlerinde belirttiği gibi mutlaka yurt dışı kaynaklarında da araştırmanız, mutlaka yaş/kilo/boya uygun ürün almanız ve aldığınız ürünün kullanım klavuzunu, ürün videolarını dikkatlice incelemenizdir. Ve tabi tüm anne ve babalara tavsiyemiz trafik kurallarına uyum konusunda hassasiyet göstermeleridir.

      Daha iyi anlaşılması açısından gruplara ayrılmış şekilde aşağıda oto koltukları ve önerilen yaş kilo gruplarını bulabilirsiniz, oto koltuklarında linklerde bulunan videolar doğru kurulumu da göstermektedir.

      Grup 0+ (Doğumdan yaklaşık 15aya / 0-13kg arası kullanım ana kucakları) diye tabir ettiğimiz ürün ve videosu için :http://www.kiddy-shop.com.tr/oto-koltuklari/kiddyevolutionpro.html

      GRUP 1 ( 9-18 kg / yaklaşık 9 ay – 4 yaş arası kullanım ) http://www.kiddy-shop.com.tr/oto-koltuklari/kiddyphoenixfixpro2.html

      GRUP1,2,3 (9-36 kg/ yaklaşık 9 ay – 12 yaş arası kullanım) http://www.kiddy-shop.com.tr/oto-koltuklari/kiddyguardianfixpro2.html

      GRUP 2,3 (15-36 kg / yaklaşık 4-12 yaş) http://www.kiddy-shop.com.tr/oto-koltuklari/kiddycruiserfixpro.html

      Bunun haricinde bilgi için hafta içi 09:30-18:00 saatleri arasında 0 850 203 17 15 nolu telefondan ya da musterihizmetleri@kiddy.de mail adresimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. sevgi ve saygilarimizla. Kiddy Türkiye

 3. Yazınızı okuyunca kendimden utandım. Özellikle bu terleme meselesini hiç bu şekilde düşünmemiştim. Hatta çoğu zaman niye böyle terleten kumaşlardan yaparlar bu koltukları diye kızmıştım üreticilere. Özellikle çocuklar yaz aylarında sırılsıklam oluyor diye hep tülbent sererdim koltukların içine. Evet, ya hiç okumuyoruz kullanım kılavuzlarını ya da üstün körü şöyle bir göz atıyoruz. Küçük oğlumun koltuğunu değiştireceğim yakın zamanda seçimlerimi şimdi yazınıza göre yeniden gözden geçireceğim.

  Teşekkürler:) çok önemli bir konuya değindiniz.

 4. Avustralya da oto koltugu alinca kendin sabitlemiyorsun, bu isi yapanlar var. Bir ucret karsiligi yapiyorlar, oyle kolay is de degil. Koltuk milim kipirdamiyor. Biz uzerinden kemer gecirip cocugun birakiyoruz oyle.

  • Amerika’da da bu işi yapan profesyoneller var, ancak zorunlu değil. Ya da en yakınındaki itfaiyeye gidip ücretsiz taktırabiliyor veya taktırdığını kontrol ettirebiliyorsun. Amerika genelinde nasıl bilmiyorum ama Miami’de öyle yapmıştık biz.

 5. Senin bu oto koltuğu yazılarını her zaman ilgiyle okuyorum Elif. Ege 20 aylık oldu, hala geriye dönük olarak oturuyor mesela oto koltuğunda. Sığdığı müddetçe de öyle oturmaya devam edecek.
  5 nokta emniyet kemeri hakikaten benim de içime çok sinmeyen birşey. İnsan kullanmadan bilemiyor tabii, ben oto koltuğumuzu Ege’ye hamileyken almıştım ve doğduğu günden beri kullanıyoruz. O zamanlar 5 nokta emniyet kemeri olsun, geriye dönük olarak bağlanabilsin vs diye çok aramıştım. Ama kullanırken gördüm ki, bebek büyüdükçe, emniyet kemerinden kollarını çıkarma içgüdüsü oluyor. Kemeri bağlatmamak için benimle kavga ediyor. Seneye kreşe başladığında hem daha büyümüş olacak, hem kreşe babası götürüp getireceği için arabada (arkada) yalnız kalacak ve kolunu kemerden istediği gibi çıkarabilecek (daha eski bir yazında bahsettiğin kemer tokası vardı, o bile olsa açmanın bir yolunu bulur diye düşünüyorum) ve kemeri bağlatmamak için babasının canına okuyacak. O yüzden şu anda karar verdim ki, mevcut koltuğumuzu kreş yaşına kadar kullanalım ve kreşe başlarken senin Deniz’de kullanıp Derin’e de almayı planladığın Kiddy Guardianfix Pro 2’den alalım. Böylece önce güvenlik yastığı ile kullanır, sonra 12 yaşına kadar normal emniyet kemeri ile kullanabiliriz. Böyle bakınca fiyatı da göze batmıyor, uzun yıllar kullanılacağı için kendini amorte eder 🙂
  Lütfen oto koltuğunu yazmaya devam et, bu konunun sık sık hatırlatılmasında fayda görüyorum. En azından senin ulaştığın kitleler senden etkilenip konuya önem verseler, bu bile birşeydir. Bir sıfırdan büyüktür mantığı 😉
  Sevgiler!

 6. Elif hanım oto koltuğu yazılarınızı bende ilgi ile takip ediyorum. Bu konudan asla taviz vermeyen annelerdenim. Benim en büyük sorunum ise arabasız çıktığım zaman yaşanıyor. Taksilerde emniyet kemeri bile yok! kızımı kanguruya koyup kendime bağlayıp, bende emniyet kemerini bağlayarak çözüm bulmaya çalışıyorum arabasız olunca ama çoğu zaman emniyet kemerini bulamıyorum ki… Zaten 2 yaşındaki çocuğu şu an bile kanguru da tutmak zorken, biraz daha büyüdüğü zaman ne olacak bilmiyorum. Bunun dışında beni en çok endişelendiren ise kreş, ana okulu servislerinde oto koltuğu olmaması. Güvenlikten daha önemli bir şey var mı bu hayatta neden ciddiye alınmıyor anlamıyorum ..
  Sevgiler
  Zeynep

 7. Sırf oto koltuğu almak için arabayı almadan 2 ay önce aramaya başladım ve ancak arabadan 3 hafta sonra alabildim. O süre zarfında arabaya hiç binmedik çocuklarla. Bu kadar önemsiyoruz bu meseleyi. Yalnız ülkemde ciddi fiyat sorunu var. Geriye dönük koltuklarda özellikle çok yüksek fiyatlar mevcut ve yaş aralığı 4 yasa kadar olmuyor genellikle. Benim oğlum inanılmaz hareketli bir çocuk her gören hayatta oturmaz parana yazık diyordu. 2.5 yaşında olmasına rağmen geriye dönük koltukta gık demeden oturdu. Anne babanın yaklaşımı ve ciddiyeti önemli. Arkadaşın arabasına binecekken bile anakucaginin oto koltuğu haliyle bindirirdim sürekli belki ondan alışkın. Biz anne babalar ciddiye alırsak çocuklar o kadar çabuk adapte oluyor. Elif hanım sizi de tebrik ediyorum bu meseleye gerçekten el attığınız için. Kiddy türkiye ye de şunu söylemeliyim araştırma yaptığım dönemde videolarinizda sadece çocuğun nasıl takıldığı gosteriliyor. Çocuk araba içinde nasıl hareket ediyor sıkılıyor mu pek fikir olusturmamisti bende. Yeni çekimlerde dikkate alırsanız sevinirim