4 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 38. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bu haftayı da çok şükür hareket ederek tamamlayabildik. Arada bir keyifsizlikler oluyor tabii ama genel durum yolunda. Geçen hafta doktor randevumuzda yüksek çıkan tansiyon ufak bir panik anı yaratsa da zamanla geçti. Bu andan sonra doğal olarak sağlık için söylenen her şey korkmamıza sebep oluyor. Özellikle 37. hafta ve sonrası pre-eklampsi için kritik bir dönem. Şimdiye kadar kan vermeye bile gittiğimde sürekli düşük çıkan tansiyonum bu hafta beni yarı yolda bıraktı. Neyse sayesinde senelerdir alalım alalım dediğimiz tansiyon aletimizi aldık evimize koyduk. Arada bir tansiyonumuzu ölçüyor ve doktorumuzun söylediği diğer uyarıları da (sağ karında, kaburgalara doğru ağrı, baş dönmesi, görme bozukluğu) dikkate alarak devam ediyoruz.

Nat Geo People diye izlemekten çok keyif aldığım bir kanal var, belgeseller insan odağında geçiyor. Bu hafta orada “Saniyede 4 Bebek” diye bir program izlemeye başladım. Dünyada her saniyede 4 bebek doğuyormuş. Programın ismi buradan geliyor. Programda 4 farklı ülkeden hastanede doğum süreçleri var. O kadar ilginç, o kadar değişik bir bakış ki… Fransa’daki uzay üssü gibi hastane ile Senegal’deki bence mutfaktan bozma hastane arasındaki fark ve elbette her durumda doğan bebekler. Şartlar, genler, anneler, tıbbı aletler ne kadar farklı olursa olsun, olması gerektiği şekilde doğan bebekler. Çok etkileyiciydi. Bize de sorsanız hastane beğenmeyiz durumundayız. Belgeselde gösteriyor ki bulunduğumuz koşullarda her şeyi görüyor ve okuyoruz, yüklenme süreci yaşıyoruz. O kafamızın bir kısmında yer ediyor, ne zaman o öğretiye ihtiyacımız olsa ortaya çıkıyor. Yani Senegal’de ultrason görmeyen, doğum anında ikinci kese fark edilen ve ikiz bebek doğuran kadın için öyle normal ki bu doğum. Oysa bizim için aaa hiç doktora gitmemiş mi diyeceğimiz şaşırtıcı bir an olurdu.

Geçen hafta Blogcu Anne Elif’le de tanışma ve sohbet etme fırsatımız oldu. Sayesinde güzel bir Kadıköy turu yaptım, vapura bindim, lokum ve sümbül aldım, harikaydı. Onunla da benzer görüşler paylaştık. Yine de bundan 5-6 sene öncesine göre sezaryene göre doğum bilincinin daha geliştiği konusunda hem fikir kaldık. Tercihler duruma göre değişiyor. Biliyorsunuz senelerce yumurta kolestrol için zararlı kesinlikle yemeyin dediler, sonra aynı profesör çıkıp yanılmışız her gün bir yumurta yiyebilirsiniz dedi. Aslında değişen bir şey yoktu, sadece bakış açısı değişmişti, yeni bir öğreti oluşmuştu.

AyseNur38

21 Mart’ta gerçekten baharın gelişi gerçekten oldu sanki, ertesi gün İstanbul’da bol güneşli bir hava vardı. Biz de arkadaşlarımızla kendimizi sahile attık. Güneşten faydalanıp fotoğraf çektik. Bebeğimle hiç fotoğrafım yoktu (blog için çekilen göbekleri saymıyorum) böylelikle olmuş oldu. Bahara, güneşe ve fotoğrafı çeken dostlara teşekkürler.

Haftaya görüşmek üzere diyorum… Bakalım görüşebilecek miyiz!

Ayşe Nur

Yazar Hakkında

AYŞE NUR TURAN – 35 yaşında. İstanbul’da yaşıyor. 7 yıldır evli, 12 yıldır keyifle aynı ilişkiyi sürdürüyor. Bir şirkette departman müdürü olarak çalışıyor. Evi ve işi bir birine yan binalarda, sabah trafiği nedir, mesai yapılınca gece yarısı eve gelinir bilmiyor. Eşi finans sektöründe çalışıyor. Okumayı, yazmayı, yemek yapmayı, denizi, hayvanları, İstanbul’u seviyor. El becerisi gelişmiş; tesisattan, matkap kullanmaya kadar her türlü işi yapabiliyor. Son bir yıldır hamileyken evinde aldığı siyah bir kedi ve onun kalan bir yavrusu ile aynı evi paylaşıyor. Müzmin ikizler burcu, asla uslanmıyor. İlk bebeğine hamile, 2015 yılı bahar mevsiminde ona kavuşmayı bekliyor.

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. merhabalar,

    çok geçmiş olsun, inşallah bebeğinize sağlık ve mutlulukla kavuşursunuz. tansiyonunuzun kaç çıktığını öğrenebilir miyim acaba?

  2. Ayyy doğmuş bile dünya güzeli 🙂 Hayırlı olsun Ayşe Nur hanım 🙂 Hoşgeldin Masal .

  3. Hayirli ugurlu olsun saglikla buyusun minik kuzu masal..

  4. aaaa. ben yeni anlıyorum doğum yapmışsın Ayşe Nur. Hayırlı, uğurlu, mutlu, huzurlu olsun. bu haftaki yazın gelmeyince yorumlara bakayım dedim, çoktan doğmuş bile senin pıtırcık. 🙂
    Doğumun nasıl oldu acaba, heyecanla bekliyorum.