10 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 28. hafta

Merhaba,

28. haftamız hamileliğimin bugüne kadarki en güzel haftasıydı diyebilirim, test sonuçlarımız iyi çıkar çıkmaz kendimi alışverişe verdim.

Oznur28

Bu haftaya kadar gelen hediyelerin dışında bir şey almamıştık. Kızımın 3 aylık ihtiyaçlarının hemen hepsini aldım. Tabii kendimi de unutmadım.

Üstelik hepsini internetten aldım.

Asosyal terimini yıllardır reddederim çünkü bilinçli bir tercihi çağrıştırmaz bu kelime bana. Sanki daha çok karakteristik bir özellik ya da çözülmek istenen ama çözülmeyen bir sorun gibi gelir. Antisosyal terimini bu yüzden kendime daha uygun buluyorum. Alışveriş merkezlerinde, kalabalık ortamlarda bulunmaktan hoşlanmıyorum ve bilinçli olarak uzak duruyorum. Hele nefes almakta zorlandığım, muhtemelen kızımın ciğerlerime baskı yapmaya başladığı şu haftada. İşe gelip giderken kullandığım serviste bile fenalık geçirme aşamasına gelirken kendimi bu alışveriş için Eminönü’nde ya da bir alışveriş merkezinde düşünemedim hiç. Aslında bir ara eğlenceli olabileceği fikrine kapılsam da özellikle Eminönü’ndeki o meşhur hanın çok kalabalık olabileceğini okuduğumdan vazgeçtim. Güvenilir bir bebek sitesinin indirimli ürün sayfasından tüm eşyalarını 1-2 saat içerisinde alıverdim.

Hepsi de eksiksiz ve tam beklediğim gibi geldi.

Tabii bu zamana kadar siyahtan başka bir rengi pek giymemiş, boncuklu, işli, baskılı tek giysisi olmamış ve “kızımı pembe çılgınlığından uzak tutacağım” diye bir iddiası olan bendenizin içinden bu hafta bir “kız anası” çıkıverdi. Yıllardır bastırıyormuşum meğer. Sipariş verdiğim çorapları gören arkadaşlarım evrim geçirdiğime kanaat getirdiler.

O değil de, ayakları gerçekten bu kadar küçük mü olacak?

O değil de, ayakları gerçekten bu kadar küçük mü olacak?

Odasını ise İkea’dan almaya karar verdik. Kızıma anneannesi bakacak, doğumdan hemen sonra şimdi oturduğumuz evi satıp anneme yakın bir ev almayı planlıyoruz, bu yüzden şimdiden büyük bir takım almak istemedim. Ahşap bir beşik ve bir dolap alıyoruz sadece, maksimum 2 yaşına kadar kullanır sanırım. Odasına da sonra kendisiyle birlikte karar veririz.

Önümüzdeki hafta şeker yüklememiz var ama bendeki asıl problem bir haftadır hissettiğim nefes darlığı. Özellikle günde 3 saatimi geçirmek zorunda kaldığım servis benim için ciddi bir problem haline dönüşmeye başladı. Sıcak ve kalabalık olmasının yanında pencereleri de açılmayan bir model olduğundan nefes almam iyice zorlaşıyor. Zaten bir kere baygınlık geçirmiştim aynı sebeplerden, ikincisi de yakın gibi duruyor. Akşam yolculuklarının 2 saat sürmesi de ayrı problem, hem sırtım ağrıyor hem de son haftalarda maksimum yarım saatte bir tuvalet ziyareti yaptığımdan bu 2 saat ayrı bir işkenceye dönüşüyor. Eve türlü türlü ağrılar ve sıkıntılar içerisinde ulaşıyorum.

Şirket içerisinde ya da dışarıda fiziksel başka bir sıkıntım yok, yani bu da olmasa hiç şikayetim olmayacak ama sırf bu servis mevzusu yüzünden 36. haftaya kadar dayanabilecek miyim bilmiyorum. Niyetim 32. haftada çalışabilir raporu alıp doğumdan sonra mümkün olduğunca kızımla birlikte vakit geçirmekti ama başka bir çözüm yolu bulamazsam 36. haftayı bu koşullar ile göremem sanırım.  Tek derdimiz bu olsun diyorum ama yine de hamileler için evden çalışma seçeneği olsa keşke…

Haftaya görüşmek üzere,

Sevgiler,

Öznur

Yazar Hakkında

ÖZNUR– İstanbul’da yaşayan, günde yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanıdır. 38 yaşında olup, ilk gebeliğini anlatıyor.

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

10 yorum

 1. benim kızım olacak inş.kesinlikle işe gidiş geliş çok zor oluyor..33+4 deyim ben de ve bilg.başında oturmak artık işkence haline geldi ve bu hafta izne ayrılıyorum dr um da zaten sürekli dinlenmem gerektiğini söyledi.uzaktan bağlantı yapıp bazı işlemleri yapacağım ben de..ah iyiki varlar anneler:)
  sağlıkla kucağımza alalım inşallah..sevgiler..

 2. işte benim de en büyük derdim şu tuvalet, okurken resmen kendimi buldum :)) yaklaşık 1-1.5 saatim yolda geçiyor ve yol üzerinde istesem bile servisi durdurup gidebileceğim bir wc yok, hep çevreyolu ve köprü… Nasıl bir çözüm bulacağını merakla bekliyorum.

  • Zeynep, iyi mi yapıyorum kötü mü yapıyorum bilmiyorum ama çareyi saat 15 ten sonra bir şey içmemekte buldum. Ki böyle olduğu halde yine de sıkıştırıyor 🙂

   İleriki haftaları düşünemiyorum bile, daha mı çok baskı yapar büyüdükçe bilmiyorum ama lütfen böyle kalsın.

 3. sevgili öznur;

  ben de aynı senin gibi pembeye karşı muhaliftim ama kızım ne kadar ona unisex renkli giydirsem de en çok pembeyi seviyor.vinxli minxli barbili şeyler hoşuna gidiyor.kreşte diğer çocuklarda görüp özeniyor çünkü. bu ara tüylü pembe tokalara merak salmış.şimdilik seçimlerine saygı duymaktan başka çarem yok 🙂 tek sıkıntımız bu olsun. şimdi ikinciye hamileyim ve şöyle yapçam böyle yapçam bile demiyorum.çocuğa göre şekilleniyor her şey. bi de tabi doğuma daha çok var düşünmüyorum şimdide amaaan 🙂

  • Büşra, bu arada laf aramızda barbiye hala karşıyım. prenses veya barbi figürlü bir şeyi olmayacak diyoruz babasıyla şimdiden.

   ama bu çoraplardan sonra ne kadar başarılı oluruz bilmiyorum 🙂 teorimiz sağlam da pratikten sonra konuşmak lazım.

   • ben de kız bekliyorum. 23. Haftamdayım. 37 yaşındayım, ilk hamileliğim. Servis kısmını okurken daha da artan ve gün boyu hiç azalmayan nefes darlığı yaşıyorum, iki haftadır böyle. İleriki haftalarda nefes darlığının bundan daha da fazla yaşanacağını düşünmek bile istemiyorum. Doğuma hazırlık eğitimi aldım, doğum terapisine devam ediyorum, Hindistan’da yoga eğitmenliği eğitimi aldım. Orman içinde temiz havada yaşıyorum, çalışmadığım bir dönemdeyim. Tüm bunlara rağmenve daha 22 haftalıkken bu kadar erken nefes darlığı çekiyorsam siz çalışan, İstanbul trafiğinde saatlerini geçiren, istediği anda tuvalete gidemeyen anne adaylarının alnından öpüyorum, ayaklarının altına cenneti koyuyorum

    • Figen, hayatımda hamilelik dönemini çalışmadan geçiren kadınlar kadar kimseyi kıskanmadım 🙂 şimdi sen orman falan dedin, daha da depreştim 🙂

     bu arada b12 eksikliği nefes darlığı yapabilirmiş, bugün b12 eksikliğim çıkınca öğrendim. bir baktır istersen. geçebilir diye umut ediyorum ben.

     • Öznur, b12nin nefes darlığı ile ilişkisini ilk defa duyuyorum. Çok teşekkürler bilgi için. Gebeliğin başından beri aldığım multivitaminin içinde var ama yetmiyor mu acaba?

 4. Cok guzel o minik coraplar bayildimmm :)). Pembe karsiti degilim, zaten hep dusunurum, sexism kiz cocuga pembe giydirmekte mi yoksa aslinda oglana pembe GiydirMEmekte mi sakli.