40 Yorum

Ayşe Nur ve Masal’ın Hikayesi

Bu blogdaki gebelik günlüklerine dahil ettiğim yazarlarda tek bir kriter arıyorum: Hamilelik ve doğumu doğal bir süreç olarak görmeleri. Nerede yaşadıkları, ne iş yaptıkları, kaçıncı gebelikleri olduğu, daha önceki doğumlarını nasıl gerçekleştirdiklerinden ziyade, doğuma nasıl baktıkları önemli oluyor benim için… Bu nedenle, gebe yazar olmak isteyenlere hep aynı soruyu soruyorum: ‘Nasıl bir doğum beklentiniz var?’

Ayşe Nur da bu soruya ‘Her şey yolunda giderse normal’ demişti. Ve bunu gebelik günlüğü boyunca hep hissettirdi.

Ayşe Nur kendine hep güvendi, bebeğine güvendi, doktoruna güvendi, ama en çok da doğaya güvendi. Bir aksilik çıkmadığı sürece doğumu yapabilecek kudretin içinde olduğuna, eğer doğanın yardıma ihtiyacı olursa da bunun için en iyi imkanların seferber edileceğine güvendi. 

Ve biz Ayşe Nur’la buluştuktan 6, Ayşe Nur son gebelik günlüğü yazısını yazdıktan 1 gün sonra Masal kız dünyaya geldi.

***

AysenurDogum3Ayşe Nur ve Masal’ın Hikayesi
25 Mart 2015, İstanbul

Herkese merhaba,

Anlat anlat hayalini kurduğumuz yolun sonuna nihayet geldik. Şimdiye kadar okuduğum gebelik günlüklerinde doğum hikayesinin geç paylaşılmasını hep kendi kendime eleştirdim, merak ettiğim, hadi artık yazın dediğim zamanlar oldu, o yüzden fazla geç kalmadan yazmak istedim. Şimdi doğal olarak gecenin yarısı nöbetteyim, fırsat bu fırsat başlayayım, nasıl olsa bitiririm diyorum.

Öncelikle doğum sürecini sırasıyla anlatmak istiyorum.

25 Mart Çarşamba
Saat 3:30– Gece uyandım, mide bulantısı ve tuvalete gitme isteği ile. Kendi kendime kızarak fast food yedin ve akıllanmıyorsun Ayşe Nur diyerek tuvalate gittim. Ve her zamanki gibi bir daha yemeyeceğim diye düşündüm. Tuvalette kısa süre kaldım ama bir süre sık sık gittim ve tam midenin bozulduğunda yaşadığınız o sıkıntılı anı yaşadım.

Saat 04:00– Tuvalet sıkıntısı sona erince ve karnımda ağrı devam edince şüphelerim başladı. Hani nişan gelecekti hani suyum gelecekti henüz hiçbiri olmadı diye düşünüyorum. Tüm tecrübeli annelerden okuduğum üzere hemen duşa girdim. Sancıların sıklığı 20 dakikada bir gibi seyrediyordu.

Saat: 04:15– Duştan sonra sancıların süresini daha dikkatli tutmaya başladım. 15’dk da bir gelen, 1 dk kadar süren ve ayakta sallanınca geçen ağrılardı.

Ağrıyı tarif etmek gerekirse tamamiyle belimde çok yoğun, böbrek ağrısı benzeri bir ağrı olduğunu söyleyebilirim.

Saat: 05:00-Sancılar 10 dakika sıklıkla geliyor. Artık eşimi uyandırma zamanı diyor ve ona haberi veriyorum. Ortada nişan ve su yok ama sıklaşan sancılar var. Eşim hemen kalkıp hazırlanmaya başlıyor, o sırada benim sancılarıma kedim Müco eşlik ediyor, ben ayakta sallanıyorum o ayaklarımın dibinde bana moral veriyor.

Saat:05:54– Çantalarla kapıda hazırız, doktorumuzu arıyorum. Sancıların 7-8 dakikada bir geldiğini söyleyince hastaneye geçin hemen diyor.

Saat:6:05– Eşyalarla taksideyiz, bu sırada doktorum arıyor ve kadın doğum katına çıkmamızı, haber verdiğini bizi beklediklerini iletiyor.

Saat:06:15- Hastanedeyiz, kata çıkıyoruz. Bekleyen ebe muayene etmek için odaya alıyor. Nedense ben bu arada doğumdan o kadar eminim ki bir an önce odama yerleşmek istiyorum! Muayene yaptıktan sonra alacağız diyor. Bu arada yatma fikrinden hiç hoşlanmıyorum çünkü sancılar yatakta daha zorluyor.

Saat 06:45– Muayene tamamlanıyor, 3 cm açılma var, NST’ye bağlıyım. Sancınız yok diyor. İçimden ulan bu sancı değilse bittim ben diye düşünüyorum. Tatlı bir telaşla odamıza yerleşiyoruz. Aileye haber vermeye başlıyoruz. Ben ayaktayım ama artık uzanmam gerekiyor.

Saat 07:15– Doktorum geliyor, çok şık kırmızı bir kolyesi var, bayılıyorum. Epidural istiyor musun diyor, emin değilim diyorum. Muayene edelim diyor, baktığındaysa “Ben hastamı biliyorum iyi ki erken geldim açılma 7-8 cm epidurallik bir şey kalmamış” diyor.

O andan sonra tam teslimat moduna geçtim, doktorum ne derse onu yaptım. Hemen gerekli aletleri isteyip suyu patlatıyor ve rahat olabileceğimizi, suyun temiz olduğunu söylüyor. Odadan çıkarken ıkınma isteği geldiğinde haber ver içeri geçeceğiz diyor.

Saat 7:45– Ikınma isteği başlıyor, bu sırada ablamı görüyorum kapıda, beni odamdaki yatakla götürüyorlar. Gözyaşlarıma hakim olamıyorum.

Saat: 7:50– Ebe NST ile bebeğe bakıyor, doktorum son muayenesini yapıyor ve hazırız diyor, doğumhaneye geçebiliriz. O an dua ediyorum, Allahım lütfen bana yardım et diye inliyorum. Doktorum sancın olmadığında kalk ve yürü acele etme, sıkıntın bitince geç diyor. Yaşasın diyorum içimden, sancı olduğu an yürü deseler mümkün değil yapamam diye düşünüyorum.

Saat: 8:00– Doğumhanedeyim, masaya uzanıyorum. Koluma taktıkları katater çıkıyor onu değiştiriyorlar. Eşim kararlılıkla ben de geleceğim diyor, onu giydiriyorlar, doktorum durması gereken yeri gösteriyor ve o elimi tutup güç veriyor.

Bu andan sonra gelen ıkınmada sadece itirmeye çalışıyorum ama görünen o ki ilk denemem yanlış. Doktorum hemen beni düzeltiyor, sadece ıkın, kesintisiz, bağırma bağırırsan nefesin oraya gider. Nefesin içinde kalmalı, onu itirmek için kullanmalısın diyor.

Bir sonraki denememde daha iyiyim, gayet güzel gidiyor. Acı değil hissettiğim başka bir şey, tuhaf bir rahatsızlık, sadece bir kurtulma isteği anı. Doktorum çok az kaldı diyor bir sonraki ıkınmada motive ediyor,ben o sırada gebelik günlüğünde son hafta bahsettiğim Senegal’li kadından güç alıyorum, bu arada eşimin elini bırakıyorum çünkü başka bir yerden güç almalıyım. Doktorum bir sonraki ıkınma son, sen sadece ıkın bir şey yapma gerisini ben yapacağım diyor.

Ve inanılmaz ama doğru söylüyor.

Saat 8:18– Ayvalık’ta güneşin Kaz Dağları’nın üzerinden battığı bir manzarada yunuslarla yüzüyorum ve başka hiçbir şey düşünmeden ıkınıyorum. O anda bebek doktorumun elinde ağlıyor. İnanamıyorum, şükrediyorum. Pespembe, çok minik ve güzel görünüyor. Elleriyle kalçama dokunuyor. Göbek bağını kesme işini bana veriyorlar gösterdikleri yerden kesiyorum ve kızım ilk muayenesi için çocuk doktorunun eline gidiyor. Sonrasında doktorum “aferin” diyor, nedense ben hemen kalkacağım sanıyorum. Bu sırada bebek yanıma geliyor, ilk meme teması sonra ilk anne kokusu alıyor ve yenidoğan ünitesine götürülüyor. Baştan beri eşime sakın bebeği yalnız bırakma diyordum, o da hemen arkasından gidiyor.

Ben odada kalıyorum, doktorum sabırla plesantanın ayrılmasını bekliyor. Bu sırada dikme işlemi için malzeme istiyor. Küçük bir kesim var. Kestiğinizi farketmedim diyorum, o anda kimse etmez zaten diyor. Ama kesinin çok küçük ve önemsiz olduğunu tekrarlıyor. Bu arada ben inanılmaz üşüyorum, çok normal olduğunu öğreniyorum. İşini bitirdikten sonra görüşürüz diyor ve beni diğer ekiple bırakıyor. O ekip kalıntıları temizliyor ve beni yatağıma geçiriyor. Odamıza gidiyoruz ve kızımınızın gelmesini bekliyoruz. Bu sırada çikolatalar, bebek hediyeleri odada yerlerini alıyor.

AysenurDogumHediye

 

Eşim çektiği videoları gösteriyor, inanamıyorum göbek bağını kestiğim, bebeğin ilk kontrol anı hepsi kayıt altında, oysa ben telefonunun bile yanında olduğunu görmemiştim. Ben üşüyorum ama kendimi iyi hissediyorum. Kalk deseler kalkıp gidebilirim. Bir süre sonra beyazlar içinde bir minik kızı odama getiriyorlar. Masal 3.255 gr 50 cm boyunda harika bir kız! İşte sonunda kavuştum diyorum, binlerce şükürler olsun. Yenidoğan hemşiresi doğum için “filmlerdeki gibiydi, pespembe bir kız siz ne yaptınız eğitim mi aldınız doğum için” dedi, içimden “işte bu” diye düşündüm. Ona ise cevap olarak “Doğaya güvendim” dedim.

Tüm bu süreçte yaşanan her şeyi ifade etmeye çalışsam da tecrübe etmeden pek mümkün değil. Ama soruyorsanız evet benim için normal doğum çok kolaydı ve yapılabilir. Hatta doktorum asistanına benim için bir sonrakini evde doğurur hastaneye bile gelmez demiş! Şimdiden bir sonrakini düşünemeyeceğim ama olacak olursa yine normal doğurmayı tercih ederim.

AysenurDogumMasal

Gelelim kapanışa, sevgili Blogcu Anne Elif, bu tatlı süreci okurlarla paylaşma fırsatı için ve siz değerli okurlar desteğiniz için çok teşekkürler.

Ve diğer teşekkürlerim;

Kızım Masal, içimde olduğun ve neredeyse hiç sorun olmayan uzun gibi görünen ama aslında hemen geçen 9 ay ve hayatımdaki inanılmaz varlığın için,

Sevgili eşim, baştan sona hem hamilelikte hem doğumda her anında eşlik ettiği ve bu “Aşk Masal’ı”nı hayatımıza dahil eden parçaya sahip olduğu için,

Ablam Betül, annem-babam, mesajlarıyla yurt dışından katılan Esra ablam çevremde dört döndükleri, yanımda oldukları için,

Tüm aile fertleri, arkadaşlar, iş arkadaşları gelen- arayan bizi yalnız bırakmayan sevgisini esirgemedikleri, sevincimizi paylaştıkları için,

İstanbul Florance Nightingale hastanesi yeni doğan ekibi ama tabi ki destekleyici koçluğu ile sorunsuz bir doğuma imza atan ve hep kendisine güven duymamı sağlayan sevgili doktorum Doç.Dr. Nilgün Güdücü’ye yanımda olduğu için,

Ve son olarak doğa ana-yaradan bana bu fırsatı verdiği için binlerce kez teşekkürler.

Umarım tüm isteyenlerin masal gibi anlatacakları mutlu gebelikleri ve doğumları olur.

Sevgiler

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

40 yorum

 1. Masal bebek hosgeldin..bahtin acik olsun saglikla.buyu ins.okurken cok duygulandimm..darisi bana inşallah 34.haftadan sevgiler

  • Sevgili Osslemk, çok teşekkürler. Hadi çok az kalmış en temizinden mis gibi doğumlar inşallah

 2. Hoşgelmiş Masal 🙂

  Ayşenur, “sancı” denilen şeyi şimdilik bilmiyorum ama tam hayalimdeki gibi bir doğum yaşamışsın. Darısı başıma diyorum.

  Analı, babalı büyüsün, güzel, sağlıklı ve mutlu bir ömrü olsun Masal’ınızın.

  • Darısı başına Öznur, istemekten geri durma. Nasıl bir doğum istersen öyle olur. Ben doğumun olduğu akşam eşime, kızımız şöyle sabaha karşı gelse trafik olmasa, hastaneye gitsek mesai başlasa ne güzel olur değil mi demiştim, kızım beni duymuş gibi tamda öyle geldi. İnşallah sağlıkla bebeğine kavuşursun.

 3. Maşallah,maşallah,maşallah…
  Gerçekten masal gibi olmuş.Hala sabırsızca bekleyen bizler için müthiş bi motivasyon oldu gözyaşlarımı tutamasam da.Arayı uzatmamanıza da çok sevindim bu yüzden.
  Masalınız ömür boyu güldürsün yüzünüzü.
  Lohusa günlüklerinizi de okumak isteriz

 4. Pasaklı Kız

  Rabbim sağlıklı, huzurlu, anneli babalı, hayırlı ömür versin Masal bebeğe 🙂
  Çok güzel bir doğum yaşamışsınız, tam hayallerimdeki gibi. Sakin ve seyrinde güzel giden bir doğum 🙂

 5. Keyifle sağlıkla büyüsün 🙂
  maaşallah

 6. Allah uzun sağlıklı ömürler nasip etsin.. Cok istememe ragmen normal doğum yapamadım aimdi hikayenizi okuyunca eğer şansım olursa ikinci bir bebek verirse allah bize sonuna kadar direnmek istiyorum bende.. Ne guzel ne pozitif ne naif bir doğum hikayesi… Masal bebekle uzun mutlu sağlıklı yillariniz olsun inşallah :))

  • Sevgili Banu Sargun, ilkinin olmaması ikincisinin olmayacağını göstermez. Umarım bir sonrakinde istediğiniz doğum hikayesine sizinde olur. Daha yeni bir arkadaşımız yaptı sezeryan üzerine, siz isteyin yeterki mutlaka olur. Çok teşekkürler, sevgiler

 7. benden 3 hafta büyüktünüz, tüylerim diken diken okudum Masalınızı…zaman yaklaşıkça insan ne hissedeceğini bilemiyormuş, heyecan, korku, merak, endişe, sevinç…instagramdan haberinizi aldığımda eşimle bile paylaşmıştım 😉 doğumum hakkında soranlara aynı yorumu yapıyordum, dilerim benim doğumum da sizinki gibi, sağlıkla, kolay ve rahat olur. bebeğinizle misler gibi bir ömür dilerim…Allah dört göz arasından ayırmasın…

  • Sevgili Ayşen, hadi hayırlısı. Bende sizin gibiydim hiç bir şey bilmediğimi sanıyordum ama zamanı gelince birden herşey kendiliğinden dökülüveriyor. İnşallah istediğiniz gibi bir doğum olur, sağlıkla bebeğinize kavuşursunuz. Çok teşekkürler amin hepimizinkini

 8. hosgelmis Masal bebek vee annesiyle, babasiyla, sevdikleriyle bol sevgili, bol oyuncakli ve de umut dolu bir yasami olsun

 9. HArika bir dogum, harika bir ani 🙂 Hosgeldin Masal bebek <3 Sevgiler yeni anneye…

 10. Muhteşem..okurken tutamadım kendimi..tebrik ediyorum sizi..Masal a sağlıklı uzun bir ömür diliyorum..kızımla buluşmamıza 3-4 hafta kaldı..inşallah herşey yolunda gider ve böyle güzel bir hikayemiz olur..herşey doğal olsun istiyorum..bu arada kordonu babamız kesemem deyince çok üzülmüşütüm ama kendim keseyim kısmı aklıma hiç gelmemişti..bu da çok güzel bir fikir oldu benim için..teşekkürler…

  • Sevgili Nil’in Annesi, sağlıcakla kavuşun inşallah. Bizde de baba doğum esnasında kesemem deyince, doktorum sen keser misin dedi. Yani doktorumun aklına geldi. Görüntüyü izlemenizi isterdim, unutulmaz bir an gözlerimin önünden gitmiyor. İnşallah size de kısmet olur. İyi dilekleriniz için çooook teşekkürler. 🙂

 11. Buket Kubilay

  Tebrik ederim Ayşenur, analı babalı büyüsün Masal Bebek! Ne güzel bir doğum olmuş, çok mutlu oldum. Hayatı da başlangıcı gibi su gibi olsun! Çok güzel günler gelecek, zaman geçtikçe çok daha zevkli olacak her şey demedi deme 🙂 Sevgiler…

  • Sevgili Buket, öyle mi diyorsun bana sanki zaman hiç geçmeyecekmiş gibi geliyor. Şimdi tulumları biraz büyük geliyor, 2 haftaya olmayacak diyorlar ben pek ikna olmuyorum. İnşallah göreceğiz o günleride, sevgiler 🙂

 12. hayırlı ugurlu olsun ayşenur güle güle büyütün miniği..çok güzel bir doğum olmuş lütfen benimkide böyle olsunn

 13. Harika bir hikaye, isteyen herkese böylesi nasip olsun.. ömür boyu sağlık mutluluk sizlerle olsun : )

 14. Çok güzel bir masaldı 🙂 Masal : ) hoşgeldin hayatımıza.

 15. Ayse Nur,

  Ne kadar guzel bir dogum olmus boyle, maasallah 🙂 Bu zamana kadar burada bircok dogum hikayesini okudum, ama ilk kez seninkini esim ile paylastim, cunku sureci esimi sikmayacak uzunlukta ve derinlikte anlatmissin, ve benim de aynen olmasini istedigim gibi bir dogum olmus 🙂 Dedim ya elele yuruduk bu surecte, tekrar cok tesekkur ederim sana kendine ve dogaya inanip bu guzel dogumu gerceklestirdigin icin. Darisi basima diyorum, ve senin, ve esinin Masal’i zevkle, koklaya koklaya, huzurla buyutmenizi diliyorum. Rabbim dort gozden ayirmasin 🙂 36. haftadan sevgiler…

  • Sevgili Aklim, ha gayret diyorum az kalmış. Darısı başına inşallah hayal ettiğin gibi bir doğum olur sağlıkla yavruna kavuşursun. Beğenmene çok sevindim aslında bir bu kadar daha yazardım ama tam da dediğin gibi herkes keyifle okusun istedim 🙂 İyi dileklerin için çoook teşekkürler, inşallah inşallah.

 16. Ayşe Nuuur, ben de bugün senin son yazının altına yazmıştım, umarım hızlıca paylaşırsın doğum hikayeni diye, kalbim temizmiş sen de bugün paylaştın. 🙂

  herkeslerin hayalindeki gibi bir doğum yapmışsın gerçekten. Umarım doğa tüm gebelere (tabi ben de dahil) sana yardım ettiği gibi yardım eder.

  kediler ile Masal hanımın arası nasıl? 🙂

  evet göbek bağını kesme fikri benim de aklıma gelmemişti, süper fikir ben de aynısını yapmak istediğimi yarın söyleyeceğim doktoruma. 🙂

  Son olarak 38. haftada gelmesi de çok güzel olmuş bence. böylece küçücük pıtırcığın ile 2 hafta fazladan izin hakkını kullanmış olacaksın. 🙂

  sevgiler, saygılar, mutluluklar.

  • Selam Aslı,
   Unutmadan hemen yazmak istedim, bende bir öncekileri okurken hep heyecanla bekledim. Göbek bağını kendi kesen yeni bir akım oluşturalım 🙂 Ben hala videosunu izlediğimde ağlıyorum, inanılmaz bir an. Kedilerle Masal’ın arası iyi, öyle acayip bir tepki olmadı. Anne olan hiç yaklaşmıyor, küçük olan biraz daha meraklı. Hareket filan edince kendisine oyuncak çıktı sanıyor garibim 🙂 Evet 2 hafta artıdayız, tabi işe hızlı dönmek gerekmezse. Güzel dilekler için teşekkürler, en doğalından en rahatından bir doğum olur inşallah:)

 17. MaşaAllah 🙂 çok tatlı bir bebek ve çok güzel bir anne olmuşsunuz…
  Anlattıklarınızla tüm anne adaylarına örnek olacağınızdan şüphem yok..
  Henüz bir bebeğim yok , bu ay içerisinde tüp bebek tedavisine başlayacağım dualarınızı esirgemeyin. İsteyen herkesin bu duyguyu tatması dileğiyle…
  Allah uzun ömür versin size ve sevdiklerinize 🙂

  • Merhaba Oya, çok teşekkür ederiz. Hadi hayırlısı dualarımız seninle. Kendine güven zaman zaman destek gerekiyor özlenenlere kavuşmak için. İçini ferah ve rahat tut inşallah sende tatlı bebeğine kavuşursun. İyi dilekler için teşekkürler.

 18. Ne kadar güzel anlatmışsınız bende 26.cı haftamdayım hep dua ediyorum hergün yüüyorum inş bende normal doğurabilirim

  • Sevgili Tuğçe, istiyorsan kesin doğurursun hiç merak etme. Kendi ve bebeğinin sağlığına çok dikkat et. Beslenme ve yürüyüş önemli. Ben pek yürüyüş işini beceremedim ama oturduğum yer sebebiyle çok merdiven çıkıp indim, bilmem faydası oldu mu 🙂 Sevgiler

 19. Dogumdan korkan ve gece 3 bucukta kalkip dogumu arastiran bi anne adayi icin buyuk bi motivasyon kaynagi oldunuz. Dilerim benim de boyle gupguzel gecer Allahim Masalinizi size yuzumdeki aptal gülümseme için teşekkürler 🙂

  • Merhaba Şengül, ohh ne güzel. İyi motivasyon olmasına çok sevindim 🙂 Korkmak çok normal ama göreceksin süreç kendiliğinden işliyor, korktuğunu hatırlamayacaksın bile. Yüzünüzden gülümseme hiç eksik olmasın, sevgiler

 20. Ayşenur biraz geç kaldım yazmak için, geç olsun güç olmasın diyerek Masal bebek hayırlı olsunnnnnnnnn…. Annesi, babası ve kedişlerle mutlu, huzurlu ve keyifle yaş alsın…. Öperim sizi.