2 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 29. hafta

Hiç gelmeyecekmiş gibi gelen 30. haftamıza girmek üzereyiz, bir yandan ne kadar çabuk geçti diyorum. Ama yaşarken öyle gelmiyordu, hele de test sonuçlarını beklerken.

Doğumla ilgili hiçbir kaygım ya da korkum yok. Buna da şaşırıyorum aslında. Hamile kalmadan önce “bu kadar koca bir göbeğim olsa dehşete kapılırdım herhalde” diyordum. Her şey şimdi çok normal geliyor.

Oznur29

Aslında kafamda doğuma ilişkin hiçbir soru işareti olmaması rağmen yine de “içgüdüsel doğum” kitabını aldım. Kitap elime geçer geçmez de garipsedim. Doğum zaten içgüdüsel bir durumsa kitaba ne gerek var diye düşündüm.

Yine de okuyorum arasıra.

Hissettiğim tek şey heyecan, tüm bedenimle normal doğum yapmak istiyorum. Kendime de güveniyorum bu konuda, ama olur da birşeyler ters giderse ve normal doğum yapmama engel olursa bu da sorun değil.

Sonuçta kızıma kavuşacağım hiçbir yöntemi dert etmiyorum. Böyle bir rahatlık var üstümde.

Aklım daha çok bebeğimin ihtiyaçlarında. Geçen hafta yaptığım alışveriş ile kıyafet kısmını tamamlamıştık ama onun dışında daha bir sürü eksiğimiz var. Hepsi için bir liste hazırladım, gereksiz gördüklerimi elememe rağmen yine kocca bir alışveriş beni bekliyor.

Listeye baktığımda şaşırmaktan kendimi alamıyorum. Ne çok ihtiyacı varmış el kadar bebenin?

Karar veremediğim tek konu ise kanguru. Almayı düşündüğüm marka neredeyse karyola parası. İkimiz de rahat edeceksek helali hoş olsun ama deneyimim de yok işte. Tecrübeli annelerden marka önerisi alabilirsem çok sevinirim.

Geçen hafta bahsettiğim nefes darlığı bu hafta iyice arttı. Uzanırken o kadar sorun yaşamıyorum, ama kalabalık ve sıcak ortamlarda artan bu sıkıntıyı tarif etmem mümkün değil. ASM’de yaptırdığım kan tahlili sonuçlarında B12 eksik çıktı, henüz doktorumla görüşmedim ama B12 eksikliğinin defes darlığı yapabileceğini okudum. Umarım böyle bir şeydir, en azından çaresini bulmuş oluruz.  Ama B12’den kaynaklanmıyorsa 36 haftaya kadar çalışamayacağıma net olarak karar vermiş bulunuyorum, çünkü trafikte cinnet geçirmek üzereyim.

Sık sık bacak krampları yaşadığım için araba kullanmamaya dikkat ediyorum, özellikle sol bacağımda oluyor bu kramplar. Ve malum İstanbul trafiğinde en çok kullanılan da debriyaj dolayısıyla sol bacak olduğundan bu ağrılı kramplar sorun yaratabiliyor.

Bir yandan krampı geçirmek için şekilden şekile girerken, bir yandan da birkaç metre ilerlemekte birkaç saniye geç kaldığım için çalan sabırsız kornalara sövmekten kendimi alamıyorum.

Tüm bu aksiyon filmlerini aratmayan trafik durumlarının dışında akşam bize kalan saatlerde kızımla gayet mutluyuz, eskiden televizyon seyrederdim şimdi genelde göbeğimi seyrediyorum. Kendini oradan oraya atan hallerini dışarıdan da olsa  seyretmek bambaşka bir his.

Bazen sert dönüşlerinde şaşkınlıktan gözlerim açılsa da hareket etsin diye bekliyorum gün içinde. Sağ olsun, hiç unutturmuyor kendini kızım.

Ve biliyorum, bu zamanları özleyeceğim.

Pazartesi günü şeker yüklememiz var, 2-3 saat süreceği için tüm gün izin aldım ben de,  sevgilimle birlikte  hem yeni taşınacağımız semtteki evleri gezeceğiz hem de belki odasını alırız minik kızımın…

Hataya görüşmek üzere,

Öznur

Yazar Hakkında

ÖZNUR – İstanbul’da yaşayan, günde yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanıdır. 38 yaşında olup, ilk gebeliğini anlatıyor.

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

2 yorum

  1. İlk 4-5 ay için hatta ilk 1 sene için wrap sling’i çok şiddetle tavsiye ederim. Ben çoook rahat ettim. O uzun kumaş parçasına bakınca insan onu hiç bağlayamayacakmış gibi geliyor, hatta elinize ilk aldığınızda “bu ne yaa?” oluyorsunuz ve yardımsız bebeği yerleştiremiyorsunuz ama 2-3 seferden sonra ustası olunuyor ve de taşıması, bebeği uyutması, evde hem onu kucakta sallarken aynı anda yemek yapmak veya kitap okumak veya sokakta gezmek…ne istersen mümkün oluyor 🙂 Ama yok illa wrap sling istemem dersen de, boba’lar gayet iyi, benim başka markadan deneyimim yok ama boba’dan son derece memnunum, oğlan 21 aylık oldu hala kullanıyoruz biz.

    • Pelin selam,

      Slinge baktım, ben bunu çözemem diyip bıraktım 🙂 Boba 4G ydi zaten aklımda olan marka. Tecrubenin olumlu olduğuna sevindim, doğru ürün seçmişim demek 🙂