1 Yorum

Bebek Masajı nedir, ne içindir?

Ceyhan Witzel Kadıköy’e taşındıktan sonra edindiğim bir arkadaşım… Çok da komik bir tanışma hikayemiz var, ama aramızda…

Hem iki çocuk annesi olduğundan, hem çocuk gelişimi okumuş olduğundan, en çok da birçok konuda benzer düşündüğümüzden, dertleşiriz ara sıra… Çocukları okula götürürken, onları almaya dakikalar kala kahvelerimizi hızla yudumlarken karşılaşırız. Moda Kids Club adı altında çocuklar için oyun grupları düzenliyordu burada, ancak benimkiler büyük kalıyordu. 

Ceyhan Almanya’da Bebek Masajı Uzmanlık Eğitimi aldı ve o zamandan beri de ebeveynler için düzenlediği eğitimlerde, bebek masajının tekniklerini anlatıyor. Masaj deyip geçmemek lazım, dokunmanın gerçekten bir büyüsü var, ve tekniği… Geçtiğimiz hafta daha yakından bakma fırsat buldum. Daha doğrusu kulak misafiri oldum diyeyim… Kızkardeşime, bebeğine nasıl masaj yapabileceğini göstermek üzere bize geldi Ceyhan. Evde çok sessiz, çok sakin, adeta ayin-vari bir hava vardı, ben onların ritüeline dahil olmak istemedim. Uzaktan dinledim. Sonra da Ceyhan’dan bebek masajını, neden yapıldığını anlatan bir yazı yazmasını istedim. O da yazdı…

***

Bebek_Masaji

Bir bebek annesinin rahminde dokuz ay boyunca sıcak güvenli ve rahat bir ortamda büyür ve dünyaya geldiğinde yeni çevresine alışabilmesi için zamana ihtiyacı vardır. Ses, ışık, koku, ısı gibiyenilikleri anlamak ve tanımak için duyu organlarını özellikle de dokuna duyusunu kullanır.

Anne ve bebek arasında dokuz ay boyunca gelişen ve büyüyen bağ doğumdan hemen sonra kesintisiz tensel temas sağlanarak, duyuları yavaş yavaş adapte olan bebeğin yeni çevresine alışmasında yardımcı olur. Ebeveyn ile bebeğin birbiri ile bağ kurmasında anahtar sözcük “dokunmak”tır. Dokunarak bebeğin ihtiyacı olan güven ve sevgiyi hissetmesini sağlamak ebeveyn – bebek ilişkisinin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini desteklemek için bebek masajı çok güzel bir fırsat sunuyor.

Dünyanın bir çok kültüründe bebek masajının faydaları konusunda farklı görüşler var.

Örneğin, Havai ve Hindistan’da insanlar bebek masajının bebeğin yüzünü güzelleştirdiğine inanırlar. Bali’de anneler çocuklarının karnı ağrıdığında masaj yaparlar. Yurok kızılderilileri bebeklerin bacaklarının daha çabuk gelişmesini ve emeklemelerini desteklemek, Rusya’da Çar ailesi, oğulları daha güçlü ve zeki olmaları için masaj yaparlarmış.

Hangi kültürde olursa olsun masajın bebeklerin gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu yüzyıllardır biliniyor. Ve birçok kültürde bebek masajı anneden çocuğa, nesilden nesile aktarılan bir bilgidir. Kumara Abhyanga (Bebek Masajı) köklerini Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’daki 5000 yıllık Ayurveda öğretisinden almaktadır. Tüm vücudu yağlamak anlamına gelen Kumara Abhyanga Hindistan’da bebekler doğar doğmaz uygulanan bir bebek masajıdır.

Hint ve İsveç masaj teknikleri, refleksoloji ve yoga hareketleri birleştirilerek Fransız Doğum Uzmanı Frederick Leboyer ve Yoga Eğitmeni Vimala Schneider tarafından 1970’lerde Batı dünyasına yeniden kazandırılan bebek masajının bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmış faydaları arasında

 • Bebek masajının ebeveyn bebek ilişkisini geliştirdiği,
 • Bebeğin daha rahat ve uzun uyumasını sağladığı,
 • Bebek masajı yapılan bebeklerin daha az ağladığı,
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı, refleks bölgeleri olan el ve ayak üzerinden yapılan masaj ile  metabolizmanın düzenli çalışmasını sağladığı,
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği,
 • Sinir sisteminin gelişimini desteklediği,
 • Bebeğin beden farkındalığını, motor gelişimini ve koordinasyon becerisini geliştirmesinde yardımcı olduğu,
 • Sindirim, boşaltım, solunum ve sinir sistemlerine olumlu yönde etkilediği,
 • Kolik, gaz ve büyüme sancılarının giderilmesinde yardımcı olduğu,
 • Bebeğin daha sosyal olmasını sağladığı,
 • Kilo alımını hızlandırdığı,
 • Bebek masajının bebeğin gelişimini daha hızlı ve dengeli olmasını sağladığı,

yer almaktadır.

Touch Research Institute’un kurucusu Profesör Dr. Tiffany Field tarafından yürütülen araştırmalarda, özellikle prematüre bebeklerin her gün düzenli olarak okşanmaları ve dokunulmaları büyüme hormonlarının salgılanmasını sağladığı, daha çok kilo aldıkları, hastanede kalış sürelerinin kısaldığı, bebeklerin idrarında daha az stres hormonuna rastlandığı, serotonin hormon düzeyinin arttığı tespit edilmiş.

Prematüre ve özel gereksinimli bebeklere, bebek masajı uygulamadan önce bu konuda doktora danışılması ve bu konuda eğitim almış prematüre bebek hemşiresi veya bebek masajı uzmanı olan kişilerden eğitim alarak bebek masajı uygulanması IAIM Uluslararası Bebek Masajı derneği tarafından öneriliyor.

Bebek masajı ile dokunmanın iyileştirici gücünü yeniden keşfeder, bebeğiniz ile aranızdaki bağın derinleşmesine izin verirsiniz.

Bir bebeği mineraller, vitaminler ve proteinler besler, büyütür,
Ama en büyük besin kaynağı
Sevgi ve şefkat dolu sıcacık dokunuşlardır — Frederick Leboyer

Ceyhan Witzel
IAIM Bebek Masajı Uzmanı
ceyhan@bebekmasaji.com
www.bebekmasaji.com

***

Ceyhan burada bebek masajını anlattı, ama sohbetimizde masajın daha ileriki yaşlardaki çocuklara uygulanabileceğini ve uygulanması gerektiğini de konuştuk. Bu kadar teknik değil belki ama dokunmayı unutmamak lazım çocuklarımıza… Uzun ve yorucu bir okul gününün sonunda örneğin, bir yandan sırtını okşarken bir yandan hikayeler anlatmak… Eskiden, annem bizi yatağımızı yatırdığında, hele de üşümüşsek, ellerini sırtımızda gezdirirdi, nasıl iyi gelirdi.. Şimdi yapsa yine itirazım olmaz. Kim, ne kadar büyürse büyüsün, annesinin ona dokunmasını istemez ki?..

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum