0 Yorum

Elif Y’nin İkinci Gebelik Günlüğü, 37. hafta

Merhaba Blogcu Anne okurları,

Son 3 haftamıza girmiş bulunmakla berababer göbeğim halk dilinde o çok bilinen aşağı inme olayına henüz vakıf olamadı. 37. haftamızdayız ve ben sanki 20’li haftalardaymışım gibi oldukça rahatım. Benim adama gün içinde telefon açtığımda artık sesinde bir panik, bir heyecan var, sanıyor  bende doğum sancısı başladı…

Elify37

Bu hafta arabayı kullanma konusunda sevgilimle fikir çatışması yasasak da sonuç itibarıyla  hala araba kullanmaktayım. Yalnız araba kullanırken reaksiyonlarım ciddi şekilde ağırlaşmış, bunu fark etmemek imkansız.

Gelelim bizim Arya Su ile alakalı bu haftaki gelişmelere; bizimki pancar sapı uzunluğundaymış! Bu hafta dahil doğsa bile gayet sağlıklı ve her şeyiyle dış dünyaya adapte olacak durumdaymış.

Bugün akapunktur ve doğum egzersizi kursum vardı. Ben ve 3. bebeğine gebe bir anne dışında genel olarak ilk bebeğini bekleyen anneler vardı. Ve sohbet konumuz elbette bebek, doğum, emzirme ve doğum ayrıntılarıyla alakalıydı. Öyle güzel ve saf sorular vardı ki, bir an kendi ilk gebeligime gittim. İnsan ne kadar tecrübesiz oluyor; doğumu kocaman, büyük ve çıkışsız bir tünel gibi görüyor.

Oysa insanlık var olduğundan bu yana milyonlarca kadın bunu yaşıyor. Ben bu kaygılara sebep, bazı kadınların gereğinden fazla abartısını görüyorum. Ama biz bugün diğer tecrübeli anneyle beraber o kaygılı sorulara oldukça rahatlatıcı ve doğru cevaplar verdik.

Şu ara oturduğumuz evle alakalı bir takım sorunlar yaşıyoruz, ki bu doğumdan sonra taşınma demek, normalde taşınmayı seven bir insanımdır. Ama iki çocukla (doğrusu bir çocuk, bir bebekle) bir bebekle) nasıl altından kalkılır, deneyerek göreceğiz. Zira seneye ilkokula başlayacak kızımın odası ne çalışma masası kaşdıracak, ne de kardeşine yatak koyacak denli büyüklükte…

Arya Su için alışveriş bitmiyor bir türlü, bu hafta küvet-kova-biberon-emzik alışverişlerini tamamladık. Biberonda çok bilinen, hatta kolik için etkili olan markayı tercih ettik. Emzikte de yine aynı markanın ürününü aldım. Elbette önceliğimiz ve ilk besinimiz anne sütü olacak ve bol bol emzirmek istiyorum. İlk bebeğimde emzirmeyi 2,5 ay yaşamıştım, zira Arjin kolik bir bebekti ve emzirme saatleri tam bir işkenceydi, bunun üstüne sağ memeyi asla almayan bir bebekti. Sağ memeyi pompayla sağıp, biberonla veriyorduk. Arjin emzirme noktasında hayallerimi yıkan bir bebekti, umarım Arya Su emzirme olayında fazla problem yaşa(t)maz.

Bu arada bugün yarın doğuracağım ama hala midemdeki yangın bitmedi. Hastane çantama bile rennie tablet ekledim. Çünkü her yediğim şeyden sonra o yanma ve ekşime olayı resmen mahvediyor. Bol bol soğuk süt tüketerek bu yanmayı biraz sakinleştiriyorum, ayrıca bu süt içme olayı kabızlık için de etkili oluyor. Ben bu gebeliğimde ne gaz, ne kabızlık problemi yaşadım, ama bol bol gribal enfektlere maruz kaldım maalesef…

Bu haftaya dair bir ayrıntı daha; Arjin’in bebekliğinden bu yana uyurken kokladığı bezi (bezleri) vardır. Aynı bezlerden Arya Su için de aldık, yıkanıp-ütülenme aşamalarında sürekli “anne benim böyle bezim yok” demelere başladı. Ve dün akşam o bezlerden birini zimmetine geçirdi. Kendi bebekliğine ait oyuncak ve eşyalar ortaya çıktıkça, önce bir güzel oynuyor, odasında tutuyor ve bir süre sonra kardeşinin sepetine bırakıyor.  Son günlerde bir durgun haller başladı, geçen gün hastane bavuluma bir şeyler koyarken “annne nereye gidiyorsun” sorusunda öyle içimi burkan ve acıtan bir hal verdi ki anlatamam. Sımsıkı sarıldım, öptüm, öptüm ve sakin sakin anlattım.  Anlaşılacağı gibi ben an itibarıyla sadece Arjin’e odaklanmış bir haldeyim, varsa yoksa “Arjin ne yapar, nasıl bir duyguda olur” sorgusu bir an bile aklımdan çıkmıyor.

Bu haftalık bizden bu kadar, kalın sağlıcakla ve umutla…

Elif Y.

***

Yazar Hakkında

ELİF YILIŞIN CURİ – Mart doğumlu, balık burcu, 40 yaşın tüm güzelliğinin ve veriminin tadına varmakta olan, resim öğretmeni olmuş ama asla öğretmenlikten haz etmemiş, kendi çapında ressam olduğunu sanan, şu ara yaşadığı Almanya’da bir kreşte çocuklarla sanatı buluşturan, 1 kız annesi, ikinci kızına hamile, güzel yürekli ve gülüşlü adamla evli, aktivist ve de hümanist, sanat aşığı bir kadın…

Elif Y’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *