1 Yorum

Elif Y’nin İkinci Gebelik Günlüğü, 38. hafta

Merhaba Blogcu Anne okurları,

Eveet o son iki haftaya girdik efendim ve biz her an, her dakika Arya Su’nun gelişine odaklanmış bir haldeyiz. Bebeğimin artık yerinin çok dar olduğunu biliyorum ve hareketlerinde çok şiddetli ağrım oluyor. Ve ben bu agilarda hafif ahh-off desem bizim adam hah bugün gelecek mi acaba, yok sen en iyisi bugün çıkma dışarı uzan dinlen telkinlerine başlıyor. Hani sanki uzansam kramplar geçecek ya da doğacak yavrum vazgecip yerinde kalacak… Ne diyoruz bu duruma; erkek işte!

Tüm ev halkı büyük bir heycanla beklemedeyiz Arya Su hanımı, artık sohbetlerin ve planların içinde yer almakta… Arjin bebekliğinin müzikli uyku oyuncağını bu hafta göbeğime koydu ve müziği dinleyen Arya Su hanım’da bir hareket, bir coşku off offf “anlatılmaz sadece yaşanır” lâfı sanırım bu anlar için söyleniyor.

Gelelim 38. haftamıza; bizimki biraz irileşmiş olmalı ki mesaneme acayip bir baskı oluyor ve her gece en az 4-5 defa tuvalete kalkıyorum. Gece uykuları artık tam bir işkence, sol tarafa uyumaktan sol yanımı artık hissedemiyorum. O nedenle sabah Arjin tarafından uyandırıldığımdan uykusunu alamamış bir ben oluyorum. Gün içinde gece yapamadığım uykuları kısa aralıklarla yapıyorum. Ve ciddi anlamda kendimi çok yorgun hissediyorum. Bir de tüm bunlara ek, sürekli sizinle oyun oynamak isteyen, ilgi bekleyen bir çocuğun olması… Eee Elif’in dediği gibi “Annelik her zaman tozpembe değil”…

Bu hafta ve gelecek hafta doktor kontrolüm var ve 40. haftadan sonra eğer bebek doğmamışsa doktoruma değil, ebeme ve hastanenin doktoruna her hafta gideceğim.

Bizim ufaklığa gelince; 38 hafta itibariyla Arya Su pırasa uzunluğundaymış ve 3100-3400 gr arasında bir ağırlığa sahipmiş. Bağırsaklarda mekonyum adı verilen dışkı birikmeye başlamış. Hani şu çok bilinen ilk 24 saatteki tuhaf renkli bebek dışkısı… Bu son haftalarda bebekler günlük 25-30 gr. gibi bir kilo alımına sahipmiş.

Elify38

Arjin bu hafta doğumla alakalı sorularını sürekli yeniler bir haldeydi, en son geçen gün “Anne bebekler nerden geliyor?” sorusunu sordu. Kısa ve net olarak annelerin bebekleri dünyaya getirmek için özel bir bölgeleri olduğunu ve oradan dünyaya geldiğini söyledim. Bu cevap ona şimdilik yetti. Sonrasında doğumda, canım acıyacak mı diye sordu; Ona bunun çok güzel ve çok heyecanlı bir duygu olduğunu söyledim ve Arjin’e onu doğururken canımın acımadığını, sadece çok çok mutlu olduğumu ama sonrasında, hem benim, hem kendinin çok yorgun olduğunu söyledim. Şimdilik kafasındaki sorulara cevap bulmuş olmanın rahalığındayım. zira çok fazla ayrıntılara girmek onları daha fazla karışıklığa itmekte…

Doğuma son günler kala birçok bilgimi yeniden okuyarak tazelemek istiyorum. Harvey Karp, Aletha Solter ve emzirmeyle alakalı Tomris’in emzirme kampı gibi bilgileri yeniden yeniden okuyarak bilincimi tazeliyorum. İlk bebekte emzirme noktasında çok fazla bilgisizliğim ve yanlışlarım vardı, ama bu defa donanımlıyım ve başaracağıma dair inancım büyük.

Geçenlerde arkadaşım;”doğuma az kalmış, çok heyecanlı mısın, korkuyor musun, kaygın var mı?” gibi sorularını arka arkaya sıraladı. İlk gebeligimde yine bir arkadaşımdan duymuştum: yeryüzü ve senin vücudun seni doğuma öyle bir hazırlıyoru ki sen artık o korku ve kaygıyı “hadi gel, çok bekledim seni, gel kollarıma” demeye bırakıyorsun demişti… Aynen şu an hissettiklerim bu boyutta… Artık Arya Su bir an önce gelsin istiyorum, elbette sağlıkla ve ikimiz için de en güzel ve doğal şekliyle.

Türkiye’de tanıdığım birçok arkadaşım ve akrabam doğal doğum mu yapacaksın, neden sezaryen değil ki sorularını sormaktalar. Neden olmasın ki dediğimde yaşımın 41 olmasını öne sürüyorlar. İyi de eskiden kadınlarımız 40-50 yaşlarda anne oluyormuş ve gayet de güzel, evde, çok sorunsuz şekilde doğuruyorlarmış. Bizler bu denli yüksek teknolojiye sahip hastanelerde hala doğal doğumdan korkuyoruz. Sezaryen bir ameliyattır, bir doğum şekli değil… Elbette ters giden hayatı durumlarda anne ve bebek için hayatı kurtarıcı bir yöntemdir. O nedenle buradan bir de ben yazmak istiyorum “doğumunuza, bedeninize ve bebeginizle ilk kucaklaşıp, koklaşmanıza sahip çıkın“…

Herkese sağlıklı ve güzel bir hafta diliyorum, kalın sağlıcakla…

Elif Y.

Yazar Hakkında

ELİF YILIŞIN CURİ – Mart doğumlu, balık burcu, 40 yaşın tüm güzelliğinin ve veriminin tadına varmakta olan, resim öğretmeni olmuş ama asla öğretmenlikten haz etmemiş, kendi çapında ressam olduğunu sanan, şu ara yaşadığı Almanya’da bir kreşte çocuklarla sanatı buluşturan, 1 kız annesi, ikinci kızına hamile, güzel yürekli ve gülüşlü adamla evli, aktivist ve de hümanist, sanat aşığı bir kadın…

Elif Y’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. güzel haberler bekliyoruz Elif hanım 🙂 Sağlıkla gelsin inşallah