0 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 35. hafta

Yaklaşık 16 senedir aralıksız çalışan biri olarak bu evden çalışma işi pek garibime gitti bu hafta. Bel ağrılarını azaltmış olmaktan oldukça memnunum, hem çalışıp hem de arada kızımın kalan işleri ile ilgileniyorum yavaş yavaş. Henüz evden çıkıp planladığımız doğa gezilerini yapma fırsatı bulamadık, çünkü evden çalışma şartı devamlı bilgisayarın başında olmak, bu yüzden uzun süreli ayrılamıyorum masamdan. Ama yine de oldukça rahat olduğumu söyleyebilirim.

Rahatsız olduğum tek şey TV kuşağı, doğal olarak bütün gün TV açık ve ben gündüz kuşağında yaşananlar ile ilgili gerçekten dehşete düştüm desem yeridir. Akşam programları da çok parlak değil gerçi ama evlenme programları,cinayetler, aldatma olayları falan derken iki günde beynimin döndüğünü hissettim resmen. Gebe beynim yetmedi valla konuları çözmeye, çoğu zaman ağzımı açık yakaladım. Neyse ki temizlik aşkım ve uzaktan yaptığım işler beni yeterince oyaladı. Yine de vaktini evde geçirenlere sabır diliyorum.

Gerçi gereksiz temizlik hevesimin ufak bir sinyali de oldu maalesef. Bir sabah yataktan sol kasığımda fena bir ağrı ile uyandım, rahim bağları ile ilgili olduğunu düşünüp başta pek önemsemedim ama o gün kızımın hareketlerinde de belirgin bir yavaşlama da farkedince ve üstüne ağrılar da geçmeyince doktorumu aradım hemen. NST çektirmemizi istedi, hemen yakın bir hastaneye gidip çektirdik, suyunu da kontrol ettirdim. Herhangi bir problem görünmedi neyse ki. Suyunda azalma yok, kalp atışları normal ve 2.5 kilo olmuş tombik kızım. Doktorumuz da 34. haftadan sonra bebek iyice büyüdüğü için hareketlerinde yavaşlamanın gayet normal olduğunu, 12 saat içerisinde 10 hareketini sayabiliyorsam endişelenmemem gerektiğini söyledi.

Oznur35

Tabii tüm bu olanlardan önce ben kızımın tüm kıyafetlerini yıkamış ve ütülemiş, akşamdan eşime toplatmayı unuttuğum ve o gün yıkamaya göndermem gereken halıları kendim bir güzel toparlamış, koltuk kılıflarını çıkartmış ve yıkamış, geri kalan kısımlarını da silmiştim.  Evet, koca göbeğime rağmen bazen gerçekten hamile olduğumu unutuyorum. Neyse ki bu ufak sinyalden sonra kendime gelip ve doktorumun önerisini dinleyip sonraki günleri dinlenerek geçirdim. Aslında düşüncem 37. haftada yardımcımızla birlikte bunları yapmaktı ama her görenin “doğum yakın görünüyor” demesinden etkilendim sanırım. Her şeyi hazır olsun istiyorum.

Ayaktayken her ne kadar aktif ve yerimde duramıyor bir halim olsa da en büyük hareket zorluğunu yatarken yaşıyorum, tam olarak “ ters dönmüş bir kaplumbağa” gibiyim. Soldan sağa dönerken bile bir süre debelenmem gerekiyor yatakta. Neyse ki hamileliğimin ortalarında aldığım U şeklindeki ve neredeyse kendi boyumdaki hamile yastığı sayesinde pek de fazla dönmem gerekmiyor, çok rahat ediyorum. Kendisi tüm hamilelere tavsiye edeceğim 1 numaralı üründür.

Tüm bu temizlik ve düzenleme işlerinin yanında bir de ıvır zıvır işlerimiz var tabii, ben gerekli görmesem de çevreden gelen “ayy şekeri de mi olmayacak” şeklindeki tepkilerin sonucunda kızımı daha fazla zavallı durumuna düşürmemek için bebek şekerini de sipariş ettim mecburen. Kavanozlu bir model seçtim, içinde minik renkli şekerleri var. Onun dışında kapı süsü ya da başka bir süsleme istemiyorum. “Lohusa şerbeti için karaf ve likör bardağı lazım” cümlesini de duymamış gibi yapıyorum. Off başka hiçbir hazırlıktan sıkılmıyorum da şu süs püs işleri gerçekten içime fenalık getiriyor. Seven için çok eğlenceli bir uğraştır eminim ama bana gereksiz geliyor. Evlenirken de böyleydim ben. Nikah şekerimizi bile bir dakika içinde seçip çıkmıştım, ertesi gün hangi modeli sipariş verdiğimi hatırlamıyordum bile. Eşim de aynı benim gibi. Kız çocukları çoğunlukla süslenmeyi seviyor biliyorum ama bizden süslü bir bebe çıkarsa genetik bilimine kalan azıcık inancım da kaybolacak şahsen.

Haftaya görüşmek üzere,

Sevgiler,

Öznur

Yazar Hakkında

ÖZNUR– İstanbul’da yaşayan, günde yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanıdır. 38 yaşında olup, ilk gebeliğini anlatıyor.

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *