2 Yorum

Nazlı’nın Gebelik Günlüğü, 15. hafta

Merhabalar,

Baharı yaşayamadan yaz geldi Ankara’ya, birkaç gündür bunalıyoruz. İş yeri halen serin ama servisle eve dönerken fenalık geçireceğim sanıyorum. Ellerim ve ayaklarım şişiyor şimdiden. Eve gelince çıplak ayakla taşa basıyorum; kızgın kumlardan serin sulara atlar gibi bir his, çok da güzel. Hemen annemin sesi yankılanıyor kulağımda ‘taşlara basma kızım, hasta olursun’.

Aileme çok düşkün bir çocuğum ben. Anneme ise özellikle düşkünüm ama gebeliğimin başlaması ile birlikte annemi çok daha fazla özler ve yanımda ister oldum. Anne olmaya hazırlanırken hem fiziksel hem de ruhsal olarak anneme daha çok ihtiyacım var. Yemek yapamadığım, hiçbir şey yiyemediğim, yataktan çıkmak istemediğim ilk üç aylık dönemde annemi çok aradım. Çünkü kimse sizi annenizin anladığı gibi anlamıyor, düşündüğü gibi düşünmüyor. Annenizden bir şey istemenize bile gerek kalmadan, sizi anlayıp koşup geliyor. Ona ne kadar ihtiyacım olduğunu hiç söylemedim, elbet biliyordur ama çalıştığından dolayı gelemeyeceği için onu daha fazla üzmek istemedim. Bu yüzden ailemle aramdaki mesafeyi sevmiyorum.

Nazlı15

 

Annem rüyalarıma giriyor sık sık ve ne zaman görsem ağlayarak uyanıyorum. Rüyalarımı anlatsam roman da olur, Oscarlık film de. Korku, drama, komedi, romantizm ne ararsan var. Gözümü kapattığım anda rüya görme kapasitesine sahip bir insan oldum çıktım. Bu gebelik aynı zamanda çok da eğlenceli bir şeymiş. Millet yemeğini henüz yemiş çay keyfi yaparken, ben elime kitabımı almış yatağa atlamış oluyorum bile. Erkenden uyuyunca sabaha kadar geçen uzun saatler benim aksiyonlu rüyalarıma ev sahipliği yapıyor.

Bu arada bu hafta ayda bir baktırmam gereken tiroit hormonlarıma baktırdım. 11 yıldır tiroit hastasıyım zaten. Sürekli kontrol altında olduğundan ve normal hormon düzeylerini ilaçla sağlayabildiğimiz için sorun yaşamıyordum. Gebelikle birlikte bir miktar yükselme göstermişti ve ilacımın dozunu arttırmıştı doktor. Tiroidin eksik veya fazla çalışmasının etkilerini ve hatta gebelikteki kötü etkilerini bildiğimden sonuçları beklemek zordu. Neyse ki tam olması gerektiği değere düşmüştü. Gebelik düşünen ve gebe olan herkesin kesinlikle atlamaması gereken bir konu bu. Hasta olmasanız bile gebelikte tiroit hormonlarının değiştiğini bir kaç arkadaşımdan biliyorum, sonrasında normale dönüyormuş. Doktorlar da bu konuda oldukça hassas, gerekli uyarıları yapıyorlar.

Tiroit bezinin az ya da çok çalışması sonucu farklı belirtiler ortaya çıkıyor. Bu belirtiler birçok hastalıkla karışabildiğinden teşhis edilmesi zor oluyor. Ben kendi hastalığımı üniversitede endokrinoloji dersine çalışırken fark ettim. Final dönemi bir haftada verdiğim 7 kilo, aşırı sinir, çarpıntı, ellerimin titremesi ve aşırı yorgunluğumu sınav stresine bağlasam da tiroit bezi konusunu çalışırken kesinlikle hastayım dedim. Gittim kan verdim ve tam tahmin ettiğim gibi bir sorun vardı. Tedavim yapıldı, her şey normale döndü ve yaşım daha küçük olduğundan ve bünyemin bununla baş edebileceğini söylediğinden ilacı kesti doktor. 3 yıl boyunca 6 ayda bir kan verdim ve yine çok yoğun bir stres yaşadığım dönemde değerler oynadı. O gün bugündür ilaç kullanıyorum ve ömrüm boyunca da kullanacağım ilacımı. Daha büyük dertlerimiz olmasın, çok şükür.

Dilimde sürekli kendim, tanıdığım ve tanımadığım tüm gebeler için söylediğim sağlıklı ve huzurlu bir gebelik dileğim var. İnşallah, hepimiz için.

Sevgiler,

Nazlı

Yazar Hakkında

NAZLI TANTOĞLU – 31 yaşında, çocukluk aşkıyla 6 yıldır evli. Ankara’da yaşıyor. Aşırı tipik bir Kova burcu. Kışı hiç sevmeyen bu kış çocuğu günün birinde sıcak bir memlekete yerleşip yaşlanmayı hayal ediyor. Okumayı, konuşmayı ve yemek yapmayı çok seviyor. Gebeliğiyle birlikte mecburi ara verdiği Yemekçinin Mekanı isimli bir de yemek bloğu var.

Nazlı’nın tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba Nazlı,

    Aynı uyku halleri bende de var, saat 10 olmu mu kendimi yatakta buluyorum 🙂 Rüyalara gelince, gece uyuyor muyum başka alemlere mi dalıyorum anlayamıyorum. Sürekli tuhaf tuhaf rüyalar bende de, hayrolsun 🙂