5 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 13. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Nihayet ilk 3 ay bittiği için biraz daha rahatladım, mide bulantılarım daha azaldı, dolayısıyla iştahım da yerine geliyor yavaş yavaş. Neredeyse iki saatte bir karnım inanılmaz kazınmaya başlıyor ve hemen bir şeyler yiyemezsem resmen gözüm dönüyor! Bu hamilelikte yemek aşermelerim daha çok, ilkinde yok denecek kadar azdı. Yolda yürürken burnuma alakasız bir yemek kokusu geliyor ve canım bir anda, mesela, domates çorbası veya kumpir ya da zeytinyağlı dolma çekiveriyor! Ve o yemeği hemen yemem gerekiyor (!).

Hamileliğin başından beri yemek pişirmek beni bayağı zorladı, çünkü midem sabah akşam bulanıyordu ve akşamları özellikle çok yorgun hissediyordum kendimi. Bu durum tam olarak geçmediği için, ev halkı da aynı yemekleri yemekten ya da hazır yemek ısmarlamaktan nasibini fazlasıyla aldı. Neyse ki çok yakında Türkiye tatilimiz başlıyor, özlediğimiz yemekleri bol bol yeme mutluluğunu yaşayacağız!

Deniz13

İnsan (ya da daha çok hamile bir insan demeliyim) beyni çok enteresan… Hamile kaldığımdan beri en çok peynir ve ekşili yiyecekler çekti canım… Bunun sebebi bilinç altında yatan kız bebek isteğimdi. İlk hamilelikte “önemli olan sağlıklı olması, kız-erkek farketmez” demek hem çok normal hem de çok kolay. Gel gör ki, ikinci kez bebek beklerken, elbette sağlık her zaman öncelik, ancak tercih ilkinin tersinden yana oluyor. Oğlun varsa kız, kızın varsa erkek çocuk istiyor gönül. Tabii çevre de buna tam destek veriyor, etrafımızdaki herkes “bu sefer kız olsun!” diyip beklentileri yükseltiveriyor. Eşim ve ben de, bu düşüncelerle, “bir kızımız olsun, biraz uslu dursun, abisi gibi tepemize çıkıp bizi yormasın, bu sefer biraz daha kolay bir bebek olsun…” gibi temennilerde bulunarak, cinsiyetin belli olmasını heyecanla bekledik. Gel gör ki, bizim değil, kız mı erkek mi diye her sorduğumuzda hiç düşünmeden “erkek!” diye cevap veren abinin isteği kabul oldu! Ve inşallah nur topu gibi bir oğlumuz daha olacak!

İtiraf etmeliyim ki, doktor ofisinden sonuçları söylemek için aradıklarında ve telefondaki ses “baby boy” dediğinde kısa süreli bir hayal kırıklığı yaşadım. Bir taraftan Sinan’a bir erkek kardeş geleceği ve onunla tepiş tepiş boğuşabileceği, yahut top oynayabileceği ya da erkek-erkeğe dertleşebileceği için çok sevindim! Ama diğer yandan, “peki benim cicili-bicili, kalpli, pembe-mor renkli kız kıyafetlerinden alacağım, büyüdüğünde birlikte saç-makyaj-cilt bakımı vs. alışverişine beraber çıkacağım, erkek arkadaş maceralarını dinleyip paylaşacağım bir kızım HİÇ mi olmayacak???” diye de üzüldüm açıkçası. İki erkek annesi olmaya hiç bir itirazım yok, gurur da duyuyorum, ama kızım da olsun istiyorum ben… “Bu durumda üçüncüyü denememiz gerekecek?!” diye eşime şaka yollu takıldığımda, “ya o da erkek olursa ne yapacaksın???” cevabını aldım.

Bu konuda Elif’in güzel bir yazısı vardı. Şans her zaman %50 diye. Gerçekten de 4-5-6 kızdan sonra nihayet erkek çocuk sahibi (ya da tam tersi) olan aileler biliyorum. Şansımı o kadar zorlamaya elbette ki ne niyetim, ne de muhtemelen halim kalmayacak iki erkek çocuktan sonra, ama, sanırım benimki daha çok, evde 3 erkek arasında kendimi tek başıma hissedeceğim endişesi. Bir de ben kendi annemle her zaman çok yakın olduğum için, beni de aynı şekilde kendine yakın gören bir kızım olsun istemiştim ve bence zaten her annenin içinde böyle bir arzu var… Neyse napalım, ben de gelinlerimi beklerim artık dört gözle!

Haftaya görüşmek üzere,

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Deniz,
    Ne guzel bir haber! Cok sevindim. Demek ikinci geliyor. Saglikli ve mutlu harika bir hamilelik donemi dilerim.
    Gokce

  2. Hayırlısı olsun Deniz hanım, Sinan beyin istediği olmuş.