8 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 9. hafta

Yeni haftadan herkese merhaba!

Geçen haftaki yazımın yayınlandığı günün sabahı kötü bir süprizle uyandım. Yoğun kanamam vardı. Fark ettiğim an uyku sersemliği, korku ve telaşla gözyaşlarıma hakim olamadım. Hamilelik dönemi kadınların fazlasıysa duygusal olduğu bir dönem gerçekten. O anda bile iyi ki sabah olmuştu da yalnız değildim, eşim yanımdaydı diye düşündüm. İkimiz de çok korkmuştuk ama eşim beni sakinleştirmek için daha soğukkanlı davranmaya çalıştı.

Hemen doktorumu aradım, durumu anlattım. İşe gitmememi, yatıp dinlenmemi, kanamayı takip etmemi söyledi. İçimi ferahlatan tek şey ağrımın olmamasıydı. Doktora gidip bebeğimizin sağlıklı olduğunu gördüğümüz ana kadar zaman geçmek bilmedi. Kendisi doğuma giriyordu. Doğumdan çıkar çıkmaz yanına gittik. Çok şükür minik yavrumuz hala benimleydi ve kalp atışları kuvvetliydi. Bu arada Progestan iğneye başladık, doktorum iğne için bile dışarı çıkmamı yasakladı. Her gün eve gelen hemşire vurdu iğnemi.

O günden sonra tüm hafta raporluydum. Eşim, annem ve kayınvalidemin yoğun ilgisiyle bakıma alındım. Genellikle yatarak geçirdim bu süreci; kitap okudum, film izledim. Bu süreçte kanamam azalarak devam etti. 4 gün sonra tekrar kontrole gittik. Bebeğimizi yeniden gördük, kalp atışarını yeniden duyduk. Üst üste 2 hafta rapor almak biraz canımı sıksa da 1 hafta daha raporluyum. Bu haftayı da evde dinlenerek geçiriyorum. Umarım sağlıklı bir şekilde 12. haftamızı tamamlarız.

Gul9

Aslında 12. hafta tamamlanana kadar, kiminde az kiminde çok olsa da her 4 gebeden birinde rastlanan bir durummuş kanama. Ama insan başına gelince ister istemez korkuya kapılıyor ve ben ne yaptım da böyle diye düşünmekten kendini alamıyor. Kendimi yoracak ve zorlayacak hiçbir şey yapmamıştım aslında. İş yerinde oturarak çalışıyorum, eve geldiğimde sağ olsun eşim ev işlerinde yardımcı oluyor. Şunu yaptım da böyle oldu diyebileceğim bir şey yok. Yaşamam gerekiyormuş demek ki.. Tek dileğim bundan sonraki süreci sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde atlatıp bebeğimi kucağımda görmek.

Güzel haberlerle görüşmek dileğiyle, sevgiler…

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. Gül geçmiş olsun. Sorunsuz tamamlarsınız insallah. Aynı hafta bende de kanama olmuştu. Progestron iğnesi olmuştum. Geçti ama ben de daha sonra trombofoli olduğu ortaya çıktı. Kanama ondanmıs yani. Her ihtimale karşı mutlaka genetik analizi yaptır bence. Hatta ısrarcı ol. Benim 23. Haftada ortaya çıkmıştî. Çok şükür ilaçla atlattık. Siz de atlatırsınız merak etme. Güzel bir hamilelik diliyorum sana.

  • Çok teşekkür ederim Özlem. Sana da çok geçmiş olsun, sorunsuz atlattığına çok sevindim.Bu konuyu doktoruma danışacağım.
   Sevgiler..

 2. Gülçin Yücel

  Öncelikle geçmiş olsun. Ben şu anda 24 haftalık hamileyim ve aynı dönemde şiddetli ve hatta parçalı bir kanama geçirdim. Ancak çok şükür hiç bir sıkıntı olmadı. Gönlünü ferah tutmaya çalış. Annenin morali bebeğe kuvvet veriyor unutma. Zaten bebekte bir sağlık problemi olduğunda vücut ondan kurtulmaya çalışıyor. Her şey çok güzel olacak.

  • Merhaba Gülçin,
   Teşekkür ederim. Sana da çok geçmiş olsun.Umarım dediğin gibi her şey yolunda gider. Ben de moralimi yüksek tutmaya çalışıyorum, şimdilik bebeğimde de bir sıkıntı görünmüyor. Tüm gebelerin bu süreci en sağlıklı şekilde atlatması dileğiyle..
   Sevgiler.

 3. Merhaba Gul,
  Cok gecmis olsun insallah en kisa sure de ustesinden gelirsin bu durumun. Moralini yuksek tutmaya calis. Sevgiler

 4. Çok geçmiş olsun Gül. Böyle durumlar zaman zaman olabiliyormuş ama gel de bunu pır pır eden yüreğe anlat. Yat dinlen her şeyi boşver 😉 Sağlıkla alacaksın bebeğini kucağına inşallah. Sevgiler.

  • Merhaba Nazlı,

   Ne güzel söylemişsin, minicik de olsa bir can taşımak nasıl da heyacanlandırıyor, endişelendiriyor insanı ! Güzel dileklerin için teşekkürler, inşallah hepimiz sağlıkla dünyaya getiririz yavrularımızı 🙂
   Sevgiler.