2 Yorum

El ver, hayata tutunsun

Aşağıdaki yazı Blogcu Anne okurlarından Çelik Erdoğan tarafından kaleme alındı.

***

Her çocuk mükemmeldir, her çocuk özeldir.

Şimdi size küçük bir dünyanın kapılarını aralayacağım. Kendi çocuklarımız dışında başka çocuklarında yüzlerini güldürebileceğimiz bir köy aslında.

Orda bir köy var, o köy bizim de köyümüzdür.

Öncelikle burada bulunmamın, yazmamın sebebi; siz duyarlı insanları harekete geçirmek ve sizlere bir nebze olsun kendi duygumu geçirebilmek. Ve bu fırsatı veren Elif Doğan’a sonsuz teşekkürler.

İsmim Çelik Erdoğan. Ben bir babayım. Hemen her anne baba kadar endişeyi bir yerlerde saklamaya alışmış bir insanım. İlk hareketini hissettiğim andan itibaren, çocuğumun Adım Adım geleceğini düşünür oldum. Hemen hepimizin onlarla ilgili farklı endişeleri vardır ve bu endişeler kimi zaman harekete geçilmesini engeller.

ufuk&çelik

Çocuklu yaşam ile birlikte, her ebeveyn gibi hayatımda yeni bir dönem başladı. Oğlumun hayatımıza girişi ile birlikte sigarayı bıraktım, spora başladım. Yemek alışkanlarım dahi değişir oldu. ‘Sağlıklı beslenme’ hayatına geçiş yaptım da diyebiliriz. Yani en azından eskiye oranla…

Ha bu arada sadece annelik değil, babalık da her zaman tozpembe değil!

2012 yılına girerken okuduğum bir haber beni derinden etkilemişti. Baba kızına ölmek üzereyken “merak etme kızım kurtulacağız” demişti. Yılbaşı gecesiydi ve Şişli’de aile otomobilleriyle yol alırken aşırı hızla seyrettiği iddia edilen bir çöp kamyonu ile çarpıştılar. Kızcağızımız hastanede “annem konuşmuyordu ama babam bana bunları dedi” diyerek anlatmıştı babasının sözlerini… Araçları yirmi metre sürüklendi. Ailenin tek çocuğu, canları kız çocukları arkada oturuyordu ve kazayı yara almadan atlattı. Anne ve baba ise aramızdan ayrıldılar. Haberin detaylarında belirtildiğine göre, talihsiz çocuğa halası sahip çıktı ve onu kimselere vermeyeceğine dair yemin etti. Her şey bir saniyede değişivermişti.

Bu acı haber dahi anlatmaya çalıştığım duyguma örnek olmayabilir. Zira yukarıdaki acı dolu hikayede “en azından” sevgi dolu “ölmüş” bir anne ve sevgi dolu “ölmek üzere” bir baba var… Bazı çocuklarımızın ise, eğer doğar doğmaz çöpe atılmadılarsa, veya atılmalarına rağmen “yaşama tutundularsa” yaşayabilecekleri ve korunabilecekleri bir yere ihtiyaçları var…

İyi insan olmak için çaba göstermek gerekmeyebilir ama, kötülüklere engel olmak için çabalamak gerekebilir.

Biz birkaç iyilik peşinde düşünen insan, gerek eğitim sorunu, gerek kimsesiz çocuklar, gerek madde bağımlılığı sorunu, gerek şu bu derken (doğrudan aktarıyorum) şu cümleleri söyler olduk:

“Bir yer olmalı, annesi babası tarafından terk edilmiş, annesi babası ölmüş, başka bakacak kimsesi olmayan, bakacak kimsesi olsa hatta bu anne babası olsa dahi devlet eliyle korunması gerektiğine hükmedilebilecek durumda olan, hatta dil varmıyor ama doğumundan birkaç dakika sonra çöpe atılmış olan çocukları alıp büyütse… Ama öyle içler acısı esirgeme kampları gibi değil, öyle bir yer kursak ki aile ortamı var edebilsek. Tüm vatandaşlar koşsak ilgilensek o çocuklarla.”

Değerli okur; o yer bir hayli zaman önce kurulmuş. Ben de bilmiyordum. Bolluca köyünde Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (Koruncuk) adı altında yıllardır yetiştirdiği çocukların lise mezuniyet oranı %100. Yetişmiş ve halen üniversitede okuyan çocuklarımız var. Sizin gibi anne babaların, vatandaşların yardımlarıyla her yıl üniversiteye kadar aile sıcaklığı ile kimsesiz çocuklarımıza nefes olmaya devam ediyor.

bollucaköy

Gamze anne vardı hatırlarsanız; Gamze Akbaş. Hani şu yazısı ile gönüllerimize taht kurmuştu. Hepimizin korkuları, endişeleri de böyle değil mi?

Böyle bir anne hassasiyetinin yüzde birini dahi arzulayan çocuklarımız için göz yaşlarımızı silerek imkanımızca bağışta bulunalım. O çocuklara annelik yapan, aile olan derneğin ayakta kalabilmesi için el ele vermiş insanlar arasına dahil olalım. Koruncuk, korunmaya muhtaç olduğu devletçe incelenip tayin edilen çocuklarımızı üniversite mezunu olana kadar destekliyor, mezun ediyor. O çocuklar evlenip çocuk sahibi olduklarında, baba ocağına bayram ziyaretine gidebilecek bir kapı sahibi oldular. O kapı Bolluca’da…

bolluca1

Bir çoğunuz Koruncuk’u zaten biliyordur. Bilmeyenler de detaylı bilgi edinmek için lütfen www.koruncuk.org sitesini incelesinler.

Ben bu köy için, dört çocuğun yıllık masrafını karşılayana kadar koşacağım. Hedefimi anlatacağım, anlatacağım… Farkındalık yaratmak adına bu kez Türk Yunan Dostluk Derneği tarafından düzenlenen koşu ile Edirne Selimiye Camii önünden Yunanistan’a koşacak ve sınırı geçip ilk yerleşim biriminden tur atarak geri döneceğim. Koşumun detaylarını, edindiğim güzel hatıraları da umuyorum ki sizlerle paylaşma imkanı bulacağım. 30 Haziran Salı gününe kadar bağış toplama kampanyamı sürdüreceğim. Bu tarihe kadar en az dört çocuğumuzun yıllık masrafları kadar bağış toplanabildiyse ne mutlu bana!

çelikkoşu

Eğer siz de Koruncuk için bir şeyler yapmak isterseniz, bu koşuda beni destekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken: https://www.koruncuk.org/elverinhayatatutunsun/onlinebagis linkinden bağış yapmak. Açıklama kısmına AA/CERD/sizin adınız soyadınız yazmanız yeterli. Bu bilgiyi yazarsanız çabamı, hedefimi değerlendirmeme yardımcı olacaksınız. Aynı açıklama ile bağışta bulunulabilecek banka bilgilerini de aşağıda iletiyor olacağım. Bunu öğrenebilmem için bağışlardaki açıklama kısmını doğru iletmek önem arz ediyor.

Bağışta bulunacaklara, kampanyamın sonunda vakıf tarafından düzenlenecek teşekkür sertifikalarını ulaştırabilmem ve bağışınızın takibini yapabilmem için, bağış ve iletişim bilgilerinizi (mail yeterli olacaktır) celer78@gmail.com adresine de göndermenizi rica ederim.

Havale/EFT için:
Alıcı: Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı
Banka: Akbank – Gayrettepe Şubesi, Şube Kodu: 287
Hesap No: 192700
IBAN: TR48 0004 6002 8788 8000 1927 00

Aşağıdaki videoyu izlemenizi isterim.

Sevgi ve saygılarımla;

Çelik Erdoğan

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Gönüllüsü olduğum bu vakfa farkli şekillerde bağış yapmak da mümkün. En güzeli hem Çelik Bey’i koşusunda destekleyelim hem de mobil aidat üyeliği ile desteklerimizi devamlı hâle getirelim.

    http://www.koruncuk.org/elverinhayatatutunsun/bagisyapin

  2. Birbirinden güzel ve değerli konulara burada defalarca kes çok değerli yorumlar yapılırken, bu denli önemli bir paylaşıma, bilgilendirmeye ilgi gösterilmemiş olmasına üzüldüm..
    Canı gönülden dileğim hiç bir yavrucuğun bu kuruma ihtiyacı kalmaması ancak, yüzlercesinin ihtiyacı halen varken Sayın Çelik Erdoğan sizi canı gönülden kutluyor, destekliyorum ve siz gibi insanların milyonlara ulaşmasını temenni ediyorum..
    Koşarken amacınız olan onlarca minik yüreğin tebessümü, adımlarınıza rüzgar olup size güç versin..