3 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 38. hafta

“Anneee, benim ben şimdilik gelmiyorummm.” şarkısıyla başladı muayeneye doktorum. Elinde NST çıktısı vardı. Ee hani birkaç düzenli sancımız vardı geçen hafta? Şakacı oluyor bu bebe milleti vallahi. Hayır istediğin zaman gel de, ha doğurdum ha doğurucam diye temizlik yapmaktan gına geldi annene yavrucum.

Lakin henüz gelmeye niyeti yokmuş bizim bebenin, NST’de hiç kasılmam çıkmadı. Açılma yok, serviks incelmeye başlamış ama halen gayet iyi taşıyor bebeği. Tabii ki vaktinde gelsin isterim ama kilo olarak önden gittiğimizden normal doğuma engel bir durum oluşmasını da istemiyorum. Şu anki kilomuz 3.270 olmuş. 1 hafta kadar önde gidiyoruz. Göbek çevresi ise 10 gün daha büyük. Bu gidişle 40. haftada 3.800 -3.900 kiloya yakın bir değer bekliyor doktorum.

Geçen hafta ASM’de rutin tahlillerimi yaptırmıştım. NST günü tahlillerimizi doktorumuz değerlendirdi. Glikozile Hemoglabin üst sınırda çıkmış, biraz kafasına takıldı bu değer, şeker yüklemesinde hipoglisemi yani düşük şeker çıkmıştı ama görünen o ki şu an gebelik diyabetinin sınırına dayanmışız. Hatta bebeğinin karın çevresinin büyük olmasını da bu değere bağladı ve sonuç ; diyet. Karbonhidrat artık yasak, şeker ve meyvenin fazlası da. Her gün yediğim dondurmalara ve başladığım zaman 2-3 porsiyon yemeden bırakamadığım kiraza veda ediyoruz bu durumda.  Kilo alımım da fazla olmayınca son haftalarda zaten biraz abartmıştım, bu uyarı her bakımdan iyi oldu o yüzden. Bu haftaya kadar 13 kilo aldım, toplamda 14 ile tamamlarsak süper olacak.

Oznur38

NST’de her ne kadar sancı çıkmasa da ben acayip bir baskı hissediyorum artık, yürümem zorlaştı. Ufaklığın kafası rahim kanalına gimek üzere olduğundan bu baskının normal olduğunu söyledi doktorum. Arada hissetttiğim regl ağrıları da serviksin incelmesinin işaretiymiş. Artarak devam edeceğini söyledi. Çok rahatsız eden ağrılar değil gerçi, sadece heyecanımı arttıyor şimdilik.

Cuma günü itibariyle yarı zamanlı mesaim de sona erdi. Doğum yapacağım hastaneye gidip çalışamaz raporunu aldım, doğum günü bu raporu hastaneye götürüp bir rapor daha alacakmışız, bu raporla da 10 gün içerisinde şahsen SGK’ya başvurmam gerekiyormuş. Zaten işyerinde gergin zamanlar geçiriyorum bir de bunları duyunca iyice tepem attı. Doğum yapmak üzere olan ya da yeni doğum yapmış bir kadını rapor peşinde koşturmasanız olmuyor yani. Zaten kayıtlara geçecek doğum yaptığım ama yetmiyor, kayıtlara geçen bir bilginin dosyasının açılması için ayrıca gitmem gerekiyormuş.  Aksi halde doğum parası alamazmışım! Derin bir nefes alıp şimdilik unutmak istiyorum bu mevzuları.

Bu konuların arttırdığı huzursuzluktan mıdır bilmiyorum ama gece uykularım artık tükenmiş durumda. Gece 1-2 saat uyuyabiliyorum ancak, ya nefes alamama hissi ile uyanıyorum ya da kaşıntı ile. Alerjik geçmişim olduğu için başta korktum ürtiker olabilir mi diye ama herhangi bir kabartı olmuyor, karaciğer değerleri de normal çıkmıştı geçen hafta. Önemli bir şey olduğunu sanmıyorum ama bu hafta doktorumuz ile bir konuşalım bakalım.

Haftaya görüşmek üzere,

Öznur

Yazar Hakkında

ÖZNUR – İstanbul’da yaşayan, günde yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanıdır. 38 yaşında olup, ilk gebeliğini anlatıyor.

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. merhaba öznur
    son haftalar oldukça zorlayıcı oluyor gerçekten sabır ve kolaylıklar dilerim. benim bebeğimin göbek çevresi de hep bir hafta önden gitti, sonuçta 3950 gr ve normal yolla dünyaya geldi, kilolu bebeklere sezeryan önerilmesi garip geliyor bana. bebek kilolu da olsa zayıf da olsa kadın onu doğurabilecek güce sahip diye düşünüyorum. ben 7 ay önce doğum raporu aldım, dediğin gibi doğum öncesi çalışamaz raporumu hastaneye götürüp doğum yaptığıma ve doğum sonrası iznimi kullanmaya başladığıma dair bir rapor daha aldım ancak tüm raporları şirketimde personel işlerine teslim ettim. personel, raporlarımı sisteme işledikten çok kısa süre sonra da param yatırıldı. etrafımda kimseden sgkya gittiğini duymadım açıkçası ilk kez senden duyuyorum.

  2. Merhaba,

    bende 20 mayısta doğum yaptım ve henüz doğum parası için başvurmadım. Şimdi benim hakkım yanmış mı oluyor? bende ilk defa sizden duydum konu ile bilgisi olan biri açıklama yapabilir mi?

    • doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınızı hastaneden aldınız değil mi ? bu raporları alıp şirketinize teslim ettiyseniz herhangi bir yere başvurmanıza gerek yok. şirketiniz raporlarınızı sgk sistemine işliyor, sizin doğum sonrası rapor süreniz bitip işe başladığınızda sgk rapor paranızı isminize yatırıyor ziraat bankasına