121 Yorum

Sürpriz yumurta

Uzun zamandır yazmak istediğim bir yazı vardı. Başlığı ‘Biz böyle iyiyiz’ olacaktı.

Hayatımın şu noktasında sahip olduklarımla mutlu olduğumu anlatacaktım. Büyümekte olan iki sağlıklı çocuğumla artık önüme baktığımı, hayatın giderek kolaylaşmasından ne kadar memnun olduğumu, çocuklarla iletişim kurmanın kolaylaştığını, artık onlarla çok farklı şeyler yapabildiğimizi, her yere birlikte gidebildiğimizi, birçok şeyden ortak zevk aldığımızı… anlatacaktım.

Nedense bir türlü yazamadım o yazıyı… Kafamdaki taslaklardan biri oldu kaldı, kelimelere dökülmedi bir türlü… Bekledi durdu.

Bundan yaklaşık 4 hafta önce, Instagram’a bir kahve fotoğrafı koymuştum. Ben genelde kahvemi köpüksüz içerim; ikram edilen bu kahvenin köpüklerinde bir kalp şekli vardı.

Bu kalp değilse başka ne, ben bilmiyorum…

A photo posted by Elif Dogan (@blogcuanne) on

Daha doğrusu bence kalpti ama fotoğrafın altına gelen yorumlar ‘Anne karnında bebek bu’ diyordu, ‘size üçüncü bir bebek geliyor!’ Gülüp geçtim.

Sonra reglim gecikti. Benim reglim gecikmez.

O gün Akbatı AVM’de söyleşim vardı. Yolda dönerken arabanın arka koltuğunda uyuyakaldım. Ben gündüz uyuyamam halbuki… En son gündüz uyuduğumda…hamileydim!

Test aldım. Ama yapmaktan korkuyorum. Ya pozitif çıkarsa? Yok canım, çıkmaz.

Yaptım, pozitif çıktı. Silik milik ama bildiğin çift çizgi!

Pozitif

Ertesi gün Anneler Günü’ydü. Ve ben yine hamileydim. Ama bu sefer hazırlıksız yakalanmıştım, yakalanmıştık.

Takip eden birkaç gün düşünmek, düşünmek, düşünmekle geçti. Unumuzu eledik, eleğimizi astık, bebek eşyalarımızı dağıttık, artık çocuklarla gezme tozma zamanı, yeğenim de oldu onu mıncırıyorum, hem yaşım da 40 oluyor, en olgun çağım, ohhhhh mis gibi gezicem… derken… bir bebek daha… Zamanı mıydı?

Ben değil miydim geçenlerde yeğenim bize geldiğinde, annesi uyusun diye onunla sabah ilgilenirken sevgilime ‘Bak yaa, özlemedin mi hiç?’ diye sorup ‘Yok valla özlemedim’ yanıtı alınca, ‘Ben de! Böylesi iyi… Gelsinler, sevelim, sonra annesine verelim!’ diyen.

Peki Derin değil miydi bundan birkaç gün önce damdan düşer gibi ‘Benim niye kardeşim yok? Ben niye abi değilim?’ diye soran.

Kafamız çok karışıktı. Oysa biz çocuklarla, ne bileyim, Barcelona’ya falan gidecektik. Artık büyüyor olmalarından mütevellit, akşamları evde bırakıp ikimiz yemeğe, tiyatroya falan çıkacaktık. 40’ımda ben bu defteri kapatmış olacağım derken, 30’umda hamile olduğum, 35’imde emzirdiğim, şimdi 40’ımda yine emzireceğim için bir türlü düzenleyemediğim o çılgın doğum günü partimi bu sefer de 45’ime mi erteleyecektim?

Kızkardeşim daha yeni doğurmuştu. Kendimi 20’sinde doğurup, kendi kızı 20 yaşına gelip anne olunca tekrardan hamile kalan kadınlar gibi hissediyordum. Çok yaşlıydım!

İşin maddi tarafı başlı başına karşımdaydı. Bu devirde, İstanbul’da, üç çocuk nasıl olacaktı? Her şeyi bir kenara bırak, oto koltuklarını sığdırmak için arabayı değiştirmek lazımdı! Bir daha böyle bir şey düşünmediğimizden, sigorta poliçemizde doğum teminatımız bile yoktu.

İkinci kitabımı yazacaktım hani ben? Doula eğitimine başlıyordum hani? Yaz akşamları çilingir sofrası kuracaktık küçük balkonumuzda? Bisiklete binmeye başlamıştım, o n’olacaktı? Yaşım, başım, kilom! Offff!

Sonra bir de tersten baktık olaya…

Evet, planlamamıştık belki ama aslında ikimiz de kalpten istiyorduk. Ama ikimizin de mantığı birbirimizi durdurmaya çalışıyordu. Oysa aslında biz anne-baba olmayı seviyorduk. Ben onun baba olmasını, o benim anne olmamı, birlikte -bazen çok zorlansak da- çocuk yetiştirmeyi seviyorduk.

Evet, zor olacaktı ama altından kalkardık evelallah. Tiyatroya da yine giderdik canım! Abisi kocaman olacaktı, ona bırakırdık. O baksındı. Ben iki tane büyütmüştüm, bunu da onlar büyütsündü!

Ve doktora gittik. Henüz çok küçüktü, kesesini gördük. Artık geri dönüş yoktu. Her şey yolunda giderse, Ocak 2016’da arka koltuğu üçleyecektik.

O akşam Karsu Dönmez’in konserine gidecektik. Ama önce kendimize baş başa bir kıyak çektik. 

@karsudonmez Babylon’a geldiyse, @bulgurcuteyze çocuklara bakıyorsa biz de kendimize bi kıyak çekeriz abi!

A photo posted by Elif Dogan (@blogcuanne) on

O güne kadar kafamda dolaşan tüm tilkileri dağıttım ve telefonuma Baby Center’ın Pregnancy (Hamilelik) uygulamasını yükledim. (Ha, ne kadar bakıyorum sor, ben ondan çok biliyorum, peh!)

Doğan 10 günlük bir seyahate gidecekti, çocuklara söylemek için onun dönmesini bekledik. Çok zor geçti bu 10 gün, çünkü ben baş dönmesi ve halsizlikle (tam Türk filmlerindeki baygın kız gibi) sürekli yatıyordum. İnsan içine çıkmak istemiyordum, beni görenler ‘Neyin var?’ diyordu (ki birkaç kişiye -yalan söylemek istemediğim için- sırf bu yüzden itiraf etmek zorunda kaldım). Eminim o günlerde benimle ilk kez tanışan insanlar ‘Ne suratsız kadın, bir de bön bön bakıyor’ falan demişlerdir. Ne yapayım, çocuklarıma söylemeden kimse duysun istemedim.

Çocuklar sürekli ‘Anne neyin var, anne hasta mısın?’ diyorlardı. Ben hem kalp atışını görmek, hem de Doğan’ı beklemek istediğimden ‘İyiyim, yorgunum biraz’ diyordum ama içim çok rahatsızdı. Bu rahatsızlık öfke patlamalarına da sebep oluyordu.

Doğan’ın dönüşünden birkaç gün önce kalp atışını gördük. Görmemişin kalp atışı olmuş, doktor randevusuna dört kişi (ve bir bebek) gittik (ben, annem, kızkardeşim-ve bebeği- ve en yakın arkadaşım). Sanki ilk bebek! (Sanırım bizim başlangıçtaki tereddütlerimizden ötürü herkes benimle olmak istiyordu)

Bum bum bum…

Doğan döndü. Çocuklara söyledik: ‘Çocuklar, anneniz neden bu kadar yorgun biliyor musunuz?’ ‘Hamile mi?’ dedi Deniz. İnanamadık. Nasıl yani, sen bu kadar büyüdün mü oğlum?

Evet deyince o da inanamadı. Yüzündeki tebessümü hiç unutmayacağım.

İkisi de mutlu ve heyecanlılar. Biri kız, biri erkek olsun istiyor. Bilmediğimizi, belki de öğrenmeyeceğimizi söyledik. Madem böyle bir sürpriz oldu, sonuna kadar sürpriz kalsın diye düşünüyoruz (ancak çevreden itirazlar geliyor. Babam ve kayınpederim başta: Olur muymuş öyle şey? Nasıl dayanırlarmış? Yav biz nasıl dayanırsak öyle dayanırsınız. Neyse, dur bakalım)

Elbette herkes çok sevinmekle birlikte kim duysa ‘Ay innnşallah kız olur’ diyor. Sadece dün Instagram’da paylaştığımdan beri gelen istekleri göz önüne alırsak, bir şeyi 40 kere söylersen olacağından mütevellit, ve biz bırak 40’ı, 400’e yaklaştığımızdan, bence başka şansı kalmadı. Ya da o sözü değiştirsinler!

Yakın çevremde iki oğlandan sonra hamile kalan herkesin üçüncüsü de oğlan oldu. O yüzden eğri oturup doğru konuşalım, yüzde seksen beş gibi bir gerçek var. Aslında yok. Neyse… Şaka bir yana, kız olmasına itiraz etmem, ama bu o kadar beklenmedik bir şey ki, ikincisinden daha az kız beklentim var. Sadece ve sadece sağlıkla kucağıma gelmesini istiyorum bu yeni bebeğimin.

Henüz 8+5’teyiz. Geleneksel 12. haftayla birlikte ilan etme şenliklerini beklemedik. Beklemedik, çünkü Derin’e söylediğimizin ertesi günü –bu şimdilik sırrımız olsun dememize rağmen- okula gider gitmez kapıda BİLİYOR MUSUNUZ BENİM ANNEMİN BAŞI DÖNÜYOR ÇÜNKÜ HAMİLEEE! dedi. Eh, okul biliyor.

Çocuklardan böyle bir şeyi saklamalarını istemek istemedik. Henüz erken, ama yaşça büyüdüler. Hem birlikte yaşayacağız bu süreci. Biliyorum her şey yolunda gidecek. Pozitif çağrışımlar…

Hem karnım çıktı. Üçüncü olduğundan olsa gerek, ben 5 haftadan beridir karnımı görüyorum, artık dar bir şey giyince ‘Yemeği biraz fazla kaçırdım’ diyemeyecek kadar yuvarlak.

Önümüzde uzun -ama göz açıp kapayıncaya kadar geçeceğini bildiğim- bir sekiz ay var. Ve doğum. Ve sonrasında uykusuz geceler…

Ancak biliyorum ki uykusuz geceler de, emzirme sıkıntıları da, tuvalet eğitimi de bir yere kadar. Hepsi geçmişte kalıyor.

Hem üçüncü bu canım! Ben onu parmağımda oynatırım.

Oynatırım, değil mi?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

121 yorum

 1. Şimdi sanane oluyorki diyeceksiniz ama ben bu habere çok mutlu oldum ya:) İstanbulda yaşasam heralde bi hayırlı olsun, bişeye ihtiyacın varmı abla d,ye ziyarete bile gelirdim heralde 🙂 Şaka bi yana ablam gibi gördüm seni, hep tecrübelerinden yararlandım, uygulamaya çalıştım, sizin hayatınıza 3.bebek eklenirken benim dinleyeceklerime yeni şeyler eklendi. Hoşgeldi minik bebek hayatınıza. Rabbim sağlıkla, sıhhatle, kolaylıkla geçirmenizi nasip etsin inşallah:)

 2. Guzel ulkemin en gunesli şehrinde rüzgar var bugün…. Buradan sevgilerimizi ve iyi dileklerimizi ulastirsin size 🙂

 3. Sevgili Elif haberi ak86nca hem cok sasirdim hem de cok sevindim… Sizler gibi aydin insanlarinlarin bu memlekete pirlanta gibi evlatlar yetistiriyor olduguna emin oldugumdan duydugumda daha da bir mutlu oluyorum… Biz maddi manevi ikinciye hazir degilim umarim cok gec olmadan uygun imkanlara sahip olurum. Saglikla gelsin guzel bebek… haa unutmadan yan komsumun iki oglu var bir hafta sonra ucuncuyu alacak kucagina… Kiz geliyor…. insanlah seninde sağlıklı guzel bir kizin olur….

 4. Cok guzel,umut dolu,simsicak bir yazi.ben de cok sevindim kendim hamileymisim gibi 🙂 saglikla dogsun insallah.

 5. Çok güzel bir haber sağlıkla kucağınıza alın inşallah

 6. Yazıyı okurken bile yüzümde kocaman bir gülümseme ile okudum. Çok mutlu oldum. Sağlıklı bir şekilde gelsin minik bebek 🙂

 7. Elifcim kul plan yapar, kader gülermiş… Bizim ikinci bebek olayımız gibi sürprizlerle hayatınıza giren bu minnak cana sağlıkla kavuşun inşallah, dün yazmadım sana ama ben de içimden canı gönülden kız olsun diye geçirdim. Tekrar tebrikler. Bu arada ilk göbek fotonu yeni gördüm, bildiğin güzelleşmişsin, çoksevindim senin adına… Ve yeniden söylüyorum o Derin’i yerim ben 🙂
  İmza : Üçüncüyü yapmaya cesaret edemeyen kıskanç kadın 🙂

 8. Sevgili Elif,
  tekrar tebrikler. Altindan cok rahat kalkarsiniz, ustelik tecrubelisiniz. Bak ben 38 yasimda ilk cocuguma hamileyim ve caymazsak ikinciyi hemen pesine istiyoruz. Ben Italya’da yasiyorum ve 40li yaslarda dogum yapmak gayet normal, doga sana bu sansi verdigi zamana kadar genc bir annesin 🙂
  Biz de cinsiyetini bilmek istemedik ve inan zerre kadar da merak etmiyorum. Merak edenleri anlamiyorum aslinda. Ilk basta bize de diyen cok oldu sonra herkes unuttu gitti.
  Sen cagirdin bu bebegi, bu kadar gebelik gunlugunden sonra Dogan yanindan gecse hamile kalirdin 😀
  Tekrar tebrik ederim. Saglikla gelsin, zaten cok mutlu olacak boyle guzel bir ailede.

 9. Cok sevindim,Allah saglikla kucaginiza almayi nasip etsin,annelik gibisi yok.

 10. çook sağlıklı çok uslu bol uykulu iştahlı amannn bundan 5 tane büyütürüm tadında bir evlat olsun inşallah….

 11. Tebrikler, cok sevindim Elif 🙂 sanki en yakın arkadasımın ilk bebegine hamile oldugu haberini almışım gibi, gözlerim doldu … Saglıkla, sıhhatle gelsin insallah… Ben de ig de nişantaşı fotosunu görünce, ‘yaw nişantaşına da gezmeye mi gidilir’ demiştim içimden. Anlaşıldı şimdi her şey :))) Sana bi kız yakışır, vera’nın küçülenler de size transfer oldu mu, tamamdır bu iş 🙂

 12. İstanbul koşullarında yardımcısız, çalışan bir anne olarak ikinci çocuk fikrinden vazgeçtiğim şu günlerde yazınızı ağlaya ağlaya okudum. Benim cesaret edemediğimi sizde görmek beni çok mutlu etti. Sanki bir yakınımın haberini almış gibiyim. Sağlıkla, mutlulukla doğsun, büyüsün. Şansınız açık olsun:)

 13. Oynatırsınız tabii :)) saglıkla gelsin insallah!!

 14. Ay nasıl sevindim anlatamam.Nedense böyle şeylere eskiden bu kadar içten tepki vermezdim şimdi kendim hamile gibi seviniyorum.O mucizeyi yaşayınca böyle oluyor sanırım.Çocuk güzel şey ve haberi bile insanın güne güzel başlamasına yetiyor.Hayırlı olsun ve sağlıcakla doğsun inşallah.Benim ablam da 40 yaşında ve ilkinden 15 yıl sonra sürpriz bir şekilde ikincisini doğuracak inşallah.Bir haftamız kaldı ve şuan sizden de bu haberi duyunca hem tuhaf hem mutlu oldum.Güzel olacak güzel:) Ve bu kadar tecrübenin üstüne bence de üçüncü en kolay çocuğunuz olabilir.Bir kere aslan gibi iki abisi olacak ötesi var mı…

 15. Inanilmaazzz sevindim sankii ben gebeyiiim! 🙂 Beraber blogu takip ettigimiz arkadaslara tek tek ulasiip“Blogcu anne hamileee” diye müjde verdim 🙂 vee yazinizi dört gözle bekledim bi cirpida da okudum. Ben ailemizin 3. ve son cocuguyum, 2 erkekten sonra dogmus kiz cocuguyum ve buyuk abimle aramizda 12 kucuk ile 10 yas var.. Insanin abisi ve hatta abileri olmasi sahane bir duygu o yuzden insallah dogacak evladiniz cok sansli 🙂 annem calistigi icin anaokuluna giderken hazirlanmamdan tutun servise teslim edilmeme kadar abim sorumluydu yani abileri de hep size yardim edecek bu acidan da sanslisiniz ve son olarak annemle babama baktigimda 10 ay once ben evlendikten sonra babam anneme demis ki “evimiz cok bosaldi keske bi cocuk daha yapsaydik simdi onunla ugrasirdik” 🙂 insallah bundan sonra hayatiniz coook renkli coook neseli olsun evlatlarinizla, siz guclu bir bayansinizz tum yorgunluklarin altindan da kalkarsiniz evelallah :* sevgiler

 16. Ezgi Defnenin Annesi

  Elif Hanım sizi uzun süredir sessiz takip eden annelerden sadece biriyim. O kadar mutlu oldum ki, ablam hamile olsa bu kadar sevinebilirdim! Yazınızı okurken gözyaşlarıma engel olamadım, o kadar samimi o kadar içtensiniz ki sanki ben yaşıyorum! Umarım çok güzel bir hamilelik ve çok kolay bir doğum yaşarsınız! Tebrik eder canı gönülden kız olmasını dilerim♡

 17. Tebrik ederim: ) Gözlerim dolu dolu okudum. Ne kadar güzel bir haber!
  3 kızın ortancasi olarak söylüyorum, 3 kardes olmak paha biçilemez. Anlatsam kitap olur;) Bir negatif yani var ama: Ya olan bu hep ortancalara oluyor ya!:) Ortancalar unutulmasinnn!!! 😉

 18. Ne kadar tatlısınız:) Aynı sorular bizim kafamızdada mevcuttu ama şimdi netleştirdim galiba teşekkür ederim 🙂

 19. tabii ki oynatırsınız..:)
  merakla ve umutla bekliycez yazılarınızı..
  sağlıkla ve hayırlısıyla gelsin inşallah..

 20. Her bebek müjdesi duyduğumda çok mutlu olurum inanın sizin adınıza çok sevindim bebek umut mutluluk sevgi demek eminim ki siz sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız gelecek heyecanlı biraz zorlu ama hep sevgi dolu günler sizin olsun sevgiler 🙂

 21. vay be… sürprize de bakın! tebrikler!

 22. Elif, benim annem o beni yirmisinde dogurup ben 20 yasina gelince kizkardesimi doguran 🙂 Biz erkek kardesimle baska ulkelerdeyken o kiz onlara nasil iyi geliyor bilsen 🙂 Saglikla gelsin insallah!

 23. Parmağında oynatırsın Elif. Hem 3. çocuk olmasından dolayı, hemde o kadar gebe yazarın oldu. Doğum koçu gibi oldun artık:) Her biri ile yeni şeyler de öğrendin. Kendi çocukların dışında. Bizde buradan binlerce pozitif enerji gönderdik mi oldu bu iş!

  Bu küçük bebe güzel olma yolunda Türkiye’ye gözlerini açacak. Şansı ile geliyor. Sağlık diliyorum herşeyden önce. Daha mutlu, huzurlu, renkli geçireceğiniz yılları getirsin ailenize.

  Sevgiler blogcugebe seviyoruz seni 🙂

 24. çok çok çok mutlu oldum.. Sağlıcakla kucağına alman dileğiyle.. Kız olsun erkek olsun farketmez, hayırlı evlat olsun, sağlıklı bir çocuk olsun.. Sen de çok rahat ve güzel bir hamilelik geçir.. Kocaman sevgiler..

 25. hayırlı olsun bebeğiniz görünce aileden biri gibi sevindim ben de dün 2. ye hamile olduğumu öğrendim sizinle takip edeceğim gebelik günlüğümü sevgiler bebeklerimiz sağlıkla gelsinler inş. 🙂

 26. ama ben gözlerim dola dola okudum ve çok sevindim sizin adınıza 🙂 🙂 sağlıkla gelsin inşallah.

 27. Elif hanım tebrik ederim, herkes gibi kendim hamileymiş gibi dünden beri bi sevinççç 🙂 Allahım sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin, dönüp dönüp Derine hamile kaldığınızda ki hamile günlüğünüzü okuyordum. Bu sefer güncel bi günlük olacak.
  Abileri yardımcı olacak size inanıyorum ki. Hayırlısı ile güzel günler geçirmeniz temennisiyle. Bence kız olacak 🙂

 28. İnşallah oynatırsınız 🙂 Öncelikle tebrik ederim. 3, 2’den zor olamaz. Hem çocuklarınızda laftan anlayacak yaştalar. Bu bence çok önemli..
  Ben ilk çocuğumu doğurduktan 6 ay sonra çıkmıştı bize de süpriz yumurta 🙂 ki ben bir daha asla doğurmam diyordum… 16 Haziran da 3. evlilik yıl dönümüz. İki bebeğimin aralarında 14 ay var ve ben kafayı yemek üzereyim. Öğrendim ki d vitamini ve demir rezervlerim bitmiş. Üst üste doğum yapan kadınlarda d vitamini eksikliği ciddi oranda görülürmüş ve D vitamini eksik olan kişiler,normal düzeydeki kişilere göre 11 kat daha fazla depresyona yakalanma riskiyle karşı karşıyaymış. 2 gündür depo doldurmaya başladım. İnşallah bir an önce düzelirim. Çünkü kendimi çok özledim! Bir de beni yalnız zannetmeyin, iki bebeğime ben işteyken 2 ablam bakıyor. Onlar olmasaydı ne yapardım ben hiç bilmiyorum.

 29. Yaaaaa Elif can Elif ne diyeyim inan bilemiyorum şuandaki gözyaşlarımı sana hemen şuracıkta resim atmak isterdim inan kendiminmiş gibi sevindim duygulandım hislendim instagramda da görmüşsündür belki kaç kere yorum yazdım delirmiş bu kadın demişsindir:/
  Allahım saglıcakla mutlu son versin,yine yeniden,sil baştan başlamak gerek bazen..ayh ya…bi macera bi serüven..uzaklardan gelen bi misafir…çatkapı…ne kadar da tuhaf naif narin..ne mutlu…yazacak çok şey var ama kelimeler kaleme dökülmüyor sanki..senin adına ben daha çok heyecanlandım duygulandım..Derin,Deniz agbiler..Doğan ailesi yeniden şenlenecek..tekrar tekrar tebrik ederim arkadaşım…gebelik günlüğünü,heyecanlarını,duygularını,hislerini her daim takip halinde olacağız..yaş konusuna takılma bence..tecrübe herşeyden önemli..sen yapamazsan kim yapar artık? yani..iyi ki varsın..iyi ki annesin..iyi ki gebesin..iyi ki blogcusun..bu 8 aylık yolculuğuna an be an şahit olmak inanılmaz keyifli olacak inan biz seni ve blogunu takip eden seven ve takipçilerin olarak..bizde her ne kadar bünyece yaşamasak bile seninle birlikte yeniden tazeleyeceğiz hislerimizi duygularımızı..süpriz yumurta..hoşgeldin..sorunsuz bir süreç dilerim,saglıcakla merhaba de dünyaya olur mu..seni,anneni ve agbilerini çok seviyoruz..

 30. Yuuppiiiii :)))

 31. Sevgili Blogcuanne,
  Çok ama çok sevindim sizin adınıza… Ben de sizinle aynı yaştayım ve 2. çocuğuma aynı haftalık hamileyim.. Okurken sanki kendi duygularımı okuyordum.. Özellikle yaş konusunda aynı endişeleri hissediyorum..
  Umarım sağlıkla sorunsuz gider her şey.. 🙂

 32. Ben niye baştan sona ağladım bilmiyorum ama çok sevindim bu habere bende bazen ne güzel çocuk dolu ev diyorum oğlum azıcık kendini kurtardı bebek kokusu burnumda tütmeye başladı ilk ikisi kolay kararda üçücüde duraksıyor insan ancak sürprizlerle girebiliyor hayatımıza sağlıkla al kucağına inşallah elif .yaş mevzuunu da hiç düşünme ablam 42 de doğurdu öyle mutlu ki ışık saçıldı hayatlarına yıllar sonra, 2 yıl emzirdi. ilkiyle arada yaş farkı çok fazla ama harika bir abla kardeş oldular yinede. üstelik sana bir tiyo gençleşti ablam valla 🙂

 33. Yeliz Özbilgin

  Oynatırsın tabi ki Elif’cim!!! Süreci seninle birlikte yaşayacağız ne güzel!!! 🙂 Öpüyorum kocaman….

 34. Elif çok sevindim…ben tek başıma 3 çocukla basedebiliyorum , eşimi 4 ay önce kaybettim 36 yaşındaydı ben 33 um, blogunu takip edicem sevgiyle kal…

 35. Tam da ikinci için çalışmalara başlamışken nasıl da güzel geldi sizin bu hamilelik haberiniz 🙂 Benim de kızım 7 yaşına girdi, 2,5 sene önce 5 aylık bebeğimi erken doğumla kaybettim. Şimdi herşeye sil baştan başlamak öyle zor geliyor ki acaba denemesemiydik derken ilaç gibi geldi bu yazı bana. Sağlıkla kucağınıza alıp, huzurla büyütmenizi dilerim.

  Sevgiler 😉

 36. bugün gün çok daha güzel geçecek, bu sabah kalbim daha hızlı atıyor, gülümsüyorum, gündelik sıkıntılar yokolsun, bugün gökgürültüsü yerine güneş görelim. Çünkü inanılmaz bir haber aldım sayenizde… Yeni bir can, yeni bir hayat, onu sevgiyle saracak vicdanlı, aydınlık, kocaman yürekli ailesinin olduğunu bilmenin güveni ve rahatlığı… mutluluk belki de bu, başkalarının mutluluklarına sevinebilmek… hiç tanışmasak da, yüreğinizden biliyorum sizi, vicdanınızdan… belki iki kızımla yolları kesişir bir gün çocuklarınızın… nasıl mutlu olurum iyi insanlarla karşılaştırdıkları için… tüm dileğimiz bundan ibaret: iyi insanlarla karşılasınlar, sağlıklı, mutlu ve iyi olsunlar…

 37. çok güzel bir yazı, insanın içini ısıtan türden
  sağlıkla kucağına almanı ve hep birlikte keyifle büyütmenizi dilerim

 38. oynatırsın oynatırsın parmağında, serde tecrübe var:)) vay be ben de 2. 3 yaşını bitirince, kuzenim yavrulayınca, bebek kucağıma gelince, oyyyy dedim kucağım boşmuş benim:)) kimbilir belki ben de, 40 dedin, gece kalkmak dedin, yine de bilemedim şimdi. neşeyle gelsin, umutla büyüsün yavrunuz

 39. Öncelikle tebrik ediyorum sizi ve ailenizi.. Her şey ne kadar zor görünüyorsa aslında bir o kadar da kolay olmalı artık, deneyimlisiniz çünkü, bilinçlisiniz, çevrenizde destek verecek en başta iki kardeş, bir eş ve bir sürü insan var. Tadını çıkarın. Ve ben inanıyorum ki bir de kızınız olacak, bunu taa yeni doğan bir bebek paylaşımınız sırasında “kız olacağını bilsem hemen yaparım” dediğiniz an hissettim. O bunu duydu ve geldi.. Ayrıca bakın hayat gittikçe güzelleşiyor 😉 Bebek varsa umut vardır..

 40. Kendim hamileymişim gibi sevindim insallah sağlıklı annesi gibi de zeki ve çalışkan bir kızınız olur 😉 tekrar tekrar tebrik ederimmm

 41. Merhaba, bir erkek bunu niye okur ki? Blogları sevdiğinden, dünya görüşleri zıt olsa da sizin blogunuzu (sadece bazı yazıları) okumayı sevdiğinden olabili rmi?

  Neyse, inşallah salıklı sıhhatli bir şekilde kucağınıza alırsınız. benim de 3 çocuğum var ve sadece BİRİ KIZ. Dyorum ki bir babanın mutlaka en az bir KIZI olmalı. Selamlar.

 42. Elif hanım harikasınız.tekrar tebrik ediyorum, ben daha ikinciyi planlayamıyorum ama sayenizde fikrim değişecek gibi.Allah sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin kız yada erkek on tane de olsa hepsi güzel olur sizin çocuklarınızın:)

 43. Saglikla kucaklayin Elif 🙂 Oynatirsin!

 44. Güzel bir şey söyleyim size, iki erkekten sonra benim bir kızım oldu hemde tam 40 yasında 🙂

  Parmağında oynatabileceğine garanti veremem söyleyim 🙂

  Hayırlı olsun sağlıkla mutlulukla kucağınıza alin

 45. Elif hanim öncelikle tebrik ederim. Ben 2.ye bile cesaret edemiyorum. Iki erkegin arkasina kız doguran cok tanidigim var. Insallah bunuda tadarsiniz.
  Anlamadığım tek şey yıl olmuş 2015 plansız çocuk bu kadar korunma yolu nasıl oluyor. Yoksa bizde korunduğumuzu mu zannediyoruz heran hersey olabilir mi bizim içinde.

 46. Elif, harika bir haber bu, Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin inşallah.. ” Ben onu parmağımda oynatırım” demişsin ya bence kesinlikle haklısın, sen bu kadar tecrübeyle evde kendin bile doğurabilirsin ben sana söyleyeyim 🙂

 47. Tüylerim diken diken ola ola okudum ve duygulandım…
  Harika bir annesiniz maşallah. Sağlıkla hayırlısıyla kucağınıza alın inşallah öyle çok sevindim ki :)) Sevgiler

 48. biz sizin çoooookkk tecrübelerinizden faydalandık, az mı arama kutucuğuna yok uyku eğitimi, yok oto koltuğu yazıp arattırmadık 🙂 ”kucak çocuğu” olanlar az faydalanmadı tecrübelerinizden, şimdi sizinde yeniden ”kucak çocuğunuz” olacak :)ben tüm verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum, umarım bu çıktığınız yeni yolda her şey hayal ettiğiniz gibi olur 🙂

 49. biliyor musun Elif ?

  ben biliyordum.

  yani senin 3.’yü doğuracağını (ve kız olacağını)…

  sana bir kız çocuğu lazım 🙂

  çoktandır takip etmiyordum düzenli olarak ama arada bir bakıyordum hamile misin diye 🙂

  senin gibi bilinçli annelerin doğurması lazım asıl.

  hayırlı olsun, çok sevindim 🙂

 50. Hastanedeyim, poliklinik kayıltarını veriyorum. Her hamilelik haberi beni duygulandırır, dün aksam öğrenmiştim aslında, şimdi yie yerinde olmayan bir zamanda gözlerim dolu. Hasta da kötü bir hastalığı olduğunu düşünüp telaşlandı. İkna edinceye kadar canım çktı. Sağlıkla gelsin insallah Elif, çok sevindim gerçekten.

 51. Sevgili Elif,

  hamile olan sensin, neden benim gozlerim doluyor instagramdaki fotografa bakip bakip? Belki de bir yanim isterken, obur yanimin ve esimin asla dedigi ikinci kuzuya muhtemelen hic cesaret edemeyecegimi bildigimden…Harika ve -cesaretlendirici- bir haber verdin hepimize 🙂

  Cok cok sevindim esin ve senin adina, ama en cok karnindaki bebisin adina, sizler gibi güzel, aydin, sevgi dolu bir aileye dogacagi icin.

  Mutlulugunuz daim olsun!!!

 52. Ayyyyy nekadar sevindim anlatamam bu bugün duyduğum en guzel haber , dört aylık bebeyle bi gün geriden takip edebiliyorum sizi 🙂 🙂 akbatidaki söylesinizde bende vardım hatta arkadaşıma çocukları keske daha küçük olsa sürekli bebeklerden bahsetse super olur demiştim totem yapmışım baska şey dileyeydim iyiydi 🙂 sizin gibi aydınlık kişilerin 3 cocuk yapmasını destekliyor daha guzel bir ülkede minnaklarimizla umutlu gunler görmeyi diliyorum sevgiler

 53. Kendimizi epeyce rahatlamış, epeyce mutlu, epeyce ferah hissettiğimiz bu günlere yakışır bir haber..Kaygılanmayın, her şey daha iyi olacak 🙂

 54. Ağlıycam. Sen ne ara bu kadar hayatımıza dahil oldun. Seni seviyoruz, Denizi seviyoruz, Derini seviyoruz. Gelecek olanı da çok seviyoruz. Öpüldün.

 55. Tebrik ederim. Bebek haberleri almak insanı mutlu ediyor. Özellikle de ikinci, üçüncü çocuk haberleri insana biz de yapabiliriz güveni veriyor sanki 🙂 Aslında ne yalan söyleyeyim sizden böyle bir haber bekliyordum 🙂 Bir yazınızda tüm bebek eşyalarını dağıttığınızı ama bir tek bebek yatağını koruduğunuzu yazmıştınız. Ben de dün akşam küçük kızımın 3 yaşına girmesiyle bebek yatağını odasından çıkarttım. Bakalım bize de kısmet olacak mı o yatağı tekrar kurup kullanmak 🙂 Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah; sağlık, huzur ve mutlulukla büyütürsünüz üç çocuğunuzu da. 3 çocuklu serüveninizi takip etmek güzel olacak.

 56. sanki çok yakından tanıdığım bir arkadaşımdan aldım bu haberi oyle sevindim yani.. sağlıkla gel bebek.. madem evde abi olmaya hevesli olanlar var cadaloz bir kız ol da göster onlara abiliği 🙂

 57. tabii oynatırsın hemde ne 🙂 tebrıkler, sağlıkla mutlulukla kavuşun birbirinize

 58. yeşim derin tohumcuoğlu

  selam:)Birkaç gün önce bir yazınızı okumuştum ve bu kadınla aramda garip bir bağ var dedim:))Sürpriz yumurtaymış meğer!Bu yazdıklarınızı neredeyse birebir yaşadım.7 aylık hamileyim 3. bebeğime ve hala şoktayım!38 yaşındayım iki tane canavar gibi çocuğum var biri kız biri erkek.3. yeni yıl sürprizi oldu 1 Ocak’ta öğrendim hamile olduğumu.Tam da gezilecek yerler,okunacak kitaplar,yapılacak işler var yaşasın 2.de büyüdü derken…
  Az önce tetanoz aşımı oldum geldim,kalp atışlarını dinledim tekrar kızımın:) demir iğnesi olmam gerekiyormuş ahh ah çok fena!Bir sürü hastalığın, ilacın, bulantının,ağrının üstüne şimdi de iğne değer mi değer:)Annelik böyle de deli bir duygu biliyorum ki kucağıma alınca herşey geçer:)sevgiyle…

 59. Elifcim, tebrikler çok çok sevindim:)
  Twitterda gördüm, herhalde gebelik günlüğüdür dedim ama bir şüphe bloğa geldim.
  3. çocuk maşallah süper cesaretlisin canım ya, harikasın walla:)

  Ne güzel, ne büyük mutluluk.. Gebelik sağlıkla geçsin, sağlıkla kucağına al inşallah…
  öperim..

 60. Sevgili Elif,

  Inanamiyorum,bende ayni duygulardayim.Anneler gununde test yaptim ve silikti ama adetim gecikmisti.Ocak 12 gibi biz de 3. yu bekliyoruz.Ve kesinlikle 3. gebelikte karnim acayip cikti ,bende iki kizim var bu degisik galiba diye hayaller kurmustum:).Seninde endiselere kapilman beni rahatlatti cunku ben neden bu kadar cok sey dusunuyorum diye bazen kendime kiziyordum.
  Ha birde amniyo testi artik su koca sis gibi igne ile yapilmiyormus ona da sevindim:)Sana mail dahi atim dun :))Uarim tum anne adaylari saglikla bebeklerini kucagina alir.Tum ailenize tebrikler tekrar

 61. “Doğan döndü. Çocuklara söyledik: ‘Çocuklar, anneniz neden bu kadar yorgun biliyor musunuz?’ ‘Hamile mi?’ dedi Deniz. İnanamadık. Nasıl yani, sen bu kadar büyüdün mü oğlum?”

  Bu kısımda artık dayanamadım ağladım. Hopp noluyor yahu ben de mi hamileyim acep 🙂 Şaka bir yana, ikinci gelse mi artık dediğimiz şu günlerde, yazıyı okuyunca birden gelsin gelsin daha üçüncü gelecek dedim 🙂 İki erkekten sonra üçüncünün kız olduğu örneği benim de etrafımda yok bakalım değişecek mi bu 🙂

  Sevgiler…

 62. Pehh tabii ki parmağında oynatirsin elif, evelallah bu da büyür müze gezme yaşına gelir 🙂 yeter ki sağlıklı ömür versin allah 🙂

 63. Tebrikler Elifcim, sağlıkla gelsin, mutluluk ve huzur getirsin size..

 64. Zorlukları çok güzel anlatmışsınız ama “bebek” müjdesi her zaman mutluluk, umut, sevinç barındırıyor içinde:) Bir yakınımdan haber almış gibi mutlu oldum. Allah hayırlısıyla kucağınıza almak nasip etsin! Biz 2. çocuk konusunda bile kararsızken sizinki gerçekten takdire şayan bir cesaret! Belki bana da güç verirsiniz ben de 35 yaşında tekrar anne olurum:) Yazıyı okurken gözümde öyle bir pırıltı oldu sanki:)) sevgiler…

 65. cesaretinizden dolayı sizi alkışlıyorum her şey hayal ettiniz gibi olsun şans hep yanınızda olsun sizi seviyoruz

 66. Çiğdem-Üzüm

  Ancak kocamaaan sırıtılır bu habere yahu:))) Sağlıkla gelsin bu sürpriz yumurta…Bu arada ben de Ocak 2016’da ilk kez hala oluyorummm:) İki heyecan birarada:)

 67. Sizinkiyle beraber aldığım 3. bebek haberi bu. Oğlumu büyütürken fark etmemiştim ama böyle güzel haberler alınca yeniden yeniden ve yeniden hamile olasım geliyor. 🙂
  Upss! Ben ne diyorum yaa, benim daha oğlum 6 buçuk aylık, hele biraz daha büyüsün de o zamana inşallah…

  SİZİ ÇOOK TEBRİK EDERİM. UMARIM SAĞLICAKLA KAVUŞURSUNUZ MİNİĞİNİZE. GÜZEL BİR HAMİLELİK, KOLAY BİR DOĞUM, ULTRA KOLAY BİR LOHUSALIK GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE…. 🙂

 68. Yaaa dünden beri inanamadım aslinda. Hayir en son Stant Atkin de tanismis ve 2 danali analar olarak yanyana 2 cift laf edebilmiştik. Cok da memnun kalmistim sizden. Simd, oldu mu ayarlari bozdunuz. Ben de son 1 seneye kadar 1 tane daha derken birakmistim pesini 3. nun 🙂 Bu saatten sonra da cok zor ama sonuna kadar sizi destekliyorum. Anne ve baba olabilmek ve çocuk yetiştirmeyi sevebilmek ayrı bir meziyet. Bu sebeple parmağınızda oynatacağınızdan hiç şüphem yok. Elbette hiç yaşanılmayan sorunlar da çıkar ama bu kadarlık bir çevre ile elbet aşılır. Cinsiyete gelince allah gönlünüze göre versin, 2 abisi olan bir prenses gelsin 🙂

 69. Elif:))) tekrar tebrik etmek istedim. Sağlıkla huzurla güzellikle gelsin minik.
  İlk öğrendiğimde aklıma rte gelmedi değil:)))
  tüm aileni tebrik eder, kocaman sarılır, öperim:)

 70. sağlıkla mutlulukla gelsin bebeğiniz. 2 tane abisi olacak ne şanslı 🙂

 71. çok tebrik ederim, inşallah sağlıcakla gelsin bebecik.

 72. Nasıl da sevindim nasıl da gözlerim doldu… Sizi blog, ınstagram kitap zinciri içinde takip eden ben sanki ailemden birisinin bebeği olacakmış kadar çok sevindim.Düşünülen maddi sıkıntılar,yaş, kardeş,hazırlıklımıyım sorularının yanında onun küçük kalp atışını duymak bile bütün olumsuzlukları bir kenara atmıştır eminim. Umarım eşim ve bende yeni bir bebeğe cesaret edip oğlumuza bir kardeş verebiliriz.Yazılarınızı sürekli okuyan birisi olarak harika çocuklar yetiştirdiğinize ve yetiştireceğinize eminim inşallah küçük bebeğinizi de sağlıkla ve huzurla kucağınıza alırsınız…

 73. Ayyyy ne büyük sürpriz ve mutluluk… Güle güle , sağlıkla büyütün, önce göbeği sonra bebeği:)

 74. Sevgili Elif, blogunu takip ederken ara ara acaba ucuncuyu yapar mi diye dusunuyordum. Bu haber hem sasirtti hem de sasirtmadi beni. Ama kesin ki cok sevindim cok tebrik ederim. 1,5 sene arayla ikinci bebegimi dogurdum. Nedense aklimda ucuncu var. Hem istiyorum hem korkuyorum. Tam bugunku yazindaki gibi hislerim.
  Bu nedenle yasayacaklarini merakla bekliyorum. Belki benim ucuncu kararima da biraz isik tutar. Cok tebrik ederim. Saglikla sihhatle kucagina alirsin insallah surpriz yumurtani:)
  Sevgiler

 75. desenize artık kalbinizde bir oda daha açılacak sürpriz yumurta için 🙂
  sağlıkla gelsin inşallah minik kuzu…

 76. Kendimden hep birşeyler bulduğum güzel Anne! Hayırlarla güzelliklerle gelsin bebişin, Amaaa parmakta oynatmayı unut derim ☺️
  İmza: Dört çocuklu bir anne

 77. Elif Hanım merhaba,

  2013 Mayıs tan beri sizi sessizce takip ediyorum ve çok seviyorum .

  ben de 40 yaşında 2. kızımı kucağıma aldım .İnanın çooook güzel ve tam bir mucize .

  yazınız da anlattığınız o korkular yerini sadece sevgi ve sabıra bırakıyor .

  sağlııklı , güzel , doyasıya bir hamileliğin tadını çıkarın ve İnşAllah bebeğinizi hep beraber bekler ve büyütürüz.

  Sevgiyle kalın …

 78. Söyleşide Hatırlıyorum Vera’yı sevip söylediklerinizi ama içimden nasıl keşke olsa diye geçirdiysem sizin için, olmuş işte
  Kesin parmağınızda oynatırsınız, kesin

 79. Tebrikleeeer!!!! Cok sevindim!!!

 80. O kadar mutlu oldum ki;Yazdıklarını okurken gözlerim doldu.Bizimde 18 martta 2.kızımız dünyaya gelmişti.Ve o da bize gelirken sürprizlerle geldi..Hem biz onun varlığını öğrendikten sonra onu istememize rağmen.Ama şimdi o kadar pişmanım ki,Nildeniz için düşündüğüm zararlı duygulardan ötürü.Sizin adınıza çok ama çok mutlu oldum..İnşalllah sorunsuz bir hamilelik geçirir ve sağlıkla kucağınıza alırsınız..İsmini şimdiden düşünmeye başlayın bence..Yada abilerine sorun da ,Karnınızı severken ismiyle sevmeye başlasınlar..:))sevgiler

 81. Elif ne güzel yazmışsın. Bu satırları 2. çocuk için yazabiliyor olmayı çok isterdim. Ama eşim kesinlikle istemiyor 2. çocuk ve bu benim içimde hep ukde olarak kalacak 🙁
  İnşallah bebeğin sağlıkla gelir hayata. Bol şans…

 82. Ayyy Eliiif ne heyecanlı! 🙂
  Sabırsızlıkla takip edeceğim maceralarınızı. Evinizde şenlik olacak desene 😛
  Allah kolaylık versin tabi bu arada. Yükün çoğaldı. Ancak 3 çocuklu tüm tanıdıklarım yorgun ama çoook mutlular..
  Sağlıkla kucaklayın inşallah.

  Sevgiler,

 83. Elif bende siteni okurken bazen pehh bu da bisey mi ben 4 senede 3 tane dogurup buyuttum diyodum,artik demiyecegim:) hayirli olsun,insallah saglikli kolay bir bebek olsun.

 84. Sevgi Demirbaş

  Dün gece rüyamda sizi gördüm. Sabah uyanınca kendi kendime şöyle dedim: Sosyal medya sayesinde hiç görmediğimiz kişiler sanki kırk yıllık arkadaşımız gibi oluyor. Rüyamıza giriyor 🙂

  Sonra işe gidince ablam aradı. “duydun mu blogcu anne hamileymiş” dedi. İşte şimdi rüyamın bir anlamı oldu demek bu haberi alacakmışım dedim 🙂

  Çok sevindim. İnşallah sorunsuz, rahat bir gebelik sürecinden sonra sağlıkla kucağınıza alırsınız bebeğinizi. Cinsiyet konusunda ise her şey gönlünüzce olsun 🙂

  Sevgiler…

 85. bebek düşünmeye başladığımız günlerde internette keşfettim sizi ve gerçekten hazır olup olmadığımızı düşünmeyi rafa kaldırıp kesinlikle bir bebeğim olmalı dedim. oldu da hamileydim ve sizin yazılarınız aynı tarihlerde hamile günlüklerini takip ettiğim annelerle öyle güzel geçirdim ki hamileliğimi okumaya takibe devam ettim 2. bebeği düşünürken 2. bebeğine hamile kalan annelerin günlükleri başladı aman dedim beynimi mi okuyor bu blog sahibi 😀 şimdi siz bu mutlu haberi verince sanki ansiklopedim her merak ettiğime güzel cevaplar beni rahatlatan cevapları kendisinde bulduğum ablam bilinçli çocuklarını yetiştiren annem hamile gibi de tuhaf oldum merakla bu hamile günlüğünü bekliyorum:) eşim çok korkuyor bu blog beni çok gaza getiriyormuş bu günlüğün sonunda 3. çocuğu isteyeceğim için :D:D:D tekrar tebrik ederim 😀

 86. Çok sevindim, hayırlı olsun…şimdi senin hamilelik günlüğünü okuyacağız hepimiz 🙂 Konuk yazar Elif Doğan 🙂

 87. elif hanım bu haberi ilk instagramda gördüğümde sizin için çok sevindim . ben de ilk gebeliğinin 18 . haftasında olan bir anne adayı olarak çok sey arayıp buluyorum sitenizde… 3. çocugun sansla, saglıkla, huzurla gelmesini diliyorum. bu arada sormak istediğim seyse babycenter ın pregnancy uygulmasını bende indirdim fakat sürekli hata veriyor uygulama. siz su an sorunsuzca kullanabiliyor musunuz?
  sevgiler…

  (bu arada sitenizde sizin kendi gebelik günlüklerinizi bulup okumak istemiştim fakat bulmakta epey zorlanmıştım bu nedenle benden küçük de olsa yeni gebelik günlüğünüzü merakla takip ediyor olacagım..)

 88. çok güzel bir haber… insan çok kocaman gülümseyerek okuyor yazınızı.. aynı sürpriz yumurtadan istiyorum bende… iki kızım var ceren ve derin… üçlemek süper olsa gerek.. kocaman çocuklar artık. sevilecek daha minik bir bebek eve ayrı bir hayat… hayırlı uğurlu olsun…

 89. öncelikle tebrik ediyorum 🙂 19 ay önce aynı süreci aynı çelişkileri yaşamış biri olarak şimdi düşünüyorum da zorlanıyor muyum evet… Yaklaşık 2 haftadır önüme gelen herkese 35 yıllık hayatımın en zor dönemini geçiriyorum sanırım diyor muyum evet…. 2 kızdan sonra 1 oğlum oldu ama onsuz eksik olurmuşum şimdi tamım artık :)) hem göz çıp kapayana kadar büyüyüveriyorlar… umarım benim tam simetriğim olursunuz :)))) sağlıkla doğar, sağlıkla büyür 🙂 ama “Hem üçüncü bu canım! Ben onu parmağımda oynatırım.” kısmından pek emin olamadım 🙂 bizim evin en şımarığı en küçük olanı :)))

 90. Hem ne oynatması…sağlıkla, çok daha güzel günler geçirtecek hayırlı bir evlat olacak yeni aile bireyinizi kutluyorum.

 91. Çok sevindim.sizi çok uzun zamandır takip ediyorum.(oğlum denizle yaşıt)o yüzden çok yakınımdan bu haberi almış gibi oldum.şu sıralar ikinci için cesaret toplamaya çalışırken bu haber bana çok iyi geldi.Allah sağlıkla kavuştursun sizi bebeğinize.

 92. 3 cocugum var 9-8-3. Disiplinli bilinirim bu civarlarda 3 numara hepimizi parmaginda oynatiyor. Acikcasi laf anlatmaya calismaya vakit kalmiyor. O nasil isterse oyle oluyor. Dunyanin en guzel seyi. 40imda 4.yu coook istemistim. Ama olmadi. Tadini cikarin, icinize sindirin.

 93. Elif!! Cok sevindim! Ne guzel bir 40 yas hediyesi olacak sana :)))

 94. Cok sevindim Elif Hanim…Ben de ikinciye 9 haftalik hamileyim…Sizin sayenizde normal dogum yapmistim. Simdi de hamileligimizin birebir ayni haftalarda gitmesi beni ayri bir mutlu etti…Hamilelik, bebek calismaya engel degil ki..Kitap da olur, soylesi de..Hem de daha cok malzeme olur…

  Bence ikimizin de kizi olacak:)))

  Sevgiler…

  Burcu

 95. Okurken gözlerim doldu, bu ara çok mu duygusalım ne? 2. bebeğim 5 aylık, o da sürpriz yumurtaydı. Ama iyi ki öyle olmuş, yoksa kesinlikle cesaret edemezdik. Şimdi ona baktığım her an şükrediyorum ve ilkindeki kadar acemi olmadığım için tadını çıkarıyorum. Bu arada ilk defa yazıyorum, yıllardır sessizce takip ediyordum ve Ece’nin ablası olduğunuzu yazılarınızı okurken tesadüfen 1 sene önce öğrenmiştim (liseden sınıf arkadaşım ). Sizden çok şey öğrendim, yazılarınızdan tek olmadığımı hissettim. Umarım sağlıkla ve huzurla bebeğinizi kucağınıza alırsınız. Sevgiler.

 96. ayy süper tebrik ediyorum :)))

 97. Parmakta oynatmak ne kelime alasını yaparsın :))) cesaretine hayranım. Kendi kısmeti ile gelecek bu kuzu sağlıkla ve sevgiyle…

  ig: aslivedefne

 98. Sizinle karşılaşmayı umduğum yer doula eğitimiydi. Juliadan gelen mailde isminizi göremeyince düşündüm, neden gelmediğinizi eğitime. hiç aklıma böyle bir şey gelmedi tabiki. 🙂
  Üçüncüyü yazılarınıza ilk döktüğünüz zamanları hatırlıyorum 🙂 kız gelir umarım kucağınıza.
  Şans, bereket getirsin ailenize.
  Umarım farklı bir yerde gene karşılaşmak nasip olur sizinle.
  Sevgiler.

 99. Çok güzel bir haber.. Maşallah…
  Tebrik ediyor, sağlıkla gelmesini diliyorum
  Okuyunca hiç düşünmememe rağmen ikinciye hamile kalasım geldi
  Bence de inşallah kız olur

 100. Yaaaa dönüp dolaşıp tekrar okuyorum 🙂 Tekrar seviniyorum. Ben de 3. yü istiyorum yok istemiyorum. Yok yok güzel olur ayyy vallahi dayanacak gücüm yok. Hem iş hem 3. cü olacak iş değil…Tüm bu hissiyatlarımın hepsi 4 kardeş olmamızdan.

  Fakat sadece şunu söylemek istiyorum çocuk yetiştirmek yetenek işi. Yeteneğin varsa, seviyorsan 4. yü de doğur, yakışır 🙂

 101. Elif,

  Yeniden tebrikler tebrikler. Cok sevindim.
  Ama kendime de cok guldum. Ben daha birinciye cesaret edemezken kendimi ya tabi 3de olur, yapar elif derken buldum. Artik nasil bir anne imaji yaratmissan kafamda sen bence 5-6 hepsine bakabilirmissin gibi geliyor bana 🙂
  Yeniden tebrikler. Derin’e de abilik cok yakisacak 🙂

  Sevgiler

 102. Çoook tebrik ederim….belki de pembe kıyafetler alma evcilik oynama zamanı gelmiştir

 103. Sevgili Elif,
  Ah ne nostalji eski zamanlarda mektuplaşıyor gibi hissettim kendimi. Tebrik ediyorum seni ve aileni, çok çok. Ama bir yandan da çocuklarımızın yaşlarının aynı zamana denk gelmesi, ikisinin de erkek olması her yazında kendimden bir şeyler bulduğum için aynı karede hissediyorum kendimi. Ve o an şimşekler çakıyor beynimde. Bikere, benim de kahvemde kalp şekli çıktı ama hiç öyle yorumlamamıştım. İkincisi, ben de yeni bir bebek özledim, bebeklerim artık büyüdü. Üçüncüsü daha bugün dört yaşındaki oğlum Poyraz; “anne bebekler nasıl oluşuyor” diye soru sordu. Bir kardeşi olsun istiyormuş büyüyünce baba değil ressam olacakmış vs vs… Çok istediğim ancak cesareti benim için mümkün görünmeyen velhasıl hayatımda mümkün değil dediğim her şeyin başıma gelmesi… Ah bebek nasıl özledim seni. Ama biliyorum ki şimdi çok rahatım. Geziyoruz, tozuyoruz. Hatta ve hatta dün şey düşündüm. Çocuk geç yapın diyen çevremi ve bunun neden olduğunu 34 yaşında anladığımı. Zamane annelerden biri olarak hayatımı nasıl çocuklarımın üzerine inşa ettiğimi. Oysa çocuksuz hayatımda nasıl da yaşadığımı, zamanın hiç geçmeyeceğini düşündüğümü, gençliğin tozunu arttırdığımı. Kendimle ne çok ilgili olduğum zamanlarımı. Olsun çocuklarımla da hayat güzel, yaşanılası, o yumuk yumuk elleri sevmek. Hele bugün arkadaşlarıyla konuşmalarına uzaktan şahit oldum. Dört yaşındaki oğlum gelmiş bana anne ben bezi ne zaman bıraktım diyor. Ne çok çenem düştü.

  Gelelim hamilelik kıyafetlerine Elif’cim, Bakırköy pazarına ya da Fındıkzade de oluyorlarmış mutlaka gitmelisin hamilelik pantolonları o mağazada 150 ye satılanlar 10 lira umarım yorumumu okursun da değerlendirirsin.

  Sevgiyle mutlulukla çocuklarınla güzel bir ömür olsun inş.

 104. Ooo yeni bir seruven demek…sizin adınıza coook sevindim.saglicakla kucağınıza alın…

 105. Üc yasimdaki ogluma cok zorlu yollardan geçerek hamile kaldim ve yine cok zor bi dogumla aldim kucagima. Canım pahasına. Bundan 9 ay önce bize de bi sürpriz yumurta geldi. Fakat ben cesaret edemedim. Çok korktum bana bisey olur da oglum bensiz kalir diye.Eger cesaret edebilseydim bu ay kucagimda olucakti. Bunu neden mi yaziyorum? Bilmem? Gözyaşlariyla okudum ben de. Daha da kalabalik bi aile olucaksiniz ne güzel. Sizi ilk anne oldugunuz icin takip etsem de sonradan hayata duruşunuz bakışınız beni daha cok kendinize çekti. Umarim daha güzel bir Türkiye’de büyütebiliriz çocuklarımızı. Saglikla gecsin hamileliginiz. Saglikla ve şansıyla gelsin bebeğiniz. Sevgiler

 106. Hayırlı olsun. Allah sağlıkla kucaginiza almayı nasip etsin.

 107. Çok tebrikler Elif. Sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.
  Sevgiler

 108. Sen oynatirsin parmaginda hic suphem yok blogcu anne ilham verdin bana 2.cocuk için:-D

 109. Çok mutlu oldum sizin adınıza çok!!! Ben de geçen sene bu zamanlar 2.ye hamileydim. Ocak ta doğdu. Şimdi 4.5 aylık. Evimizin neşesi. Nasıl atlatir dediğim 7 yaşındaki oğlum şimdi bir tane daha istiyor.!!!
  Bu da kazan dibiniz olur artık. Sağlıkla gelsin inşallah.

 110. nasıl şaşkınım anlatamam! 🙂 Rabbim hayırlısıyla kucağınıza almayı nasip etsin, çok güzel bir haber.. çocuklar uçmuştur sevinçten.

 111. Tebrikler 🙂

 112. Yazınızı gözyaşlarım eşliğinde ofiste okudum. Millet delirdi bu kadın mı diyorlar bilmiyorum ne derlerse desinler. Ben bu sabah instagramdan öğrendim ve yazınızı okumak istedim. Bende yeni teyze olan biri olarak bizim evde de aynı muhabbetler, Poyrazdan da aynı konuşmalar olduğu için mi bilmiyorum burnumu çeke çeke okudum yazınızı. Galiba bende en çok Anne olmayı seviyorum, çocukları seviyorum, onları sevmeyi seviyorum. Ne bilim öyle işte… Kucağınıza sağlıkla almanızı temenni ediyorum… Sevgiler

 113. Hayırlı olsun, sağlıkla gelsin…

 114. Yıllardır blok yazılarınızı, twitlerinizi takip etmeye çalışıyorum. Evlenen tüm arkadaşlarıma düğün hediyesi gibi blok adresinizi yazıp verdim:) Şimdi de ben evliyim, hamilelik planı yapıyorum sizi daha bir dikkatle takip etmek isteğiyle blogu bir açtım ki ne göreyim… Hamilesiniz :)) Bu habere çok sevindim. Lütfen gebelik günlüğü yazın, tecrübelerinizi, neler hissettiğinizi her şeyi yazın. Doğuma kadar ve doğumda bize yardımcı olacak ne varsa hepsini sizden okumak istiyorum. Bu benim için harika, değerli bir paylaşım olacak 🙂 Bebeğinizle mutlu günler diliyorum… Funda

 115. Oynatırsın tabii Welcome to the club 🙂 Artık pek çok şeyimizi gibi çocuk sayımız da benzeyecek 🙂 Tebriklerr. Allah analı babalı büyütsün. Ne büyük bir mutluluk. Öpüyorum Ece

 116. Ya nasıl anlatayım bilmiyorum akşamdan beri bende bir heyecan (akşam twitterda öğrendim) sanki sanırsın kardeşimin hamilelik haberini aldım. Sağlıkla gelsin sağlıkla kucağına al sevgiyle büyüsün… bir dolu güzel dileğim ve duam var, sevgiler Elif…

 117. Bu güzel haberi paylaştığınızdan beri tam okuyamamıştım. Telefondan açmaya çalıştığımda hep hata verdi ve okuyamadım. Şimdi bilgisayarın başındayım ve nihayet okuyabildim:))
  Sizi sosyal medyadan tanıdım ve arkadaşım kabul ettim.. beslenme çantası resimleriniz ile sizi ve ailenizi oğullarınızı tanıdım. Bebeğinizin olacağına sevindim. Ailenize minik bir bebek katılacak ve size sevgiyle gelecek buna inanıyorum. Allah Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin… :)))

 118. Nihayet okuyabildim yazınızı (cepten sürekli düşüyordum, bir ara kader bu yazıyı okumamı istemiyor diye düşündüm) çok sevindim ve heveslendim, darısı hayırlısıyla başıma.
  tabii ki parmağında oynatırsın
  Sevgilerle

 119. Merhaba, hamilelik hali midir bilmem,okurken bi baktim agliyorum. Ne guzel hediye, ne guzel emanet. Buyuyen ailenizle mutluluklar diliyorum. Son bisey.. oynatirsiniz tabii.:))

 120. Bende süpriz yumurta haberi aldım. 3 numara geliyor. Hastaneden çıkıp sahilde bir banka oturdum. Yazınızı okudum. İyi geldi. Teşekkür ederim size çok