2 Yorum

Nazlı’nın Gebelik Günlüğü, 18. hafta

Bu hafta artık göbeğimin kendini dışarıdan belli etmeye başlamasıyla her gün “hani bakayım göbeğin çıkmış mı”lara, “iç karnın genişmiş herhalde”lere, “çok zayıfsın, azıcık kilo alsan göbeğin de çıkar”lara veda ettik. İnsan azıcık göbeği çıksın, dışarıdan hamile olduğu belli olsun istiyor. Hele ki türlü sıkıntılarla baş ettiğiniz, hamile olduğunuzu bile söyleyemediğiniz, otobüste, metroda ayakta zor duruyor olmanıza rağmen sırf göbeğiniz olmadığı için başkalarının yer vermediği bir durumdasınız hamileliğinizin ilk zamanlarında. İlk kez hamileliği yaşıyor oluşumun da getirdiği bir görmemişlik de olunca, görmemişin göbeği olmuş tutmuş herkese göstermiş durumuna düştüm ben. Şikayetçi miyim, tabii ki hayır.

Nazli18

 

Şikayetçi olmadığım bir şey daha varsa o da bu haftaya kadar gelip sadece bir kilo almış olmam. İştahım normal zamanlarımdaki gibi, fazlası değil. Buna yaklaşık bir yıl önce vücudumu tatlı zehir şeker ve boş karbonhidratlara karşı eğitmemin büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Geçen yıl aldığım bir kararla beslenme şeklimizde büyük bir devrim yaptım diyebilirim. Kilo vermek gibi derdim yoktu ama beslenme şeklimizde yaptığımız birçok yanlışı düzeltince kilo da vermiş oldum. Zaten tatlı şeylerle pek aram yoktu ama çikolataya dayanamıyordum. Onu da aramamaya başladım kısa bir süre sonra. Zayıf olsam bile belimde birikmiş yağlar gitmiş, nefesim düzelmiş, ani şeker düşüşleri, yemekten iki saat sonra canımın istediği çikolata ortadan kalmış ve üzerine beş kilo vermiştim. Bu yenilenme ile hamileliğe bence bir adım önde başlamış oldum.
En başından beri hiç tatlı isteğim olmadı. Tek tam porsiyon tatlı yemem bir arkadaşımın yaptığı cheesecake’ti, onun dışında canım çekmesin diye zorla yedirmeye çalıştıkları tatlılardan çatalın ucuyla tattıklarım var. Tatlı yemediğim için bebeğin cinsiyetini kız olarak tahmin edenler yanılmış oldu aynı zamanda.

İştahım açılmadı diyorum ama karnım acıkınca gözüm hiçbir şey görmüyor. O an yanımda kim varsa paralayacak derecede sinirli oluyorum. Nefesim kesiliyor sanki, başım dönüyor. Çantamda her zaman acil durum kiti olarak hurma, ceviz ve badem bulunduruyorum. Gebe ve aç bir kadının toplum içinde kontrolsüz bir şekilde bulunmasının bazı yan etkileri olabilir. Aman dikkat!

Hafta sonu kuzenimin düğünü için İstanbul yolcuğumuz var. Düğün bitimi de ver elini Tekirdağ. Bir hafta nefes alacağız memleketimde. Dönüşte de yeni işime başlayacağım artık. Anneme bin bir tembih ettim ne olur hamur işi pişirip benim kanıma girme diye. Bakalım o yapmadan ben yemeden durabilecek miyim? En çok özlediğim şey bahçede, ağaçların altında kahvaltı yapmak. Saatlerce kahvaltı yapabilirim o durumda. Zaten yoldan geçen komşular beni görünce muhakkak gelecek, bizim kahvaltılar yeniden demlenen çay ve ardından kahvelerle uzadıkça uzayacak. Tam aradığım şey.

Yolculuğa çıkmadan ayrıntılı ultrasonumuzu da yaptırmış olacağız. İnşallah önümüzdeki hafta güzel haberler ve bomba gibi bir moralle geri dönmüş olacağım.

Sevgiler,

Nazlı.

Yazar Hakkında

NAZLI TANTOĞLU – 31 yaşında, çocukluk aşkıyla 6 yıldır evli. Ankara’da yaşıyor. Aşırı tipik bir Kova burcu. Kışı hiç sevmeyen bu kış çocuğu günün birinde sıcak bir memlekete yerleşip yaşlanmayı hayal ediyor. Okumayı, konuşmayı ve yemek yapmayı çok seviyor. Gebeliğiyle birlikte mecburi ara verdiği Yemekçinin Mekanı isimli bir de yemek bloğu var.

Nazlı’nın tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba Nazlı ,

    Ne güzel sadece 1 kilo alman ! Ben kaç kilo alacağım acaba 18. haftaya geldiğimde?!
    Keyifli tatiller, ne güzel anlatmışsın benim de o kahvaltı sofralarında olasım geldi 🙂

    Sevgiler..

    • Her tartıya çıktığımda herhalde almışımdır diyordum, almayınca şaşırıyordum aslında. Bu haftadan sonra kilo alma hızı artacaktır sanıyorum. Ama hiç sorun değil, bebeğime zararlı bir şeyler yemediğimi biliyorum en azından 🙂