27 Yorum

Yine yeni yeniden Blogcu Gebe – 9. hafta

Olur muydu, olmaz mıydı, nasıl olurdu diyerek başladığımız, olur hem de ne güzel olur diyerek devam ettiğimiz bir sürecin 9 haftasını geride bıraktık, şaka gibi!

Tabii matematik hesaplara göre bu 9 haftanın ilk iki haftası hamile olmayarak geçti. Hamilelik öyle hesaplanıyor ya – en son regl tarihini dikkate alarak… Dolayısıyla gebelik aslında 9 aylık değil, toplamda 40 hafta (10 aylık) bir süreç oluyor. Baktığın zaman iki sene gebe kalan fillerden halliceyiz yani…

9.hafta

Doktorlar hamile kaldığın tarihi de görece hesaplıyorlar. Bizim doktorumuz bu konu da çok temkinli – bir aralık veriyor: şu ve şu tarihler arasında olmuş olabilir. Neme lazım diye de ekliyor sonra, o tarihte birlikte değilsinizdir, biriniz seyahattedir bir şeydir, terslik çıkmasın sonra!

Bu gebeliğim de diğerlerinden çok farklı değil (Eyvah, bu da oğlan! diyenleri duyar gibiyim). Karşı konulmaz bir uyku hali, ama karşı konulmaz dediysem abartmıyorum, dışarıdan her gören ‘Senin biraz uykun var galiba’ diyor. Hayatımın hiçbir döneminde bu kadar tatlı bir uyku uyumadım ben (muhtemelen -ve lütfen- de bir daha uyumayacağım).

Bulantılar sürekli devam ediyor. Kusmuyorum, hiç kusmadım ben, ancak devamlı bir bulantı, özellikle midem boş olduğunda… Az ve sık yememi öğütledi doktorum, ve hafif şeyler. Bundan önceki gebeliklerimde ‘Amaaaan, kaç kere hamile olucam canım, istediğimi yerim, sefam olsun!’ demiştim. O zaman bu işi üç kere yapacağımı bilmiyordum tabii… Şimdi dikkat ediyorum. Gereksiz yememeye, şekeri kesmeye özen gösteriyorum ki zaten canım da çekmiyor (A-ha ye ekşiyi doğur Ayşe’yi!)

Bu tatlı istememe diğer gebeliklerimde olmamıştı ama ekşi isteme onlarda da olduydu. Deniz’de Türkiye’den deli gibi yeşil erik getirtirdim. Bu sefer yine yedim başında ama şu sıra onu da pek istemiyor canım. Gerçek şu ki, canım hiçbir şey yemek istemiyor. Sadece aç kalmamak için yiyorum. Açlık ise aniden bastırıyor ve gözüm öyle bir dönüyor ki çocukların yemeğine bile saldırabilirim o anda. Hamile kadınlar aç kalmamalı, nokta.

Bulantıyla mücadelede herkes bir şey öneriyor. Kimi diyor bileklik kullan, kimi diyor tuzlu kraker ye (ki o çözüm, ama kilo açısından pahalı bir çözüm). Ciddi sayıda bir grup suya taze zencefil doğrayıp içmemi önerdi, denedim, hakikaten iyi geliyor. İçtiğim sürece tabii… Bol su içmeye dikkat ediyorum, ama suyu boş boş içince midemi şişirip daha da bulandırıyor. Böyle bir kısırdöngü.

Soğuk su ve buzun iyi geldiğini fark ettim bana. Suyu buz gibi içiyor, zaman zaman buz yiyorum. Hatta geçenlerde ferahlatıcı etkisinden dolayı bir de nane koydum suyun içine, ay o nane ağzıma gelince ben bir öğür! Nane kalsın, almayayım ben.

Bulantıyla birlikte en büyük sıkıntım yorgunluk. Öyle böyle bir yorgunluk değil, mümkünse öğleden sonra 2’den sonra ben yatayım, ertesi sabaha kadar kalkmasam da olur. Geçende kadın doğum doktoru bir arkadaşımla konuşurken ‘Sıkıntın var mı?’ dedi, ‘Başdönmesi, uyku, halsizlik’ dedim, ‘Klasik gebelik sorunları’ dedi. Yapacak bir şey yok, bunlar da geçecek.

Tabii bu uyku haline çayı kahveyi tamamen kesmiş olmamın da katkısı büyüktür herhalde. Gebe olduğumu öğrendiğimden beri bir tane -o da kafeinsiz- kahve içtim, çay ise birkaç günde bir, o da belki… Demek ki tiryaki değilmişim diyorum, benimki keyfi içicilikmiş. Aman da içeyim diye canım çekmiyor (yemeklerden sonra Türk kahvesi olsa fena olmaz tabii), ama hani diyorduk ya ‘anne baba olmak fedakarlık değil, sorumluluk’ diye, işte ben de bedenimi şu anda kiracıya verdiğimden mütevellit onun sorumluluğunu alarak yaşıyorum. Çıktığında ‘Benim canımne çaylar, ne kahveler istedi de içmedim!’ demeyeceğim yani kendisine… Canı sağ olsun onun, minik canı oyyyy…

Toksoplazmam negatif çıktı, pek bedbahtım. Bu ne demek? Şu demek: dışarıda salata (ve kabuklu meyve) yiyemiyorum (ya iyi yıkanmamışsa). Eh, yazın canım hep taze şeyler çekiyor, bana kalsa tüm süreci salatayla geçireceğim ama işte şartlar…

Bir de demir eksikliği var ki hiç peşimi bırakmaz sağ olsun. Neyse ki doktorum bana acıdı da demir hapını ilk üç ay sonrasına erteledi, yan etkileri (kabızlık başta) şimdi sizi daha çok yorar dedi. Her gün kırmızı et ve yeşillik önerdi, bir şey zorunluluk haline gelmeyegörsün, hemen itici olmaya başlıyor.

Bir de kokular… Mümkünse kimse yanıma öyle şekerli vanilyalı kokularla yaklaşmasın. Traş köpüğü, erkek parfümü falan şu ara hiiiiç kaldırmak istediğim şeyler değil. Iyk.

Tüm bunların arasında en çok anlamadığım şey ise göğüslerimin bu kadar erkenden büyümeye başlaması. Bildiğim -ve tecrübe ettiğim- kadarıyla emzirme, bebek doğduğundan sonra başlayan bir süreç; neden bu kadar erkenden inek gibi gezmeye başlıyoruz? (Biliyorum biliyorum, süt kanalları, hazırlık, anca falan filan…)

Doktorum yaşımdan dolayı Harmony testini önerdi. Yeni bir şeymiş bu, son birkaç senenin ürünü. İlk kez Yase’den duymuştum ben, sonrasında Şimal ve Öznur da bahsetmişlerdi gebelik günlüklerinde… Bu da bir tür tarama testi, ancak ikili ve üçlü testlerden daha etkiliymiş. Yaşımdan dolayı direkt amniyosenteze gitmek yerine (çünkü o daha riskli), bu kan testini önerdi doktorum. Bunu yaptırıp, eğer gerekirse amniyoya başvuracağız (ki pozitif düşünmeye devam ediyoruz — gerekmeyecek). 10-11. hafta civarında alınan kan örneğiyle yapılıyormuş bu test; sonuçlar Amerika’ya gönderiliyormuş, sekiz gün içinde de geliyormuş. En sık görülen kromozom bozuklukları bu şekilde tespit edilebiliyormuş. Neler çıkıyor… Sekiz senede bile değişiyor birçok şey.

Karnım 5. haftadan itibaren belirginleşmeye başladı. Dışarıdan anlaşılamasa da ben kıyafetlerimi zorlamaya başlamıştım. Geçen sene kızkardeşime verdiğim tüm gebe kıyafetleri bana geri döndü, onlarla idare ediyordum. Neyse ki havalar ısındı da elbise giyme zamanı geldi. Yazı elbiselerle geçirmeyi planlıyorum, sanırım başka bir şeye ihtiyacım olmayacak.

Deniz’den önce yaşadığım boş gebeliğin etkisi Derin’de de devam etmişti, şimdi de azalmakla birlikte sürüyor. Deniz’den önceki gebeliğimde, 6. haftanın içindeyken bir sabah tuvalete gitmemle kanamamın başladığını fark etmiştim. Doktora gittiğimizde kesenin oluştuğunu ama bebeğin oluşmadığını öğrenmiş, ve düşme süreci de başladığından sonlanmasını beklemiştik. Her tuvalete gidişimde biraz daha kan gelirdi, kahrolurdum her seferinde… Nasıl bir travma yarattıysa o bende, takip eden gebeliklerimde de tuvalete korkuyla gittim hep, ya kanama varsa diye… Şimdi artık o süreci çoktan geride bırakmış -ve içimde elini ayağını oynatan bir muhterem kişinin varlığını teyit etmiş- olmamızdan dolayı, artık tuvalete gidişlerim sıradan bir olaya dönmeye başladı.

8.hafta

Baby Center geçenlerde ‘5 surprising pregnancy side effects’Gebeliğin 5 şaşırtıcı yan etkisi başlıklı bir bülten gönderdi. İşte toprak yeme isteği, burun tıkanıklığı, aşırı tükürük üretimi, nefes darlığı ve baş dönmesiymiş bunlar. Son ikisi bende var. İki adım yürüsem nefes nefese kalıyorum, baş dönmesi zaten 9 Mayıs’tan beri vazgeçilmezim haline geldi. Ama seni yeneceğim baş dönmesi!

Bunun da geçeceğini bilerek yol alıyoruz bakalım… Bu mucizeyi -zorluklarına rağmen- yeniden yaşıyor olmak -ve bir o kadar da paylaşıyor olmak- çok heyecan verici…

***

Hafta hafta Blogcu Gebe yazılarının tümünü buradan, diğer Blogcu Anne Gebelik Günlükleri yazarlarının yazılarını buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. benim de canım 3. gebelikte sabun yemek istemişti ne alaka hiç anlamamıştım diğerlerinde olmamıştı ama sonuncuda banyoda sabunu hapur hupur yerken hayal etmiştim kendimi hep :))

 2. Cok muhtesem 🙂 gebeliginizi taze taze okumak ve ilerdeki mutlu sonu birlikte kucaklamak :)) sevgilerr

 3. Bulantıyla ilgili bileklik ne? Hiç bir anlam veremedim.

  (Bi de daha önce demiştim ama yine diyeyim: Yaşasın! çok sevindim ben bu habere.:) Bulantısız, tatlı tatlı, huzurlu bir hamilelik dilerim Elif.)

  • Merhaba
   eczanelerde bilekteki akupunktur noktalarina baski yaparak bulantiyi engelleyen bileklikler var. Herhangi bir ilac veya kimyasal icermiyor. Sadece bilekte belli bir noktaya bastiran plastik bir top benzeri bir mekanizma
   gebelikte veya araba tutan cocuklarda vs guvenle kullanilabiliyor. Sevgiler

 4. Güzel hamilelikler Elif hanım 🙂 Mümkünse az bulantılı olsun değil mi ?

 5. Yuzmek hem bulantiya hem de yorgunluga iyi geliyor. Benim yaklasik 2-3 saat gebe degilmisim gibi hissetmemi saglardi baby center da oneriyor 🙂 Ustelik kilonuzu da kontrol etmis olursunuz!! Saglikli, huzurlu bir gebelik diliyorum..

 6. Allah tamamına erdirsin sağlıkla. .. harmony test yaptirmak çok mantıklı. Biraz pahalı ama sonunda ulaşılan iç rahatlamasina paha bicilemez. Kaldı ki ikili ve üçlü testlerin hiç de güvenilir olmadıklarını test ettim onayladim ben şahsen 🙂

 7. Blogcu anne çok klişe ama gerçek şu tatlı olayı kızıma hamileyken çikolata bile görmeye tahammülüm yoktu varsa yoksa turşular ekşiler o zaman yediğim turşuların tadı hala damağımda ama oğluma hamileyken frenleyemedim kendimi kavonoz kavonaz nutellalar gitti ama ekşide devam etti sizin oğlanlardaki gibi. turşu suyu içip kusmuşluğum var oh içtim rahatladım demiştim hatta.Ama kız tatlı yedirmiyor kesin bilgi 🙂 şaka bir yana daha bilimsel birşey söyleyeceğim içime doğuyor kız bu 🙂

  • Yok ona öyle demeyelim de 🙂 bilimsel bir gerçekliği olmadığı gibi son derece aksi tecrübeler de mevcut 🙂 Misal (bkz.benim gebelik günlüğüm) ben ki çikolatayı çook seven bir insanım, gebelikte midem bulandı çikolatadan, kokusuna bile tahammülüm yoktu, eve nutella sokmadım o derece. Sürekli ekşi elma, bollll limonlu salatalar gebeyken en favori yiyeceklerimdi. Herkes, “emin misin oğlan olduğuna, çok ekşi yiyorsun bu kesin kız” diyordu ama doktorum ısrarla oğlan diyordu. Sonuç: Oğlum oldu! 🙂

 8. sağlıkla doğsun inşallah..
  bulantılarınız geçmesine az kalmış yakında rahatlarsın umarım..
  ilk 3 ay biraz zor oluyor bulantı açısından.. bende sabah yataktan kalkmadan beyaz leblebi yiyordum çok iyi geliyordu..
  herkes bir şey diyordur size 🙂

  bir sorum olacak bu Toksoplazma bende de çıkmıştı.
  daha önceki hamileliklerinizde de negatifti dimi?
  yani pozitif negatife dönüşmüyor?
  bir kere oldu mu ömür boyu sizinle..
  ben de çok stresli günler geçirmiştim çok şükür bir problem çıkmamıştı..

  sağlıkla kavuşun evladınıza…

 9. sağlıkla doğsun süpriz yumurta(: güzelliklerle gelsin inşallah…
  erkek kız farketmez ama DEVRİM bebek geliyor gibi…;)
  önce gezi, sora seçim sonucları ve bu süpriz hamilelik devrim gibi geldi hayatınıza sanki…

  sevgiyle saglıcakla kalın

 10. 9 aylik inatci mide bulantimda soguk su benim de bas kurtaricim olmustu. Kis gebesi olmama ragmen hayatimda icmedigim kadar buzlu su icmistim. Suyu midemin almadigi zamanlarda dondurma yetismisti imdada. Yalnizca bir top yerdim, dogal Italyan dondurmasi yapan dukkanlardan biri evime cok yakindi, mudavimi olmustum. Hazir mevsimiyken sekersiz bir karadut dondurmasi size de iyi gelir belki.
  Saglikla gelsin minik bebek 🙂

 11. Selam elif
  Gogusler hamilelik basinda buyurse bebek erkek, sonra buyurse kiz olur der hep babannem. Ben de 2 erkek anasi olarak bunu tecrube ettim:) ve birkac arkadasimda da aynen bu cinsiyet tahmini ile basarili sonuclar elde ettik
  Bakalim sende nasil olacak
  Sevgiler

 12. Allahım bana bu günleri gösterdin çok şükür, öneri verecek aşamadayım Demir ilacının kabızlık etkisine önerimdir, hurma. Sabah demir ilacından sonra 2 hurma 1 bardak su ohhh mis. Üstelik doğumda da pozitif etkisi olduğunu okumuştum, belki bende tutmuş olabilir.

 13. Tekrar tebrik ederim. Insallah hepimiz evlatlarimiza sag saglim, mutlulukla kavusuruz. Biz de harmony’e benzeyen Panorama testini yaptirdik (boylece cinsiyetini de 100% ogrendik ama tabi su “kotulugu” var, 20. haftaya icimiz kipir kipir “cinsiyetini ogrenecegiz diye girmedik, olsun, bebek saglikli olsun da). Imkanlar el verdigi surece herkese tavsiye ederim. Ikili uclu tarama Prenatest anladigim kadariyla. Prenatest’ten cok false positive alan var, ve bosu bosuna sinir bozuyor.
  Bu arada size kiz duasinda bulunanlarin blogdan sinifta kaldiklari icin kulaklarini cekebilir miyimmm? 😛 lutfeeeen lutfeeeen lutfeeeen 😛

 14. Canımm. Her hafta güzel haberlerini almak dileğiyle

 15. Güzel birşey yine yeniden senin gebelik günlüğünü okumak 🙂 bulantısız günler dilerimmm 😉

 16. Demir hapinda kabiz olmamak icin gyno feron oneririm. Etkisi de daha iyi.

 17. keciboynuzu pekmezi kansizlik ve bebegi beslemek icin cok yararli. Allah kolaylik versin, selamlar

 18. Ay Elifcim,
  Seni yeniden hamile hamile okumak çok tatlı ve garip bir duygu. Yaklaşık yarım senedir (hatta belki biraz daha fazla) ara verdim bu camiaya. Ama seni takip etmeden duramayacağım. İstediğin bir şey olursa yaz, olur mu? Buranın taze havasını şişeye koyup göndereyim mi? Taze taze, mis! 🙂
  Kocaman öpüp sarılıyorum ve bu üçüncü hamileliğinin de çok çok güzel geçmesini ve sana yepyeni duygular yaşatmasını diliyorum. Ama en çok da sağlık, mutluluk ve huzur. Klişe ama, bu sıralar bunlara daha çok ihtiyacın vardır eminim.
  Öbüdüm! <3

 19. sizin adınıza çok mutlu oldum. anlatımınızla acaba 2.yi yapsam mı bile dedim şimdiden ama hala düşünce aşamasında 🙂 benim de hamileliğim kusma olmadan ama 35 hafta boyunca mide yanması ile geçti. umarım sizin bulantılarınız o kadar sürmez 🙂 aileye 3. bir paşa mı yoksa bir prenses mi geliyor acaba? hangisi olursa olsun sağlıkla alın kucağınıza ..sevgiler…

 20. turşu suyu içip oğlan doğurmuşluğum vardır:)

 21. Merhaba Elif ,

  Bugun 10+1 olarak Harmony testini yaptirdim ,sigorta policemizin gebeligi kapsamadigini ogrenerek:).

  Semptomlarimiz hep ayni,iki kizimda da sanki ayniydi benim bu bir isaret mi bilmemayrica sadece eglence olsun diye babyheart beats den bebek kalp atis hizina gore cinsiyet tahmini yaptim ve iki kez erkek bir kez kiz cikti:))Esim cok guluyor boyle seylere nerden buluyorsun bunlari diyor

 22. Nefes alamama, düz zeminde uzanamama, el-ayak şişmesi, uyuyamama, yemek yiyememe, baş dönmesi, oturduğum yerden kalkamama, yattığım yerde dönememe… Ne ararsanız var. Geçende kendi kendime şöyle bir not aldım: “Olur da üçüncüye hamile kalmaya kalkacak olursam biri bana bu son zamanların ne kadar zor geçtiğini hatırlatsın…” (bir önceki gebelik günlüğünüzde sezmişsiniz demeki 🙂 ) umarım herşey sizin için daha kolay geçer..

 23. Ingiltere’de soyle birsey vAr. sindirim sistemine hic zarar vermeden demir ihtiyacini gideriyor. Tavsiye ederim.

  http://www.amazon.co.uk/Spatone-Apple-Liquid-Supplement-Vitamin/dp/B004S1Q0V0/ref=pd_sim_d_1?ie=UTF8&refRID=1S1C0NC87XBHF89R0AB9

 24. Eliff,

  Benim de bahsettigim test iste o Harmony. Ben PAnorama olanini yaptirdim. Iki sirket varmis henuz bu testleri yapan zaten. Bu demek oluyor ki cok yakinda cinsiyeti ogreneceksin:)))