2 Yorum

Gül’ün Gebelik günlüğü, 13. hafta

13. haftadan merhaba!

İlk trimesteri geride bırakırken, ‘Herkes gider Mersin’e ben giderim tersine’ misali uyku isteğim tavan yapmış, fena halde mide yanmalarım ve ekşimelerim başlamış durumda. Okuduklarıma göre, hamilelikte mide yanmasının en büyük sebebi vücutta progesteron hormonunun artmasıymış. Progesteron rahimdeki düz kasları gevşettiği gibi mide ile yemek borumuz arasında bulunan kapakçığın da gevşemesine neden oluyormuş. Bu durum da mide asidinin yukarıya kaçmasına ve yanma hissinin oluşmasına neden oluyormuş. Gün boyu sürekli hafif hafif var, kimi zaman artıyor kimi zaman azalıyor; yemek yedikten sonra üstüne bir de şişkinlik eklenip yatana kadar devam ediyor. Ki o kadar dikkat ediyorum yediklerime. Ama nafile, çiğ sebzeler de pişmiş sebzeler de etler de fayda etmiyor, durum aynı. Belki biraz kızarmış ekmek peynir yardımcı oluyor diyebilirim. Çok şikayet etmemem lazım değil mi? 3 ay boyunca ya da hamileliği boyunca bu sıkıntılardan muzdarip olanlar var. Neyse, belki kilo alımımı etkiler de kilo almadan devam ederim 1 ay daha diyorum.

Gul13

İlk haftalardan beri yazıyorum kilo hassiyetimi, diyetisyene gittiğimi; yazdığım gibi çokça dile getiriyorum, ailemde çevremde de söylüyorum. Hatta diyetisyene gittiğimi söylediğimde ne gerek var, eskiden bu kadar dikkat ediliyor muydu gibi yorumlarla bile karşılaştım. Hamilelik hassas dönem ya hani, sanki ben bunları hiç söylememişim gibi ‘aa kilo aldın mı, sakın kilo alma sakın, 5. aya kadar alma’ söylemleri hassasiyetimi tavan yaptırıyor. Çünkü ben düşünemiyorum, aslında benim iyiliğim için söyleniyor değil mi… İçsel duygu fırtınaları yaşadığım şu dönemde, hiç iyi gelmiyor doğrusu. Önemli olan bebeğimin sağlığı, benim sağlığım iken bunları düşünmek , kafama takmak istemiyorum!

12. haftada yaptırdığımız ikili testin sonucunu aldık, bebeğimiz sağlıklı çok şükür. Ölçümleri yaparken doktorum da söylemişti ama tam sonuç gelene kadar insan ister istemez tedirgin oluyor. Doktorum arayıp haber verdiğinde istemsizce derin bir ‘ohhh!’ çektim. Bu hafta göremedik, haftaya gördüğümde baya büyümüş göreceğimi umud ediyorum. Üstelik cinsiyetini öğrenme daha doğrusu kesinleştirme ihtimalimiz var bu hafta. Biliyorsunuz 11. haftada doktorumun tahmini vardı. Bakalım bu hafta da aynısını mı söyleyecek. Ya da bizim haylaz gösterecek mi…

Bu hafta eşimle birlikte özel bir hastanenin verdiği doğuma hazırlık eğitimine başladık. Haftada bir gün yaklaşık 2 saat sürüyor, 6 hafta devam edecek. Bu hafta iki ders vardı. İlk derste gebelikte beslenme konusu anlatıldı. Hastane diyestisyeni bizleri yememiz ve yemememiz gerekenler konusunda bilgilendirdi. Gösterdiği örnek beslenme programı benim listemle uyumluydu. İkinci derste hastane ebelerinden biri doğal doğum, nefes egzersizlerinin önemi, ve doğum seyrinin nasıl ilerlediği konusunda bilgi verdi. Özellikle seyri anlatırken, ilk doğumunu yapan kadınlarda sancıların 9-10 saate kadar sürebileceğini duyunca eşim biraz tedirgin oldu. Eğitime eşimle katılmış olmaktan dolayı mutluyum, ben bazı şeyleri anlatsam da, araştırıp okusak da bilen birilerinden dinlemesinin- dinlememizin daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bu arada kurstaki anne adaylarından en erken dönemde olanı benim sanırım. Hepsinin göbeği baya çıkmıştı, listeye baktığımda çoğunun 30 hafta döneminde olduğunu gördüm. Acaba biraz erken mi davrandım dedim ama fazla ağırlaşmadan da gitmekte fayda var diye düşünüyorum.

Yeni haftada yeni haberlerle görüşmek üzere,

Sevgiler!

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Sevgili Gul, ben de butun kurslara erken erken gittim. Herkes 30. haftalarindayken ben ikinci trimester’a yeni girmistim doguma hazirlik egitimi sirasinda. Esim de ben de hamileligin geri kalaninda o bilgilerden cok faydalandik. Ozellikle esim icin cok daha hazirlayici bir surec oldu, boylece ben de kendimi daha guvende hissettim. O yuzden bence iyi yapmissiniz. Sevgiler!