4 Yorum

Çocuk büyütmek için ne gerekiyor?

Çocukların küçülen eşyalarını her birinin anı kutularına yerleştirdiğim şu günlerde, üçüncü çocuk da düşünmediğimiz için birçok eşyayı elden çıkarıyorum. Çoğu yeni gibi. Eşyaları sınıflandırırken hem Efe’nin bebeklik anılarında kayboluyorum hem de şimdiki tecrübem olsa şunu almazdım ya da şunu daha farklı alırdım gibi kendimce bir değerlendirme yapıyorum. “Çok işime yaradı, iyi ki böyle yapmışız” dediğim eşyalar çoğunlukta neyse ki.

Birinci çocuk ve ikinci çocuk tecrübesi gerçekten çok başka. İnternette karşıma çıkan bir görsel bunu çok iyi anlatıyor.

Sanem_AnneGunlugu

Hatırlıyorum da Efe’de sürekli elimde bir kağıt, bir kalem alınacaklar listesi yapıyordum. Sanki o doğmadan onları alıp yerleştirmezsem sonrasında hiç fırsatım olmayacak gibi. Deren’de hem Efe’den kalan eşyalarımız olduğu için hem de bir doğsun da bakalım nelere ihtiyacımız olacak görürüz mantığı daha ağır bastığı için listelerle ve alışverişle daha az zaman kaybettim.

Herkesin yaşadığı yere göre, kendi ve bebeğinin ihtiyaçlarına göre listeler çok farklı kombinasyonda şekillenebilir ama gerçek olan bir şey var ki ne kadar az eşya o kadar fazla rahatlık, özgürlük, mutluluk.

Efe’de hatırlıyorumda dışarı çıkarken yanımda kaç takım yedek kıyafet, bir sürü yedek bez, ıslak mendiller, oyuncaklar, önlükler bir sürü eşya olurdu. Çoğu gereksiz yük. Şimdi de az eşyamız olmuyor iki çocuktan mütevellit ama en azından “gerçekten” gerekenleri almayı öğrendim.

İlk çocuk, ikinci çocuk farkı sadece eşyalarda göstermiyor kendini. Daha bir çok konuda tecrübe ve pratiklik kazanıyor anne ve baba. Bununla birlikte zaman bulamadığı şeyler de oluyor.

Mesela;

  • Efe gık dese koşup kucaklarken, şimdi Deren’den ses geldiğinde hemen koşmuyoruz yanına. Çoğu zaman tekrar uykuya dalıyor.
  • Hiçbir zaman çok hijyen takıntılı bir insan olmadım ama buna rağmen Efe’nin emziklerini sterilize edeceğimiz bir makina almıştık. Deren’de depodan bile çıkarmadım. Dahası yere düşen emziği şöyle bir suyun altından geçiriyorum. Su yoksa onu da yapmıyorum. Beni rahatsız etmiyor.
  • Efe daha doğmadan anı defterine bir sürü şey yazmıştık. Ultrason resimlerini yapıştırmıştık. Deren’e de aldığımız aynı defterin daha kabını sökmedim desem yeridir.
  • Efe’de ek gıdaya geçtiğimizde neredeyse bir yaşına kadar kaşık kaşık yazmıştım ilk defa yediği gıdaları ve tepkisini. Deren’de de takip ediyorum alerjik reaksiyon göstermesi ihtimaline karşılık ama kayıt altına alınmış bir listemiz yok ne yazık ki.
  • Efe’de daha korumacıy(ız)dık. Deren büyüdükçe nasıl olur bilmiyorum ama daha rahatız sanki. Biraz da çocuğun kendi karakteri de belliyor aslında bu durumu. Efe de çok zor bir bebek değildi ama kucak bebeğiydi. Kendi kendine uyumazdı. Deren gerçekten çok kolay bir bebek.

Bütün listeler bir yana, çocuklarımın babasının soranlara söylediği esprili ama gerçek bir cevapla bitirmek istiyorum.

– Çocuk büyütmek için ne gerekiyor?

– Fit bir vücut. Çelik gibi sinirler. Kalın bir cüzdan.

Sevgiler,

Sanem

Yazar Hakkında

Danimarka’da, küçük deniz kızının ve çirkin ördek yavrusunun şehrinde, çekirdek ailesi ile yaşıyor. Seyahat etmekten, güzel yemekten ve güzel müzikten hoşlanıyor.

Sanem’in Anne Günlüğü’nü buradan takip edebilir; gebelik günlüğü yazılarını buradan okuyabilirsiniz 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. birileri anlatmıştı gülmüştüm, ilk çocuk para yuttuğunda hastaneye götürülür, ikinci çocuk yuttuğunda çıkarması beklenir, üçüncü çocuk yuttuğunda harçlığından kesilir diye:) o geldi aklıma:) ben 2.yi beklerden özellikle alışveriş konusundaki tecrübelerini yaşıyorum şuanda.. Kardeşler arası rekabet kıskançlık vs. yaşadıklarınızı ve tavsiyelerini çok merak ediyorum Sanem, sevgiler..

  2. Zevkle okudum, bir çocuğum var ama ikincide bende öyle çok rahat olurum eminim 🙂

  3. Ben bir de dogumgunlerini eklemek istiyorum buna. Ilk kizimin ilk yillarinda ne ugrasmistik dogumgunu partileri icin. 50-60 kisi davet etmeler, 2 gun yemek hazirlamalar vs. 2. kizimda 1-2 aile dostumuzla ya yemege ya kahvaltiya gidiyoruz oldu bitti iste:))

  4. Haha çok doğru. Birincinin oyuncaklarını bile sterilize ederken, ikinciyi kaç kez ayakkabı emerken yakaladım! Üçüncü olsa ne olur kim bilir sevgili Blogcu anne? 😀