2 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 16. hafta

Yeni bir haftadan merhaba,

Bu bayram oğlumun anne karnındaki ilk bayramıydı. Hem bayramlaştık, hem de birbirinden güzel bayram hediyelerimizi aldık. Eşim ‘bizim alışveriş yapmamıza gerek yok, baksana bir sürü kıyafet geliyor’ deyip duruyor.

İlk günü ziyaretle geçirdikdikten sonra, ikinci gün yola çıkıp, yazlığa annemlerin yanına gittik. Tatil kısa olsa da iyi geldi. Hem ailemle vakit geçirmiş oldum, hem dinlenip az da olsa denize girdim. Deniz biraz soğuktu. Oğlumu şimdiden suya alıştırıyorum. 5 günlük kısa tatili bitirip işe başlamak ne zor geldi bugün. Biz trafik çilesini düşünüp Pazartesi gününü izin almıştık, o gün döneriz diye. İyi ki de almışız. Dönüşü Pazar günü olan kardeşim Akçay-İstanbul arasını tam 14 saatte aldı! 14 saat araba yolculuğu yapsaydım, sıcaktan ve yorgunluktan mahvolurdum herhalde.

Gul16

Bu haftasonu kontrole gideceğiz. Oğlumu göreceğim için çok heyecanlıyım. 3 haftadan sonra baya büyümüş göreceğimi umuyorum. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren anne oluyormuşsunuz gerçekten. Her an aklımda. Bazen durup dururken yüzümde tuhaf bir gülümseme ile karşılaşıyorum, bir de bu gülümseme için gülüyorum kendime. Şimdiden yüzümde güller açtıran yavrum, seni kucakladığımda ne yapacağım, mutluluğumu nasıl tarif edeceğim!

Geçen haftaki doğuma hazırlık eğitimde doğumla ve ebeveyn olma ile ilgili kaygılardan bahsettik. Eğitimdeki çiftler teker teker kaygılarını anlattı.Kimilerinin doğum süreciyle ilgili, bebeklerini sağlıkla dünyaya getirmekle ilgili kaygıları büyükken; kimilerinin izin süresi bittikten sonra bebeği bırakıp tekrar çalışmaya başlamak konusunda kaygıları vardı. Benim için en dikkat çekici olan, aslında tüm grup için öyleydi, 38. haftasında,o gün kontrolden gelen bir annenin şimdiye kadar çok büyük kaygılar yaşamamasına rağmen o gün doktoru tarafından düşürüldüğü korku ve karamsarlıktı. Hiçbir terslik olmamasına rağmen doktoru sezeryana yönlendirmeye çalışmıştı. Aslında yönlendirme de değil, korkutmaydı. Uzun zamandır normal doğuma hazırlanan, doğum koçu ile çalışan annenin normal doğum sırasında karşılaşabileceği sorunları büyüterek karşısına getiren ve bir sürü evrak imzalatan doktoru moralini öyle çok bozmuştu ki bir yandan anlatıyor bir yandan ağlıyordu. Açıkçası içim hem kızgınlıkla hem de üzüntüyle doldu. Ben olsam ne yapardım diye düşündüm. Ne yapardım acaba? Şimdiye kadar doktorumla doğumla ilgili hiçbir şey konuşmadık. Bu haftaki kontrolde biraz konuşmak istiyorum.

Benim için bu haftanın üzücü bir haberi, aynı haftada ilerlediğimiz çocukluk arkadaşımının bebeğini kaybetmesi oldu. Hem çok üzüldüm, hem de bir yandan her işte bir hayır vardır dedim… Kızı için, kendi için, ailesi için sağlık diledim. Daha önceki yazılarımdan birinde ‘her hafta o koltuğa hafif bir korkuyla oturuyorum, kalp atışlarını ya duyamazsan diye’ demiştim; haksız değilmişim diye geçirdim içimden. Hepimiz yavrulamızı sağlıkla kucağımıza alalım inşallah.

Güzel haberler alacağımız bir hafta olması dileğiyle..

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Kısa da olsa tatil iyi gelmiştir Gül. Ben de istedim denize gireyim, rahatlayayım ama cesaret edemedim Ankara’dan çıkmaya.
    Benim de en korktuğum şey doktorun bana ‘son dakika golü’ atması. Her şey normalken pat diye sezaryen demesi. Doktorla erkenden konuşmak ve hatta sık sık tekrar etmek gerek bu isteği diye düşünüyorum. Sırf bu yüzden evde mi doğursam diyorum bazen 🙂

  2. Evet Nazlı, iyi geldi gerçekten. Şimdi de 2 hafta sonra çıkacağım tatili iple çekiyorum. Doktorum yüzmem ve güneşlenmem konusunda bir sıkıntı olmadığını söyledi. Sadece yüzümü, leke olamması için, yüksek faktörlü koruyucu ile koruyorum.
    Umarım her şey gönlümüze göre olur, istediğimiz gibi doğurur ve kucaklaşırız yavrularımızla 🙂