2 Yorum

Türkan’ın İkinci Gebelik Günlüğü, 32. hafta

Merhaba sevgili Blogcu Anne okurları,

Bayram dolayısıyla bu hafta 4 gün evdeydik. Sosyal faaliyet açısından sabahtan akşama ne yapacağımızı şaşırdığımız (!) bu ülkede oldukça sıkıcı bir tatil geçirdik. Sıcak dolayısıyla evden adım atmak zaten imkansız, öğlen saatlerinde 50 dereceyi görüyoruz artık.

Bayram uzaklarda daha zor geçiyor. Gerçekten her şey sevdiklerimizle güzel. Ailecek sağlıklıyız bir aradayız buna ne kadar şükretsem az elbette, ama oğlumun akrabalarımızı da tanıyarak büyümesini isterdim. Biz küçükken bayramlar ne güzel olurdu. Annem her bayram bize özel kıyafet dikerdi mutlaka, çünkü her şey şimdiki kadar çok ve sıradan değildi. Sitemizin bahçesinde diğer çocuklarla oynardık, çocuk kaçırma, taciz, patlaması muhtemel bombalar da yoktu çünkü. Ailelerimiz endişe duymazdı bizi sokağa gönderirken.

Oğlum da bayram nedir bilsin istediğimden bayramlık kıyafet aldık, babamın bizi uyandırdığı gibi Barış Manço’dan “bugün bayram” şarkısını söyleyerek yataktan kalktık. Sonrasında başka seçeneğimiz olmadığından bir AVM’nin çocuklar için oyun alanına gittik, gönlünce oynadı eğlendi… Günün sonunda “anne bayram güzelmiş çok sevdim” dedi, mutlu oldum o mutlu olunca.

Turkan32

Kararsız Kazım modum devam ediyor, Türkiye’ye gitmek gitmemek konusunda ise henüz karar veremedim. Dolap düzenlemesi ve bebeğin kıyafetlerini yıkama-ütüleme işleri de duruyor henüz. Türkiye’de SSVD destekleyen başka doktor araştırıyorum, en azından özel bir hastanede olur da doğuma gelebilirse diye. Bu da karar vermemde önemli bir faktör olacak. Türkiye’de ya da burada en öncelikli isteğim bebeğimin sağlıkla doğması elbette. Sonrasında da ister SSVD ister sezaryen ile gelsin, hazır olarak gelmesi, geleceği zamanı kendisinin belirlemesi. Üçüncü sırada yanımda bana destek olacak birilerinin olması geliyor ki-bu konuda çok şükür şanslıyım, burada kalsam eşim var, memlekete gitsem ailem olacak, hatta izin alabilirse eşim de olabilir. Umarım haftaya karar vermiş olurum artık.

Doğuma hazırlık olarak nefes egzersizlerini daha düzenli yapmaya başladım. Okuduğum kaynaklar özetle, doğumda kasılmalar sırasında nefesi tutmamak, her dalgada derin diyafram nefesleri alıp vererek rahmi ve bebeği rahatlatmak gerektiğinden bahsediyor. Nefes egzersizlerinden bebeğim de hoşlanıyor sanırım, her seferinde hareketleniyor. Sancı nedir kasılma nedir bilmiyorum, ilk gebeliğimde yaşamadım ama zamanı geldiğinde doğum başladığında kendilerini büyük bir memnuniyetle karşılayacağım. Çünkü o dalgalar bana bebeğimi getirecek…

Haftaya doktor kontrolümüz var, bakalım bizim oğlan dönmüş mü? Hareketleri hala aynı bölgelerde hissediyorum.

Sevgili oğlum, seninle buluşmamızın en güzel şekilde olması için kendi payıma düşeni yapmaya çalışıyorum. Şu dünyaya güzel bir şekilde gel diye. Ancak, dünyaya geleceğin dönem açısından çok da şanslı olduğunu söyleyemeyeceğim maalesef. Daha karnımdayken bile seni tehlikelerden korumakta zorlanıyorum, biz insanoğlu yediğimiz ekmeği, içtiğimiz suyu, soluduğumuz havayı, yürüdüğümüz sokağı kendimize tehdit haline getirdik. Dünya hep böyleydi de biz mi bilmiyorduk, yoksa teknolojik icatlar gerçek yüzümüzü ortaya mı çıkardı bilmiyorum. İçimde endişe, korku ve güvensizlik hissi, sizleri nasıl büyüteceğim, doğruları nasıl öğreteceğim, bilmiyorum. Umarım sizler bizlerden daha duyarlı, daha çalışkan, daha mutlu olursunuz, dünyayı güzelleştirirsiniz…

Türkan

Yazar Hakkında

TÜRKAN C. DAĞDEVİREN – 32 yaşında, diplomat. 3,5 yaşındaki oğlu ve sevgili hayat arkadaşıyla geçici olarak Suudi Arabistan’da yaşarken 2 sene sonrasında nerede olacaklarını ve hayatının kalanında hangi ülkelerde yaşayacağını bilmemenin keyfini çıkarıyor. Her şeyden önce sağlıkla kavuşmak, sonrasında SSVD arzusuyla ikinci bebeğini bekliyor. Kitap okumayı ve kanaviçe işlemeyi seviyor.

Türkan’ın tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba Türkan,
    Bayram sabahı eşime biz bayramlıklarımızı çok severdik, heyecanla beklerdik yeni kıyafetlerimizi giymeyi, o yüzden biz de oğlumuza her bayram yeni ciciler alalım dedim 🙂
    Doğumun için de hayırlısı, minik beyimiz ne zaman isterse o zaman ve sağlıkla dünyaya gelsin inşallah.

    • Nazlı çok teşekkür ederim güzel dileklerin için.. Her geçen sene malesef geçmişe özlemimiz artsa da çocuklarımız da kendi çocukluklarını güzel hatırlarlar umarım:) sevgiler..