6 Yorum

Yaz tatilinde çocukları ekran olmadan oyalamanın ‘bissürü’ yolu

Şimdi bir an için gözlerimizi kapatalım ve henüz bu hafta 40’a yakın genç insanın teröre kurban gittiği, iktidar hırsı yüzünden savaşa sürüklenmekte olan bir ülke olmadığımızı hayal edelim.

Böyle bir ülkede çocuklarımızı bu bitmek tükenmek bilmeyen yaz günlerinde nasıl oyalayabiliriz? Yaz okulu bir alternatif (her yerde yok ve maliyetli), televizyon/tablet/bilgisayar (kısaca ekran diyelim) bir başka alternatif (beyin ütüleyici ve gürültülü). Oysa ben şimdi size Yaz Tatilinde Çocukları Ekran Olmadan Oyalamanın Bissürü Yolu’nu anlatacağım.

Ne zaman Instagram’a çocukların oyun oynarken, resim yaparken, kitap okurken ya da koltuk minderlerinden harikalar yaratırkenki (!) fotoğraflarını koysam ‘Sizin çocuklarınız hiç mi TV seyretmiyor?’ sorusunu alıyorum. Elbette seyrediyorlar, tablette oyun da oynuyorlar ancak eskisine göre çok daha az. Nedenini nasılını şurada anlatmıştım.

Özetle bizim çocuklar ekran başında hiç vakit geçirmeyen çocuklar değiller. Daha dün iPad yüzünden kavga çıktı evde… Ancak standartlara göre daha az ekran başındalar, çünkü bir gün evdeki televizyon yayınını kapattırdık ve hayatımız değişti. Bir de baktık ki ekran başında olmadan da yapabilecekleri çok şey var. Örneğin:

Resim/Boyama/Etkinlik Kitapları

Piyasada çocuklara keyifle vakit geçirtecek bir sürü faaliyet kitabı var. Hayır, bir sayfasında renkli bir resim olan, diğerindeki resmi ona bakıp boyadıkları kitaplardan bahsetmiyorum. Şu ‘yaratıcı boyama’ var ya (ben bir türlü ısınamadım), onlara ilgi duyuyor bizimkiler… Sonra çok sevimli aktivite kitapları var (Altın Kitaplar’ın Korsanlar Etkinlik Kitabı, daha küçükler için Yavru Hayvanlar Etkinlik Kitabı), içinde çıkartmalar, tamamlanması gereken resimler falan var.

En olmadı, sevdikleri kitapları önlerine alıp onlara bakarak çizim yapıyor bizimkiler.

Resim

Kitap okuma

Bizim ‘her gün en az bir çizgi film’ mottosunu hayatımızdan çıkarmamızla çocukların kitapla daha fazla vakit geçirmeye başlamaları aynı döneme denk gelir. Kitapları kolayca erişebilecekleri bir şekilde düzenlediğimizden istedikleri zaman gidip alıp okuyorlar.

Kitap

Dergi

Aylık aldığımız dergiler (Dünyalı, Süper Penguen) ara ara raflardan indirilerek tekrar hatmediliyor.

Dergi

Lego

Elbette evimizin baş tacı legolar. Özellikle Amerika’dan her gelişinde Lego siparişi verdiğimiz halamız sayesinde evde bir dükkan açacak kadar Lego oldu çok şükür (!) ve ben artık ambargo koydum. Gün içinde bir ara mutlaka Lego yapılıyor. Lego aynı zamanda kardeş kavgası çıkması konusunda en az riskli oyunlardan biri.

Lego

 

YapBoz 

Özellikle evimizdeki 5 yaş grubunun çok ilgisini çeken bu aktivite kendi kendine bayağı zaman geçirtiyor.

YapBoz

Araba

Araba oyunları da evimizin vazgeçilmezinden. Legodan fırsat bulunan zamanlarda arabalar tek tek dizilerek evin içinde mini bir İstanbul trafiği yaratılıyor.

Araba

Sanat etkinlikleri

Çocuklarımın bu alanda çok şanslı olduklarını söyleyemeyeceğim ne yazık ki… Sanat alanında yaratıcılıktan nasibini alamamış bir anneleri var. Neyse ki böyle durumlarda Pinterest imdadımıza yetişiyor. Evdeki boş yumurta kutularını nasıl değerlendirelim dediğimizde Aç Tırtıl, şu arabaları bir düzene sokalım dediğimizde garaj buluyoruz Pinterest’ten. O garaj daha sonra kalemlik olarak kullanıldı ama olsun…

Sanat2

Kalemlik

Kutu ya da kart oyunları

Her türlü Monopoly, Itsy Bitsy Spider, Eşleştirme Oyunları itinayla oynanıyor. Bunlar olmazsa Uno yardımımıza koşuyor.

Kutu

Süper Kahraman olmaca

Birkaç kostümle bütün gün geçer mi? Geçmez ama yarım gün geçebilir. Kostüm bulamazlarsa battaniye kullansınlar.

Kostum

Kostum2

Araştırma İnceleme

Malumunuz, şehirde ağaç kalmadığından öyle enteresan böceklere de pek rastlanmıyor. Ancak Kurbağalıdere’deki ıslah çalışması sağ olsun, bolca kara sineğimiz var çok şükür. Bunların ele geçirilmesi çocuklar için adeta fen dersi niteliğinde…

Arastirma

Ya da fosil incelemece…

Arastirma2

Tuvalet kağıdı savaşı… Ya da kulesi… Ya da tuzağı…

Her şey bir market dönüşü ‘Tuvalet kağıtlarını dolaba yerleştirir misiniz?’ dememle başladı… O gün ortaya biraz maksadını aşan bir manzara çıktıysa da, o günden bu yana ara ara -izin almak kaydıyla- tuvalet kağıtlarıyla çeşitli eğlenceler yapıyorlar. Çok basit: Tuvalet kağıtlarını üst üste dizin. İçlerine her türlü ip, oyuncak, tahta kılıç, ne varsa sokuşturun. İşte size harika bir tuzak. Artık hiç kimse koridordan geçemez!

TuvaletKagidi

Futbol

Koridorun tuvalet kağıtlarından yürünemez halde olmadığı durumlarda da çift kale maç yapabilirsiniz.

Futbol

Piknik

Bahçeniz varsa bahçede piknik yapabilir (bizim yok, anneannenin var), yoksa balkonda sofra kurabilirsiniz.

Piknik

Tebeşir

Sokağınız güvenliyse kapı önünde tebeşirle harikalar yaratabilirsiniz.

Tebesir

Su oyunları

En olmadı suyla vakit geçirebilir, bir kapta plastik hayvanları yüzdürebilir, enginarcının enginar torbalarını pıncırmaya çalışan bıdığınıza buzdolabı poşetine doldurulmuş su verip ‘Al, hayrını gör!’ diyebilirsiniz.

Su

Serbest takılmaca

Hiçbiri olmazsa ‘Hadi bakalım biraz odanızda sessizce vakit geçirin’ diyebilir, onları hayal dünyalarına terk edebilirsiniz.

Serbest

Bütün bunlar olmazsa amaçsız kudurmalara izin verebilir, kanepe minderlerinden tünel yapılmasını çaresizce seyredebilir, en olmadı eskilerin ‘Sıkı can çıkmaz’ tekniğini uygulayabilirsiniz.

Elbette her şey her zaman süt liman gitmiyor. Günde beş fasıl gerçekleşen kardeş kavgalarının fotoğraflara yansımıyor olması bunların gerçekleşmediği anlamına gelmiyor.

Ancak çocuklar büyüdükçe işler nispeten kolaylaşıyor (sayılır) bir, önlerine oynayacak bir şey verdiğinizde en azından ortaya bir fikir attığınızda kendi kendilerine harikalar yaratıyorlar, iki.

Şimdi siz söyleyin bana, bütün bunları yaptıktan sonra televizyon seyredecek vakit mi kalır insana?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

  1. çocukların uzun süre çizgi film izlemelerinin bence en baş nedeni anneler zaten. Sınır koymazsanız ve çocuğun önüne sizin yaptıklarınız gibi bir fikir atmazsanız çocuğunda tv ve tabletten başka eğlencesi kalmaz. ben de de 2 çocuk var tv de izleniyor tablette oynanıyor ama sınırlı. özellikle 0-6 yaş dönemi hayal dünyalarının gelişmesi için çok önemli bir dönem. sevgiler

  2. Televizyon izleyecek vakit kalmıyor ya da az kalıyor ama her gün benzer şeyler yapmaktan sıkılıyor bizimki. Eee tabii tek olmanın verdiği dezavantajda var. Tüm yukarıda olanların bir çoğunu tek başına yapıyor. Süreli olarak televizyon ve tablet. Etrafımdakiler sende Alman disiplini ile çocuk yetiştiriyorsun diyor. Olsun. Ben diyorum ki hızla geçsin şu zamanda okullar açılsın 😀

  3. Benim de biri 11 biri 9 yasinda biri de 15 aylik 3 kizim var buyukler cizgi film izleme yasini gecti mi bilmem ama cizgi film izlemiyorlar ufaklikta boylece cizgi film ve tv den uzak kalmis oluyor bizde tablette yok bilgisayarda ama telefonlardan izin verdigimiz olcude oyun oynuyorlar kuran kursuna gidiyorlar sabahtan ogleden sonrada gelip dualarini ezberliyorlar kitaplarini okuyorlar internetten bulduklari basit deneyleri yapiyorlar ufaklikla oynuyorlar aksam babalari gelince onlari yuruyuse goturuyor bazen dergi okuyorlar ust katimizdaki komsunun ogluyla balkondan konusuyorlar …bizde de zaman boyle geciyor ama bazen deokullar cabucak acilsa dedigim zamanlar da oluyor

  4. Merhaba,çok güzel anlatmışsınız,bizde de günde 15 dk video izleniyor öğleden sonraları.
    Sabah mutlaka 1-2 saatimizi parkta kumda oynayarak geçiriyoruz,sonra eve gelip banyo ve banyoda bir fasıl suyla oynama,boyama,hayali oyunlar,kitap okuma,dergi okuma ve dergideki etkinlikleri,deneyleri yapma,ve akşam üzeri tekrar park.

  5. Bende de 2 yaşında, 5-10dk’dan fazla aynı konu üzerinde kalamayan bir kuzu var, 7/24 beraberiz ve bu yaşa dek sıfır ekranla geldik ama valla özentiden kısıtlamadan ve kocam Alman olduğundan üzüm gibi ona benzememden değil vallahi zaman kalmadığından. Birazcık yaratıcılık, birazcık “bu günler bir daha geri gelmeyecek” takıntısı ama valla insan istedikten sonra ekransız bebek büyütebiliyor. Ekranı sadece uçak yolculuklarında tabletten çizgi film olarak veriyorum, o da artık abartmayayım azcık normal olsun ilerde “sırf yasak olduğu için” merak ettiği ve bağımlısı olduğu bir şey olmasın diye.. Ay klinik psikoloğun anneliği de böyle işte 😛

  6. Bir kez daha, Teşekkürler size. Farkındalık yarattığınız için. Eski zamanların özlemiyle hayıflanmanın kime, ne faydası var ki… Hayata geçiremedikten sonra. Kendi adıma şanslıyım Küçükçekmece Gölü’nün orada oturuyorum. Yakan top, voleybol, tombik, çizgi oyunu, beş taş, saklambaç, kovalamaca, ip atlama, bisiklete binme, paten kayma. İstedikten sonra herşey olabiliyor. Bırakalım tablet, televizyonlu aileleri. ( ki zaman zaman bunlarıda izliyoruz ) Yapmayanları özendirelim.