0 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 17. hafta

Tam 18 cm, 187 gram bir oğlum var! Elimdeki 4 boyutlu; kolları, bacakları, kafası tam bebek gibi görünen resmiyle aşk yaşıyorum! Sağlığı yerinde, bir sıkıntısı görünmüyor. Bu görüşmeden 1 ay sonra, detaylı ultrasonda göreceğim tekrar. Eminim bu sefer daha da heyecanlı olacak. Hala inanamıyorum, içimde büyüyüyen, beslenen, haraket eden bir can taşıdığıma. Henüz kelebek hissi yok. Bazen minik minik kıpırtılar hissediyorum ama ayırt edemiyorum, acaba gazdan dolayı mı diyorum. Artık göbeğimde gözle görülür bir büyüme var. Şimdiye kadar hamile olduğum fark edilmiyordu ama son iki haftadır daha hızlı büyümeye, fark edilmeye başladı.

Gul17

Doktorum karakter olarak karşısındakini çok rahatlatan, sürekli konuşup bilgilendiren bir insan. Yaklaşımı pozitif olduğu için süreç boyunca, yaşadığım sıkıntılı dönemlerde de beni hep olumlu etkiledi. Bu haftaki kontrolde biraz doğum hakkında konuştuk. Şartlar elverdiği sürece vajinal doğum taraftarı. Bunu duymak beni biraz daha motive etti. Tabii vajinal doğum diye ilerlediğimiz ama sezaryenle sonuçlanan doğumlar da oluyor, bu kararı gidişata göre veriyoruz dedi. Böyle bir durumda illa ki vajinal doğuracağım diye direnecek değilim; tek istediğim bebeğimin sağlıklı ve gelmek istediği gibi mümkünse en az müdahele ile gelmesi…

Oğlumun ihtiyaçları ve benim ihtiyaçlarım için bir liste yaptım. İnternette, çeşitli bloglarda bu tür listeler mevcut. Bunları kendime göre şekillendirdim. Alınacaklar kadar alınmayacakları da belirlemek önemli. Bu konuda Elif’in bebek için gerekli olmayanlar tavsiyeleri de bana yol gösterdi. Yine de alışveriş konusunda kafam oldukça karışık. Ürünlerle ilgili yorumları okurken, kimi bebeğin çok memnun kaldığını, kimi bebeğinse hiç kullanmadığını okuyorum. Sanırım deneme-yanılma yöntemi ile öğreneceğiz. Detaylı ultrason sonrası, Eylül başı gibi yavaş yavaş eksiklerimizi tamamlamayı düşünüyorum.

Büyük ihtiyaçlardan biri olan bebek arabası ve ana kucağını aldık. Nedense hamileliğimin ilk haftalarından beri en çok bebek arabaları konusunda araştırma yapıyordum. Genel olarak iyi marka travel sistem bebek arabalarının fiyatları oldukça yüksek. Biz en çok Concord Neo’yu beğenmiştik. Yüksek fiyatı nedeniyle de alıp almamak konusunda kararsızdık. Çoğu aile 1. yıldan sonra baston tipi arabalara geçiyormuş; kullanım kolaylığı ve az yer kaplaması nedeniyle. Biz de belki bastona geçeriz diye, az kullanılmış bir Concord Neo bulduk ve onu aldık. İthalatçı firmasını bulup, arabayı kontrol ettirdik ve bakım yaptırdık. Şimdi sıfırdan farksız, oğlumu bekliyor.

Zaman hızla ilerliyor. Neredeyse gebelik dönemini yarılayacağım. Bir yandan sevinirken, bir yandan da üzülüyorum. Acaba bu günlerin yeterince tadını çıkaramıyor muyum diye düşünüyorum. Vücudumdaki değişikliklerle birlikte duygusal değişikliklerim de fazlalaştı. Hem daha hassas, hem de daha tepkili olmaya başladım. Tahammül seviyem azalmış gibi hissediyorum. Yanımda yüksek sesle konuşulduğunda, herhangi bir tartışma ortamında, heyecanlı bir film izlerken ya da kötü bir haber duyduğumda,okuduğumda… Hepsi beni eskiden etkilediğinden çok daha fazla etkiliyor. Mesela film izlerken heyecanlı sahnelerde ekrana bakamıyorum, eşimin arkasına saklanıyorum görmemek için ya da kalkıp başka odaya gidiyorum; tuhaflıklar diyarına hoş geldiniz!

Havaların fazlasıyla ısınmasıyla, en büyük şikayetlerimden biri sıcaklar. Dışarıda açık havada dolaşmak mümkün değil. Haftaiçi ofiste klimalı ortamda çalıştığım için pek etkilenmiyorum. Akşamları yemek hazırlamak sıkıntı, mutfakta bir de ocak yanınca iyice dayanılmaz oluyor. Allah’tan evde klima var da bunladıkça açıyoruz. Haftasonları da dışarıdaysam erken saatleri ya da kapalı klimalı yerleri tercih ediyorum. Daha ağır olduğum ileriki haftalara denk gelseydi nasıl başa çıkardım bilmiyorum.

Şu sıralar en büyük motivasyonum 2 hafta sonra çıkacağımız tatil, iple çekiyorum desem yeridir. Yaklaştıkça heyecanlanıyorum . Sayılı gün çabuk geçecek biliyorum ama tatil yapmayı çok özledim gerçekten. Ben İstanbul’dan uzaklaşmaya başladığımda, garip bir şekilde kafama taktıklarımı ya da beni sıkan şeyleri de burada bırakıp gidiyormuşum gibi hissesiyorum. Yol almak beni rahatlatıyor resmen. Bu yüzden , bu tatili de oğluma,eşime, kendime odaklanarak geçireceğim…

Bu hafta yogaya başladım. Şimdilik haftada bir gün gideceğim. Hepsi farklı haftalarda gebe olan 15 kadınla birlikte çalışmak hem komik, hem keyifli! Hepimizin odaklandığı en önemli şey bebeklerimiz ve hepimiz sağlıklı bir şekilde onları dünyaya getirmek için ve doğumda vücudumuzu, kaslarımızı doğru kullanabilmek için vüdumuzu eğitiyoruz. Umarım hepimiz evlatlarımıza sağlıklı bir şekilde kavuşuruz.

Sevgiler,

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *