0 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 24. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Sıcak yaz günleri hızla devam ederken hamileliğimin 6. ayı bitmek üzere bile! Bir yandan doğuma nasılsa daha çok var diye düşünerek kendimi rahatlatıyor, bir yandan da epı topu 4 ay sonra hayatımız ve düzenimiz nasıl da (tepetaklak!) değişecek diye hem meraklanıyor, hem de korkuyorum. İlk hamileliğimde olduğu gibi deneyimsizliğin getirdiği bilinmezlik ve şaşkınlık değil bu sefer beni korkutan… Aksine yeni doğmuş yumuk yumuk bir bebeği yeniden kollarıma almak, emzirmek, pışpışlamak, yıkamak, sarıp sarmalamak ve ilkinde yaptığımı sandığım hataları yapmamak için can atıyorum. Şimdi hayal meyal hatırlasam da, doğumdan sonraki ilk aylarda çokça gereken sabır, özveri, uykusuzluk, yorgunluk, devamlı emzirmekten dolayı yerinden kıpırdayamama durumu ve başka hiç bir iş yapamamaktan gelen sınırlılık ve bunalım hali de değil korktuğum…

Beni korkutan, ihtiyaçları neredeyse tamamen farklı düzeyde olacak olan yeni doğmuş bir bebek ile 3.5 yasında bir çocuğa aynı anda yetişememe durumu. Elbette ki, tek başıma olmayacağım, annem ve eşim de ellerinden gelen yardımı yapacaklar ama çocukların en çok ihtiyaç duydukları kişi anne olduğundan, bazı zamanlarda sanırım ikiye bölünmem gerekecek! İşte bu yüzden yepyeni ve bambaşka bir denge ve düzen kurmamız biraz zaman alacağa benzer. Nasıl ki, çocuksuz yaşamdan çocukluya geçerken çokça bocaladık, tek çocukludan çifte geçerken de tökezleyip, bocalayacağız anlaşılan.

Deniz24

İki çocuklu hayat, evde bir kardeşin varlığına alışmak, 3 yaş sendromları konularına kafa yormaya başlamışken, ebeveyn eğitimi ve özellikle pozitif disiplin hakkında kitaplara yeniden göz atmak istedim ve Elif’in “Olmazsa Olmaz Kitaplar” listesinden çocuk gelişimi ve ikinci çocuk ile ilgili olanları alıp okumaya karar verdim. Onlara ek olarak da, iyi olduklarına inandığım, “How to Talk Sö Kids Will Listen & Listen So Kids Will Talk” ve “Peaceful Parent, Happy Siblings: How to Stop the Fighting and Raise Friends for Life” kitaplarını da sırayla okumak istiyorum önümüzdeki aylarda. Ayrıca, geçen gün internette dolaşırken tesadüfen rastladığım, hamilelik, doğum, yenidoğan bakımından 2 yaşa kadar gerekli olan tüm temel konuları özet olarak kapsayan ve Quebec sağlık bakanlığının her hamileye ücretsiz olarak verdiği, “From Tiny Tot to Toddler- A practical guide for parents from pregnancy to age 2” kılavuz kitapçığını da oldukça yararlı buldum ve sizlere de duyurmak istedim. İnternetten ücretsiz indirebilirsiniz.

Gelelim bu hafta bebişin durumuna…Kendisi oldukça hareketlendi artık, sürekli tekmeler atıyor, özellikle geceleri ben uyumaya çalışırken. Bu hafta şeker yüklemesi testini de yaptırdım. Hem aç karnına gideceğimden, hem de 2 saat orada bekleyeceğimden, ‘tansiyonum düşer de bayılır mıyım, şekerli suyu içince midem bulanır da kusar mıyım’ gibi endişelerle doluydum. Hemşire önce kanımı aldı, sonra küçük bir pet şişedeki turuncu renkli korkunç derecede tatlı suyu (portakallı gazoz tadında ama aşırı tatlı) bir kaç dakika içinde bitirmemi istedi. İçerken zorlandığımı söylemeliyim, hele ki onca günü tatlı yemeden geçirdikten sonra. Neyse ki korktuğum gibi bişey olmadı, sadece çok hafif bir mide bulantısı hissettim. İçtikten tam bir saat sonra ikinci kez kan verdim, ondan tam bir saat sonra da üçüncü ve son kez. Sonuçları haftaya doktor kontrolünde öğreneceğim. Umarım testi başarıyla geçmişimdir.

Haftaya görüşmek üzere, sağlıklı kalın…

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.