15 Yorum

Kanada eğitim sistemi Türkiye’de…

Yaz başında haberim oldu ‘Kanada Okulu’ adlı bir oluşumdan… Blog yazarları için düzenledikleri bir de toplantı olmuştu ancak ben hamileliğimin çok başında ve kendimi çok kötü hissettiğim bir dönemdeydim, katılamadım.

Sonrasında düzenledikleri bir resepsiyonda okul yöneticileriyle ve Kanada’dan gelen eğitim bakanlığı yetkilileriyle sohbet etme fırsatı buldum. Kanada Okulu yapısı açısından Türkiye’de bir ilk, çünkü Türkiye menşeili bir vakıf ya da kaynak değil, Kanada’nın New Brunswick Eğitim Bakanlığı desteğiyle Türkiye’de açılan bir okul. Bu anlamda bir ‘Kanada Devlet Okulu’ diyebiliriz, ancak elbette eğitimin ücretli olması açısından burada özel okul statüsünde…

Dünya üzerinde 20’den fazla ülkede açtığı okullarla Kanada eğitim sistemini farklı ülkelere taşıyan New Brunswick eyaleti, önümüzdeki Eylül ayında Çamlıca ve Levent’teki iki ana okulu ile Türkiye’de de eğitime başlayacak. 2016’da ilkokul, takip eden sene de ortaokul açma hedefindeler… O noktada biz de devlet okulu sürecini ilkokulda bırakmayı planlayan veliler olarak ilgileneceğiz gibi görünüyor, özellikle de birazdan bahsedeceğim ‘denklik’ meselesi yüzünden…

Kanada Okulu’nu diğer özel okullardan farklı kılan en büyük özelliği devlet desteği ve denetimi altında olması, ve daha da önemlisi mezuniyetin ardından alınan diplomanın Kanada’dadaki diplomaya denk olması… Yani burada alınan eğitim ile Kanada’daki arasında müfredat açısından bir farklılık olmadığı gibi, buradaki müfredatın MEB standartlarıyla uyum göstermesi, mezun olan çocuğun her iki ülkede de eğitimine devam edebilmesini amaçlıyor. Bunu da eğitim müfredatının Kanada tarafından belirlenmesi (ve MEB’le uyumlu olması), ve düzenli olarak hükümet yetkilileri tarafından denetlenmesi ile yapmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz hafta Happy Nest’te okul yöneticileriyle bir araya geldiğimiz bir seminerin ardından Çamlıca’daki ana okulunu ziyarete gittim. Ferhan Saral‘ın fotoğrafları eşliğinde biraz okul hakkında, biraz da Kanada eğitim sistemi hakkında bilgi vermeye çalışacağım şimdi…

KanadaAnaokulu_giris

Ben Çamlıca şubesini gördüm ancak anladığım kadarıyla Levent şubesi de benzer iç mimariye sahip. Ana okulu için yeterli büyüklükte denilebilecek bir bahçesi olan, üç katlı bir villada kurulu Çamlıca’daki Kanada Anaokulu… Kanada’danın hep duyduğumuz yeşilliği ve doğallığı sınıfların tasarımına da yansımış.

2 yaştan 5 yaşa kadar olan çocuklara eğitim verecek olan okulun toplamda dört sınıfı var. Her sınıf Kanada’nın ayrı bir hayvanı tarafından temsil ediliyor. Her nedense ben bu hayvancıklar sınıflara da isim vereceklermiş gibi bir hisse kapıldım: Geyikler, Balinalar, Kutup Ayıları ve Rakunlar gibi…

Kanada’daki eğitim sistemi, dünyanın en iyi ilk 10 eğitim sistemi arasında yer alıyor. İngilizce konuşulan ülkeler arasında ise birinci sırada… Göçmenlik haklarını Amerika’ya kıyasla çok daha kolay veriyor olması ve gelişmiş sağlık sistemi, demokrasi ve insan haklarının ileri olması ile göçmenler için oldukça cazip bir ülke Kanada… Eğitimine verdiği güvenden dolayı olsa gerek, eğitim verdiği kitleyi -vatandaşı olmasa bile- sınırları dahilinde tutmak istiyor. Bu sayede dünyanın en eğitimli nüfusu haline gelmiş.

Kanada’daki eğitim sistemi yıl bazlı olarak Türkiye ile aynı. Lise öncesi eğitim Türkiye’deki gibi anaokulu dahil 13 yıl sürüyor. Eğitim dönemleri de Türkiye’deki gibi Eylül-Haziran ayları arasında seyrediyor. Her iki faktör de Türkiye’deki Kanada Okulu’ndan mezun olunması halinde Kanada ile denklik alınmasını kolaylaştıran etkenlermiş.

Screen Shot 2015-08-05 at 2.48.32 PM

Veli seminerinde bir araya geldiğimiz okul yöneticilerinden ve Kanada’nın New Brunswick eyaletinin buradaki öğretmenleri eğitmek ve denetlemek üzere görevlendirdiği Alexandra Langley, New Brunswick müfredatı temel alınarak oluşturulan okul felsefesinin dört temel etrafında şekillendiğini anlattı: (1) İyilik, (2) Oyun ve Oyunculuk, (3) İletişim ve Okuryazarlık/Edebi kültür ve (4) Çeşitlilik ve Sosyal Sorumluluk.

İyilik felsefesi çocukların ruhsal sağlıklarının ve pozitif kimliklerinin yanı sıra fiziksel sağlıklarının ve aidiyet hislerinin beslendiği ve korunduğu, çocukların güvenli ve kendilerini önemseyen ortamları deneyimlemeleriyle oluşan durumları ifade ediyor. Alexandra, Kanada Okulu’nun, ebeveynleri, kendi davranışlarının sorumluluklarını alabilen, bağımsız çocuklar yetiştirmede okulun birer ortağı ve gönüllüsü olarak gördüklerini anlattı seminerde…

Oyun ve Oyunculuk, oyun odaklı keşiflerin, problem çözümlerinin ve yaratıcılığın teşvik edildiği, aynı zamanda çocukların açık ve esnek ortamları deneyimleyebildikleri durumları işaret ediyor. Çocukların gerek kendilerine gerekse başkalarına ait eşyaların mülkiyetini öğrenmeleri ve sahip çıkmaları/saygı duymaları kadar ‘komik aktivitelerden zevk alma’ da bu bağlamda ele alınıyor.

Screen Shot 2015-08-05 at 3.00.31 PM

İletişim ve Okuryazarlık/Edebi Kültür, çocukların iletişimsel pratiklerinin, dillerinin, okuryazarlıklarının ve edebi kültür kimliklerinin önemsendiği ve desteklendiği, aynı zamanda entelektüel, sosyal ve kültürel etkileşimleri deneyimlemelerini sağlayan durumları anlatıyor. Anaokulundan itibaren çift dilli eğitim verecek olan (ve ilkokulda Fransızca’nın devreye girmesiyle bunu üç dile çıkarmayı hedefleyen) Kanada Okulu’nda İngilizce eğitimi ‘Native Speaker’ öğretmenler tarafından verilecek. Ancak ilk kez okula başlayan bıdıkların okul tedirginliğinin yanı sıra bir de dil bariyeri yaşamaması adına karşılıklı güven oluşana kadar sınıfın diğer Türkçe konuşan öğretmeni devreye girecek.

Çeşitlilik ve Sosyal Sorumluluk felsefesini ise Kanada eğitim sisteminin vazgeçilmez bir ayağı olarak anlattı Alexandra. ‘Öteki farkındalığının yer aldığı, kapsayıcı, adil ve sürdürülebilir vatandaşlık pratiklerinin kanunlarla düzenlenmiş olduğu, sosyal sorumlulukların beslendiği; çocukların sosyal olarak kapsayıcı ve kültürel olarak duyarlı ortamlarda tecrübe ettiklerinin değerlendirilmesi’ bu ülkenin en çok ihtiyacı olan şeylerden biri belki de…

Screen Shot 2015-08-05 at 3.11.19 PM

Batı toplumlarının en göze çarpan özelliklerinden biri olan ‘bireylere küçük yaştan itibaren bağımsızlık kazandırma’ olayı Kanada Okulu’nun da merkezinde… Bu anlamda çocukların söylediklerine kulak veren, eylemleri için uygun sonuçlar yaratan ve fiziksel cezalardan uzak duran bir anlayışla yola çıkıyor Kanada Anaokulu.

Amaçlarının fiziksel, sosyal/duygusal, entelektüel ve dilsel büyüme ve gelişmeyi arttırmak, ve ırk, din, ekonomik sosyal çevrelerine bakılmaksızın okuldaki tüm çocukların hayat kalitelerini yükseltmek olduğunu söylüyor yetkililer… Çocuklara sağlıklı, artan bir deneyim sunabilmek için öncelikli odak noktalarının sağlam temelli pozitif insan ilişkileri inşa etmek olduğunu, iyi insani ilişkilerinse, öğretmenlerin dikkat, ilgi, rehberlik ve yönlendirmelerinin yansıması olduğunu belirtiyorlar. Kanada eğitim sisteminin standardı olan bu uygulamaların iki ileri bir geri (belki daha da yavaş) ilerleyen Türk eğitim sisteminde karşılığını bulamaması bu beklentilerin bu tür özel okullarda bedelli olarak karşılanması anlamına geliyor.

Screen Shot 2015-08-05 at 3.23.47 PM

Çamlıca’daki okulu ziyaretim sırasında dikkatimi en çok çeken şeylerden biri sınıfların hepsinde (en küçük yaş grubunun sınıfı hariç) tuvalet olması oldu… Elbette binanın villa oluşunun da bunda etkisi var, ancak geçen Amerika’daki yaz okul tecrübemizden bunun Kuzey Amerika ülkelerinde standart bir uygulama olduğunu biliyorum, çok da hoşuma gitmişti. Böylelikle çocuklar öğretmenle ya da sınıf ablası/temizlik görevlisi eşliğinde sınıftan dışarı çıkmak zorunda kalmadan tuvalet ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Birçok açıdan güzel ve kontrollü bir uygulama…

Screen Shot 2015-08-05 at 4.04.03 PM

Ben eğitimde öğrenciler kadar öğretmenlerin de merkeze konulmasını önemsiyorum. Özel okulların hepsinin değil belki ama büyük bir kısmının ebeveynlere ‘müşteri velinimetimizdir’ felsefesiyle yaklaşmalarını sadece itici değil, sakıncalı da buluyorum. Bugüne kadarki okul arayışımda öğrenciyi benden (veliden) önde tutacak, benim isteklerimi karşılamak için öğrencinin iyiliğini ikinci plana atmayacak bir yönetim anlayışı bekledim. Gerektiğinde veliye ‘Dur’ demeyi bilecek, velinin her isteğini yerine getirmeyi marifet olarak görmeyecek bir anlayıştan bahsediyorum.  Devlet okulları için bu bahsettiğim durum elbette söz konusu bile değil, orada genel anlayış velinin, öğretmenin ya da öğrencinin iyiliğini ön planda tutmaktan ziyade, devletin istediği kalıpların içinde kalmak oluyor. Bir yere kadar sineye çekebiliyorsunuz bunları, okuluna, ortamına, öğretmenine göre belki… Ancak söz konusu özel okul olduğunda olay değişiyor; çocuğunuz kadar, çocuğunuzla vakit geçiren öğretmene de değer verilmesini bekliyorsunuz.

Screen Shot 2015-08-05 at 3.34.00 PM

Bir anaokulundan en büyük beklentim, elbette çocuğuma ilgi ve sevgiyle yaklaşmasının ardından çocukların dışarıda vakit geçirmesi… Bu konuda ‘Hava nasıl olursa olsun çocukları mutlaka dışarıya çıkarıyoruz’ kuralına uyan anaokuluna henüz rastlamadım. Ya bahçe çamur olduğu için, ya veliler ‘aman üşümesinler/terlemesinler’ dedikleri için, ya işte başka bir sebeple, her neyse, bu kuralın öyle ya da böyle delindiğine birçok kere şahit oldum ben. Sanırım bu anlamda Kanada Anaokul bir ilki gerçekleştirecek, nitekim kış aylarının eksi 30 dereceleri rahatlıkla bulduğu bir memleketten gelen öğretmenler bizim buradaki havayı tehdit edici olarak bulmayacaklardır.

Nitelikli bir özel anaokulundan beklediğiniz birçok şeyi vaad ediyor Kanada Anaokulu… Tam ve yarım gün eğitim seçenekleri, küçük yaş grupları için uyku, büyükler için ‘dinlenme’ saatleri, servis mesafesindeki öğrenciler için servis olanakları, gıda denetim uzmanı eşliğinde geliştirilen aylık yemek menüleri bunlardan birkaçı… Kanada hükümetinin bir girişimi olması ise eğitimin kalitesi açısından güven verici bir unsur olarak göze çarpıyor.

Screen Shot 2015-08-05 at 4.26.38 PM

Geçtiğimiz günlerdeki bu sohbetlerim ve okulu ziyaretlerim sırasında Kanada eğitim sistemine uzaktan da olsa bakma fırsatı elde ettim. Önümüzdeki Eylül ayında, New Brunswick eyaletinin davetiyle birkaç blog yazarı arkadaşımla birlikte Kanada’ya giderek yetkililerden bizzat bilgi alma fırsatına sahip olacağım. Sadece eğitim konusuna ilgi duyan bir veli ve bir blog yazarı olarak değil, seneler önce kuzeni Kanada’ya göç etmiş ve şimdi çok yakın bir arkadaşının orada yaşaması sebebiyle ilgisi giderek artan biri olarak da oldukça heyecanlıyım.

Ben gidip gelene ve izlenimlerimi paylaşana kadar, Çamlıca veya Levent’e servis mesafesinde olan veliler Kanada Anaokulu ile ilgili bilgiyi okulun web sitesinden alabilir.

Kanada Anaokulu

Bu yazı, Kanada Eğitim Sistemi’nin Türkiye’deki temsilcisi olan Kanada Okulları’nın desteği ile yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Bu bölümdeki diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Elif hanım konuyla alakasız ama anne itiraflarını okuyamıyorum birkaç gündür, yasaklı diyor

 2. 3 cocugunu da Kanada’da dogurup buyutmus bir anne olarak bu anaokulu konsepti cok hosuma gitti. Umarim NB’i begenirsiniz, umarim yolunuz Toronto’ya da duser. :))

 3. Tamda aradığım özelliklerde bir okul üstelik Kanada denkliği kulağa hoş geliyor. Umarım ilk ve ortaokul ücretleri makul seviyede olur .

 4. Merhaba, okul çok hoşuma gitti. Ancak bahsettiğiniz bir nokta dikkatimi çekti ve bu sebeple sizden bir de Mavi Gezegen Anaokulunu görmenizi rica ederim. Yaz kış demeden bahçe etkinlikleri yapan, çocukları her daim toprakla temas ettiren sımsıcak bir yuva.

 5. Keşke fiyatıda uygun olsaydı.Türkiyede yakında tüm okullar özel okul olacak ve biz orta kesim çocuklarını nasıl özel okullarda okutucak bilemiyorum.Okul çok güzel bizzat gördüm ama fiyatından dolayı gönderebileceğimi sanmıyorum.

 6. Aa… büst yok gençliğe hitabe yok. Web sitelerinde tabularimizdan eser yok. Böyle okul olur mu? Cık cık… 🙂

 7. NB eyaletler arasinda hem Ingilizce hem Fransiz’cayi resmi resmi dil ilan etmis tek eyalet. Ve gercekten halki Fransiz asilli olsun, Anglo Saxon asilli olsun iki dili de sakir sakir konusuyor. Quebec eyaleti, Montreal disinda ayni durumda degil, cunku tek resmi dili Fransizca ve kucuk sehirlerde Ingilizce egitimi “what is this? It is a book”tan daha iyi degil, Onu gelistirmeye calisiyorlar (ama Montreal’de de “uc dil konusuyorum” deyip kimseye hava atamazsiniz :P, zaten sehrin yarisi uc dil konusuyor).
  Cok heyecanlandim sizin adiniza. Umarim ziyaretinizden memnun kalirsiniz. Amerika’da yasadim, Avrupa’da birkac ulkeyi ziyarete ettim, yasamadim, ama Kanada’yi gercekten cok sevdim. Burada da hayat mukemmel degil, ama daha adil ve insancil.

  • ben de bugun gormeye gidecektim, bu yazı iyi oldu. evimin karsısında acıldıgı icin dikkatımı cekmisti. ama ucret konusunda yazan arkadas cok merak ettim ne kadar?

 8. okulun fıyatları 28-30 bın tl den başlıyor 🙂 ındırım oranları fıyatı pek etkılemıyor
  merak edenlere yazdım

 9. Okulun iç mimarisi detaylı ve titizlikle ele alınmış görünüyor. Ama bahçesi ve binanin kendisinin okul olarak tasarlanmadiği belli. Bu kadar iddiali bir okulun mevcut bir villayi adapte etmekten fazlasini yapmasini beklerdim.
  Bir diğer nokta da gerçekten ‘Kanada’ okulu olmasi. Türk kimliğine ve Türkiye’ye ait hiçbir iz olmamasi, sınıftaki haritanin dahi Kanada hatitasi olmasi; eşliğinde bir Türkiye haritasi olmamasi bana garip geldi. Nihayetinde Kanadali yetiştirmek için iyi bir ortam olabilir. Kendi elleriyle göçmen hazirlamak ve üstüne şimdiden para almak için iyi bir yol:)

  • Hanimefendi, bir Turkiye/Kanada cifte vatandasi olarak soyleyebilirim ki, hem Kanada icinden hem yurtdisindan gocmenlige o kadar çok basvuru var ki, yetistiremiyorlar. Hatta daha yeni sayilir, Immigration Canada bircok basvuruyu zaman asimi yuzunden sildi. Kimse size ne olur gel diye yalvarmiyor.

   • Buradaki ‘hanımefendi’ hitabetine bir anlam veremedim ve dolayısıyla cevabinizi samimi bulmadım, ama yine de cevap yazacagim.
    Elbette başvuru çok ama önceden hazır vatandaşı seçmek daha büyük kolaylık. Bir seçim yapilacaksa en azindan ben olsam öyle yapardim.

    • Acikcasi cevabimin samimiyetle alakasini anlamadim, Kanada gocmenlik yasalarinin benim samimiyetimle alakasi yok. ” Kendi elleriyle göçmen hazirlamak ve üstüne şimdiden para almak için iyi bir yol:)” yorumunuz da gercek bilgiye dayali bir yorum degil. Ben de yine de cevap yazacagim:
     Vatandaslik ve gocmenlik cok ayri kavramlar. Kanada’da dogmadiysaniz ya da anne/babaniz Kanada vatandasi degilse, once gocmen olmadan (permanent resident) Kanada vatandasi olamazsiniz. Bir kanada’liyla evlenseniz de olamazsiniz, butun hayatinizi Kanada okullarinda gecirseniz de olamazsiniz. Once gocmenlige basvurursunuz, prosedur uzundur beklersiniz. Sonra birkac sene neredeyse kesintisiz gocmen olarak Kanada’da yasamak durumundasinizdir (ben PRken uc seneydi, simdi daha da sikilastirdilar diye biliyorum ama gidip immigration Canada’ya bakmadim). Ondan sonra vatandasliga basvurma hakkiniz dogar. Sonra ne mi? Siz vatandasliga basvurduktan sonra da bir guzel bir iki sene beklersiniz. Etti mi bes seneyi askin bir bekleme sureci 🙂
     Arz (Kanada egitimiyle buyuyenlerin bile) talebi oyle bir gecti ki, iciniz rahat olsun, dedigim gibi kimse size bize gel diye yalvarmiyor.