8 Yorum

Türkan’ın İkinci Gebelik Günlüğü, 35. hafta

Merhaba sevgili Blogcu Anne okurları,

Oldukça hareketli bir haftanın sonunda memleketime ulaştım. Yolculuk umduğumdan kolay oldu. İstanbul’dan aktarma sırasında iki uçuş arasında fazla zaman da yoktu, Cumartesi günü sabah Elazığ’a ulaştık oğlumla.

Haftasonu bolca dışarı aktiviteleriyle geçti, dışarıya hasret kalan ben 2 gün sadece yatmak için eve girdim desem yeridir. Harput’a gittik, bir gün de feribotla Pertek’e geçip alabalık keyfi yaptık. Gebeliğimin başından beri balık deyince tuhaf olan ben, açık havada mis gibi alabalıkları gayet güzel yiyebildim.

Turkan35

Tüm Türkiye’de olduğu gibi hava burada da çok sıcak ama akşamları serinliyor, annemin şehir manzaralı balkonunda çay muhabbeti harika oluyor gün bittikten sonra…

Akşam üzeri Mete’yi parka götürüyorum, yürüyüş de yapmış oluyorum bu sayede. Suudi Arabistan’da çok nadiren rastladığımız kaydıraklar haricinde oyun parkı yok, bu mevsimde o kaydırakları kullanma şansımız da yok zaten. Çoluk çocuk cıvıl cıvıl kalabalık parklar görünce Mete de çok mutlu oldu, çocuklarla Türkçe konuşmaktan da ayrı bir zevk aldı. Yalnız merhaba diye sırıtarak yaklaşıp sizinle konuşabilir miyim, ben de sizinle oynayabilir miyim diye yaklaşınca bazıları yadırgıyor, bizimki de bu duruma şaşırıyor biraz. Okul ortamından uzaklaşmaması ve sıkılmaması için yarım günlük kreş ayarladım. O sosyalleşirken ben de her gün birkaç saat kendime ayırabileceğim böylece…

Pazartesi hemen özel hastanedeki doktora gittim. Doktor iyi ama hastane maalesef vasatın altında çıktı. Ortalama 2,4 kilo olmuş bebişim. Doktor böbreklerime kadar inceledi. Normal doğum deneyebileceğimizi, ilk gebelikte sancı/açılma yaşamadığım için bu sefer de olmayabileceğini –ki söyleyen doktor bile olsa böyle genellemelere önem vermiyorum, her gebelik kendine has- son olarak 40. hafta başına kadar bekleyebileceğini söyledi. NST istedi, NST çekilirken 3 kere şalter atınca, annem “burada doğurmana izin vermem, gidiyoruz” dedi. Doktor iyi bile olsa özellikle SSVD denemek için pek tekin gelmedi bana ortam. Aklımızda soru işaretleriyle çıktık hastaneden.

Dün ise birkaç ay önce telefonda konuştuğum devlet hastanesinde görevli ve SSVD desteklediğini bildiğim tek doktora gittim. Kapıdaki kalabalık beni biraz korkuttu, genelde kamu hastanelerinde yoğunluktan bıkmış, bezgin ve gergin doktorlar görünce beklentiye girip de ilgi beklemiyor insan. Ama doktor tıpkı telefonda konuştuğumuz gibi çok ilgili ve canayakın biri çıktı, çok güzel ilgilendi. İlk doğumunu sezaryen yapmış annelere normal doğum önerdiğini ancak hastaların korktukları için kabul etmediklerini söyledi. Ne tuhaf değil mi, o hasta arıyor ben doktor… Her şey yolunda, bekleyeceğiz dedi, 15 gün sonra tekrar kontrole gideceğiz.

Bu arada ilk kez bebeğimin yüzünü gördüm, sanırım abisinin bir kopyası olacak! Geniş alın, tombul yanaklar ve dudakları tıpkı Mete’nin ilk doğduğundaki hali gibiydi. Çok duygulandım, heyecanlandım. O mis yanakları yanağıma yaslayıp öpmek için sabırsızlanıyorum.

Doğum hazırlıkları için yürüyüşle birlikte yanımda getirdiğim taze hurmaya başladım, perine masajına da başladım, ilk gebeliğimde hiç yapmamıştım, öyle görüldüğü kadar kolay değilmiş, şimdilik pek başarılı olduğum söylenemez, zamanla daha başarılı olurum diye umut ediyorum.

Haftaya güzel haberlerle tekrar görüşmek üzere…

Türkan

Yazar Hakkında

TÜRKAN C. DAĞDEVİREN – 32 yaşında, diplomat. 3,5 yaşındaki oğlu ve sevgili hayat arkadaşıyla geçici olarak Suudi Arabistan’da yaşarken 2 sene sonrasında nerede olacaklarını ve hayatının kalanında hangi ülkelerde yaşayacağını bilmemenin keyfini çıkarıyor. Her şeyden önce sağlıkla kavuşmak, sonrasında SSVD arzusuyla ikinci bebeğini bekliyor. Kitap okumayı ve kanaviçe işlemeyi seviyor.

Türkan’ın tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

  1. çok sevindim Türkan ‘cım her işinin (özel hastane hariç) yolunda gittiğine. büyük bir rahatlık sağlamıştır son gelişmeler sana. artık son haftalar anneciğinin yanında hamileliğin keyfini çıkarma vakti, güzel haberlerini bekliyoruz…

  2. Umarım allah’in izniyle güzel bir ssvd ile alirsiniz yavrunuzu kucaginiza. Sevgiler…

  3. süperrrrrr
    Allah sonuna erdirsin sağlıkla

  4. Iyi sanslar, herseyin yolunda gidecegine eminim. Ben de hemen arkadan takipteyim. 34. haftadan size selamlar :).