4 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 25. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bu hafta moralim oldukça bozuk, çünkü şeker yüklemesi testini malesef geçememişim ve doktor bana “hamilelik diabeti” teşhisi koydu. Geçen hafta anlattığım gibi, test için ilk önce aç karnına, daha sonra da birer saat arayla iki kez kan vermiştim. İlk verdiğim açlık kan şekerim normal sınırın üstünde çıkmış. Diğer iki ölçüm sonucu normal sınırlar içinde olduğu halde, bir tanesinin bile yüksek çıkması gebelikte diabet tanısının konulması için yeterliymiş. Tek olumlu yani, değerin çok yüksek olmayışı, dolayısıyla dikkatli bir diyetle (umarım) düzelecek olması. Doktor, beni hemen bir diyetisyene yönlendirdi. Diyetisyen, vücudumdaki şekeri düzenleyecek şekilde nasıl dengeli ve dikkatli beslenmem gerektiğini anlatacak ve kanımdaki şeker oranını her gün ölçebilmem için de glukometre denilen bir alet verecekmiş.

İnternetten ve çeşitli kaynaklardan okuduğum kadarıyla, gebelik şekeri hamile kadınların %2 ila %10’unde rastlanabilen bir durummuş ve çoğu kez dikkatli bir beslenmeyle, ilaca gerek kalmadan, sorunsuz bir şekilde atlatmak mümkünmüş. Çoğu anne adayında, hamilelik sona erdiğinde şeker düzeyi de normale dönüyormuş. Genelde, 35 yaşın üstünde, ailesinde şeker hastalığı bulunan, daha önce iri bebek dünyaya getirmiş olan, yahut kilosu fazla olan anne adaylarında daha sık rastlanıyormuş. Bu saydıklarımdan sonuncusu hariç hepsi benim için geçerli olduğundan, aslında çok da şaşırmamam lazım çıkan sonuca. Hamileliğimin başından beri yalnızca 6 kilo aldığım da düşünülürse, doktorun dediği gibi bu durum için genlerimi suçlayabilirim!

Deniz25

Bu haftaki kontrolde, doktorumla SSVD (Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum) ihtimalini de konuştuk. İlk doğumu sezaryenle sonuçlanmış kadınlarda SSVD başarı oranı %50 ila %80’miş. Benim de istersem SSVD deneyebileceğimi, bunun için ilk hamileliğimi sezaryenle sonuçlandıran nedenlerin de önemli olduğunu söyledi. Geçen sefer (bkz. Deniz ve Sinan’ın Hikayesi), büyük ihtimalle, Sinan’ın iri bebek oluşu, kakasını yapmış olması dolayısıyla enfeksiyon riskinin artması gibi sebeplerle doğum 8 cm açıklıkta durmuş ve sezaryen gerekli görülmüştü. Doktor bu yüzden, 36. haftadan sonra ultrasonla bebeğin boyutuna bakacağını ve eğer haftasına göre çok büyümemişse 41. haftaya kadar normal doğum için bekleyebileceğimizi söyledi. Yalnız, eğer o zamana kadar doğum kendiliğinden başlamaz ise, ilki sezaryenle sonuçlandığı için, ikinci kez suni sancıyla doğumu başlatmadıklarını ve direkt olarak sezaryene alacaklarını da ekledi. SSVD sırasında büyük risk taşıyan “yırtılma” olasılığının da tamamen rastlantısal olarak ortaya çıktığını ve 2000’de 1 olduğunu belirtti.

Gel gör ki hamilelik diabeti işleri daha da karıştırıyor ve SSVD ihtimalini malesef biraz daha düşürüyor. Şöyle ki, eğer dengeli beslenme ile şeker oranım düzenlenemez ve ilaç kullanmam gerekli görülürse, o zaman bebeği 39. haftada alıyorlarmış. Böylece, Cincüce ile Orman’ın SSVD hikayesini gözyaşları içinde okuyunca daha da heveslendiğim normal doğum yapabilme ihtimalim yine son haftaya hatta son güne ve dakikaya kadar belirsizliğini koruyacak gibi görünüyor.

Haftaya görüşmek üzere! Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

4 yorum

  1. İnşallah içinde olduğun durum duzelir ve istediğin doğum şekliyle alırsın miniğini kucağına.

  2. Ssvd hiçbir zaman garanti olmuyor ki Deniz, son dkya kadar sezaryene dönebiliyor..en azından doktor hastane ekip aramak zorunda değilsin..gönlünü ferah tut, diyetine uyduktan sonra kontrol altına alıp başarırsın inşallah..her ikimize de sağlıklı Ssvd diliyorum:)

  3. Merhaba

    2.hamileliğimde bana da ‘gestasyonel diyabet’ teşhisi konuldu. Halk Ekmek ekşi mayalı buğday ekmeği, her yemekten sonra min.15 dakika yürüyüş. beyaz un, şeker den kaçınınca kontrole alınabiliyor makarna, börek vs ye veda ediyorsunuz ama sayılı gün çabuk geçer.

    sevgiler