2 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 20. hafta

Tatilden döndük! Bol bol denize girdiğimiz, gezdiğimiz, yiyip içtiğimiz bir tatili geride bıraktık. Tatil için çalışıyoruz ya ve güzel şeyler hep çabuk bitiyor ya; bu da bitiverdi işte! Seneye 3 kişilik bir aile olarak , oğlumuzla birlikte çıkarız inşallah. Denize girdiğim son gün, bunu geçirdim içimden…

Marmaris’teydik. Ege’yi çok seviyoruz. Hem denizi hem doğası çok güzel, insanı çok rahatlatıyor gerçekten. Sözüt, Bozburun,Selimiye, Marmaris, Turunç ,İçmeler… Hergün farklı bir koyda denize girdik. Hem de gezmiş olduk. Böylece fazla güneşte de kalmamış oldum. Doktorum özellikle yüzümü, güneş lekeleri olmaması için yüksek faktörlü krem ile korumamı önermişti. Kremsiz çıkmayarak tatili lekesiz atlattım.

Bu haftanın en büyük gelişmesi, oğlumun hareketlerinin çok daha fazla hissedilir olmasıydı. Gerçekten tarifsiz bir duyguymuş. Yerinde duramıyor, sürekli bir pıt pıt içimde, çok mutluyum. Tatilde babasına da hissettirdi kendini, çok heyecanlandırdı.

Gul20

Bu haftasonu detaylı ultrasona gideceğiz. Oğlumu biraz daha büyümüş göreceğim. En büyük dileğim sağlığının yerinde olması, organlarında ve uzuvlarında bir sıkıntı çıkmaması. İnşallah yüzünü gösterir de net bir vesikalık fotoğrafını alırız. Bu hafta ayrıca tetanoz aşısı olacağım. 8. haftada kanamam olduğunda 2 hafta raporluydum ve iğne oluyordum, iğne için aile hekimine gittiğimde gebelik takibi de başlatmışlardı. Bu hafta tetanoz aşısı için çağırdılar. Kendi doktoruma da danıştım, yaptırmamı önerdi.

Bu aralar bacaklarımda , özellikle geceleri, sürekli ağrı oluyor. Ağrıdan uyuyamıyorum.Özellikle üst bacaklarımda daha şiddetli. Ara ara kalkıp dolaşıyorum, yeniden yatıyorum. Uykuya dalmam uzun sürüyor. Sabahları da yorgun uyanıyorum. Son kontrolümüzde magnezyum ve kalsiyum desteği vermişti doktorum ama buna rağmen ağrılar var. İlerleyen haftalarda artmamasını umuyorum.

Önümüzdeki haftalarda oğlanın odası için harekete geçmeyi düşünüyoruz. Oda boyanacak nasılsa diye tüm evi boyatmaya karar verdik. Zaten kirlenmişti ve boyaya ihtiyaç var. Ama açıkçası bu tadilat işi gözümde büyüyor, nasıl altından kalkacağım düşünüyorum. Haftaiçi çalışınca eve vakit ayırmak gerçekten zor oluyor, hele ki gebe olunca daha da zorlaşıyor. Günlük işleri yapmak bile insanın gözünde büyüyor.

Bizimkisi ilk torun olunca herkes çok hevesli. Canım annem gelenekçi bir tavırla odasıyla ilgili her şeyi ben yapacağım diye tutturuyor, her şeyi o alacakmış. Bir de ‘bebek çeyizi’ diye bir şey attı ortaya, dantelli fistolu takımlar yaptıracakmış?! Açıkçası ben beğenmiyorum, renkli cıvıl cıvıl şeyler daha çok hoşuma gidiyor. Dedim o adetler geçmişte kaldı, annesi babası ne alacak her şeyi sen alırsan. Şimdilik bazı şeyleri alıp bazılarını bize bırakma konusunda ikna ettim ama bakalım ilerleyen günler ne gösterecek.

Bu aralar doğum fotoğrafı konusuyla ilgili araştırma içindeyim. Fotoğraf ile birlikte video çekimi de olsa mı düşünüyorum. Kısa doğum filmleri de çok hoşuma gidiyor. Fotoğraf ve videonun hem bizim için hem de bebeğimiz için güzel bir hatıra olacağını düşünüyorum. Karar vermek ve seçmek zormuş.

Yeni kararlar ve yeni gelişmelerle önümüzdeki hafta görüşmek üzere!

Sevgiler,

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

2 yorum

 1. Merhaba Gül, tatili sağ salim atlatıp gelmişsiniz ne güzel. Ben zehirlendim de birazcık, korktum haliyle şimdi sanki her gebeye tatilde bir şey olacakmış gibi geliyor:)
  Seninle aramda 3 hafta var, şimdi öğrendim cinsiyetiniz kesinleşmiş, hayırlısı olsun, sağlıkla kavuşun-kavuşalım inşallah.
  Bacak ağrılarım demişsin, bende de var, dün doktora söyledim magnezyum-calsiyum desteği için verdiği ilacı değiştirdi. Ben de dün gece uyanıp uyuyamadım, inşallah geçer yeni ilaçla, seninkini de değiştirir belki doktırun.
  Sevgiler:)

  • Merhaba kitana,

   Cok gecmis olsun!
   Sana da hayirli olsun, saglikla gelsin yavrularimiz 🙂
   Benim agrilar biraz azaldi, en azindan her gece olmuyor. Yine de kontrole gittigimde sorarim doktoruma.
   Sevgiler