1 Yorum

Arkana bakma…

‘Seyir halindeyken cep telefonu kullanımı son yıllarda yol güvenliğini tehdit eden unsurların başında geliyor’ diyor Dünya Sağlık Örgütü. Örgütün şu raporuna göre araba kullanırken cep telefonu kullanan bir insanın, cep telefonu kullanmayan bir insana göre trafik kazasına karışma ihtimali dört kat daha fazlaymış. İşin dikkat çekici tarafı, telefonu elinizle tutmak ya da kulaklıkla konuşmak arasında dikkati etkileme açısından bir fark olmaması; çünkü önemli olan o sırada algınızın bölünmesiymiş, elinizin dolu olması değil.

Dünya Sağlık Örgütü bu konuda anlamlı analizler yapılması için daha fazla data toplanması gerektiğini söylüyor, nitekim trafik kazalarının kaçta kaçının telefon yüzünden gerçekleştiği ve bunların ne kadarının telefonla konuşurken ya da SMS alır-gönderirken olduğuna dair daha fazla bilgi gerekiyormuş.

Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı’nın web sitesinde de bazı bilgiler ve istatistikler var. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerinin desteklendiği sayfada cep telefonu kullanımının bazı davranışların devreye girmesini 0.9 saniye kadar geciktirdiği, bu gecikmenin örneğin saatte 60 km hızla giden bir aracın sürücüsünün frene basmasını halinde durma mesafesini 15 metre daha artması anlamına geldiği belirtiliyor.

Arabada cep telefonu kullanımı ile ilgili dikkat çekici bir video ile karşılaştım geçenlerde… Hong Kong’da bir sinemada çekilen bu video, araba kullanılırken cep telefonunuza gelen SMS’e bırak yanıt vermeyi, bakmanız halinde bile neler olabileceğine dikkat çekmek üzere hazırlanmış. Seyircilerin film seyretmek üzere koltuklarına kurulduğu ve araba kullanıyorlarmış algısının yaratıldığı görüntüler sırasında bir kısmına aynı anda SMS gönderilmiş ve…

Bir diğer video ise İrlanda Yol Güvenlik İdaresi’nin hazırladığı bir kamu spotu… Arabada çocuk varken araba kullanmanın, araba sürerken cep telefonu kullanmaktan 12 kat daha fazla dikkat dağıtıcı olabildiğine dikkat çeken videonun sonunda şöyle deniyor: ‘Hayatınızı geriye bakarak geçirmeyin. Hiçbir zaman çocuğunuzun dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Gerekirse arabanızı sağa çekin.’

Hepimiz yapıyoruz, ben araba kullanırken cep telefonumu kapatıyorum diyemem. Hiçbir şey olmazsa yol tarifine, haritaya bakıyorum.

Bir ara çok kavga ederdi çocuklar, her biri kendi oto koltuğunda oturuyor olsa bile elleri kolları birbirine dolaşırdı ve müdahale etmek zorunda kalırdım. Neler yapmadım? Kızdım, bağırdım, tepindim, polisle bile tehdit ettim. Çoğu işe yaramadı, sadece büyüdüler… Şimdilerde -yaşları gereği- arabada bu tür kavgalar daha az yaşanıyor, ancak bugünlere kazasız gelmiş olmamızda şansın da etkisi olmuş olsa gerek. Arabada çocukların olması dikkati dağıtan bir unsur, kesin bilgi.

ArabadaCocuk

İki çocuk olup kavga etmeseler de, tek başına olması halinde an geliyor emziği düşüyor, yok ağlıyor, yok hiç sesi çıkmayınca biz tedirgin oluyoruz derken bir şekilde müdahale etmek zorunda hissediyoruz kendimizi… Ama belki bunu yaptığımızda nasıl büyük bir risk aldığımızın farkında olursak bir dahaki sefer iki kere düşünürüz…

Kiddy

Bu yazı, bebek ve çocuklar için seyahat güvenliği ürünleri üreten Kiddy’nin desteği ile yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Bu bölümdeki diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Okkali bir tokat yemis gibi oldum..