4 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 26. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bu hafta “gebelik şekeri” hakkında beni bilgilendirecek olan diyetisyenle ilk buluşmamı gerçekleştirdim. Bir saat süren görüşme sonrası kafamın oldukça karıştığını ve ‘keşke bunlarla hiç uğraşmam gerekmeseydi!’ dediğimi itiraf etmeliyim. Bir kez daha anladım, hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu. Etrafımdan sıkça duyduğum halde, önceden önemsemediğim ve hafife aldığım şeker hastalığının bile aslında ne kadar özveri ve dikkat istediğini farkettim ve bin bir türlü acımasız hastalıkla uğraşan insanlara tez zamanda tüm kalbimle şifa diledim!

Görüşmemiz sırasında diyetisyen, kanımdaki şeker oranını ölçebilmem için “glukometre” denilen ufak bir alet verdi. İğneyle deldiğim parmağımdan akan kan damlasını bu alete değdirince, kandaki şeker seviyesini hemen ölçüyor. Bu işlemi günde 4 kez tekrarlamam gerekiyormuş; sabah kalkar kalkmaz aç karnına, kahvaltıya başladıktan bir saat sonra, öğle yemeğine başladıktan bir saat sonra ve aynı şekilde akşam yemeğine başladıktan bir saat sonra. İlk günün acemiliği ile parmağımı delik deşik edip, bir sürü iğneyi boşa harcadıktan sonra nasıl doğru ölçüm yapmam gerektiğini ancak ikinci günde öğrendim ve düzenli bir şekilde kan şekerimi ölçmeye başladım.

Deniz26

Şekerin istenilmeyen değerlerin üstünde çıkmaması için tüm ana ve ara öğünlerimi çok dikkatli seçmem ve her öğünde karbonhidrat, protein, yağlar, süt ürünleri, nişastalı iıyecekler, meyve ve sebzeler grubundan belirli miktarlarda yemem gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, sınırsız ya da “doyana kadar” yemek yerine az az ama sık sık yiyerek, 3 ana öğün ve 3 ara öğün ve her öğünün arası en az 2-3 saat olacak şekilde beslenmek. Diğer önemli bir nokta da yatağa aç gitmemek. Akşam yemeğinden yaklaşık iki saat sonra, yatmadan hemen önce ufak bir atıştırmalık yenmeliymiş ki sabah uyandığımızda 10 saatten fazla aç kalmış olmayalım. Aksi takdirde, vücut çok aç kaldığından çok yemek ister ve bu da kan şekerini hızla yükseltirmiş.

Şekerin yükselmesini engellemenin çok önemli bir başka yolu da her gün en az 30 dakikalık aktivite yapmakmış. Yürüyüş, yüzme, pilates, yoga, yani hamilelere uygun olan aktivitelerden herhangi biri olabilir. Özellikle, akşam yemeğinden sonra kasları çalıştırmak, ertesi sabah açlık kan şekerini düşürürmüş. Bu konuya benim itinayla dikkat etmem gerekiyor, o yüzden artık akşamları yürüyüş yahut hafif spor hareketleri yapmaya başladım. Ayrıca, bu hafta nihayet okulların açılması ile kendime ait biraz zamanım oldu ve en kısa zamanda hamilelik yogasına başlamak istiyorum, yine ilk hamileliğimdeki gibi…

Bu hafta, arkadaşlarım Yasemin, Yeliz ve Gökçe benim için biraraya geldiler ve bana değişik bir “baby shower” partisi düzenleyerek, beni çok mutlu ettiler! Değişikti, çünkü daha çok anneler arası çay ve sohbet partisiydi. Ama zaten tüm zamanını evde çocukla geçiren annelere 2-3 saatlik nefes alma ve kafa dağıtma imkanı sağlayan böylesine güzel bir buluşmadan daha iyi bir parti olabilir mi?! Onlara buradan teşekkür etmek istiyorum bir kez daha! İyi ki varsınız!

Haftaya görüşmek üzere! Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. Merhaba

    benimde hamileliğimde gebelik şekeri çıkmış ve çok üzülmüştüm ama mutluyumki tüm bu süreç boyunca insülin almadan diyet yaparak şekerimi dengelemeyi başardım , dediğin gibi pek bir sevimsiz oluyor sürekli ölçüm yapmak, insan hamile olunca bolca yemek ve uyumak istiyor heleki son aylarda ama şeker yüzünden hem bol bol yürüyüş ve dengeli beslenmek gerekiyor doğum yapınca benim şekerim kalmadı umarım sizinde sağlıkla bebeğiniz doğar ve atlatmış olursunuz. ( aslında olumlu düşünürsek kilo alınmıyor ve yürüyüş olduğu için normal doğum kolaylaşıyor)

    • Tesekkurler Aslihan! Simdilik olcme, tartma, bicme seklinde yemek yemeye alismaya calisiyorum. Bazen yuksek cikiyor, moralim cok bozuluyor ama umarim ben de dengeleyebilirim yakinda sekerimi.

  2. selamlar,
    benim de gebelik şekerim çıktı. diyetle kontrol altında şuan. benim drum tokluk 140 ı geçmicek demişti. sabahları özellikle biraz ekmeği kaçırırsam hemen 140 üstü bişi çıkıyor. diğer öğünlerde 140 ı geçmiyor. bazen tatlı da yiyorum ama gündüz vakti ve de ara öğün niyetine. ve de yavaş yavaş yiyorum. önemli olan miktarı bölerek yemek sanırım. aslında iyi de oldu.birden çok hızlı kilö almıştım. kilo alımım yavaşladı normale döndü.

    • Selam Busra! Sana da cok gecmis olsun simdiden. Evet, cok uzun sure ac kalmamak ve bir oturusta cok fazla yememek gerekiyor. Az az ama sik sik. Ikimize de kolay gelsin!