0 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 22. hafta

Bu haftanın en tatlı olayı, sevgili Elif ile tanışmak oldu. Biz Elif’in doula’lık yolcuğundaki ilk ebeveynleri olduk. Hem tanışıp vakit geçirme fırsatı bulduk, hem de tabii ki doğum ve annelik üzerine konuştuk. Hem anne, hem anne adayı, hem de bu konuda tecrübeli biriyle konuşmak çok iyi geldi doğrusu. Özgür ve ben içimizdeki bazı soruları da dışarıya çıkarmış olduk, ‘aa bunu da konuşmalıyız, bunu da düşünmeliyiz doğumdan önce’’ dediğimiz konular oldu. Bu güzel gün çok teşekkürler Elif!

Günler hızla ilerlemeye başladı sanki… Ne ara 22. haftaya geldim, bitirmek üzereyim anlayamıyorum. Şu an sanki hiçbir şey yapmamış, her şey için geç kalmış gibi hissediyorum. Bugün itibariyle evdeki tadilat başladı. Evde eşya varken toparlanmak gerçekten zormuş. Bittiğindeki hengameyi, temizliği, yerleşmeyi düşünmek istemiyorum. Ciddi anlamda bir potansiyel düşüklüğü yaşadığımı itiraf etmeliyim. Eskiden bir oraya bir buraya koşup her şeyi hallederken şimdi yarım saat iş yapsam yoruluyorum, hemen uzanıp dinlenme ihtiyacı hissediyorum. Kesin bilgi; bu yavrular bizdeki enerjiyi daha şimdiden tüketiyor!

Gul22

A bir de rüyalar var! Elif’in 20. hafta yazısını okurken hah dedim ben de aynısı. O nasıl bir karmaşıklıktır. Ve o kadar alakasız olay, alakasız kişi nasıl bir araya geliyor da karmakarışık bir rüya oluşabiliyor. Bir de beni çok yoruyor. Uyandığımda zihnimin tüm gece çalışmaktan yorulduğunu hissediyorum resmen!

Bizim oğlanının kordonu tek atardamarlı biliyorsunuz. Detaylı ultrason raporunu kendi doktoruma gönderdiğimde , o da hiç bi sorun olmadığını tüm organların sağlıklı olduğunu, sadece bu gibi durumlarda bebeklerin 2.500-3.000 gram arasında doğabildiğini söyledi. Bu haftasonu kontrolümüz var, doktorumla yüzyüze konuşma fırsatım olacak. İster istemez kafamda sorular oluyor. Şimdiye kadar haftası ile uyumlu gidiyordu, acaba belli bir haftadan sonra kilosunda az artış mı olacak, erken doğum riski gibi bir durum söz konusu olabilir mi.. Yoksa tüm bunlar benim hüsnü kuruntum mu… Bu kontrolde bir de şeker tarama testi yapılacak. Bu konu benim oldukça çekindiğim bir konu. Ailemde şeker hastaları çok olduğu için şeker konusunda hassasım. Bakalım nasıl bir sonuçla karşılaşacağım.

Selim’in haraketleri iyice hissedilir olmaya başladı. Babasından sonra bu hafta teyzesi de hissetti kıpırdanışlarını… Onun şimdiden kendisiyle konuştuğunu, sesine tepki verdiğini düşünüyor. Henüz tekme mi atıyor, koluyla mı vuruyor, vücuduyla mı ayırt edemiyorum. Ama bundan sonraki haftalarda büyüdükçe daha da belirginleşmeye başlayacak ve bu beni çok heyecanlandırıyor.

Haftada bir gün yoga derslerine devam ediyorum. Beni gerçekten rahatlattığını hissediyorum. Hem kaslarımı çalıştırmak hem de bedenimi rahatlatmak çok iyi geliyor. Haftaiçi de gitmeyi düşünüyorum. İş sonrası gidebileceğim bir kurs araştıracağım. Gerçi haftalar geçtikçe yorgunluk seviyem artıyor… Bakalım bundan sonraki haftalarda beni, bizi neler bekliyor…

Sevgiler…

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *