5 Yorum

Kendin Yap Oyuncak Mutfak

Her şey Bengi Gençer’in kızına yaptığı oyuncak mutfağın resmini Instagram’da görmemle başladı.

Belki başka bir şeyden yapmış olsaydı böyle düşünmezdim ama bizim evde boşta duran bir IKEA komidinini mutfağa dönüştürdüğünü görünce dedim ki kendime: Ben bunu yaparım!

Çocuklara bir oyuncak mutfak almayı çok istedim hep ama plastik olanları beğenemedim, ahşap olanlar içinse parama kıyamadım bir türlü… Pinterest’te de harika DIY (kendin yap) mutfaklar var, eski televizyonluklardan, ayakkabılıklardan harikalar yaratmışlar. Eh, onlar da beni aşar. E kartondan yapsam iki güne bozulur, o kadar uğraştığıma değmez. Hem ben kim sıfırdan harikalar yaratmak kim, çöp adam bile çizemeyen ben hani…

Neyse işte, Bengi’den aldığım ilhamla çıktım yola… Komidini çoktaaan beyaza boyamıştım zaten, öyle atıl bir şekilde duruyordu içerideki odada… Dedim ki çocuklara ‘Size mutfak yapayım mı?’ Biri ‘Eveeeet’ dedi, diğeri ‘Ama ben onunla keşif köşesi yapacaktım’ dedi, ‘Hadi len’ dedim, ‘Ben mutfak yapana kadar aklında yoktu keşif köşesi, nerden çıktı şimdi. Mutfak yapıyorum ben, sana sonra keşif şeysi yaparız’ (Yazar burada mutfağı çocuklarından çok kendisi için yaptığını itiraf mı etmiştir acaba?)

Pinterest’ten baktım biraz fikir almak için… Dedim ya, acayip güzel şeyler var, fikir aldım ama sinirim de bozuldu hani… Neyse sonra Doğan dedi ki ‘Bunların çoğu marangoz işi isteyen şeyler (lavaboyu delmece falan), bizi çok aşar, hiç sinirini bozma’. Peki dedim ben de…

Ocak yerlerini evdeki siyah kartonlardan kestim, iki yuvarlak. Sonradan şunları buldum, hatta bastırıp üzerlerine yapıştırsam mı diye düşündüm ama üşendim açıkçası. Siyah hali de gayet idare etti bence…

photo 3

Izgarayı evdeki çubuklardan yaptım. Sanırım dondurma çubuklarıydı onlar, valla emin değilim. Bir kutumuz var bizim, böyle elime geçen şarap mantarıydı, kavanoz kapağıydı, yok dondurma çubuğuydu falan attığım… Deniz getirdi çubukları ‘Anne bunlar ızgara olur’ diye… Akrilik boyayla siyaha boyadık, ızgaranın alası oldu.

Ocak açma kapama düğmelerini nasıl yapsak diye düşünürken, alet dolabında bir şeyler ararken gözüme şu priz kapakları takıldı, dedim ‘biçilmiş kaftan!’ Deniz dedi ki ‘Anne içlerini de boyayalım, hangisi hangisi göstersin’, öyle yaptık ve nefis oldu.

Mutfak

Lavaboyu nasıl yapsak diye ararken yine bu komidinle aynı yerde unutulmuş duran bir kırmızı abajurun kırıldığı fark ettim. Ay dur kimsenin eline batmasın diye atarken abajurun içindeki ampul şeysini ters çevirince oldu mu sana musluk?

Lavaboyu Bengi’den ilham alıp eski bir CD’yle yaptım. Açıp kapama kollarını şarap mantarından yapacaktık, hatta boyamaya bile başlamıştık. Yine aynı alet dolabında birkaç ay önce yenilediğim mutfak kulplarının eskilerini buldum o sırada, metal olanları… Aha dedim lavabo açma kapama şeysi… Birini maviye (soğuk), birini kırmızıya (sıcak) boyadık yine akrilik boyayla. Çok çabuk kuruyor bu arada…

Ocağın üstünü bitirince sıra altını organize etmeye geldi. İki seçeneğimiz vardı: (1) Alt kısmı fırın olarak kullanıp rosto börek falan yapmak, (2) Mutfak malzemelerinin hepsini altta toplayıp organize olmak. Evdeki her türlü fazlalığı ortadan kaldırmak için uğraştığım şu dönemlerde ikinci seçenek daha mantıklı geldi. Annem kızkardeşimin bir zamanlar IKEA’dan aldığı perde kumaşından örtü dikti. Bir kurdeleden geçirdik, raptiyeyle tutturduk.

photo 1

Alt kısmını da yine IKEA raf düzenleyicilerle organize ettik. İçine seneler önce çocuklara aldığım ahşap mutfak malzemelerini, IKEA’dan aldığımız tencere tava ve bardakları yerleştirdik (Bu arada bu yazı IKEA tarafından falan desteklenmemiştir yani desteklenseydi bu kadar IKEA demezdim herhalde, gerçekten de evimizin her şeyi IKEA olmuş, tuvaletleri bozulmasına rağmen, vay be!)

photo 7

Deniz’in birinci sınıfa başlarken aldığımız ve bir kere bile kullanmadığı sayı çubukları ve renkli fasulyeler şu anda mutfağımızı temel besinleri… Varsa yoksa spagettiyle kuru fasulye pişiriyoruz, Derin çilek-domates-ekmek karışımı bir şeyler yapıp ara ara getiriyor ama pek benim ağız tadım değil. Bir de şu plastik bardaklarda su servisi yapıyor, en son plastik oyuncak bardaktan su içtiğimde kızkardeşimle evcilik oynuyorduk.

photo 4

Mutfağın yanlarına şu kendinden yapışkanlı askılar astık, tavaları, kaşıkları falan yapıştırdık; valla Jamie Oliver gelse her şeyimiz hazır.

Screen Shot 2015-09-05 at 6.42.05 PM

Velhasılkelam bu mutfak, Kendin Yap projelerinden harikalar yaratan insanlar için küçük ama benim gibi yaratıcı özgüveni yerlerde sürünen bir insan için büyük bir adım oldu. Hatta özgüvenimi yüzle çarptı falan diyebilirim, ben neymişim be abi dedim. Sıradaki gelsin.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

  1. Elinize sağlık, çok da güzel olmuş 🙂

  2. Eline sağlık valla çok temiz ve cici biçimde harika yaratmışsınız beraber. Demek ki, bu mutfak olayından kaçış yok, kaç yaşına gelirlerse gelsinler. Oğlum da, her gün masasında hamurlardan yemek yapıp duruyor. Fakat, el işleri konusunda iyi olmama rağmen, son zamanlarda bu tarz işlerde aşırı tembelim:( Yazından sonra, mutfak yapma konusunda bir şevk geldi bana da sanki 🙂

  3. Ellerinize sağlık,harika olmuş:) Kızıma geçen doğum gününde hediye mutfak gelmişti yoksa mutlaka yapardım bundan.çok doğal çok şık olmuş

  4. Çok güzel olmuş vallahi, ellerinize sağlık.
    Benim bile oynayasım geldi şu an:)
    Musluk çok iyi olmuş, ha bir de ızgara:)

  5. Çok beğendim çok muhteşem olmuş