2 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 29. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bir haftayı daha devirdik. Artık haftalar mı daha hızlı akmaya başladı, yoksa bana mı öyle geliyor bilmiyorum, ama şunun şurasında 2,5 ay sonra hayatımız yeniden yoğun bir telaş, yorgunluk ve de mutlulukla bambaşka bir hal almış olacak! O zamana kadar, ben de bulabildiğim “nispeten” sakin ve boş zamanlarımın tadını çıkarmaya çalışıyorum elimden geldiğince…

Bu sürede Sinan’ı evde bir bebeğin varlığına ve “abiliğe” alıştırma çalışmalarım da devam ediyor. Ona sık sık anlatıyorum kardeşi gelince neler yapmamız gerektiğini, bana nasıl yardım edeceğini, birlikte bebeğe bakacağımızı… Şimdilik bunları duymak çok hoşuna gidiyor, “Gelsin artık kardeşim!” diye sabırsızlanmaya bile başladı hatta, ama eminim ki bebek doğduğunda hiç tanımadığı duygularla boğuşacak!

Bunlardan ilki, beni ve benim durumumda olan pek çok anneyi de hiç kuşkusuz en çok tedirgin edeni, “kıskançlık”! Tek çocuk olarak büyümüş biri olarak, bu konuda baştan bir hata yapmamak ve kendimi eğitmek için bir kitap aldım. Başlığını, “Huzurlu Ebeveyn, Mutlu Kardeşler” diye çevirebiliriz. Kitap, kardeşler arasında özellikle küçük yaşta başlayan rekabet ve kıskançlığı en barışçıl şekilde çözümlemek için çeşitli yollar sunuyor anne ve babalara. Benim en çok hoşuma giden yani, doğum öncesinden ve bebeğin ilk aylarında büyük çocuğu hazırlamak için oldukça geniş çapta tavsiyeler içermesi.

Henüz kitaba yeni başladım ama önsözünde yazdığı bir cümle çok çarpıcı geldi bana. “Kardeş rekabeti ve kıskançlığı kaçınılmazdır!” diyor yazar. “Çünkü, insanoğlu, genetik olarak, kendisini yaşatan kaynakları korumaya programlanmıştır. Bu yüzden, çocuklar anne-babalarının zamanına ve ilgisine muhtaçtır ve bunun için rekabet ederler”. Neyse ki, küçük yaşlardan itibaren başlayan bu kıskançlığı ömür boyu sürecek sağlam bir dostluğa dönüştürmenin yolu, ebeveynlerin doğru yaklaşımıyla mümkünmüş. Bunun yollarını da kitabı okudukça öğreneceğim. Bakalım biz ne kadar başarılı olabileceğiz bu konuda?

Bir de Sinan’a okumak için aldığım kitaplar var. Bir tanesi “I’m a Big Brother”. Basit anlatımı ve resimleriyle, büyük kardeş olmanın sadece olumlu yanlarına değindiği için çok hoşuma gitti benim. Aynı serinin kız kardeşler için olanı da var. Diğer hoşuma giden kitap ise, “The First Rule of Little Brothers”. Bu kitap biraz daha ileriki yaşlarda, abileri sürekli “rahatsız eden” küçük kardeşleri anlatıyor. Sonunda verdiği mesaj (“Küçük kardeşin seni taklit ediyor, çünkü seni çok seviyor ve senin gibi olmak istiyor!” ) çok hoşuma gitti benim okurken.

Gelelim bu haftaki sağlık durumumuza… Geçen hafta yüksek çıkan açlık kan şekeri ölçümlerimden sonra, diyetisyen doktor her gece yatmadan önce insülin iğnesi yapmaya başlamamı söylemişti. Ancak, geçtiğimiz hafta kayınvalidemin kısa ziyareti sırasında daha düzenli ve çeşitli yemek yememiz ve yürüyüş yapmak için daha çok fırsat bulmam sayesinde, sabah ölçümlerim düşmeye başlayınca, ben de iğne işini kendi kendime birkaç gün daha erteledim. Nitekim, bu hafta yeniden buluştuğumuzda diyetisyenim, çok iyi gittiğimi ve gerçekten çok sıkı çalıştığımı ve bir hafta daha iğnesiz devam edebileceğimi söyleyince hem şaşırdım hem de mutlu oldum! Bakalım önümüdeki hafta durum nasıl olacak?

Haftaya görüşmek üzere! Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Canim Denommm, kac haftadir okuyamamistim yazdiklarini. Simdi bir solukta okudum ve cook sevindim. 🙂 harikasiniz!! Kucuk kardes saglikla gelecek insallah.