1 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 25. hafta

25. haftadan merhaba!

Bu hafta oğlumuz için karyola siparişi verdik. Büyüyen bembeyaz bir karyola. Evlenmeden önce mobilya almak için o mağaza senin bu mağaza benim Masko, Modoko, Modesa her türlü mobilyacılar çarşısını gezmiştik. Çok gezmek hem yorucu oluyor hem de kafa karıştırıyor. Eşim bu sefer çok gezmemekte kararlıydı.Bu sefer Modesa’da bulunan 5-6 tane mağazayı gezip, içimize en çok sineni sipariş verdik. 1 ay sonra teslim edecekler.

Geçen hafta Eminönü’ne gideceğimden bahsetmiştim, gidebildim. Ama biraz geç saatte gidebildim. Çok fazla gezemedim. Yapacağım hediyelikler için biraz malzeme aldım, Havuzlu Han’ı şöyle bir gezdim. Zaten bu sürede yoruldum. Bir kere daha gitmem gerekecek. Şu ‘lohusa pijaması-geceliği’ konusu beni feci daralttı. Modeller hep anneanne işi, ya beyaz ya pembe ya da mavi. Ayrıca pijama ile mi gecelik ile rahat edeceğim bilmiyorum. Muhtemelen Aralık ayında doğum yapacağım. Kışlık ürünler genellikle uzun kollu. Ancak hastaneler sıcak olduğu için gebe ve anne arkadaşlarım kısa kollu almamı tavsiye ediyorlar. Ama kısa kollularda da çeşit ve beden azlığı var. Neyse, umarım bu konuyu da çözeceğim yakın zamanda.

30’lu haftalara yaklaştıkça heyecanımın arttığını hissediyorum. Karnabahar büyüklüğüne ulaşan oğlumun küçücük elleri, ayakları, yüzü, organları ile içimde hareket ettiğini düşündükçe bir garip hissediyorum. Çeşit çeşit doğum hikayeleri ile karşılaşıyorum. Geçen gün tesadüfen okuduğum bir hikayede 26. haftasında 650 gram olarak dünyaya gelen minik yavrunun 74 gün kuvözde kalıp 2 kiloya ulaşabildiğini ve hastanaden sağlıklı bir şekilde taburcu olduğunu okudum. İlk doğduğu haftalardaki fotoğrafını gördüğümdeki duygularımı tarif edemem. Oğlum bugün doğsa böyle minicik olacak dedim, zamanında sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini diledim. Bu arada 20 tane annenin doğum hikayesini anlattığı ‘Doğal doğuma doğru’ adlı kitabı okuyorum. Kendimi en doğalından vajinal doğum için cesaretlendiriyorum. Ama henüz kendimi yeterince bilinçli hissetmiyorum. Biraz daha doğumda nefes teknikleri ve ağrı ile başetme yöntemleri ile ilgili kendimi bilgilendirmem gerek. Tabii uygulamada farklı oluyor, ama bilmek de uygulamanın yarısı.

Gul25

Son 3 haftadır iştahımda artış var, daha sık acıkıyorum. Bu durumu dengelemek için az ve sık yemek yemeye çalışıyorum. Öğle yemeğinde yediklerimi azaltıp kendime ara öğün koydum. Genelde saat 15:30-16:00 civarı kepekli tost yiyorum. Eve gidene çok acıkmıyorum, yemeklere saldırmıyorum. Tabii ara öğünlerde mevye, süt, badem, ceviz gibi atıştırmalıklar da var. Kilo durumum fena değil. 25. haftaya kadar artı 6 kilo ile gelmiştim. Bakalım bundan sonrası nasıl olacak.

Hareketlerim biraz ağırlaşmaya başladı. Eğilirken, yataktan kalkarken, çok ayakta durduğumda ya da çok oturduğumda zorlanıyorum. Özellikle gece yatarken sağa ve sola dönmekte zorlanıyorum. Hala kendime tam olarak rahat ettiğim bir yatış pozisyonu bulabilmiş değilim. Ayrıca karışık rüyalarım devam ediyor ve geceleri beni çok yoruyor. İlk zamanlardaki uyku isteği ise şu sıralar tam tersi durumda, çok geç uykum geliyor. İkinci trimestırı de bu şekilde bitirmek üzereyim. Köprüden önce son çıkışa yaklaşıyorum. Heyecanlıyım. Bakalım üçüncü trimestırda beni neler bekliyor.

Hepinize sevdiklerinizle birlikte mutlu bir bayram dilerim,

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Gül selam, normal doğum için gecelik tavsiye ederim, pijama ile biraz zorlanabilirsin. Ben geceliğimi “gebe” den almıştım, kesimleri daha modern. Kısa kollu alıp üzerine sabahlık da alırsan istediğin gibi kullanırsın.