0 Yorum

Gül’ün Gebelik Günlüğü, 26. hafta

26. hafta, ne çabuk geldin, gidiyorsun…

Bayramda abartmış olabilirim, özellikle tatlıyı. Uzun zamandır bu kadar tatlı yememiştim. Bir sonraki haftaki kontrolde bana dönüşü nasıl olacak acaba bu tatlıların? Sanırım insan yemeye başlayınca kendini durduramıyor. Bayramda yediklerimi dengelemek adına daha dikkatli olmam gerekecek.

Bu hafta mide yanmalarım da artış gösterdi. Ne yediğime bakmaksızın, özellikle akşamları, midemde devamlı bir yanma hissi oluyor. Doktorum bir şurup vermişti eğer fazla olursa kullanayım diye. Şimdiye kadar pek kullanmak istemedim ama 2 kere kullanmak durumunda kaldım. Biraz olsun rahatlatıyor. Sanırım bayramda çay, kahve ve tatlıyı fazla kaçırmış olmamın da bu yanmaların artmasında etkisi var.

Gul26

Bayram sabahına oğlumun tekmeleriyle uyandım. Selim’in anne karnında ikinci ve son bayramıydı inşallah. Bir sonraki bayram kokusuyla uyanacağız, kucağımızda bayramlaşacağız. Ziyaretlerimizi yaptık, hediyelerimiz kaptık. Bizim oğlan şanslı, bayram seyran demiyor hediye alıp duruyor. Bayram günlerini seviyorum. Artık eskisi gibi o maaile kalabalık sofralarda buluşamasak da, burada olanlarla bir araya gelmek, eski günleri aramızda olmayanları yad etmek, bir yandan azalırken bir yandan çoğalıyor olmak beni mutlu ediyor. İstiyorum ki oğlum da bayram sabahlarına mutlulukla, heyecanla uyansın. O gün heyecanla bayramlıklarına giyip, büyüklerinin elini öpsün, yaşıtlarıyla, kuzenleriyle bir araya gelip oyunlar oynasın. Ayrılırken gitmeyelim diye mızmızlansın, söz verelim yine buluşacaksınız diye… Eskiden bizim yaşadıklarımızı o da yaşasın.

Arık yatakta bir kaplumbağa edası ile haraket ediyorum.Yataktan kalkarken daha yavaş ve dikkatli oluyorum, önce bir yanıma dönüp kolumla yataktan destek alıp öyle kalkıyorum. Eşim haraketlerime çok gülüyor. Bana tam anne oldun oğlunu korumak için böyle kalkıyorsun değil mi diyor. Gece uykumda sağa dönüyorum rahat edemiyorum, sola dönüyorum yok yine olmuyor. Zaten uykum da iyice azaldı. Çok geç uykuya dalabiliyorum. Gece 3-4 kere de tuvalate kalkınca ne hayır gelir o uykudan değil mi? Nitekim 26. hafta benim ‘ağırlaşmaya’ başladığımı hissettiğim hafta oldu. Bundan sonrasında da bu ağırlaşma artarak devam edecek herhalde.

Bu hafta oğlumun haraketlerinde ciddi anlamda artış var, içimde tüm dönüşlerini artık daha net ve daha sık hissediyorum. Artık onu daha yukarıda, göbek deliğimin üst bölgesinde hissetmeye başladım. Henüz emin değilim ama galiba hıçkırıklarını da hissediyorum. Bazen vücudunun bir bölümünü iyice karnıma dayıyor, acaba kolu mu bacağı mı, kafası mı, popusu mu diye tahmin etmeye çalışıyoruz eşimle. Şimdiden oyuncağımız oldu. Artık doğunca neler yapacağız bilmiyorum.

Eşimin de gitgide heyecanlandığını hissediyorum, ki kendi de söylüyor. Artık daha sık doğum hakkında, doğumdan sonraki süreç hakkında konuşuyoruz. Eğer doğal doğum yapabilirsem, bana çok destek olabileceğini hissediyorum ve bu yüzden de kendimi şanslı hissediyorum. Doğum sürecinde yanımda kızkardeşimin ve eşimin olmasını istiyorum, çok kalabalık olmak anneyi doğum sancıları çekerken geriyordur diye düşünüyorum. Umarım o istediğim rahat ortamı yakalayıp sevdiklerimizin destekleri ve dualarıyla Selim’e sağlıklı bir şekilde kavuşuruz.

Sevgiler,

Gül

Yazar Hakkında

GÜL GÜRDAL – İstanbul’dan bildiren taze gebe. 31 yaşında, 10 yıldır hayatının aşkı ile birlikte. Oksijenden yoksun plaza çalışanı. Gün gelir hayeller gerçek olur, benim de bir pastanem olur, hem yapar hem yediririm diyor. Gezmeyi,üretmeyi,okumayı, yemek yapmayı çok seviyor. Heyecanla, ilk gebeliğini anlatıyor.

Gül’ün tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *