1 Yorum

Ayşenur A’nın Gebelik Günlüğü, 14. hafta

Bir haftayı daha geride bırakmış olmanın sevinci, bir hafta daha sağlıkla yolculuğumuza devam etmiş olmanın mutluluğuyla selamlıyoruz hepinizi. 14. haftamıza ulaştık.

Geçtiğimiz haftanın bayram dolayısıyla daha sakin geçeceğini ve bol bol dinlenebileceğimi düşünmüştüm. Pek öyle olmadı diyebilirim. Bizim yaptığımız ziyaretler, bize gelenler gidenler olunca oldukça hareketli bir hafta geçirdik. Aslında çok da iyi oldu uzun süredir göremediğimiz yakınlarımızı gördük, keyifli sohbetlere karıştık ve hem sevdiğimizi hem de sevildiğimizi hatırladık. Bayramlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kere daha anladık. Bayramlar son birkaç yıldır biraz buruk geçiyor bizde. Annemin yokluğu, mezarlık ziyaretlerinde büyüklerin yanında ufaklıklarımızın da kabirlerini ziyaret etmek dokunuyor. Ama bu bayram büyük bir tesellimiz vardı, yolda olan bebeğimiz… Bize umut verdi, mutluluk verdi, şükrettik…

Bu hafta hafif ağrılar dışında sıkıntısız bir hafta geçirdik. Yedik, içtik, gezdik ve hepsi çok iyi geldi. Moralimiz yükseldi, sevdiklerimizin dualarını ve iyi dileklerini arkamıza aldık. En iyi moral kaynağı sanırım sevdiklerinin arasında olmak. Sevginin iyileştirici gücünü yabana atmamak lazım.

Aysenur14

Geçtiğimiz hafta size serklaj ihtimalinden bahsetmiştim. Daha önce de gebe yazar arkadaşlarımızdan bu konuda bahsedenler olmuştu. Kısaca ben de açıklayayım: Serklaj, rahimde serviks kısmının gerekli görüldüğü durumlarda, kapalı kalması için uygulanan cerrahi bir müdahale. Serviks uzunluğunun yeterli olmadığı durumlarda, ikinci trimesterde daha önce kayıp yaşanması durumunda gündeme gelen bir yöntem. Tabii ki işin tıbbi kısmı çok daha derin ve ince detaylarla dolu, ben sadece size fikir vermesi açısından çok ufak bir not düştüm buraya. Her müdahalede olduğu gibi avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Kişinin durumuna göre değerlendirme yapılıp işlemin yapılması konusunda karar veriliyor. Biz de hala bu süreçteyiz. Daha önce ikinci trimesterde iki kayıp yaşadığımdan dolayı gündemimizde… Bu hafta bazı kültür tahlilleri yapıldı. Onların da sonucuyla birlikte nihai kararı doktorlarımızla birlikte vereceğiz. Açıkçası çok üzerinde düşünmemeye çalışsam da, karar verildikten sonrasında az da olsa rahatlayacağımı biliyorum. İşlem uygulansa da uygulanmasa da bizim için en doğru kararı verebilmeyi diliyorum sadece. Önümüzdeki hafta işlem yapılmış olarak bile karşınıza gelebilirim. Heyecan yine dorukta.

Bu haftaki kontrolümüzde de bebeğimizle ilgili gelişimin yolunda olduğunu gördük. Haftasıyla uyumlu gidiyor. Kalp atışlarını duymak, kol ve bacaklarının hareketini görmek bana terapi gibi geliyor desem yeridir. Onu gördükten sonra her şey sütliman oluyor, endişe kalmıyor, korku kalmıyor, sadece huzur…

Gelecek hafta güzel haberlerle görüşmek üzere,

Sevgilerimle,

Ayşenur

Yazar Hakkında

AYŞENUR A. – Hayatının otuz beşinci, evlilik yolculuğunun yedinci, anne olma serüveninin beşinci senesini yaşayan, yolları, dalış yapmayı, kitapları, kanaviçe işlemeyi, öğrenmeyi seven ve her daim uzakları düşleyen bir yolcu.

Ayşenur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Bu haftaki yazımın doğum günüme denk gelmesi ayrıca güzel oldu. Teşekkürler Elif 🙂