0 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 33. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bu haftayı biraz sıkıntılı geçirdim, çünkü nereden musallat olduğunu bilemediğim bir soğuk algınlığı boğazımı, gözlerimi, burnumu ele geçirerek beni oldukça perişan etti. Malum hamileyken hastalıkla uğraşmak daha bir zor oluyor. Her ilacı da içemediğimden, hastalığın geçmesi uzun sürüyor. Ben de bol bol tuzlu gargara yaparak ve limonlu sıcak çaylar içerek rahatlatmaya çalıştım kuru boğazımı ve tıkalı burnumu. Oysa ki, önümüzdeki haftaki doktor kontrolünde grip aşısı olacaktım; umarım o zamana kadar tamamen iyileşmiş olurum.

Hastalık haricinde, bir de artık üstüme hiç bir kıyafetin olmayışı durumu var ki, şu sıralar en büyük sıkıntım bu! Malum, havalar serinledikçe etek, elbise yerine pantolon, tayt giymek gerekiyor ama bacaklarımı ve belimi saran her türlü şey beni oldukça bunaltıyor son günlerde. Sanırım artık hamileliğin “kabak tadı” vermeye başladığı dönemece girdim! Giyinmek, eğilmek, kalkmak, yürümek, hatta uyumak bile zorlaştı. İlk hamileliğimde, son haftaya kadar süslenip püslenip, neşeyle ise gidiyordum. Bu sefer, değil ise gitmek, giyinip evden çıkmak bile zor geliyor. Hem daha ağır, hem de daha yorgun hissediyorum kendimi.

Deniz33

Bu hafta düzenli olarak hastaneye gitmeye devam ettim, NST (non-stress test) testi için. Şimdilik her şey yolunda görünüyor neyse ki. Geçenlerde bir akşam, yatarken, ufaklık öyle bir zıplattı ki karnımı, istemeden bir çığlık attım! Ertesi gün, ultrasonda hemşire bebeğin pozisyonunun başaşağı olduğunu söyleyince anladım attığım çığlığın sebebini. Demek ki, o an ters dönmüştü bebeğim (kafa aşağı, ayaklar yukarı) çünkü bir önceki ultrasonda hala yatay pozisyondaydı. Gerçi, doktor, bebeğin doğum pozisyonuna girmesi için henüz erken olduğunu, hala küçük olduğu için yukarı-aşağı yer değiştirebileceğini söylemişti daha önceki kontrolde.

NST testine başlarken, hemşireler her defasında, o sabah ölçtüğüm açlık kan şekeri değerimi ve bebeğin hareketlerinin sayısını soruyorlar. Buna göre, bebeğin aktif olduğu bir zamanda (mesela akşamları yemekten sonra) sessizce oturup, ne kadar sürede 10 kez hareket ettiğini kaydetmem gerekiyormuş. Bu konuda hala kafam karışık, çünkü bir kıpırdamaya başlayınca bizim oğlan, değil 10, sanki 100 değişik hareket yaparak karnımı öyle bir çalkalamaya başlıyor ki, o sırada kaç dakika geçti diye saymayı unutup, heyecanla bakakalıyorum sürekli şekil değiştiren göbeğime. İkinci de, abisi gibi, poposunun üstüne oturamıyor mudur nedir, sürekli kıpır kıpır, sanki bir türlü yerleşemiyormuş gibi olduğu yere!

Deniz332

Zaten son günlerde karnım bir füze misali iyice öne çıktı. Artık sokakta, alışverişte görenler, hemen “doğuma az kalmış galiba?” diye soruyorlar. “Yok, aslında daha var” diyorum ama içimden de, “acaba az mı kaldı ki?” diye bir heyecan dalgası geçiveriyor. Velhasıl, o heyecan yerini biraz da paniğe bırakıyor bazı günler. O yüzden, bu hafta nihayet bebişin yeni kıyafetlerini yıkayıp, ütülemeye başladım! Normalde, ütü yapmayı hiç sevmem ama cicili bicili bebek kıyafetlerini ütülemek bile ayrı bir zevk ve mutluluk veriyor insana. Sonra da, her birini önceden sakladığım abisinin kıyafetlerini elden geçirmek, yıkayıp, ütülemek ve yerleştirmek var. E ne olur ne olmaz…hala hayal gibi gelse de yakında bu eve gerçekten bir bebeğin geleceğini artık hepimizin kafasına iyice sokmakta fayda var!

Haftaya görüşmek üzere! Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldigi A.B.D’den, gün gelip ulkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayi hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanin hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Simdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayi ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *