7 Yorum

Nazlı’nın Gebelik Günlüğü, 39. hafta

Bu haftam biraz uykusuz ve kafamda bolca soru işaretleri ile geçti. Dokuz ay boyunca ne bir baş ne de bir boyun ağrısı yaşamadığım halde bu hafta ilk kez başım ağrıdı. Geceleyin gördüğüm film gibi rüyalar ve sırt ağrılarım yüzünden uykusuzluğun dibine vurmuşken, çevreden ‘daha doğurmadın mı’ soruları gelmeye başladı. Herkeste heyecan dorukta. Bu benim heyecanımı daha da arttırsa da aranılıp, merak edilmek güzel bir şey. Bu özel ilginin tadını kısa bir süre daha çıkabilirim.

Kendimi hiçbir şeye veremiyorum doğal olarak. Tatilde okurum dediğim kitapları koydum gözümün önüne, aradan aradan okuyorum, yoksa yetişmeyecek. Son günlere bırakılmayacakmış bu işler, aklınızı toplayıp kendinizi kitaba vermeniz pek mümkün olmuyor. Geçen haftaki muayeneye göre her ne kadar sezaryen olma ihtimalim yüksek görünse de ben nefes egzersizlerini yapmaya devam ettim. Bu, kafamı boşaltmaya ve beni sakinleştirmeye yardımcı oluyor. Hem de son dakikaya kadar normal doğum beklentim olduğu için beni pozitif olarak etkiliyor bu egzersizler.

Bu hafta hiç yaşamadığım mide bulantıları yaşamaya başladım farklı olarak. Gün içinde çeşitli zamanlarda bir veya iki kez mide bulantılarım oluyor. Uzun sürmüyor, dinlenince geçiyor. Tansiyonumu ölçüyorum normal çıkıyor. Herhalde kendi kendime yaptığım stresten oluyor bu.

Nazli39

Neyse ki bu hafta doktor kontrolümüzde aldığım güzel haberlerle önümüzdeki haftayı daha rahat geçireceğim. Daha evvel konulmuş olan plasenta previa teşhisi için geçen hafta doktorum ‘vaktimiz var, bekleyelim durumu görelim’ demişti. Eğer devam ediyor olursa normal doğumun riskli olabileceğinden bahsetmişti ki bunun düzelmesi için ne dualar ediyordum ben. Bu hafta ultrason muayenesinden sonra ‘ben emin olmak istiyorum, yok yere korkutmak istemiyorum, o yüzden doppler ultrasonu isteyelim. Hem bebeğin durumu değerlendirilsin hem de plasentanın konumununa bakılsın’ dedi doktorum. Ben bunun ne olduğundan bihaber ödemeyi yapıp ultrasona girdim. Ayrıntılı ultrason gibi bir şeydi bu. Bebeğin haftasıyla uyumuna, amniyon sıvısına, atar damar ve toplar damarlara ve plasentanın yerleşimine bakıldı. Bebeğin başı doğum kanalına yerleştiğinden plasentayı incelemek biraz zor oldu doktor için. Plasentanın normal yerleşimden aşağıda olduğunu ama bebeğin başı başlamadan plasentanın bitmiş olduğunu, plasenta ve serviks arasındaki mesafenin fazla olduğunu, bebeğin başı doğum kanalında olduğu için herhangi bir sorun teşkil etmediğini, plasenta previa teşhisi koymayacağını söyledi doktor. İnceleyip baktığı diğer her şey de yolundaymış. Bebeğin gelişimi, kilosu, konforu yerindeymiş. Raporu alıp kapıdan çıktığımda ağlamamak için zor tuttum kendimi. Çok güzel bir haberdi bu.

Bir ara doktor karnımı bastıra bastıra muayene ederken eziyet mi ediyorum bebeğime, acaba strese mi sokuyorum bu şekilde muayenelerle diye geçirdim içimden. Ama normal doğumu istemem ve doktorumun da bunun için sonuna kadar uğraşıyor olması sadece benim için değil bebeğim için de çok önemli diye rahatlatıyorum kendimi. Sonucunda ne şekilde doğum yapacak olursam olayım bunun için uğraşmış ve hem kendim hem de bebeğim için en iyisini yaptığımı bilerek içim rahat olacağım.

Hastane kalabalık, doktorum çok yoğun olduğu için randevu saatine bakmadan biz erkenden hastaneye gittik. NST’yi çektirir, doktoru görür ve erkenden döneriz diye plan yapmıştık. İki kez doktoru görme, üç kez NST, bir kez acilde şekerli serum, bir kez doppler ultrasonu derken biz hastaneden ancak altı saat sonra çıkabildik. Normalde hareketli olan bebeğim niyeyse iş NST’ye gelince tembelleşiyor. Doktorum da hareket görmeyince NST tekrarı istiyor. Yediğim onca çikolataya rağmen ikinci NST de istenilen sonucu vermeyince bir litrelik şekerli suyu damardan alıp yattım yine NST masasına. Çok şükür ki bu sefer sonuç doktorun istediği gibi oldu. Sonuçları gösterip güzel haberlerle doktorun yanından ayrıldıktan sonra açlıktan neredeyse bayılacak şekilde attık kendimizi bir kebapçıya. Onca şekerden sonra gözlerim kararmış, ellerim titreyerek masaya gelen salatalara, ardından yemeğime saldırdım. Sanki hiç doymayacak gibiydim. Eve geldim ve bayılmış gibi uyumuşum. Bu kadar şeker inşallah bebeğimi kötü etkilememiştir.

Plasenta previa sorununun da hallolduğunu öğrendiğimize göre artık doğumun normal olarak başlamasını bekliyoruz. Bakalım önümüzdeki günler bize ne gösterecek?

Nazlı

Yazar Hakkında

NAZLI TANTOĞLU – 31 yaşında, çocukluk aşkıyla 6 yıldır evli. Ankara’da yaşıyor. Aşırı tipik bir Kova burcu. Kışı hiç sevmeyen bu kış çocuğu günün birinde sıcak bir memlekete yerleşip yaşlanmayı hayal ediyor. Okumayı, konuşmayı ve yemek yapmayı çok seviyor. Gebeliğiyle birlikte mecburi ara verdiği Yemekçinin Mekanı isimli bir de yemek bloğu var.

Nazlı’nın tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

7 yorum

 1. Çok az kaldı Nazlı, hadi bakalım 🙂

 2. Merhaba Nazlıcim,ilk kez yazını okudum sonuna denk gelmişim 🙂 bi an önce sağlıcakla bebeğine kavuşman dileğiyle. Bende ikinci bebeğime hamileyim 21.haftadayiz suan,plasenta previa sorunumuz var bizimde,o yüzden yazını büyük bi merakla okudum çok sevindim sonundada 🙂 bu arada bende Ankara’dayim hangi hastaneye gidiyorsun doktoruna birde ben görünmek isterim.teşekkür ederim,sağlıklı doğumlar 🙂

  • Merhaba Deniz,
   Çok teşekkür ederim güzel dileklerin için. Hepimiz sağlıkla kucağımıza alalım bebeklerimizi.
   Doktorum Etlik Lokman Hekim Hastanesinden Sebahat Turan.
   Plasenta previadan muzdarip çok gebe var ama sonunda bebeğin başının kanala girmesiyle plasenta yukarı çıkıyormuş, tabi derecesine bağlı olarak. Eminim seninki de düzelecektir 🙂
   Sevgiler.

   • Nazlıcım çok teşekkür ederim,doktoru şimdi biraz araştırdım ve tam istediklerimi karşılıyor gerçekten çok sağol. İlk Bebeğimi Dr Nesrin Fenerle kucağıma almıştım ve normal doğum üzerine gerçekten herseyi aşmış bi doktordu ama şimdi ücretleri beni çok aşan bi hastanede.Ve bu haftama kadar görüştüğüm tüm doktorların sezaryan doğumlari fazlaydı korkutuyo bu da beni,inşallah plasenta previa sorunumuzu atlatırsak 2yıl önce ilk bebegimdeki yaşadığım o dayanılmaz ağrılı ama muhteşem bi zevki olan normal doğumla kavuşmak istiyorum ikinci oğluma da 🙂

    • Sen de inşallah en sağlıklı yöntemle kucağına alırsın, normal doğumda sana tek tavsiyem nefes çalışmani çok iyi yap ve bide ıkınma işini cözersen doğum hem kolay hem cook kısa bi sürede oluyor.Doğum haberini bekliyor olucam sevgiler

     • Hastane kalabalık olduğu için biraz gerilebiliyorsun beklerken randevulu olsan bile ama doktorun iyi oluşu tüm olumsuzlukları siliyor. Hastanenin fiyatları da bir çok özel hastaneye göre oldukça uygun.
      Her şeyin yolunda gitmesini umuyorum ve bunun için elimden geleni yapıyorum Deniz. Bakalım ne gösterecek zaman 🙂
      Çok çok teşekkür ederim. İnşallah senin için de her şey yolunda gider ve ilkinde olduğu gibi sağlıkla alırsın bebeğini kucağına.
      Kocaman sevgiler.