2 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 37. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Sonunda bu hamileliğin de yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik! Bu hafta bebek için bir çocuk doktoru seçmem gerekiyordu. Tavsiye üzerine gittiğim doktor ile kısa bir tanışma görüşmesi yaptık. Oldukça güleryüzlü oluşu ve ılımlı konuşması hoşuma gitti. Bebek doğduktan hemen sonra, hastanede bizi ziyarete geleceğini, eve çıktıktan sonraki birkaç gün içinde de bebeği yeniden muayeneye getirmemiz gerektiğini söyledi. Emzirilen bebeklerin, doğumdan sonraki kilo kaybını yeniden kazanmaları ve doğum kilosuna dönmeleri yaklaşık olarak iki hafta sürüyormuş. Bu yüzden, bu süre içinde bebeğin kilosunu gözlemlemeleri gerektiğini belirtti.

Geçen haftaki yazımda doktorların 39. haftada bebeği almak isteyebileceklerini yazmıştım. Ancak, bu hafta farklı bir gelişme oldu ve doktor, bebeğin kilosu ve gelişimi normal seyrinde gittiği için, 40. hafta dolana kadar bekleyebileceğimizi söyledi! Tabii, bunu duymak beni çok mutlu etti, çünkü oğlumun kendi isteğiyle gelebilmesi için biraz daha zamanı var artık! Bu durumda, Boran’ın aramıza en geç ne zaman katılacağını da biliyoruz; 20 Kasım!

Vajinal muayene sırasında, servikste henüz bir açılma olmadığını ama yumuşamaya ve incelmeye başlamasının ve akıntı artışının doğuma hazırlık açısından güzel belirtiler olduğunu ve normal doğumu beklemek için hala şansımız ve vaktimiz olduğunu belirti doktorum. Doğumun kendiliğinden başlaması için benim yapabileceğim herhangi bir şey olup olmadığını sorunca da, (herkesin malumu!) seks yapmaktan başka bir tavsiyesi olmadığını, onun da bu noktada çok keyifli olmadığını bildiğini ekledi. Oturmak, kalkmak için bile fazladan çaba harcamamın gerektiği şu günlerde, doktora katılmadan edemeyeceğim doğrusu!

Deniz37

Zaten, kelimenin gerçek anlamıyla, “karnı burnunda” hamile kıvamına gelmiş olmalıyım ki, artık dışarıda görenler doğuma ne kadar kaldığını sormadan yahut göbeğim hakkında yorum yapmadan geçemiyorlar yanımdan! “Az kalmış!” diyorlar, “Kesin erkek!” diyorlar, “A arkadan hamile olduğun hiç belli olmuyor, hepsini önünde taşıyorsun!” diyorlar…Hepsine evet diyorum, gülümsüyorum. Herhalde benim gibi karnı burnunda hamilelerin bu son haftalarda ortalıkta dolaşmaları pek dikkat çeken bir durum diye düşünüyorum ister istemez.

Birkaç arkadaşımdan da, “Fazla ayakta dolaşma!”, “Aman ağır kaldırma, bebeği erken getirirsin!” gibisinden tavsiyeler aldım. Bu tavsiyelere uymadıkları için suyu bir kaç hafta erken patlayan hamile hikayeleri duydum. Benim ilk doğumumda o-herkesin-malumu-yol dahil bir çok şeyi denememize rağmen (masaj, bol yürüyüş, erik suyu vs.), bana mısın dememişti Sinan! Gelmek için hiç acelesi yoktu! 41. haftaya kadar da beklemiştik ha bugün ha yarın gelir diye ama maalesef müdahelesiz başlamamıştı doğum. O yüzden, ikinci bebeğimin hazır olduğu zaman kendiliğinden gelmesini, “Aaa galiba doğum başladı!” şaşkınlığını ve telaşını yaşamayı çok istiyorum ve bunu hayal ederken buluyorum kendimi çokça.

Bu haftasonu nihayet annem de geliyor! Bundan sonra, herhangi bir acil durum olursa, hiç olmazsa Sinan’ı kime, nereye bırakacağız derdimiz ortadan kalkıyor. Annemin gelişiyle, bebeğin odasını ve kıyafetlerini de düzenlemek için daha fazla zamanım olacak. Sinan da, büyük değişimin yaklaştığını ve yakında evde sürekli ilgi bekleyen bir bebek olacağını artık iyiden iyiye hissediyor olmalı ki, şu son günlerde daha bir sabırsız, daha bir isyankar, ve daha bir üstüme düşüyor. Sanırım ikimiz de bunaldık artık “büyük değişimi” beklemekten…Bu yüzden annemin gelişi, bize çok iyi gelecek, ikimizin de biraz nefes almasını sağlayacak.

Haftaya görüşmek üzere! Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldiği A.B.D’den, gün gelip ülkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayı hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanın hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Şimdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayı ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba Deniz,
    Geriye sayım başladı 🙂 Sürecin normal olarak ilerlediği, gönlüne göre bir doğum yapmanı diliyorum.
    Sağlıkla gelsin miniğin.

    • Selam Nazli!

      Cok tesekkur ederim! Senin de cok az zamanin kaldi:) Kolay ve saglikli bir dogum nasip olsun insallah hepimize!