4 Yorum

Deniz’in İkinci Gebelik Günlüğü, 39. hafta

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Bu artık sizlere son yazım… Muhtemelen siz bu satırları okurken, ben çoktan hastanenin yolunu tutmuş, hatta doğumum başlamış, hatta belki de Boran’ı kucağıma almış bile olacağım! Diyabetli hamilelerde, hele ki benim gibi bir önceki doğumu sezaryenle sonuçlanan annelerde, doktorların, bebeğin aşırı büyümesini istemediklerini, bu yüzden de en fazla 40. haftanın dolmasını beklediklerini daha önceden anlatmıştım. İşte bu yüzden, yarın sabah erkenden biz hastanenin yolunu tutmuş olacağız ve inşallah, tez zamanda, sizlere güzel haberler yollayacağım! Ne ilginçtir ki, bugün hamile geçirdiğim muhtemelen son gün!

Bu hafta son kez doktor kontrolünden geçtim, ve nihayet 1 cm’lik açılma olduğunu öğrendim! Biraz rahatsız geçen bir vajinal muayene ile doktor, açıklığı 1.5 cm’e çıkarttığını ve bu açıklıktan geçen hafta bahsetmiş olduğum “balon”u rahatça yerleştirebileceklerini, ve böylece doğumu başlatacaklarını söyledi. Tüm hafta boyunca, özellikle geceleri, karnımın kaskatı kesildiği ciddi kasılmalar hissettim ama hiç biri düzenli değildi. Her gece, yine de bir umut, “acaba Boran şimdi mi geliyor?” diye heyecanlandık ama şu ana kadar bir değişiklik olmadı durumumda.

Bu hafta ayaklarım da ilk kez şişmeye başladı. Herhalde fıldır fıldır dolanmamın da etkisi vardır. Malum, artık son hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Kayınvalidemler de doğuma gelecekleri için, bol bol mutfak alışverişi yapıp, buzdolabını tıka basa doldurduk ki, bebekten sonra yemek yapmak kolay olsun. Artık markete gitmek ve insan içine çıkmak istemez oldum bu son günlerde, çünkü her görenin “Doğum yakın galiba?” yahut, “Ne zaman doğuruyorsun?” sorularına cevap vermekten sıkılmış durumdayım!

İlk seferinde normal doğumu çok istiyor olmama rağmen, benim için büyük bir bilinmezlik olan doğumdan oldukça korkuyor ve heyecanlanıyordum. Bu sefer ise, doğumun şekli, süresi, kendim ve bebeğimin sağlığı değil beni en çok endişelendiren… Doğduğundan beri bir gece bile ayrılmadığım 3.5 yaşındaki oğlumun, ben hastanedeyken nasıl duracağı, neler hissedeceği! Ne tuhaf değil mi? Elif’in dediği gibi,  “İnsan gözünün önündekini, karnındakinden daha çok düşünüyor.” Ne kadar doğru! Bu yüzden, normal doğum yapabilmeyi, bu sefer kendimden çok, benden uzakta 3-4 gece geçirmek yerine, 1-2 gece geçirsin diye, Sinan için istiyorum! Neyse ki, büyükanne ve büyükbaba ekibi yanımızda olacaklar, Sinan’ı oyalamak için tüm güçleri ile uğraşacaklar!

Typic
Bu son yazıyı şunu söylemeden bitirmek istemiyorum: İki gebeliğimi de hafta hafta yazarak sizlerle paylaşmanın keyfini ve mutluluğunu bana yaşatan ve bu konuda kendimi oldukça şanslı hissettiren Elif’e ve her hafta yazdıklarımı okuyarak, bana destek olan, güzel dileklerini ve düşüncelerini yollayan siz Blogcu Anne okurlarına çok teşekkür ediyorum! Bundan sonra, inşallah doğum hikayemde yeniden görüşmek üzere!

Sağlıklı kalın!

Deniz

Yazar Hakkında

M. DENİZ TURAN – 36 yaşında, yüksek jeoloji mühendisi. 9 yıl önce doktora yapmak icin geldiği A.B.D’den, gün gelip ülkesine dönmeyi ve deniz kenarında yaşamayı hayal ediyor. 8 yıldır üniversite aşkıyla evli ve son 3 yıldır ara verdiği akademik dünyayı 3 yaşındaki oğlu Sinan’la fazlasıyla dolduruyor. Çalışmayan anne olmanın hem tadını çıkarıyor, hem de zorluklarını birebir yaşıyor. Şimdi ise, 4 yıl önce sonlandırdığı gebelik günlüğüne, yakında doğacak olan ailenin 4. üyesini anlatmak için geri dönüyor. Okumayı, alışveriş yapmayı ve çocukları çok seviyor.

Deniz’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. Bol sans Deniz. Umarim saglikla cocugunu kucagina alirsin:)

    Ben de ikinci oglumu beklerken ayni sebepten tekrar normal dogum yapmayi istiyorum, 2.5 yasindaki oglum benden uzun sure uzak kalmasin diye dua ediyorum.

    Sevgiler,
    Burcu

    • Cok tesekkur ederim, Burcu! Umarim sen de normal dogum yaparsin. Gercekten de 3 gece ayri kaldik, o bile yetti ikimize de. Sezaryen olsaydim, daha cok zorlanirdim dogum sonrasinda.

  2. Güzel haberlerini bekliyoruz Deniz. Nazlı’dan sonra sen de bebeğini sağlıkla kucağına alırsın inşallah. Dualarımız seninle. Sevgiler,