9 Yorum

Beni daha iyi bir insan yapıyorsun

Pam England’ın İçsel Doğum kitabında, ilkel toplumlarda bir bebeğin gelişinin ‘anneliği kutsamak’ yoluyla kutlandığı anlatılıyor. Amerika’da gelenek haline gelen, şimdi buraya da sıçrayan ‘baby shower’ların asıl çıkış noktasının bebeği değil, anneliğe geçiş yapan kadını onurlandırmak olduğunu söylüyor.

Herkes mutluydu, ancak sonrasında kendimi çok kötü hissettim. Bebek için bir sürü hediye getirilmişti ama kimse benim anneliğimi onurlandırmamıştı. Eğer bir ‘baby shower’ın amacı bebeğe hazırlanmaksa, o zaman içeriği bambaşka olmalı. Bu olay sadece bebeği ilgilendirmiyor ki… [Parti sırasında] diğer kadınlarla bağ kurmamı sağlayan hiçbir şey yoktu. Oysa ki anneler, başka kadınların [hamilelik ve doğum hakkında] bilmediği şeyleri biliyorlar ve bunları bize anlatmalılar, hazırlanmamıza yardımcı olmalılar…

diye anlatıyor Renata isimli bir kadın kendi bebek partisini kitapta…

Sonrasında Pam England devam ediyor:

Kültürümüzdeki baby shower adeti, kadını doğum sırasındaki değişime hazırlayan geçmişteki ritüellerin içi boşaltılmış bir hali… Annenin bu kutsal geçiş töreni, şimdilerde sığ bir partiye dönüştü.

Bu dönüşüm, medikal kültürün bir yansıması aslında… Son yıllarda kadın doğum alanı doğum öncesi ve doğum sırasındaki odağını kadından çok bebeğe çevirdi.

Böylece doktor, ebeler ve hemşireler de bu oyundaki ana karakter rollerini üstlenirken annelerin payına düşenin ‘yardımcı rol’ olduğunu, kadınların duygusal ve ruhsal tecrübelerinin sahneden silindiğini görüyoruz.

Anneyi kutlamak

Bebek-odaklı kültürümüzde bir bebeğin doğumunu ‘Bir bebek doğdu’ olarak duyuruyoruz. Oysa Solomon Adaları’ndaki Ticopia gibi anne-odaklı kültürlerde bu ‘Anne doğum yaptı’ olarak duyuruluyor.

Blog yazmaya başladıktan sonra Deniz’in ilk doğum günü üç yaş doğum günüydü. Onda mıydı hatırlamıyorum, yazdığım yazının altına ‘Senin de doğurma günün kutlu olsun’, ‘Anneliğin kutlu olsun’ gibi yorumlar gelmişti. Nasıl hoşuma gitmişti! Daha önce hiç kimse doğurduğum için beni kutlamamıştı!

Ondan beri her 25 Kasım’da, bir yandan ilk bebeğimin doğumunu kutlarken, bir yandan da -en azından kendi içimde- anneliğimi kutluyorum ben.

Evet, bugün beni anne yapan canım oğlumun 9. doğum günü…

Çocuklarımın her birine çok şey borçluyum. Beni öyle büyütüyor, öyle geliştiriyorlar ki, onlar olmasaydı ben ben olmazdım. ‘Çocuklarını tek tek karşına al, onlara anneliğin ne olduğu tek cümleyle anlat’ deseler, Jack Nicholson’ın Helen Hunt’a dediği gibi, ‘Beni daha iyi bir insan yapıyorsun’ derdim hepsine…

Ben artık her bebeğin doğumuyla bu dünyanın biraz daha iyi bir yer olduğuna inanıyorum. O yüzden gebe yazarlarımın doğumlarının duyurusunu ‘Hoş geldin [bebek]. Bu dünya seninle daha güzel’ diye bitiriyorum.

Ve şimdi dönüp aynısını bu hayata bambaşka gözlerle bakmama sebep olan çocuklarımın ilkine, Deniz’ime söylemek istiyorum:

25 Kasım 2006’da hoş gelmiştin kollarıma canım oğlum Deniz. Bu dünya seninle çok daha güzel!

IMG_3970

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Ben kendimi bildim bileli her dogum gunumde anneme derim iyi ki dogurmussun beni diye 🙂 Anne olduktan sonra daha da anlamli geliyor simdi bu sozler. Cunku ben de ogullarimin dogum gununde ‘iyi ki dogurmusum’ diyorum.

  Iyi ki dogmus Deniz, iyi ki dogurmussun Elif. Bu dunya sizinle daha guzel!

 2. Nasil guzel bir fotograf.
  Iyi ki dogmussun Deniz. Dunyan guzelliklerle dolu olsun.
  Elif senin de anneligin yeniden yeniden kutlu olsun 🙂
  Bu arada arkadaslarima hep “senin de anneligin kutlu olsun” derdim. Demek bilmeden iyi bir sey yapiyormusum 🙂
  Sevgiler

 3. Annem, doğum yapmış birini ziyarete giderken bebek eşyası almaz, anneye özel bir hediye alır. Bebek için bir şeyler alsan daha iyi olur dediğimde “Herkes bebeğe hediye alıyor, ben annenin sevildiğini, düşünüldüğünü, önemsendiğini bilmesini istiyorum” demişti.
  Sağlıklı, mutlu nice yıllar dilerim.

  • Selam Canan,
   Bu yorumu görünce resmen gözlerim doldu..ne kadar naif ne kadar ince bir düşünce…Dünyada herkes böyle olsa galiba herkes mutlu olurdu…böyle bir anneniz olduğu için çok sanslisiniz:)

 4. Iyiki dogmus..sizi de bize kazandirmis :))

 5. İyiki doğmuş Deniz. Fotoğraf çok güzel. Ne çabuk büyüyorlar. Annesinin kuzusu, nice mutlu yıllara…

 6. Iyi ki dogmus Deniz! Nice birlikte mutlu, saglikli yillariniz olsun Elif’im. Senin de anneligin kutlu olsun!

 7. robert frager der ki:annelik ve babalik sok bir terapidir bizler icin bizler onlari bûyütürken onlar bizi egîtirler…anne oldugum günden beri bunu her animda hissediyorum…

 8. İş için şehir dışındayım hatta mersin deyim elif hn.çocuklar yanımda olmayınca kafa da dinlerim dedim ama olmadı özlem o kadar ağır bastı ki ayrilık 2 günü geçince hüzünlü bir pazar sabahı oldu tüm dünya çocukları için anne kucağından mahrum olmamalarını diliyorum.sevgiyle çocuklarınızla iyi pazarlar efendim