2 Yorum

Ezgi’nin Gebelik Günlüğü, 18. hafta

Merhaba,

Bu hafta kitap fuarının ardından biraz daha sakin geçer diye düşünmüştüm ama yanılmışım. Kitap ekleri sadece fuar haftasında çıkmıyor ne de olsa. Bir de ben üstüme iş almaya, kendime yeni yeni işler çıkarmaya bayılıyorum sanırım. Sanki yapmam gerekenler listesi azmış gibi sürekli yeni işler ediniyorum, sonra da altında eziliyorum. Bizim bebenin doğumuyla beraber bu işleri minimize etmem gerekecek, buna şimdiden başlasam çok iyi olacak, bu da kendime not olsun.

Typic

Bu hafta göbeğim birden bire çok büyüdü. Ya da geçen hafta yoğunluktan ne kadar büyüdüğüyle ilgilenemeyince bu hafta bana çok büyümüş geldi. Hem de artık sanki yavaş yavaş bebenin hareketlerini de hissedebiliyor olmam gerekiyor, di mi? Arada bağırsak hareketlerim oluyor, başka da bir şey hissetmiyorum. Bakalım ne zaman hissedeceğim?

Bu hafta sonu İstanbul’dan arkadaşlarımız geldi, 4 aylık oğlanlarıyla. Şansımıza İstanbul’daki lodosun buraya sadece ılık havası geldiğinden bahardan kalma mis gibi bir hafta sonu geçirdik. Termometreler 23 dereceyi gösteriyordu! Kaynaşlı’daki bir köy evine gittik, mis gibi yayla havası aldık. Oradan da ver elini Bolu yolu ve Gölcük Tabiat Parkı! Şahane bir Pazar günü geçirdik. Yanımızdaki bebe de gayet sorunsuzdu, evet hemen tahtaya vurdum, popomu kaşıdım.

DSC_0681

İnternetten kitap siparişi vermiştik, Hypnobirthing kitabı da pakete dahildi. Kitabı elime aldım, şöyle bir arka kapağına bakayım dedim. Bir de ne göreyim? Tanıdık bir isim: Blogcu Anne! Bu kitabı diğerleri gibi hevesle, bir çırpıda değil de yavaş yavaş sindire sindire okuyorum. Doğumda nasıl sakin kalır ve bedenime odaklanırım onu düşünüyorum bir yandan da.

Bizim bebe yaklaşık 20 cm ve 240 gr olmuş 18. haftayla ilgili edindiğim bilgilere göre. Artık ayrıntılı ultrason için perinatolog arama zamanı. Kısacası bana yine İstanbul yolları göründü. Ama perinatolog randevusunu İBS Anne Bebek Çocuk Fuarı’na denk getirip ikisini aynı anda aradan çıkarmayı düşünüyorum. Bu durumda perinatolog randevusu 21. haftaya kalıyor. En son 16. haftada bizim bebeyi gördüğümüzü düşünürsek kocaman olacağını tahmin edip heyecanla bekliyorum Aralık ayını!

Şimdi dönüp geriye bakınca ne kadar da sakin, huzurlu bir hafta geçirmişim, di mi? Her gün günde en az 3 kere elektriklerin kesildiğini ve banyo yapmaya korktuğumu bir an için unutunca gerçekten de harika bir haftaydı.

Elif’e yazıyı teslim edeceğim gün 5 kez elektrikler kesildi, yazıyı yazarken bile kaç kez elektrik kesintisi ve şarj bitmesinden ötürü bilgisayarın elveda demesi sorunlarını yaşadım. 186 ihbar hattını aramaktan ve arıza kaydı bırakmaktan telefonumun da şarjı bitmek üzereydi ki yazı tamamlandı.

Önümüzdeki haftayı da sakin, huzurlu, her zamanki gibi Barış’la komik diyaloglar eşliğinde geçirmeyi umuyorum. Öyle çok gülüyoruz ki bazen şunların birkaçını yazayım diyorum ama masanın başına geçince hepsi aklımdan uçuveriyor! Omega-3 hapı mı kullansam acaba şu unutkanlığa karşı? Doktorum ne diyecek bu önerime bakalım.

Herkese pastırma yazlı günler dilerim.

Ezgi

 

Yazar Hakkında

EZGİ BERK– Severek aldığı tarih eğitimi sonrası kendini eski çağlara ait kitaplar arasında çalışırken buldu. Hâlâ tarih kitapları arasında çalışmakta, satır aralarında insanların duygu ve davranışlarını aramaktadır. Aynı zamanda eğitim hayatının hangi evresinde kaybettiğini hatırlamadığı zengin hayalgücünü tekrar keşfetmek için çocuklarla çalışıyor. Bazen de çocuklar olmadan, çocuklar için çalışıyor. Çocuk edebiyatı tutkunu. 27 yaşında ve ejderhalara inanıyor.

Ezgi’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların gebelik günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

2 yorum

  1. merhaba Ezgi, bende özellikle perinatoloğa yaptırmıştım detaylı ultrasonu ve Düzce ye en yakın Kocaeli üniversitesin de bölüm Başkan’ı olan bir profesöre yaptırmıştım. eğer İstanbul’da randevunu ayarlayamazsan İstanbul’a giderken yaptırıp öyle gidebilirsin. naçizane bir tavsiye olsun benden sana
    sevgiler