15 Yorum

Anneler de seks yapar

Toplumsal cinsiyetçiliğin en sığ örneklerinden biriyle karşılaştım geçtiğimiz hafta…

Onedio sitesi, Anne İtirafları’na yer verdi. Ancak bunu biraz sansasyonel bir şekilde yapmayı tercih etti ki seçilen itiraflar da, o itirafların editör tarafından sunuluş biçimi de hep ‘seks’ üzerinden ilerliyordu. Bazıları için editörün tercih ettiği dil oldukça rahatsız ediciydi (”Sonra beni neden aldatıyorsun demeyi iyi biliyorsunuz ama! Lütfen kocalarınıza gereken ilgiyi gösterin” gibi, o ‘gereken’ ilginin ne olduğuna kim, nasıl karar veriyorsa artık…)

Oysa kocasından dayak yediğini söyleyen kadınların itirafları da vardı anne itiraflarında… Ya da anne olmanın zorluğundan dem vuran… Kendine ‘berbat bir anneyim’ diyenler de vardı, annesinin ona ilgi göstermediğinden dertlenenler de… Bunların hiçbirisi Onedio’nun ilgisini çekmemişti; çekmezdi de tabii… Kim ne yapsın kendini depresif hisseden bir taze anneyi, sen bana cinsel yaşamını yetersiz bulan evli kadınlardan haber ver!

Editörün bu itirafları seçiş ve sunuş şekli, Onedio okurlarından da ‘beklenen’ ilgiyi gördü. Birçok erkek, bu itirafları yapan kadınları ahlaksızlıkla, fesatlıkla suçladı. ‘Şeytan bunlar’ diyenler de vardı…

Bir evin dört duvarı arasında neler olduğunu kim bilebilir ki? Ve, isimsiz bir şekilde ama korkularını, ama endişelerini, ama fantezilerini dile getiren kadınları yargılamak kimin haddine?

Oysa:

 • Anneler de seks yapar. Bir başka deyişle, kadınlar çocuk da yapar, seks de. Sizin anneniz de yaptı. Siz nasıl oldunuz sanıyorsunuz?
 • Anneler de orgazm olur. Ya da olmaz. Ve bundan dertlenebilir.
 • Anneler de fantezi kurabilir. Sevdiği bir adam varsa bile spor hocasını ya da bir Hollywood yıldızını hayal edebilir. Adı üstünde fantezidir, hayal ürünüdür, gerçek bir beklenti değildir.
 • Anneler mastürbasyon yapabilir. Çünkü kadınlar da, erkekler gibi kendi kendilerini tatmin edebilir.
 • Erotik ya da por.no filmler seyreden kadınlar/anneler de vardır; tıpkı erkekler/babaların olduğu gibi…
 • Bazı anneler eşcinseldir. Tıpkı bazı babaların da olabileceği gibi. Bu onların ebeveynliğini etkilemez.
 • Cinsel sorunlar yaşayan kadınlar/anneler vardır. Tıpkı benzer sorunlar yaşayan erkekler/babalar olduğu gibi…

Kısacası, erkekler seksüel beklentilerini doyurmak adına ne yapıyorsa kadınlar da aynısını yapabilir. Bir kadının anne olması bunu değiştirmeyeceği gibi, anne ya da değil fark etmez, bunu ifade etmesi onu ‘ahlaksız bir şeytan’ yapmaz.

Bazı ayrıcalıkların sadece erkeklere verilmiş olduğu sanrısı, erkeklerin, toplumsal cinsiyetçilik üzerinden yediği en ballı kaymaklardan biri olduğu gibi, bu toplumdaki kadına şiddetin de belli başlı sebeplerinden biri…

Toplumda öyle bir beklenti var ki ‘Kol kırılır, yen içinde kalır’. Sen sorunun varsa yaşa, ama sakın bunu dışa vurma. Bir seks partneri olarak damacananın tercih edilebildiği bir toplumda bu beklentiye çok da şaşırmamak lazım.

Bunu değiştirmek, ancak işin aslının ne olduğunu dile getirmekle başlayacak, isimsiz itiraflar yoluyla olsa bile…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Kalemine sağlık Elif, sanki ben yazmışım gibi hafifledim.

 2. Baglantiyi tikladim ancak yazarin uslubu o kadar cirkin ki, tamamini okumayi icim kaldirmadi. Gorebildigim, hepsi seks temali degildi. Elbette bu, beyefendinin itiraflar arasindan kendince secmece yapmis oldugu ve cok rahatsiz edici bir uslupla sundugu gercegini degistirmiyor. Yazim dili cok rencide edici. Amac nedir anlamadim acikcasi.
  Bilmedigimden soruyorum, burasi herkese acik bir blog evet, ama isteyen boyle istedigi gibi alintilayip, diledigince sunabiliyor mu buradaki icerigi? Birsey yapilamiyor mu buna karsi?

 3. Paylaşımı, yorumları görmüştüm ve sinir olmuştum. Ne zaman cevap yazacaksınız diye bekliyordum, kaleminize sağlık. Umarım bunu da yayınlarlar

 4. Çok teşekkürler Elif. Harika bir yazı olmuş.

 5. O spotlar ne kadar antipatik. Ve yazdıklarına çok fazla katılıyorum.

 6. Onedio’dan haberim olmadı ama daha 2 gün önce burayı okuduğunu bildiğim bir arkadaşıma ”Yahu, bu anne itiraflarının dörtte üçü seksle ilgili” yazmıştım, ilginç değilmiş demek dikkatimi çekmesi.

  Toplumun iki yüzlülüğünü geçin, lafını etmeye bile değmez .Benim anlamadığım klavye kullanan, az-çok eğitimli olan itirafçıların sekse bakış açısı oldu. Vajinusmus, erken boşalma vs anlıyorum ama kendini seks yapmaya mecbur hissetmek ne alaka? Babaannelerimizin inanışlarına bu kadar sadık olduğumuzu bilmiyordum.

  Umarım ki bu anneler kendi kızlarına aynı inanışları aşılamazlar. Biz erkek anneleri ve babalarının ise çok daha dikkatli olması gerek.

  Burdan epey tez konusu çıkar, sosyologlar ve psikologlar iş başına.

 7. Ne müthiş bir yazı!! Gerçekten çok güzel yazıyorsunuz, o güzel, o ince, o gizli ayrıntıları öyle güzel yakalıyor ve öyle yalın ifade ediyorsunuz ki her cümlesine yaa!!! “işte bu” dedirtiyorsunuz. Sizi canı gönülden kutluyorum ve yazdığınızın her cümlesine ayrı ayrı katılıyorum. Bunları aştığımız ve artık konuşmadığımız ya da çok rahat konuşabildiğimiz demek daha doğru olur bir zamana tanıklık etme şansımız olur mu bilmiyorum(gerçi gidişat olumlu görünmüyor 🙁 ) ama bunu yürekten diliyorum.

 8. sitenin takipçisiyim. maalesef sitenin bazı editörleri cinsel içerikli galeriler hazırlamayı kendilerine görev edinmiş. öte yandan baktığınızda bu bir strateji. insanlar mutlu olmak, kendilerini mutlu edecek şeyler görmek istiyor. doğal olarak cinsellik içeren şeylerde hayatın gerçeklerinden daha fazla ilgi görüyor.

 9. Merhaba Elif Hanım,

  Öncelikle profilimde izin almadan yayınladığım içerikten dolayı sizden ve tüm üyelerinizden özür diliyorum.

  Konuya gelince, kadınların hayatında elbette böyle durumlar var. Bunları, hanımefendileri yermek için yapmadık hatta ve hatta yaşadıkları zorlukları ifade etmelerini dile getirdik ancak hata ettik yazınıza bakarsak.

  Kadınların iş, ev, aşk ve sosyal hayatlarında yaşadığı zorlukları okurken seçtiğimiz içeriklerin çoğunluğu seks itirafları olmuş bunun için de özürlerimi sunuyorum.

  Toplumsal cinsiyetçilik kısmı kişisel görüşü yapan kişiyi bağlar. Dikkat ettiyseniz ben madde başlıklarında hanımların kaldığı zorluklara basit ve anlaşılır açıklamalar yazdım.

  Tekrar ediyorum. Sizden ve tüm üyelerinizden özür diliyorum. İçerik Yöneticisi ile konunun kaldırılması için konuştum ve gerekli müdahale yapılacaktır diye düşünüyorum.

  *** Bu yorumu yayınlamanıza gerek yok. Sadece özür ve yaptığımın bir hata olduğunu anlatmak istedim.

  Lütfen özürlerimi kabul edin.

  • Teşekkür ederim öncelikle… Özür dilemek, bugünlerde pek rastlanan bir davranış değil toplumumuzda, bu yaklaşımınız bana iyi geldi.

   ‘Toplumsal cinsiyetçilik’ yorumunu sadece sizin içeriğiniz için değil, onun devamında gelen yorumlar için de yapmıştım aslında… Yazının altında gerçekten çok çirkin, kadınlara küfür ve hakaret içeren yorumlar var ve elbette sizin sitenizin içeriğine, denetimine karışamam ancak onların orada olması, onedio’nun bu yorumlara müsamaha gösteriyor olması anlamına geliyor ki bu da ‘toplumsal cinsiyetçilik’ anlayışının sitenize yansımasını destekliyor ne yazık ki…

   Sizin bireysel özrünüz elbette çok önemli benim için. Ancak yazıyı yayınlayan, dahası, o korkunç yorumlara yer veren Onedio’nun da bu konuda adım atması ve bir şeyler paylaşması ne kadar güzel olurdu. Yazıyı/yorumları kaldıracak olmanız anlamlı elbette ama söylenen söylendi, yapılan yorumlar yapanların yanına kar kaldı. Onedio’yu bu tür konulardaki duruşunu bilecek kadar takip etmiyorum, feminist bir misyonunuz olduğunu da sanmıyorum. Bunu işinizi öğretmeye kalkışmak olarak değil, yazının altına gelen yorumlardan ve bu cinsiyetçi bakış açısıdan gerçek hayatta nasibini alan kadınlardan sadece birinin bir temennisi olarak almanızı isterim.

 10. Eğer yazdığıma bir cevap verecek olursanız lütfen e-mail adresime bunu gönderir misiniz?

  Konuyu content kanalında değerlendiriyoruz da, size özür içerikli bir mail attığımı söyledim. Dönüşü paylaşmamı rica ettiler.

  Lütfen özrümü kabul edin.

 11. Budur!!! Ağzına, yüreğine sağlık.

 12. Hak aramanın muhattap bulması bile sevinç kaynağı bu günlerde. O da varsın öyle kalsın demediğin için tebrik ederim Elif. Gerçekten ilham verici…

 13. Elif eline sağlık. Yazını okuduktan sonra erkek gözü ile bir kaç cümle yazmak istedim. Bu ülkede erkek de olsan kadın da, hayatı istediğin gibi yaşayamıyorsun. Zannetmeki erkekler çok mutlu, özgür ve istedikleri gibi bir yaşam sürüyor. Siz bir şeyleri ne kadar yaşayamıyorsanız biz de o kadar yaşayamıyoruz. Biz de bu ülkede yaşamaktan ve özellikle kadını ile özgürce yaşayamamaktan dolayı mağduruz. O kadar farklı hayatların ve zihniyetlerin bir arada yaşamaya çalıştığı bir toplumda, kadını ile doyasıya yaşamak yerine kadınının eşitlik mücadelesine tanık ve destek olmak zorunda kalmak hiç hoş değil.

 14. Sitedeki özenle seçilmiş(!) itiraflardan çok yorumlardaki ahlak bekçiliği dikkatimi çekti. Spor hocası ile ilgili itirafta kadın medeni durumunu belirtmemiş, belki boşanmış? Belki eşiyle kafasında yollarını ayırmış? Ne olursa olsun, o tepkinin sırf kadın olsun diye geldiğini biliyorum, hem dost tutan hem de karısından çocuğu olan bir tanıdığımızdan dolayı biliyorum. Erkekler kadınlardan o kadar farklı büyütülüyor ki, kadınların da kendileri gibi olduğunu anlayamıyorlar. Sizin ve akranlarınızın büyüteceği oğlan çocuklarının bunu değiştireceğine inanıyorum ama öncesi öldürmeye, tecavüz etmeye ve dövmeye devam edecek, onların akranları biz de mücadeleye.