4 Yorum

Çocuk gözüyle gerçek hayata bakış: Minopolis

Pazar öğleden sonra bir seminerdeydim, eve akşam yemeğinde anca geldim. Bizimkiler zaten yemek sırasında yemek yemekten başka her şeyi yapıyorlar (her nedense dünyanın bütün düşünceleri akıllarına o anda üşüşüyor), beni bütün gün görmeyip de sofrada birden karşılarında belirince yine kendilerinden geçtiler. Aynı anda ikisi de bir şeyler anlatmaya çalışıyorlar, hiçbir şey anlamadım, dedim ki ‘Çocuklar bir susun’. Aslında tam olarak öyle demedim, SUSUUUUAAAANN falan dedim ama neyse işte sustular. Dedim ki: ‘Tek tek konuşun!’

Dedi ki biri: Anne, evde yangın çıkarsa ben ne yapacağımı biliyorum: Kapımı kapatacağım, kapının altına ıslak havlu koyacağım, ve pencereyi açacağım.’ İçimden dedim, ‘devlet okulu diyoruz ama yangın tatbikatı yapıyorlar demek, harika!’

Diğeri de benzer şeyler söyleyince farklı okullarda aynı şeyleri öğrenmiş ve aynı zamanda aynı heyecanla paylaşıyor olmaları konusunda kafam karıştı. Meğer bunu okulda öğrenmemişler. Bir gün önce gittiğimiz Minopolis’te öğrenmişler.

MinoBanka

Bankada Minopolis’in para birimi ‘Minos’ları bozdururken…

Evet, geçtiğimiz Cumartesi günü Şehrin Çocuk Hali’nin davetlisi olarak Marmara Forum’daki Minopolis – Çocukların Şehri’ne gittik çocuklarla…

Minopolis, ilk olarak 2005 yılında, Viyana Üniversitesi uzmanlarının iki yıllık araştırma ve çalışmaları sonucunda Viyana’da açılmış. Arel Üniversitesi akademisyenleri tarafından Türkiye kültürüne adapte edilerek 2014 yılında Marmara Forum’daki yerini almış.

4-14 yaş arası çocukların takım halinde çalışarak, kendi boyutlarına uygun olarak tasarlanmış itfaiye, banka, süpermarket, hastane, TV stüdyosu, inşaat alanı gibi işyerlerinde toplamda 100 kadar işkolunu tecrübe edebildiği bir ‘eğitimsel-eğlence’ merkezi Minopolis. Türkçede tam karşılığı olmayan, ‘eğitim’ ve ‘eğlence’ kelimelerinin birleşimi olan ‘Edutainment’ın hayata geçtiği bir ortam…

pizza

Çocuklar, psikolog ve eğitimcilerin desteğiyle geliştirilen rol oynama modellerini, ziyaret ettikleri bu temalı istasyonlarda deneyimliyorlar. Pizzacıda pizza yapıyor (ve sonrasında pişirip yiyor), itfaiyede eğitim aldıktan sonra Viyana Apartmanı’ndan yükselen dumanları söndürüyorlar. Hastanede doktorluğu tecrübe edip, sonrasında ambulansa atlayıp parkta düşüp bileğini yaralayan birine yardım ediyorlar.

Ebeveynler bu istasyonlara alınmıyor (ki bu bence güzel bir şey), dolayısıyla ben bu ayrıntıların bir kısmını Minopolis’in Pazarlama Müdürü Hande Altun’ndan, ama çoğunlukla bizim gevezelerden dinledim.

Minopolis’e giriş 4-14 yaş arası çocuklar için 55 TL. 2-4 yaş arası 30 TL, 0-2 yaş ise ücretsiz. Seanslar günde iki kez düzenleniyor ve arada temizlik için bir saatlik bir ara veriliyor. 2-4 yaş için yakın zamanda bir de oyun odası hazırlamışlar, örneğin siz 5 yaşındaki çocuğunuzla gittiğinizde kardeşi de o oyun alanında oyalanabiliyor.

Yalnız 4-6 yaş arası bıdıkları önceden hazırlamak lazım: Onların giremediği istasyonlar var. Bazı istasyonlar (trafik, örneğin) okuma-yazma bilmeyi gerektiriyor. Dolayısıyla çocuk ‘ona da girerim, buna da girerim’ diye giderse hayal kırıklığı yaşayabilir. Biz Derin’le önceden konuşmuştuk, her ne kadar Deniz’le beraber trafiğe giremeyeceğine bozulsa da tek başına olmadığını anlayınca çabuk toparladı.

Meslek istasyonları genelde şehir yaşamından örnekleri yansıtsa da süt çiftliği gibi daha ‘kırsal’ tecrübeler yaşayabilecekleri istasyonlar da var Minopolis’te. Maket ineği önce sevip rahatlatarak memelerinden süt sağıyorlar, ve şehir çocuğu olarak belki de hiç yaşayamayacakları bu tecrübe hakkında en azından fikir edinmiş oluyorlar.

derinpizza

Minopolis, çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz, çocukların meslekleri tanırken ama daha önemlisi gerçekten eğlenirken sizin -çocuğunuzun yaşına göre- ister onu bekleyebileceğiniz, isterseniz bitişikteki alışveriş merkezinde vakit geçirebileceğiniz, çocuklar için oldukça güvenli ve eğlenceli bir yer. Güvenli, çünkü giriş yapan her çocuğa ve ona eşlik eden ebeveyne takılan RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama) bileklikler her ikisinin de takip edilmesini sağlıyor. Minopolis’e bir yetişkin eşliğinde giren çocuk, çıkışını sadece o yetişkinle birlikte yapabiliyor. Eğlenceli, çünkü çocuklar bir yandan günlük hayatın içindeki meslekleri tanırken, bir yandan gerçekten çok eğleniyorlar.

Bence işin en güzel tarafı, çocukların hayatın işleyişine dair fikir edinmeleri… Bankadaki paranın bankamatiklerde yetişmediği, eve gelen kargonun ışınlanmayıp insanlar tarafından bizzat dağıtıldığı, marketlerdeki ürünlerin oraya nasıl yetiştirildiği gibi operasyonlar hakkında fikirlerinin olması iyi bir şey… Günümüz çocuklarının büyük çoğunluğunun bugün var olmayan mesleklerde çalışacağı bilinen dünyamızda, çocukların buradaki tecrübelerinden yola çıkarak meslek tayininde bulunmak çok isabetli olmayabilir belki, ancak çok eğlendikleri ve ‘bir daha anne, bir daha!’ gitmek istedikleri kesin…

MinoFoto

Bizi davet eden Şehrin Çocuk Hali‘ne ve ağırlayan Minopolis ekibine çok teşekkür ederiz. Minopolis hakkında web sitesinden daha fazla bilgi edinebilir, Facebook sayfasından takip edebilirsiniz.

Fotoğraflar: Şehrin Çocuk Hali. Fotoğrafların devamına Şehrin Çocuk Hali’nin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

 1. Kitap fuarı ve minopoliste ayni gün bulunmak ama sizi gorememek üzüldüm.
  Belki baska bir gun baska bir yerde
  Sevgiler

 2. ya keşke bize bi uğrasaydınız çıkarken, tam karşısında ama evimiz:((

  • 🙂 Bunu ilk kim gündeme getirecek diye merak ediyordum.

   Fikrimi değişmedi. Hala bu tür yerlerin çocukların gelişimi için elzem olduğunu düşünmüyor ve meslek eğitimi için şart olduğu gibi söylemlere katılmıyorum. Ancak şimdi, gidip gördükten sonra, çocukların eğlenecekleri bir ortam olduğunu düşünüyorum. Bu tür merkezlere gitmemek çocuklar için bir kayıp değil belki, ancak eğlenceli -ve bir yandan günlük iş hayatının işleyiyişi hakkında- fikir verici olduğunu gördüm. Ben çocuk olsam, böyle bir yerde eğlenirdim.