41 Yorum

Anamın ilki olacağıma, ormanda tilki olaydım

Yazar Hakkında

BAŞAK USANOVİC – 31 yaşında. Eşi, iki çocuğu ve kedilerinden oluşan çekirdek ailesiyle Viyana’da yaşıyor. Kendisi ve çocuklarından başka ‘danışan’ı olmayan; tam zamanlı anne ve psikolog. Mizahsız, ironisiz, kendisiyle dalga geçmeden; hoşgörüsüz bir yaşam düşünemiyor.

İki çocuklu annelik hayatımın, ilk senesini devirdikten sonra biraz da “iki çocuklu hayat” konusunda ahkam keseyim dedim.

1- İlk çocukta annenin en azılı düşmanlarından biri ‘gürültü’ dür. Kapılara ‘Bebek uyuyor. Zili çalmayın’ yazılır. Yetmez ise zilin üstü bantlanır. Sokakta bağıran insanlara, çalan araba alarmlarına, havlayan köpeklere, cep telefonunu titreşime almamış düşüncesiz (!) misafirlere, mikrodalga fırını bip’letmeden kullanma taktiğini beceremeyen kocaya, reklamlara girince birden bire sesi 1538 desibel yükselen televizyona büyük bir kin ve nefret beslenir. Lanet okunur.

İkinci çocuk, zaten büyük kardeşi tarafından sık sık, tepesinde bağırılmak suretiyle gürültüye duyarsızlaştırılmıştır. Anne artık aman çıt çıkmasın diye hop oturup hop kalkmayı bırakır.

2- İlk çocuğa çılgınca kıyafet alışverişi yapılmış, bir o kadar da hediye kıyafet gelmiştir. Mini mini kotlar, gömlekler, elbiseler, ayakkabılar sıra sıra dizilmiştir. Anne kişisi 3 aylık bebeğe kot giydirmenin mantıksızlığını; poğaça gibi ayakları ayakkabıya sokmanın 38 dakika alabileceğini bir kez tecrübe ettikten sonra anca ikna olmuştur. Bir musibet, bin nasihatten yeğdir!

Böylelikle ikinci çocuk, büyük çoğunlukla abiden/abladan kalanlarla idare edecek, yeni alınanlarsa gösterişten ziyade kullanım rahatlığına göre seçilecektir.

3- İlk çocuğun kıyafetleri her daim yepyeni, pırıl pırıl ve ütülüdür. İkincinin; yıpranmış, lekeli, delikli ve ütüsüz. Badileri şöyle bir elle düzleştirip, katlayıp, bastırma yöntemi olan “el ütüsü” keşfedilmiştir. (Ütü işini belli bir noktadan sonra salmayan anneler beri gelsin bakalım)

4- İlk çocukta bir hijyen patlaması yaşanır. Çamaşırlar özel granül sabunlarla yıkanır, yere düşen emzikler 1500 kez dezenfekte edilir. Plastik oyuncak kaynatanları bile gördü bu gözler. Ağzına sokmaya kalkıştığı her nesne elinden alınır. Halıların, koltukların üzerine Çarşaf serilir ki, sakın ola kıl tüy yutmasın. Temiz temiz emeklesin.

İkinci çocukta ise, birazcık pisliğin bağışıklık sistemini güçlendireceği iddiası taraf kazanır. Hem köylerde çocuklar nasıl tozun toprağın içinde büyüyor da al yanaklı gürbüz oluyor?

5- İlk çocuğun süt, mama, yemek miktarları; ml-cc ve gram ile ölçülür. İkincininki göz kararı, el ayarı.

6- İlk çocukta anne, hiçbir şeye zaman bulamamaktan bitap düşer. Duş alacak zamanı olmadığı için 3 gün yağlı saçlarla gezer, yemek yemeye zamanı olmadığından lokmalar boğazına dizilir, çayını soğuk içmekten ikrah getirir, hayat devam ederken eve tıkılmaktan fenalık geçirir.

İkinci çocukta ise artık anne, ana kucağını banyoya kurup kapı açık duş yapma, bir elinde çocuk pışpışlarken diğer eliyle keyifli keyifli çorba içme gibi yetenekler geliştirmiş; bebeğin 1-2 saatliğine diğer insanlara da emanet edilip dışarı çıkılabileceği gibi harika bi alternatif olduğunu keşfetmiştir. Hem çayı da zaten artık soğuk seviyordur! (Bilim dünyası buna henüz çare bulamadı)

7- İlk çocukta süt artıran yiyecekler, gaz yapan içecekler, moral bozan hurafeler gibi konularda mevcut tüm internet sayfaları hatmedilir; bütün tavsiyeler, reçeteler denenir.

İkinci çocukta anne, bedenindeki süt üretme mekanizmasının nasıl en optimal çalıştığını bulmuş; dışarıdan gelen yorumlara kulaklarını kapatmış, hangi noktada mama takviyesi gerekebileceğini içi daha rahat hesaplar olmuştur.

8- İlk çocukta anne, meme göstermeden bebek emzirme, ortalığı batırmadan yemek yedirme, alt açma masalarında şık hareketlerle bez değiştirme konularında tam bir leydi gibi davranır.

İkinci çocukta ise bayağı bir çingene. (bu benzetmeyle çingenelerin sakınmayan, korkmayan, rahat, döke-saça, bağıra-çağıra, renkli ve eğlenceli yaşam tarzlarına atıfta bulunmaktayım. Leydi’ler ise zarif, klas ve mükemmeliyetçi tabii ki!)

9- Dışarı çıkılacağı zaman ilk çocuğun çantasında şunlar bulunur:

 • en az 3 adet bez
 • alt açma muşambası
 • koca paket ıslak mendil
 • 1 paket selpak mendil, 1 adet el bezi, tülbent
 • badi-çorap-tulum vs gibi tam takım yedek giysi
 • oyuncak ayı, resimli kitap, çıngırak
 • en az 2 yedek emzik (kutularıyla beraber)
 • gerekirse taze taze hazırlamak üzere, porsiyon kutusunda toz mama, biberon (fermuarlı taşıma kılıfı içinde), termosta sıcak su, sebzeli/meyveli/tahıllı kavanoz mama, plastik kaşık, önlük
 • minik tupperware kaplarda bisküvi, galeta.
 • ince bir battaniye
 • süt sağmak için el pompası, göğüs ucu için bakım kremi, göğüs pedi
 • kusma, ıslanma durumlarına karşı anne için bir yedek tişört
 • emzirme örtüsü

İkinci çocuğun çantasındaysa şunlar:

 • 1 adet bez
 • 10’lu minik paket ıslak mendil
 • muz
IMG_2833

Edin’in (250 m2 salon-salomanje) odası

10- İlk çocukta bütün hayat, çocuğa göre ayarlanır. Uyku saatleri, gece yatış saati, yemek saatlerinde evde olunur. Oyun saatlerinde birlikte oynanır veya dışarı çıkılır. Yemekler bütün aileye onun yiyebileceği şekliyle pişer. İkinci çocukta ise, bütün gün yine birinci çocuğa göre ayarlanır. İkinci çocuğun uykusu, oyunu, aktivitesi sık sık abinin/ablanın kreş/okul ve kurs saatlerine göre bölünür. İkinci çocuk bulduğunu yer, pusette uyur.

11- İlk çocukta anne, iyi niyetli de olsa kendisinden izinsiz ikramlarda kaplan kesilir. 1 yaşındaki bebeğine kek/bisküvi ikram edenlere “teşekkürler ama biz eklenti şeker içeren besinler tüketmiyoruz” gibi beslenme ve diyet uzmanıvari cümlelerle olaya hemen müdahil olur.

İkinci çocukta ise önce şöyle bir göz ucuyla süzer, çikolata-krema ya da abartı bir şeker durumu yoksa sesini çıkarmaz. “Aman hadi bi’ lokmacık yiyiversin” diye düşünür, teşekkür eder.

12- İlk çocukta, çeşit çeşit oyuncaklar, çıngıraklar, resimli kitaplar, peluş hayvanlar eve yığılırken; ikinci çocukta “montessorinin kralı tencere tava ayol” diye düşünülmeye başlanmıştır.

13- İlk çocukta annenin İkea’da almadan çıkmadığı ürünler; oyuncak-el işi- aktivite gruplarıyken; ikinci çocukta boy boy saklama kutularıdır.

14- İlk çocukta annelik bir varoluş çabası, ikincide teslimiyettir.

15- İlk çocukta en ilkel en vahşi haliyle yaşanan evlat sevgisi, ikinci çocukla birlikte ehlileşir, evcilleşir. Anne sakinleşir, paranoyalar dizginlenir.

16- İlk çocukta, bebeğin her günü her saati yüzlerce fotoğraf ve videoyla belgelenirken, ikinci çocukta annenin günlerce tek kare çekmediği olur.

17- İlk çocukta anne, önüne gelen herkese bebek bakımının ne kadar zor olduğundan yakınır, ikinci çocukta ise “işin çok zor, iki çocukla birden nasıl idare ediyorsun?” muhabbetleri karşı taraflarca açılır. Anne fazla üstünde durmaz, güler geçer genellikle.

IMG_2834

Maya’nin (3 m2 / ütü ) odasi (Aslında Maya’nın odasi, Maya’nın uyku eğitimi süresince bulduğumuz geçici bir çözüm oldu. Maya geceleri kesintisiz uyumaya baslayinca, abisinin kaldiği büyük odayı ikisi paylaşacaklar)

18- İlk çocukta anne bebeğin bütün öz bakım yükünü kendi üzerinde hisseder, babanın katılımını hiçbir zaman yeterli bulmaz. Kendisi odada bebek pışpışlamaktan baygınlık geçirirken (uyku öncesi emzirme nedeniyle, bebeği uyutma görevini anneden başkası devr alamamaktadır) kocanın salonda ayaklarını uzatıp TV izlemesine aşırı gıcık olur. Kendisi için banyo yapmak bile bir lüksken, kocası arada arkadaşlarıyla dışarı çıkabilmektedir. Kendi hayatı alt üst olmuşken, babanın hayatında pek fazla şey değişmemiştir. İşte anne bu gibi durumlara sıklıkla hırslanır. Hırsını da eşinden, dırdır vasıtasıyla almaktan çekinmez.

İkinci çocukta ise, babanın çocukların öz bakımlarına katılımı mecburen (!) artar. Çocukların birini anne yıkarken, diğerini baba yıkar. Küçüğün altı değiştirilirken, büyüğe yemek hazırlanır. Küçük emzirilirken, büyüğe kitap okunur. Bütün bunlar anne ve babanın neredeyse eşit iş bölümüyle sağlanabilmektedir.

Bu kez ne kadar yorulduğundan, çocukların ne kadar mızmız olduğundan şikayet ve dırdır eden taraf babadır. Anne içinden kıs kıs gülmektedir.

Tahmin ettiğiniz üzere, çokça abarttım yine. Herkes için genel geçer tablo budur, diyemem. Ancak bizde durum bu vaziyette seyretti. Çocukların yaş farkının az ya da fazla olması da bu tabloyu etkileyen bir faktör olacaktır, unutmamakta fayda var.

Bütün çocuklarımıza olan sevgimiz, ilgi ve alakamız; onlara bir şey olmasın korkumuz ne bir eksik ne bir fazladır elbette ki. O yüzden aslında ikinci çocukta yaşadığımız durum “özensizlik” değil tecrübe ve pratikliktir.

Yazımı burada bitirirken tek çocuk annelerini gözlerinden, iki çocuk annelerinin ellerinden öperim. Üç ve daha fazla çocuk sahibi olan annelerin ise önlerinde ceketimi ilikler, şapkamı çıkartırım.

Sevgilerimle.

Başak Usanovic

Konuk Yazarlık

Başak’ın diğer yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

41 yorum

 1. Sahane anlatım. Aynen bizdeki durum da bu yönde zuhur etmistir:)

 2. Bizi anlatmıştınız Başak hanım:)) çok güldüm. Yazdıklarınızda hiç abartı yok. Iki çocuklu hayat aynen böyle işte…

 3. 2. çocuk 15 günlük, lohusayım yazınız beni tam onikiden vurdu ilk çoçuk annenin varoluşu ikinci teslimiyet aynen öyle işin özeti …babaların çocukların bakımına katılması iki bebe iki yetişkin herşey bölünüyor mecburen ….

 4. Hahaha sabah sabah iki numarayi zor uyuttuktan sonra bu yazi cok iyi geldi, cok guldum,kaleminize saglik.

 5. İkinci çocuğum henüz yok ama olsaydı da aynen böyle düşünürdüm diye düşünüyorum. Kızımın bebeklik dönemi ve bu yaşı arasında benden bir çok paranoyalarımdan kurtuldum. Zamanla daha sakin baktım herşeye. Az kaldı tabi 🙂

 6. Bir tane çocuğum var ama onu da sanki ikinciyi büyütür gibi buyuttugumu farkettim. Mesela cantada hiç yedek tişört koymayi aklim etmedim veya çocuğa yedek kiyafet. :)) Aslinda gerekiyor bak şimdi dusundum de mantikli 🙂

 7. süper yazı..
  bayıldım..
  14. madde olayı özetliyor..
  🙂

 8. bu kadar olur her madde mi tutar geniş düzenli oda ilk çocuk ütü çamaşır odası ikinci çocuk bile tuttu ben de size şapka çıkarıyorum müthiş tespit harika bir dil 🙂

 9. Başak yaw.. Çok eglendim okurken.. Öperim senide.. Kuzularini da

 10. Aslında daha doğumdan başlıyor sanırım çünkü iki çocuğu olanlar hep ilki zor doğdu ikincisi kolaydı falan diye başlarlar, sanırım ilkte ağzın yanınca ikincide aynı tecrübeleri üfleyerek yediğin için rahat diye algılıyorsun, olabilir mi ki?!
  Tek çocukla iki çocuklu gibi davrandığımı fark ettim ve sevindim sabah sabah 😀 Acaba 3 çocukta durum nasıl Başak? (Ver gazı ver gazı)

 11. Mehmet Zahit Uzun

  Sevgili Başak,
  Bu hafta ilk baba olma duygusunu yaşamış biri olarak özellikle 18 numaradaki gözlemlerin harika olmuş 🙂 Gülten’in çok selamları var Fransa’dan. Bekliyoruz 🙂

 12. İki çocuk annesi olarak hislerime tercüman olmuşsunuz
  Şahane bir anlatım 🙂

 13. çalışan anne

  mükemmel ötesi birden kendi hayatım gözümün önünden geçti yalnız banyo yaparken ikinci çocugumu pusete değil bariz ayakta beklettim ne yapayım gitmiyor yanımdan o bana ben ona baktım :)))

 14. Muhtesem olmus, tebrik ediyorum. Ama suan 2. Cocuk ne demek pek bilmiyorum. 1.cocuk icin soylenen her seyi kelimesi kelimesine yaparak 2. Cocugu dusunmeme gibi bir durumum soz konusu (eskiden ben 3 cocuk istiyorum diye atip tutan ben) bu arada bebegim 25 gunluk ve mucizevi 40.gunu bekliyorum. Herkes 40indan sonra duzelir diye butun sorunlari bu sureye sigistiriyorlar. Umarim gercekten boyle bir sure vardir. Yoksa kafayi yemek icten bile degil.
  Ama eger bu soylenenler dogruysa 2.cocuk cok da korkulacak bir sey degil gibi 🙂
  Neyse su 40im bir bitsin, tekrar dusunecegim.
  Sevgiler

 15. İşte bu! Tam da yeni dört kişilik aile olmuşken Nasıl da kendimi buldum bu yazıda. Arada yazın siz iyi geldi valla

 16. Ikimiz de 2.cocukta 1 yili devirmisiz ve su anda bu yazinin her cumlesinin altina imzami atarim. Kahkahalarla okudum. Ikinci cocuk cogunlukla annenin beline oturtulmus vaziyette ilk cocugun temposunu yasar ve izler 🙂

 17. 2 ve 6 yaşında iki çocuk annesi bir kadın olarak yazınıza bayıldım. Sadece ben ilkinde de ütü yapmazdim. ( kurutma makinasini kesfetmis anne )

 18. Bizim evde de durum aynı hatta o kadar rahatım ki çevremdekilerin başına pozitif yaşam koçu kesildim :))

 19. Biraz Fransız Atasozu var ki ; İlk krep daima yanar ! bir teyzseye soyledıgımde bunu ; “aman kızım o oyle degıl ; bir ananın ilki olacağına dağların tilkisi ol” imiş .. en ilk cocugum bes kardeli bir ailenen ; acı tecrubelerını yasadım bunun , zira otoritet anne babalar ton ton nine dedelere dönüşüyor .. çocuklarımıza layıkıyla hakkıyla örnek ebeveynlik yapabılme duasıyla ..
  selamlar.

 20. 18 aylık bir oğlum var, 18.maddedeki “Bu kez ne kadar yorulduğundan, çocukların ne kadar mızmız olduğundan şikayet ve dırdır eden taraf babadır. Anne içinden kıs kıs gülmektedir.” kısmı için 2.yi doğurmak geldi içimden 🙂

  Yüreğinize sağlık

  Sevgiler

 21. 18 aylık bir oğlum var, 18.maddedeki “Bu kez ne kadar yorulduğundan, çocukların ne kadar mızmız olduğundan şikayet ve dırdır eden taraf babadır. Anne içinden kıs kıs gülmektedir.” kısmı için 2.yi doğurmak geldi içimden 🙂

  Sevgiler

 22. Başak Hanım Merhaba,

  Harika bir yazı olmuş. Tam da 2. çocuğu planlarken içimi rahatlattı valla:)

  Bu arada Edi’nin odasındaki karyolaya bayıldım!!
  Nereden aldınız ya da nasıl temin edebiliriz?

  Teşekkürler,

 23. :)))anlatım dili çok iyi.tabiki bna abartı gelen yerler yok değil fakat aynen yapan tanıdıklarım da var. İkinciyede bir cesaretlendirme gibi olmuş hahaha yada bnmi öyle algılamak istedim ki:)

 24. İlk kez bunları itiraf edenilene rastlıyorum:-) Yalnız ikinci ve üçüncü çocuklu anneyi gören ilk çocuğuna hamile annenin kibirli tavırlarından da bahsetseydiniz. 3çocuklu annenin hallerini de ben yazayım.

 25. Elinize sağlık , ilk çocukla ilgili Yazdığınız her şeye harfiyen Katılıyorum evet ben de tüm bunları yapıyorum. Ikinci bebeği de hiç düşünmediğime göre hep ilk çocuk tecrübelerimle kalacağım ☺️
  Bu arada oğlunuzun odasındaki halı ne zamandır aradığım bulamadığım halı bu Yüzden benim oğlumun Odasında hala halı yok ☺️

 26. 21 aydır iki çocuk annesiyim. Tüm maddelere katılıyorum:) Bavul gibi çantalarla çıkardım ilkinde, şimdi gerçekten bez, ıslak mendil, muz hatta bazen muz bile değil cici bebeyle çıkıyorum. İlki zaten 4 yaşına yaklaştı bezi de yok diye çanta bile yapmıyorum. Neyse benim gibileri de varmış dedim:) Bu arada 1.5 aydır küçük de ütü odasından ablasının odasına terfi etti. Uykuları daha bi düzenli oldu. Sevgiler,

 27. ilk çocuğuma yazdığınız ikinci çocuk muamelesini uyguluyomuşumki rahat anne rahat bebişler diyorum öyleyse 🙂

 28. Bayıldım yazdıklarına, gözümün önüne geldi kendi hallerim, hepsine ben de katılıyorum. Büyük kızıma bazen derim ki” Allah’ın sevgili kuluymuşsun ki, bir kardeşin olmuş” Bakar yüzüme anlamaz demek istediklerimi 🙂 Bilmez ki, ikinci çocukla birlikte normalleşip sakinleştiğimi, yoksa onun da benim de işimiz çok zor olurdu sanırım.
  Sevgiler…

 29. Daha iyi anlatılamazdı sanırım alkışlıyor imzamı da atıyorum 🙂

 30. aynen bizde bu durumdayız. Kendime bile itiraf edememiş iken 🙂 sizin kaleminizden bizi okudum 🙂

 31. Süper bir anlatım, bizim evi izlediğinizi düşündüm bir an 🙂 Ayrıca çok güldüm 🙂

 32. Basak Hanim Cook Güzel ifade etmissiniz…bizde de durumlar aynen boyleydi….

 33. Ben ilk 6 aydan sonra iki bebişli anne kafasına terfi etmişim 🙂 İkinciden sonra ne olacam acaba 🙂

 34. Başak Hanım, harika tanımlamalar.. Ben o üç çocuklu gruptayim hem de 3u de erkek. 🙂 üçüncü çocuk garibim daha pejmürde büyüyor çünkü üzerinde bir de abilerin etkisi var. Ama en güzel o büyüyor gibi. Kendi başının çaresine daha kolay bakıyor. Sevgiyle..

 35. ayşe aydoğan ergün

  18 ve 8 yaşında iki oğlum var .Onları büyütürken yaşadıklarım, ancak bu kadar iyi özetlenebilir di. Edin’ i ve Ekin’ i çok öpüyorum. Yazıların devamını bekliyoruz…

 36. Utusuz giydirmeme harici birebir aynen durum bu. Bir fark var ki, odasi 3 yil once ayrilmis olan abla tekrar ana koynuna tesrif etmis, baba salona sutlanmistir. Soldan saga: buyuk kiz, anne, bebek siralamasiyla baba kose koltuk yastigi olmustur 😀 😀 Harika anlatmissiniz, yureginize saglik 🙂

 37. Mukemmel bir yazi olmus.cok cok severek okudum. Ve paylastim. Elinize kaleminize saglik. Sevgiler

 38. Çok keyifle okunan bir anlatım teşekkürler

 39. Merhaba başak hanim yazdiklarinizi bir cirpida okumusum sanki kendi yazdiklarimmis gibi ezbere okudugumu farkettim demekki bendeki durum cogu annede de ayniymis ozellikle yaslari yakin olunca daha da zor oluyo bence yaziniz cok samimi umarim 2. Cocugu isteyenleri caydirmayiz ama zor gerçekten.elinize ve yazmak icin ayirdiginiz (muhtemelen uykunuzdan caldiginiz )vaktinize saglik hepimize kolay gelsin

 40. Kesinlikle katılıyorum… aynen böyle olmuştur bizde de….

 41. Aynen katiliyorum yazdiklariniza 2 cocuklu ve aralarindaki yas farki azsa aynen boyle oluyor fakat 3. Cocugunu dunyaya getirmis biri olarak( aralarinda yas farki var) 3. Cocukta 1. Cocuga geri donuluyor diyebilirim yani en azindan bizde oyle oldu