7 Yorum

Gökçe M’nin Üçüncü Gebelik Günlüğü, 12. Hafta

Merhabalar,

Blogcu Anne’yi ve sanal arkadaşlarımı ikinci gebeliğim sırasında tanıdım, gebelik günlüklerini ise daha sonra okuyabildim. Sonradan çok hayıflandım keşke günlükleri birinci gebeliğimde okumuş olsaydım, belki 41. haftada suni sancıya daha dirayetli itiraz ederdim, belki kendime daha fazla güvenebilirdim diye… Ben ilk kızımı doğurduğum zaman arkadaş çevremde ilk doğum yapandım, danışacak, paylaşacak kimsem olmadı. Şimdi hala kendimi acemi hissetsem de en azından ilk tecrübelerimin ve bu son tecrübemin birilerine faydası olabilir diye ben de gebelik günlüğü yazmak istedim.

İki melek kızım, bir de Çilek kedim var. Büyük kızım Zeynep 7.5 yaşında, küçük fare Aylin 3.5, evimizin teyzesi Çilek 12 yaşında, karnımdaki meleğim ise şu anda 12 haftalık.

Typic (2)

Kalabalık bir aile olabilmek benim her zaman istediğim ve şaka yollu eşime de sokuşturduğum bir hayaldi. Geçtiğimiz Haziran ayında işimi değiştirdim. Yeni işimi hem çok seviyorum, hem de giderek daha da verimli olmaya başladığımı hissediyorum. Böyle bir dönemde, yeni girdiğim bir iş yerinde 3. gebelik bizim için de büyük sürpriz oldu, başta adapte olmakta zorlandık. Ama düşündükçe tabii ki birbirimizi ikna ettik. Çünkü kalabalık olmak gibi bir hayaliniz varsa 40 yaşında, 3. ve son sezaryen şansınızda çok da başarılı olamayabilirsiniz. Bu bebek belki de tam zamanında geldi ve diğer bebeklerimiz gibi zamanı biz değil o belirledi. Aslında üçünün arasında da 4’er yaş olması da tatlı bir hesaplama oldu.

2002 yılından beri tekstil sektöründe çeşitli pozisyonlarda çalıştım. 2 çocuklu bir kadının çalışma hayatıyla evi aynı anda götürmesi çok kolay olmuyor ama eşimle oturduğumuz evleri benim işyerlerime yakın seçerek, 9 senelik evliliğimizde 6 ev değiştirerek bunu başardık. İstanbul’da her gün 3-4 saatlik trafik zamanından çalarak çocuklara ayırabilmek büyük bir lüks.

Bir anne olduğum gerçeğini çalıştığım işyerlerine çaktırmamaya çalıştım hep. Hatta bunun için kendimi paraladım diyebilirim. Şu anda da 7. haftada başıma gelen kanama ile birlikte ortaya çıkan düşük tehdidime rağmen işyerime ikili test sonrasında söyleme kararı aldığımız için rapor almadan çalışmaya devam ediyorum. Elimden geldiğince kontrollü davranarak 3 yurtdışı müşteri ziyaretini de iş ve gebelik anlamında başarıyla tamamladım. Sosyal hayatımız biraz sekteye uğradı ama o kadar da olur, o sonradan tamir ediliyor.

Sonuç olarak 36 yaşında, çalışan ve seyahat eden bir anne olarak, önceki sezaryenlere bağlı plasenta previa ve düşük tehditleriyle işimin çok kolay olmayacağını anlayabiliyorum. İlk aylar çok da kolay geçmiyor, özellikle kanama ve bel ağrılarımın yoğunlaştığı anlarda moral olarak çöküyorum.

Sonra derin bir nefes alıyorum, aramıza boncuklarım gibi bir melek daha katılacağını düşünüyorum, karnımı okşuyorum sessizce, gücümü tekrar topluyorum.

Gökçe

Yazar Hakkında

GÖKÇE – Çilek kedisiyle ve kız kardeşiyle başına buyruk bir hayat sürerken iş yerinde Özgür’le tanışıp flörtün birinci yılında evlenen, ikinci yılında hamile kalan, üçüncü yılından sonra aileyi büyüttükçe mutluluğunu katlayarak çoğaltan 36 senelik profesyonel mutluluk arayışçısı. 9 yıllık evlilikleri boyunca işe yakın oturabilmek pahasına 6 ev değiştirdiler, şu anda iki kızları ve kedileriyle Şişli’de yaşıyorlar. İkisi de tekstil mühendisi, ikisi de sektörün sürekli şikayetlenen gönüllü kölelerinden. Bir gün bu esaretten kurtulduklarında ne yapacaklarını şaşırmamak için planlar yapıyorlar. Ablaları gibi sürprizle gelen üçüncü meleklerini arabanın neresine oturtacaklarını bilemiyorlar ama buna rağmen çok heyecanlı ve mutlular.

7 yorum

 1. Aramıza hoşgeldin Gökçe! Moral olsun diyerek hemen yorum yazmak istedim. Hemen hemen aynı haftalardayız, günlüğünü merakla takip edeceğim. Tüm hamilelik ve doğum sürecin kolaylıkla, sağlıkla geçsin,su gibi aksın inşallah.
  Günlük arkadaşın Ceren:)

  • Merhaba Ceren, çok sağol desteğin için, ikimiz de aynı haftalardayız ikimizin de ilk meleğinin adi Zeynep, arada bir fark var, ben üçüncü olduğundan midir nedir göbeği saldım sen maşallah bayaa fitsin 🙂

 2. Hoşgeldin Gökçe , blogcu gebemizden sonra 3.gebelik günlüğü yazıları okumak bizim için yeni bir deneyim olacak 🙂

  • Merhaba Ayten, aynen gaza gelmiş gibi koşa koşa peşine takıldım Elif’in 🙂

 3. Gokçe sende benim gibi kalabalik aile seviyorsun.Ama calisan bir Anne olarak bu cok zor(ben calismiyorum)seni tebrik ediyorum.Basarilar diliyorum hoşgeldin.

  • Merhaba Ayşe, bugüne kadar idare edebildik, inşallah devam edeceğim. Hepimizin işi kolay/zor, hepimize kolay gelsin.

 4. Merhaba kızlar esra ben bende yeni keşfettim burayı bende 19+6 günlük hamileyim günlük kaş saat kaç kilometre yol yürüyorsunuz…